Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşlar mrb aranızda yeniyim yeni konu açmayı bilmeyecek kadar öncelikle hepimizin çocuğuna tabbimden tez zamanda şifa diliyorum . Bana yardım ederseniz sevinirim deneyimli anneler Kızım var 20 aylık . Bazı şeylerden şüpheleniyorum uzun zamandır ! Formda asperger annesi bar mı tanıdığınız? Aspergerli çocuklar neler yapar belirti nedir beni bilgilendirirmisiniz Kendimi hazırladım ama eşim kabul edecek gibi değil

Benim oğlum 38 aylık bir çok seyi aştık ama hala yakın temasta göz teması yok ve fotograf çekilirken asla bakmaz :KK43:
Canim benim yavrumda 44 aylik. Yaklasik 5 6 aydir po verir hatta gelio telefona cek cek diye kendi istiyor.iasallah seninkide yapar bunları canim daha kucuk sayilir , sikma canini.gerci anliyorum milletin yavrusu nasil po veriyor bizimkisinin hic dogru duzgun bir sey yok bi resmi yok diye uzuliyordum ama gecicek işallah. Bu arada bizimde 1.5 yasina kadar normaldi makinaya bakar poz verir bir kac kelime konusurz vs idi soradan degisti hep.kucukken izledikleri tv falan soradan mi etkisini gosterdi anlayamadik

Arkadaşlar mrb aranızda yeniyim yeni konu açmayı bilmeyecek kadar öncelikle hepimizin çocuğuna tabbimden tez zamanda şifa diliyorum . Bana yardım ederseniz sevinirim deneyimli anneler Kızım var 20 aylık . Bazı şeylerden şüpheleniyorum uzun zamandır ! Formda asperger annesi bar mı tanıdığınız? Aspergerli çocuklar neler yapar belirti nedir beni bilgilendirirmisiniz Kendimi hazırladım ama eşim kabul edecek gibi değil
Neden Asperger? Size bunu düşündüren ne? Asperger 4-11 yaşları arasında tanı alır, genel olarak konuşmada geçikme beklenmez. Aşırı içe kapanıklık, sohbet başlatma veya sürdürmede nispeten zorlanırlar. İnce motorda gerilik çok görülmese de kaba motor zayıftır genel olarak. Size bir makalenin küçük bir parçasını kopyaladım belki yardımı dokunur canım. Bir uzmana göründünüz mü bilmiyorum en sağlıklı görüşü ondan alırsınız yaşı itibariyle şimdilik pek sağlıklı sonuç almanız düşük gibi görünüyor.

Asperger Sendromunun Otizmden Farkı
Otizm yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkmasına karşın, Asperger sendromlu çocuklar bebeklik yıllarını diğer bebeklerle aynı sağlıkta geçirir. Otizmde konuşma geriliği varken Asperger sendromunda konuşmaya başlama ve konuşma normaldir. Bilişsel ve dil gelişimi olarak otizmden ayrılır. Otizmli çocuğa göre Asperger sendromlular nispeten daha konuşkan hatta ilgi duyduğu alanlarda aşırı konuşkandır. Toplumla uyumlu olmadıklarını bilirler, otizmli çocuk bunun farkında değildir.

Benim herkes gorencok zeki derdi ne olduysa 20 22 aylikkken oldu bildiği seyler demez hale geldi 9 aylıkken anne mene dede baba derdi sonra bu kelimeler gitti cal8atığın için bakıcı geliyordu zamanla kendi etrafında dönme başladı simdi ekolali ve ofke patlamaları var durduk yerine ağlıyor cevredekiler babası bisey yok diyor ama var hissediyorum güneş gibi bakan cocugum sonradan donuk bakmaya başladı. Geçen yıldan beri krese gidiyor or d ada pek iletişim yok eylülden beri eve özel eğitim geliyor benim eski arkadaşım çok cüzzi bi miktara geliyor ama özel eğitim şart birde çocukla eğitimcinin arasındaki bağ çok onemli

Sevgili Kuntay cevabın için çok teşekkür ederim öncelikle Kızımda bi farklılık olduğundan adım gibi eminim . Üniversite eğitimim üzerine otizmli birsürü Melek gördüm fakat asperger sendromuna hiç denk gelmedim . Kızıldan bahsedeyim. Şuna 20 aylık . Takriben 10 aylık falandı işaret parmağı ile herşeyi sormaya başladı ve biz de söyledik herşeyi . 14 aylıkken TAtile gittik adını bayan bu koydular herşeye bu bu bu bu ... Dedik merak ediyor .dışarı çıktığımız an başlardı bu bu bu bu .... şuna söylediğimiz herşeyi bilir mesela çıkar bayrak görse mesela bu bayrak der .... ya da bi bebek arabası görse bu bebek vs..... şuan dünya üzerinde görsel olarak sanırım bilmediği bişey yok yani pencere vidasından , tenteye kadar ... bütün hayvanlar , renkler sayılar ....kızım oldum olası kimsenin kucağına gitmez bizim kucağımızda durmaz hep inmek ister zor zaptederiz . Bir ortama geçince yabancı ise orası hep attA der yani gitmek ister .. hergün rutinleri sever hep aynı oyunları oynamak gibi ... bu rutinler bana asperger i düşündürdü mesela ! Ayrıca huzursuz bi bebek sürekli biri onunla oynamalı tek 10 dk oynamaz ama inanılmaz yaratıcıdır mesela geçen saç maşası ile tırnaklarını kesiyormuş bak çıt çıt çıt diyordu . 3/4 ay önce parkta bi kedi gördü yeri koklayan mama dedi mesela ! Mama mı istiyor dediğimde hıııı dedi ! Bugün tezgahın üstüne oturmak istedi mesela üst dolapları görmek istiyor altlar bitti çünkü;oturamazsın pis dedim bez sil diye dolaptan bez getirdi ! Kızım suyla oynama delisi gördüğü yerde oynamak için krize girer ! Işık açıp kapatma delisi sürekli ! Elektrikli eşya süpürge idi şimdi fön delisi ! Burada umudumvar17 adlı bi arkadaş benim kızıma benzer bi durum söylemişti ! Kızım kodlama yapıyor söyle mesela babası ona işaret parmağı ile öpücük atıyor diye babasını her gördüğünde onu yapıyor veya bi arkadaşımız ona ağzı ile balık hareketi yapmış onu her gördüğünde onu yapıyor ! TV derseniz günde sadece 40 dk izliyordu bi gün bi baktım şarkı söyleyen kızı tüm hareketleri ile taklit ediyor ellerim tombik tombik şarkısını baştan sona işte ellerini kulaklarını falan ... kaydediyor yani ! Evde mesela 15 /20 kitabı var çünkü görselleri çok sever ona sorsanız mesela muz hangi kitapta diye tak diye çıkarır o kitabı !!! Biz günlük hayatta ne yaparsak onu yapmak istiyor aynı şekilde ! Elimizi nasıl yıkarsak öyle ya da ne bilim çamaşır serersek o da bizim baktığımız yere o da ... bi yere yattıysak misal o da ..... İnanılmaz bir yön ve fotografik hafızası var ! Şuan sen ben zamirlerini karıştırıyor ! Bu da bir asperger bulgusu diye biliyorum ! Kendinden ismi ile hitap eder ! Yabancılar ile konuşma başlatamaz vb vb ... şimdilik aklıma gelenler bunlar ! Tekrar çok teşekkür ederim çok sağolun

Çocuğunuz 20 aylık için ciddi derecede iyi bir seviyede. Boşuna bence sendrom aramayin kendinize. Üstün zekalı olmak ihtimalini neden düşünmediniz? Yada bir gelişim testi yaptirdinizmi? Sadece okuduklarınizla kızıniza sendrom aramayın. Çocuğun masallahi var. Geçen mesajlarda biri, buraya çocuklarının ultra iyi durumlarını yazan insanların diğer anneleri tedirgin ettigini, dahada kötü bir psikolojiye soktuğunu yazmıştı. İlk etapta yanlış gelmişti ama şimdi çok mantıklı geliyor. Burada sizin 20 aylık cocugunuzun seviyesine getirmek için çırpınan anneler var ve siz kalkıp burada sendrom arıyorsunuz. Ben gercekten kızıyorum ve birdaha buraya yazmayacagim. Siz gercekten herşeyi araştırsaydiniz, aspergeri bilseydiniz bunu buraya yazmazdiniz. Sizin gibi mesahlari attik bilincli kötü amaçlı yazildigini düşünüyorum kusurabakmayin. 21 aylıkken arkasından davul çalsam adına bakmayan, kelimeyi bırak ses çıkarmayan çocuğuma hiçbirseyi yakıştıramayan ben, 20 aylık zehir gibi çocuğuna sendrom arayanlarla aynı platformda durmayacagim. Umarım gercekten sorunla boğuşan, asan anneler serzenisimi anlar. Bu yazımda burda kalsın. Can yakmak için buraya yazmayın.

Ayrıca bi konuşurken ağız okur bu da asperger belirtisi diye biliyorum . Bi anneden okumuştum formda bilmediği bişeye kızım da siyah der mesela ! Bir de kelime seçemiyor mesela soru sorunca afallıyor ! Ayrıca gıda alerjimiz hala devam ediyor zaten bişeyle savaşımız hala bitmedi bununla da savaşacaz ama rabbim büyüktür güç verir O benim meleğim

Demiriko lütfen beni böyle bişey ile suçlamayınız! Kızım kodlama yapmasa ok üstün zekalı derim kızım kelime seçse düzgün konuşsa ok derim kızım sinir krizi geçirmese takıntısı olmasa ok derim ! Kızım kendinden ismi ile bahsetmese ok üstün zekalı derim ! Buraya gelip can yakacak kadar kötü bi insan değilim ! Bu formdan yardım istememin amacı asperger sendromu da ygb ve otizm yelpazesi içinde ele alınıyor diye danışıp tecrübe eden anne var mı bilmek istedim ! Ki benim öz canım yeğenim tipik otizm miniği ! Lütfen beni böyle suçlamayın ben de anneyim ve ilk bebeğim

Demiriko kızımın yüksek seviyeli otizmli olduğunu düşünüyorum ve aynı şeylerin birkaçı olan aileler vardı okudum burada teşhisi merak ediyorum ! Ben burada övünmüyorum ! Kızım konuşamıyor ama 10 a kadar sayıyor ezber yapıyor ! böyle suçlamalar yapmayın lütfen

Demiriko lütfen beni böyle bişey ile suçlamayınız! Kızım kodlama yapmasa ok üstün zekalı derim kızım kelime seçse düzgün konuşsa ok derim kızım sinir krizi geçirmese takıntısı olmasa ok derim ! Kızım kendinden ismi ile bahsetmese ok üstün zekalı derim ! Buraya gelip can yakacak kadar kötü bi insan değilim ! Bu formdan yardım istememin amacı asperger sendromu da ygb ve otizm yelpazesi içinde ele alınıyor diye danışıp tecrübe eden anne var mı bilmek istedim ! Ki benim öz canım yeğenim tipik otizm miniği ! Lütfen beni böyle suçlamayın ben de anneyim ve ilk bebeğim
Benimde ilk cocugum. Emin olun bende sizin tahmin ettiğiniz gibi biri değilim ama aspergerle ilgili en ufak bir özet dahi okumadan buraya gelip çocugunuza isim aramanız beni resmen çileden cikardi. Çocuğunuz otizmli falan degil. Buraya yazan annelerin hepsi literatür tarayan anneler, yabancı kaynaklar, türkce kaynakları alt üst eden anneler. Aylarca çırpınan, yıllarca belki böyle anneler. Ben sizi anlayışla karşılamiyorum. Karşılayan varsa buyursun. Kusurabakmayin. Evladıniz için Allah sağlık, sıhhat, uzun ömür versin. Çocuğun hicbirseyi yok, ona sendrom arayan annesinden başka. Otizm belirtilerini dahi okumamissiniz buarada. Eğer okusaydiniz çocuğumun yapabildikleri adı altında yazdıklarınızı hiçbir otizmli bebek yapamaz, bunu bilirdiniz. Ayrıca takinti, aşırı sinirlilik, kendinden adıyla bahsetme etrafiniza dikkatlice bakarsanız bircok çocukta görülen şeyler. Otizmli cocuklarla calistim diyorsunuz, kizim asperger diyorsunuz, sonra yüksek fonksiyonlu otizm diyorsunuz. Ben sizi anlayamadığım gibi, anlayışımda bitti. Kolay olanı secen, buradaki annelerin psikolojisini dusunmeden yazan herkese anlayışım bitti. İyi akşamlar...

Benimde ilk cocugum. Emin olun bende sizin tahmin ettiğiniz gibi biri değilim ama aspergerle ilgili en ufak bir özet dahi okumadan buraya gelip çocugunuza isim aramanız beni resmen çileden cikardi. Çocuğunuz otizmli falan degil. Buraya yazan annelerin hepsi literatür tarayan anneler, yabancı kaynaklar, türkce kaynakları alt üst eden anneler. Aylarca çırpınan, yıllarca belki böyle anneler. Ben sizi anlayışla karşılamiyorum. Karşılayan varsa buyursun. Kusurabakmayin. Evladıniz için Allah sağlık, sıhhat, uzun ömür versin. Çocuğun hicbirseyi yok, ona sendrom arayan annesinden başka. Otizm belirtilerini dahi okumamissiniz buarada. Eğer okusaydiniz çocuğumun yapabildikleri adı altında yazdıklarınızı hiçbir otizmli bebek yapamaz, bunu bilirdiniz. Ayrıca takinti, aşırı sinirlilik, kendinden adıyla bahsetme etrafiniza dikkatlice bakarsanız bircok çocukta görülen şeyler. Otizmli cocuklarla calistim diyorsunuz, kizim asperger diyorsunuz, sonra yüksek fonksiyonlu otizm diyorsunuz. Ben sizi anlayamadığım gibi, anlayışımda bitti. Kolay olanı secen, buradaki annelerin psikolojisini dusunmeden yazan herkese anlayışım bitti. İyi akşamlar...

Aynı sizin gibi düşünüyorum. Ağzınıza sağlık

Ayrıca bi konuşurken ağız okur bu da asperger belirtisi diye biliyorum . Bi anneden okumuştum formda bilmediği bişeye kızım da siyah der mesela ! Bir de kelime seçemiyor mesela soru sorunca afallıyor ! Ayrıca gıda alerjimiz hala devam ediyor zaten bişeyle savaşımız hala bitmedi bununla da savaşacaz ama rabbim büyüktür güç verir O benim meleğim
Yazdığın herşey çok çok çok tabkdkk ama soru sorma olayına vkzknkk çat diye cevap veriyor mesela

Bugün ona elma yermisin doyofjn yemem anne diyor sonra zaman geçiyor anneckm elma ver diyor bazen sadece elma diyor bende anlamıyorum oğlum diyorum çünkü sadece elma demek dgorj değil diyofrum

Toplam 1 saat kadar ağladı bugün mesela haftasonu araba ile hezmete alışık misafirige fkttik bugün ama rahat vermedk hadi gkdelkm aravaha binicem demiyor woswogene binicem benim arabam diyor

Mesela bugnb babaannesino babası ile doktora goturdukee eve gelince ebebege gittik doktora gittik diyor pek demez böyle şeyler mesela

Bence maşallah kızınız iyi durumda sartlamayn kebdibkz

Demiriko kızımın yüksek seviyeli otizmli olduğunu düşünüyorum ve aynı şeylerin birkaçı olan aileler vardı okudum burada teşhisi merak ediyorum ! Ben burada övünmüyorum ! Kızım konuşamıyor ama 10 a kadar sayıyor ezber yapıyor ! böyle suçlamalar yapmayın lütfen
Aynen bak benim oğlum da ezber tapihot bir garoplok bana glre var başka onsanlara göre de zanabal çıkacak hissediyorum bide her çocuk aynı olamaz diyorum ama işte belirtiler

Canim benim yavrumda 44 aylik. Yaklasik 5 6 aydir po verir hatta gelio telefona cek cek diye kendi istiyor.iasallah seninkide yapar bunları canim daha kucuk sayilir , sikma canini.gerci anliyorum milletin yavrusu nasil po veriyor bizimkisinin hic dogru duzgun bir sey yok bi resmi yok diye uzuliyordum ama gecicek işallah. Bu arada bizimde 1.5 yasina kadar normaldi makinaya bakar poz verir bir kac kelime konusurz vs idi soradan degisti hep.kucukken izledikleri tv falan soradan mi etkisini gosterdi anlayamadik
Evet canım tv ve telefon çok kötü etkilemiş yoksa normaldi çocuğum telefon ile yemek yediği için çiğnemeyi öğrenmemiş telefonu bırakınca çerez bile yiyor şimdi yani 1 aydır hiç izletmiyorum o kadar faydası olduki maşallah mesela 5n 1K soruları anlamıyor ve cevap vermiyordu şimdi veriyor , evet hayır ı bilmiyordu şimdi öğrendi dediğim gibi tek sıkıntı yakın mesafede göz teması hocası en kolay bunu atlatmak diyor ama ben sabırsız davranıyorum 8 seans oldu göz teması hala zayıf inşallah canım hep beraber bunu da atlatırız

Yazdığın herşey çok çok çok tabkdkk ama soru sorma olayına vkzknkk çat diye cevap veriyor mesela

Bugün ona elma yermisin doyofjn yemem anne diyor sonra zaman geçiyor anneckm elma ver diyor bazen sadece elma diyor bende anlamıyorum oğlum diyorum çünkü sadece elma demek dgorj değil diyofrum

Toplam 1 saat kadar ağladı bugün mesela haftasonu araba ile hezmete alışık misafirige fkttik bugün ama rahat vermedk hadi gkdelkm aravaha binicem demiyor woswogene binicem benim arabam diyor

Mesela bugnb babaannesino babası ile doktora goturdukee eve gelince ebebege gittik doktora gittik diyor pek demez böyle şeyler mesela

Bence maşallah kızınız iyi durumda sartlamayn kebdibkz
Umudumvar17 sana ulaşabildiğime çok sevindim . Gerçekten şuan burada suçlandığımı düşünüyorum ve çok üzülüyorum . Asperger sendromunun yüksek işlevli otizm olduğunu biliyorum fakat bi anne araştırmamıssınız diyor . Kim bi insanı kıskandırmak için ya da can yakmak için buraya geçip yazar ki? Bu kadar mı bitti insanlık sizin oğlunuz kaç aylık bu arada? Sizin anlattıklarınız da bana çok yakın geliyor . Ben de mesela elma yermisin diyorum bağırıyor 15sn sonra elma diyor . Kızım sen ben karıştırıyor iyelik ekleri yok ezber yapıyor gibi mesela kırmızı bi elma görsün bu der kırmızı derim mesela o an ortamdaki bütün kırmızı şeyleri gösterir bu bu bu diye . Bu sınıflandırma değil mi ? Bi yerde bi sorun var . Yabancılarla göz TEMAsı ve kucak sorunu .... be

Umudumvar17 sana ulaşabildiğime çok sevindim . Gerçekten şuan burada suçlandığımı düşünüyorum ve çok üzülüyorum . Asperger sendromunun yüksek işlevli otizm olduğunu biliyorum fakat bi anne araştırmamıssınız diyor . Kim bi insanı kıskandırmak için ya da can yakmak için buraya geçip yazar ki? Bu kadar mı bitti insanlık sizin oğlunuz kaç aylık bu arada? Sizin anlattıklarınız da bana çok yakın geliyor . Ben de mesela elma yermisin diyorum bağırıyor 15sn sonra elma diyor . Kızım sen ben karıştırıyor iyelik ekleri yok ezber yapıyor gibi mesela kırmızı bi elma görsün bu der kırmızı derim mesela o an ortamdaki bütün kırmızı şeyleri gösterir bu bu bu diye . Bu sınıflandırma değil mi ? Bi yerde bi sorun var . Yabancılarla göz TEMAsı ve kucak sorunu .... be

demiriko canım senin oğlan atlattı inş hatırladığım kadarıyla. burada çocuklarının yaptıklarına yazanlara en çok üzülenlerden biri de benim ama twopack ın ve benim arada serzenişte bulunduğum umudumvarr ın kesinlikle bize hava atmak için yazdığını düşünmüyorum sadece onlar yapabildikleri şeyleri biraz özet geçseler sorun kalmıcak gibime geliyor o da sorun değil de biz çok hassasız işte
otizm çok yaygın herkes korkuyor herkes çare arıyor cuma günü büyük oğlumun sınıf arkadaşlarının anneleriyle buluştuk küçük çocukları olanlar bana sürekli soru soruyor nasıl anladın diye. herkesin çevresinde var çünkü çok yaygın bu illet
twopack üniversiteyi asperger sendromlu bi çocukla beraber okuduk şu anda büyük oğlumun son aylarda bizi canımızdan bezdirmesi onun da asperger olduğunu dğüşündürüyor bana hasan önal a gittik bu hafta büyük oğlum da kan verdi onun değerleri de küçük gibi çıkarsa onlara da eti azaltıyormuş öyle dedi hasan hoca
asperger otizm gibi değil 4 yaştan önce teşhis konması zor ha otizm gibi erken tedavi filan da yok bildiğim kadarıyla senin kızla vakit geçir büyüdükçe kendini gösterir inş değildir

demiriko canım senin oğlan atlattı inş hatırladığım kadarıyla. burada çocuklarının yaptıklarına yazanlara en çok üzülenlerden biri de benim ama twopack ın ve benim arada serzenişte bulunduğum umudumvarr ın kesinlikle bize hava atmak için yazdığını düşünmüyorum sadece onlar yapabildikleri şeyleri biraz özet geçseler sorun kalmıcak gibime geliyor o da sorun değil de biz çok hassasız işte
otizm çok yaygın herkes korkuyor herkes çare arıyor cuma günü büyük oğlumun sınıf arkadaşlarının anneleriyle buluştuk küçük çocukları olanlar bana sürekli soru soruyor nasıl anladın diye. herkesin çevresinde var çünkü çok yaygın bu illet
twopack üniversiteyi asperger sendromlu bi çocukla beraber okuduk şu anda büyük oğlumun son aylarda bizi canımızdan bezdirmesi onun da asperger olduğunu dğüşündürüyor bana hasan önal a gittik bu hafta büyük oğlum da kan verdi onun değerleri de küçük gibi çıkarsa onlara da eti azaltıyormuş öyle dedi hasan hoca
asperger otizm gibi değil 4 yaştan önce teşhis konması zor ha otizm gibi erken tedavi filan da yok bildiğim kadarıyla senin kızla vakit geçir büyüdükçe kendini gösterir inş değildir
Öncelikle merhaba ben buradan fikir alırım diye yazdım kimseyi tanımıyorum ve anne olarak herkesin yaşadığını yaşıyorum . Şunu sormak isterim . Sizin miniğiniz mi asperger ? Benim yazdıklarımdan neler çıkardınız ? Benzer durum yaşadınız mı? Bi gariplik hissediyorum hep söylüyorum bunu . Neler yapacam beni ileride neler bekliyor onu bile bilmiyorum hayat zaten zor benim için ama yine şükrederim . Hasan hoca buradan duyuyorum ama nerede onu bile danışmak isterim . Kızım 1 aydır harflere çok ilgili aktivite masasından alfabe diyor onu dinliyor hep . Yaşamayan bilmiyor ki herkese sabır güç ve sağlık versin rabbim

Öncelikle merhaba ben buradan fikir alırım diye yazdım kimseyi tanımıyorum ve anne olarak herkesin yaşadığını yaşıyorum . Şunu sormak isterim . Sizin miniğiniz mi asperger ? Benim yazdıklarımdan neler çıkardınız ? Benzer durum yaşadınız mı? Bi gariplik hissediyorum hep söylüyorum bunu . Neler yapacam beni ileride neler bekliyor onu bile bilmiyorum hayat zaten zor benim için ama yine şükrederim . Hasan hoca buradan duyuyorum ama nerede onu bile danışmak isterim . Kızım 1 aydır harflere çok ilgili aktivite masasından alfabe diyor onu dinliyor hep . Yaşamayan bilmiyor ki herkese sabır güç ve sağlık versin rabbim
Ayrıca ewet arkadaşım ben de ilk zamanlar şüphelenmeden önce dedim ki bu kız hayat imtihanım bu derece huysuz bu derece aksi olamaz diye . Hala öyle ... İnanın akşam uyuduğunda ben de uyuyorum yemek yemediğim nice günleri bilirim halsizlikten . Yıkanamadığım ... daha nicesi ... sizlerden yardım istiyorum burada yazarak anlatmak çok zor oluyor

şimdi canım benim iki oğlum var büyüğü 16 küçüğü 7 yaşında. 20 aylık çocuklar zaten zor bir dönemdeler normalde. benim çocuklarım daha büyük. eski yazılarımı bulup okuyabilirsin büyük oğluma yaygın gelişimsel bozukluk demişlerdi düzeldi diyorduk bu arada büyük oğlan 4 yaşındayken asperger demişti çocuk psikiyatristi mücahit bey bize normal geliyordu enteresan bu ara et yemeğe çok düştü ergenlik çağında ya. Hiç bizi sıktığını anlamıyor, sürekli konuşuyor bizi rahtsız ediyordu. Hasan önal a götürdük küçüğü o metabolizma uzmanı kanuni hastanesinde halkalıda çalışıyor. otizmli çocuklara diyet yaptırıyor başı bu sefer biraz sakinken fırsat bulup büyük oğlanı sordum aspergerlilere diyet veriyorum dedi aynı tahlilleri ona da yaptırdık
benim küçük oğlan tanılı atipik otizm arada üzülüyoruz biraz tahammül sınırımız da zayıf bizim. Arkadaşlardan habire durum güncellemelerine çocuğunun resmini koyanları whatsappımdan sildim biri gelip benim çocuğum şunu şunu şunu.... yaptı şunu şunu şunu........dedi bi de şu var sizce otizm mi filan diyince de üzülüyoruz kendi çocuklarımızın eksikliklerini hatırlıyoruz, tam karşımızdakinin yerine koyamıyoruz kendimizi
bizler yüreği yaralı anneleriz bunun için de özür dilerim sizlerden

senin küçüğü çocuk gelişim uzmanına götür bakalım yaşına göre normal mi? hayır bi de asperger çıksa nolcak küçük yaşta tanı konulamıyor diye biliyorum herkesin yaptığı tablet verme, tv izletme, parka götür oyun kulübüne götür filan bunlar rutin şeyler ben fazladan bu hafta biyorezonansa götürdüm o da diyet verdi biz de diyet yapıyoruz bunları sana belki yardımım olur diye yazdım tekrar özür dilerim canım

X