Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
bi de herşeyi bi şeye bağlama arkadaşım 20 ay gerçekten çok zor bir dönem 3. yaştan sonra sosyalleşiyorlar o yüzden kreşe de üç yaş sonrası diyorlar benim küçük atipik otizmli ama yanımda mesela şimdi. senin kızından daha fazla sözümü dinliyor yaşı büyük çünkü. zaman herşeyi gösteriyor. çocuğun bi şeyi olup olmadığını anlıyorsun sen onunla otizmi varmış gibi ilgilen ama içime doğan hiçbir şey çıkmıcak senin kızında...

Şundan adım gibi eminim çocuğum farklı . Toksa umudumvar17 bin çocuğu ile aynı özellikler gösterir mi sence ? Otizm çok geniş bi yelpaze envaye çeşidi var ve bnm kızım rutünleri çok seviyor aynı oyunları bir gün sonra değil 1 ay sonra bile unutmuyor kodluyor . İçim içimi yiyor İnan’ın . Üzdüğüm kırdığım kimse varsa çok özür dilerim ben öyle bi insan değilim asla ne yazacağımı bile bilmeyen çaresiz bi annemin işte

Bu arada büyük oğlunuzda küçükken hiçbirşeyi farkettiniz mi ? Bunlardan bahsedermisiniz bana Şuan neler yapar ne durumda ? Dualarım hepinizle beraber olsun umarım istediğiniz gibi gelişir herşey . Ben güçlü olmaya çalışıyorum . İnan’ın 20 Aydan beri evde tv açılmaz bizim nasıl oluyor anlamıyorum . Kalbim duracak gibi

Sadece dm lere cevap veriyorum forma asla yazmıyorum ama dayanamadım. Yaptığınız en büyük hata buraya gelip çoğu ev hanımı ya da en azından tıbbın t si ile alakası olmadığı insanlardan çocuğunuza tanı koymalarını beklemeniz. Acaba insanlar toplamda 10 yıl tıp okuyup neden çocuk psikiyatrı oluyorlar. Bu sayfalar tanı koyma yeri değil, dayanışma ve deneyimleri paylaşma yeri. Gidersin tanını alırsın ondan sonra buraya gelip özel eğitim yeri tavsiyesi, eğitmen tavsiyesi alırsın. Mesela ne bilim çocuğumda şu sorun var nasıl düzeltirim diye sorarsın.Süreç nasıl gidiyor neler oluyor onu sorarsın Ya da gelir dertleşir içini dökersin Yıl 2018 olmuş lütfen artık gecikmeden doktora gitme alışkanlığı kazanın

Twopack beni okadar yanlış anladı ki. Hatta anlamadin. Daha bir uzman görüşünü birak, uzmandan randevu dahi almamissin. Bir gelişim testi yaptırmamışsin. Ya nebiliym gercekten ben anlayamıyorum, anlayamayacağım. Çocuk bildiğin canavar, sabah uyanıp elini yüzünü yıkıyor detayına kadar anlatmışsin, hiçbirsey yapmayıp vakit ayırıp forumları, otizmi, atipigi, yüksek fonksiyonu, aspergeri okusaydiniz çocuğunun bu sınıflara girmedigini, seviyesini yazarak buraya üye olmayan anneleri acitabilecegini bile düşünmeden sadece forumdan tanı arayan, çocuğuna sendrom isteyen anneden başkası değilsin. Gerçekten senin nezdinde bu konuda tüm böyle şüphe yaşayan anneler okusun burayı. Ne aşamalardan geçtim kendi adıma, geçmiş mesajlara bakın. Benim oğlum şuan iyi bir seviyede ve ben bunu uzun uzun yazarım, cunku ilk etaptaki haliyle kalsaydı ve onu kendi haline biraksaydim atipigin kralı olurdu. Ama sen 10 aylık işaret parmağını kullanan çocuğuna yakıştırma yapınca kan beynine sıçrıyor. Buradaki tüm çocuklar 2 yaş civarı öğreniyor işaret parmağını bil istedim. Hala birşeyler aramak istiyorsan başarılar dilerim.

Bnm kızım elini yüzünü yıkıyor diye bişe demedim ben su ile oynamak için krize giriyor ağlıyor dedim . Açma kapama takıntısı var dedim . Uzmana gidemedim daha çünkü o kadar tecrübesiz bi anneyim. Ben bu yelpazede diye ve burada benzer anneler var diye yardım istedim sizlerden . Amacımızdır neden üzmek olsun ki sevgili demiriko? Ben geç kalmak istemiyorum sadece . Sayfada benzer çocuklar var diye buraya yazdım ben ön bilgim olsun gittiğim zaman sürpriz olmasın diye

Lütfen arkadaşlar kimsenin kalbini kırmayalım
Arkadaşım bildiğim kadarıyla asperger in en önemli özelliklerinden biri el becerisinde sıkıntı benim büyük oğlum bu konuda kötü ince motor becerilerde ...
küçükken bi dinazor takıntısı vardı okulda onunla yani oyuncağıyla dolaşıp kimseyle oynamıyormuş öyle demişlerdi 4 yaşken
Şu anda da biraz hızlı konuşuyor biraz da çok konuşuyor bi konuya takıldı mı hep o konuyu araştırıyor asperger e uyan özellikleri bunlar

Elini yuzunu yıkıyor derken girdiğin detayın seviyesini belirtmek istedim, bunu yazdın demedin. Off neyse gercekten bu tartışma gereksiz yere uzamasin sadece içiniz rahat olsun. Çocuğunuzun hicbirseyi yok, gelişim takibinde kalmanız yeterli. Artı aşırı cahilim, çok cahilim diye kendinize haksızlık etmeyin. Desteğiniz yoksada tutun çocuğunuzun elinden evinize yakın bir psikologa gidip gelişim testi yaptırın, cevabı öğrenmek bukadar basit. Yeterki kendi kafanizda çocuğu rahat bırakın. Anneler yüzünden mağdur olan çocuk sayisida hiç az değil demekki bunuda böylelikle öğrenmiş olduk.

Hatta ilk sayfa açtığımda umudumvar17 nin oğlu ile aynı diye bütün sayfalarda onun geçmişini aradım fakat bulamadım . Özelden mesaj attım ulaşamadım . Sizi çok iyi anlıyorum yeğenim otizm miniği çünki. Ama çok acımasız eleştiriyorsunuz ! Bi okusanız tekrar hangi normal çocuk kodlama yapıyor hangi çocuk krize giriyor ezber yapıyor hangi çocuk hep huzursuz her daim ? Konuşma bozukluğu dahil ... bence beni de biraz anlayın lütfen

Size çok teşekkür ederim öncelikle bana yardım etmeye çalışıp iyi yaklaştığınız için Bnm kızım da öyle takıldı mı orada kalıyor ! Teşekkür ederim yardımınız için tekrar tekrar

Bebeginiz daha 20 aylik o kdar kucukki konusma bozuklugu deemissiniz cocuk konusmaya erken baslamis huysuzlugu da iki yas sendromu olabilir birz sakin olun lutfen.burdaki arkadaslar bana cok yardimci oldu hele demiriko cok destek oldu.hepsine tesekkur ederim oglumdaki gelismeleri yazmadm belii canlarini acitabilirim diye sizde ilk uzmana gidin eger bir sorun varsa paylasin

Ben anlatamadım gercekten. Tanı koydurma mucadelenizde Allah yardımcınız olsun. Bu konuyla alakalı son mesajimdir.

Ben sanırım yanlış yazmışım önce gidip gösterip sonra söylemem lazımdı ama İnan’ın öyle bi platform olduğunu bilmiyordum . Ortamlara girdiğimde bile çocuğuma ne kadar husus diyorlar çünki hep o ortamdan gitmek istiyor zor yani . Buraya yazmamdaki nedenlerden biri de bi anne birebir herşeyi yapıyor fakat bi iki seyden dolayı atipik demişti Dr ona . Ben teshis aramıyorum sadece kızım normal gelişimli değil diye düşünüyorum . Etrafımda 20 aylık bisürü çocuk var ama hiçbirinin su ile oynama takıntısı ya da ışık takıntısı yok. He belki başka bi sorun var onu da bilmiyorum . Kestaneşekerim teşekkür ederim bilgi verdiğin için ama şunu da söyleyim kızım biri onu kucağına aldığında asla durmaz ve göz göze asla gelmez biz onu 20 aydır kucakta zaptedemedik mesela

Umudumvar17 sizinle özel olarak mesajlaşabilirmiyim???

Goz temasi cocugun kisilik karakteriyle alakali olabiliyor zamanla toparlayabilir.bir psikologa danismistim bana boyle demisti

Duruveannesi tabiki doğru diyorsunuz ama deşiğim gibi ben sadece benzeri bir durum paylaşılmış diye tanının ne olduğunu merak ettim . Elbette gidecem elbette gösterecem ama bu kadar sert tepki ağır diil mi sizce ???

Merhaba arkadaşım benim de yazdıklarımı oku lütfen görseli çok kuvvetli hiperleksisi olan yüksek işlevli otizm tanısı almıştık biz de. Seni çok iyi anlıyorum otizm yelpazesinde olma durumu olabilir kızının ama zeka geriliği yok aksine ilerde belli ki ve bu durumda doğru yönlendirilmeye ve özel eğitime ihtiyacı olacak yaşı küçük çabucak düzelecektir. Bizim de öfke nçbetlerimiz ve ileri derecede ezber merak takıntılarımız vardı. Konuşma bozukluğumuz devam ediyor ama 3 ayda çok yol aldık. Teknoloji hayatımızda yok ve görsel uyaranları azalttık park bahçe oyun bol iletişimle düzelecek ilk işin bi uzmana görünmek sonrası zor değil inan bana

Merhaba twopavk
Çoçuğunuz üstün zekalı da olabilir o da Farklı bir gelişim kabul ediliyor .. bir ahbabımızın kızı çok görüştüğümüz biri değil fakat duyduğum kadarıyla bebekliğinden beri çok meraklı bazı takıntıları olan bir kız o 3 yaşındayken benim Oğlum 2.5 tu bana şeyi sormuştu duvarı göstererek bu tabloyu kim yaptı diye sormuştu ve ırmak merak etti demişti .. tavırları da büyümüş gibiydi ablama üstün zekalı olabilir demiştim daha sonra Ablam omlarda şüpheleniyorlarmış ama olsun istemiyorlarmış demişti ve 4 yaşında hötürdüjlerinde üstünzekalı olduğu anlaşıldı ve tüzder e gidiyor şu anda . Bir kere de o 1.5 yaşlarındayken halası ben namaz kaldığım için me zaman bize gelse hemen seccadeyi alır yere serer demişti her geldiğinde yapıyormuş bunu
Yani anlayacağınız bunu da bir düşünün ve ille asperger diyorsanız onunla ilgili Mücahit bey den bahsetti biri ona götürebilirsiniz çünkü ben bir özel eğitimciden duymuştum o konuya vakıf biri
İmiş

Benim kızında aynı şekilde iliskilendirme yöntemi görsel isitsel ezber söylenen şeyleri unutmaz mesela ben araba kullanırken on koltuğa geçmek istedi babası amca şeker alacak arkamızdan geliyor sakin olursan verecek dedi ne zaman ordan gecsek amca şeker alacak diyor. Buna karşılık ifade edici dili geri atipik otizm teşhisi koyuldu. Buradaki anneleri gayet iyi anlıyorum fakat ısrarla cocuk da birşey varmı yokmu araştırmasına girilmesi varsa inkar edilmesi yada en iyi ihtimalinin düşünülmesi gecikmenize yol açacaktır. Biz dr a gittiğimizde yok bu çocuğun birşeyi alın gidin diyecekler umuduyla gitmiştik otizm kelimesini duyunca yıkıldık başta belki fakat kendinize gelmemizi sağladı o gunden beri herşey her yer eğitim oyun yeri oldu şu an oldukça farketti daha sakin umutluyuz. Ve gittiğimiz merkezlerdede şunu öğrendim nasıl normal çocukların gelişimi belli bir çerçeve ve ayniliktaysa bizimkilerde öyle farklı uzun dolambaclida olsa yolun bir noktasında aynı yere çıkacaklar bu süreci durmadan cabalayarak geçirecek olan bizlere Allah kolaylık versin en kısa sürede dr a gidin ve korkmayın çocuğunuz bir ucube yada insanüstü bir yaratık değil sadece bir cocuk:) sağlıcakla kalın

Muhtessem ben senin yazdıklarından şunu anlamıştım doğru mu? Bi çocuğun erken yaşta okuyup yazması onun illa da çok zeki olması anlamına gelmiyor değil mi? Yüksek işlevli otizm de olabilir bu....yani bazı yönlerden normalin çok üstünde ama aslında otizmli olabiliyor mu bazı çocuklar? Doktorunuz öyle mi dedi? 26 aylık okuyordu di mi oğlunuz? İnsana inanılmaz geliyor ama bu bile Otizmin bi parçası olabilir mi? Yani bazen benim de yaptığım "sen bizimle dalga mı geçiyorsun" dediğimiz anneler belki de şüphesinde haklı mı? Bu bana şöyle Ümit oldu. Bizimkilerin görselleri kuvvetli ya belki beyninin farklı çalışması ilerde ona değişik bir iş imkanı hazırlar diye ümit ediyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…