Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Oğlumu Kreşten almaya karar verdik. Tabi son kez eğitimcileriyle de konuşmak istiyorum. Fakat annesi olarak buraya kadar diyorum hislerime dayanarak.

Bugün oğluma: “yarın kreş var kreşe gidelim mi dedim?”. “Hayıy hayıy “diye tekrarladı durdu gözleri doldu. Eğitimcisi var Tuğba hoca. “Peki Tuğba ya gidelim mi?” dedim çok sevindi gözlerinin içi güldü yavrumun. Elinde duygularından başka ne var ki? Neden her gün ağlatıyorum diye düşünüyorum. 14 ayda bir arpa boyu yol alamadık, kreşte bireysel takılıyor. Arkadaşları dans ederken oğlum oyuncaklarla oynuyor puzzle genelde oynuyor. Öğretmeni elinden tutup götürüyor oyuna katılsın diye oğlun 10 saniye sonra tekrar kaçıyor.
Bu kadar zorlamanın travmatik sonuçları elbet olacaktı. ki zaten oldu da. Evde en ufak bir ses duyunca kulaklarını kapatıyor, ya da daha fazla koşuyor. Burada kaç anne kreşte bulundu bilmiyorum, fakat oradaki çocukların hepsi sevinç anında öyle bir çığlık atıyor ki İnan’ın ben bile korkmuştum. Sadece oğluma özel bir durum da değil aslında. Oğlumun sınıfında 10 öğrenciden 7 si sevinirken, en az üçü rahatsız oluyordu
bir ay alıştırma döneminde kreşte kaldım çok kez ağlayan öğrencilere şahit oldum.

Terepist ve oyun hocasıyla konuşup ona göre bir yol izlemek istiyorum. En kötü ihtimalle birkaç ay ara veririz kreşe, havalar ısındı park bahçe dolaşırız. Deneme yanılma yöntemiyle ilerlemek bana göre daha mantıklı. Zaman, elimdeki en kıymetli hazine şu anda. Tek bir sisteme takılıp kalmak istemiyorum yeterince zaman verdik kreş olayına. Hakkımızda hayırlısı.

Önemli not olarak; uzun yıllar çocuğunu kreşe gönderip bizim gibi olan annelerin yaşadığı süreci paylaşmalarına ihtiyacım var. Neler yaşadılar artı ve eksileri ne oldu diye paylaşabilirlerse çok sevinirim. İyi akşamlar
Kuntay benimki de 7 ay gunde 3 saat gitti ilk ay aglayarak gitti sonra alisti ama cocuklarla hic oynamadi ben ocak basinda aldim kresten. Yaza dogru tekrar gideriz diyerekten.hem maddi olanaklar hem de cok hasta olmasiydi alma sebebim. Ama sanki aldiktan sonra cocuk daha bi iyi oldu.meger bir stres sikinti yaratiyormus onda. Oyle gordum. Ve gectigimiz hafta ilk defa yasiti kuzeniyle konustu sohbet etti ama hepsi sacma sapan kelimeler. :)) ama ona bakarak biseyler anlatmasi cok hosuma gitti. Yani konusma istegi basladi bi yerlerde icinde. Bence al sonrasinda baska bir yerde tekrar denersin belki 4 yasindan sonra. Ben yine vericem cunku denemek istiyorum onun cocuklardan birseyler kapmasini okula hazir olmasini istiyorum. Cok acele etmeden hazir oldugunda. Evet denemek bazen en iyi cozum yontemi

kac saat gidiyordu krese ?
benim oglum 2 sene gunde 3 saat gitti. cok severek gidiyordu.
simdi anaokuluna gidiyor o da 6.5 saat. yine cok seviyor.
ama 2 sene gittiginde pek bisey ogrenmemisti. oyun falan nadir oynardi cocuklarla. bu seneki okul iyi. ilgileniyorlar surekli. simdi gelismeler gozle goruluyor.
12–16 saatleri arası gidiyor. Dört saat ortalama kalıyor. Çok zorlamanın anlamı yok gibime geliyor. Öğretmenleri içeri girdikten 5-10 dakika sonra sustuğunu söylüyor fakat tatmin etmiyor beni. Tabi susar zorunlu kabullenme psikolojisi sonuçta.

Kuntay benimki de 7 ay gunde 3 saat gitti ilk ay aglayarak gitti sonra alisti ama cocuklarla hic oynamadi ben ocak basinda aldim kresten. Yaza dogru tekrar gideriz diyerekten.hem maddi olanaklar hem de cok hasta olmasiydi alma sebebim. Ama sanki aldiktan sonra cocuk daha bi iyi oldu.meger bir stres sikinti yaratiyormus onda. Oyle gordum. Ve gectigimiz hafta ilk defa yasiti kuzeniyle konustu sohbet etti ama hepsi sacma sapan kelimeler. :)) ama ona bakarak biseyler anlatmasi cok hosuma gitti. Yani konusma istegi basladi bi yerlerde icinde. Bence al sonrasinda baska bir yerde tekrar denersin belki 4 yasindan sonra. Ben yine vericem cunku denemek istiyorum onun cocuklardan birseyler kapmasini okula hazir olmasini istiyorum. Cok acele etmeden hazir oldugunda. Evet denemek bazen en iyi cozum yontemi
Ayyy ayyy nasıl sevindim canım konuşacak inşallah. Özellikle kuzenine bakarak anlatması çok güzel anlamsız şeylerle başlıyorlar zaten.
Kreş mevzusu çok çetrefilli bir konu. Normal gelişim gösteren çocukların bile yüzde 20-30 u zorlanıyor. Kreşin önünde yatıp kalktım tabiri caizse. Her sınıfta ağlayan en az bir iki çocuğa rastlamak mümkün. Stres ters etki yaratabiliyor demekki. Biz koca insanlarız stresli bir ortamda bildiklerimizi unutuyoruz onlara da hak vermek lazım.

Mrb arkadaslar.aylardir kafam allak bullak ne yapacagimi bilmiyorum. Hele su son 1 2 haftalik surecteyim.lutfem bilgisi olan arkadaslar net dogru bilgi versin allah rizasi icin.
Benim kzim 45 aylik. 1 senedir yarim gun krese gidiyor. Onceleri konusma azdi ama simdi simdi her seyi konuşuyor .hala bezi bırakmadı ama bizimde üstüne dusmemiz etken.yazin cok denedik inat etti bizde ustelemeylim diye biraktik.
2 yaşındayken konusmuyor goz temasi kurmuyor diye pedegohda götürdük kac seasn sora bize dolayli olarak otizmli dedi psikiyatrist yonlendirdi. Iki tane alaninda uzman doc inetretten arastirdigim kisiye giturduk hic ole bir sey olmadigini bir krese vermemi soylediler.akabinde hemen yarim gun krese verdik. Sora yine en.son 6 ay once psikyatritse gittigimizdr knt icin yine ayni sekilde hic bir sorun yok.sosyal ortamda bulunsun her istedigini yapmayin vs dendi

1 ay once anaokulunun psikoogu kizimin ozel egitim almasini .sosyal isletisime hic geçmediğini konusmadigini vs soyledi.bizi bi ozel egitim merkezine yonlendirdi.onlarda ayni sekilde söyledi. Devlet hast rapor cikarabilceklerini vs die.bizde tamam dedik.derken randevu almislar devletten.bi gittik adamin biri biIm gibi cocuklu 2 3 aileyle ilgilenio hic sira beklemeden her seyimiz oluyo fakat son rapor psikolog raporu olucak sorada heyet raporu dedi.bu arada ilk girdigimiz dahiliye ost kkb vs bu cocukta ne var siz niye getirdiniz dedi hepsi sasirdi.hic bir sey yok ki dediler.esim zaten bole araci adam vs gorunce kizdi cok bunlar anlasmali dedi.

Bu gaftaya yada onumuDeki haftaya heyet olucak onun icinde bize haber verecekler.
Benim kizimda evdeylen bizle konusyor ama okulda hic konusmuyormus ve diger arkadaslariyla iletisime gecmiyormus.grup calismalri cok iyiymos ama serbest zamanda diger cocuklarla oynamiyotmus. Bide tuvalet egitimi vermek istedikleri nde kizim rahatsizlik duymuyormus.bu yastaki cocugun artik bundan rahatsizlok duymasi lagzimmis.bunlar anaokulunun soledikleri

Benim sorum arkadaslar bu raporu alirsam yarin öbür gun okul hayatinda karsina cikicakmi? Rapor sureli cikmaz diolar ama bu forumda aralik 2017 deki bi veli yazisinda belirtmis okula rapor gidiyormuş diye. Bide bulunduğumuz ilce milli egitimden ozel egitim sorumlusna sordim tanidik vasitasiyla. Tabiki her rapor bilgile dirmesi yapiliyor hepsi kayitli fisleme olayi oluyor dedi. Sen kendin bir devlet hast randevu al bosver o adamlari onlar raporu emen cikartir cunku tesvik aliyorlar her cocuk basina dedi. Oncelikli tabiki kizimin sagligi ama bole bir sey yoksa kizim icin niye onu ilelebt bir raporla fislensin.kim gorse kizimi bu cocukta ne var hic bir seyi yok diolar.
Utangac olabilir konusmuyor olabilir ne var diolar. Bu arada yeni pedegoga basladik ama oda tabi hemen 1 2 seansta bir sey demiyor. Napicagimi bilemiyorum arkadaslar. O heyete girersek belli ki rapor cikicak adamlar anlaşmalı resmen. Ama bide sorasi ya daha kotu olursa kizim icin sonra ilerde keske demek istemiyorum.o kadar kararsizim ki:KK43:

Bu arada kkizimin yaptıkları :sadki söylüyor ezberliyor,dasn ediyor,ingilizce renkleri alfabeyi sayilari sayiyor (tabi cok düzgün illa sirali degil) istediklerini soyluyo yada isaret te edebiliyor. Evcilik oyunu doktorculuk yada misafircilik cay partisi vs oynuyor. Goz temasi var ismini soyleyince bakiyor. Disarda mesela anne bak bulut yada ay dede vs diye gordugu seyleri banada gosteriyor yada bak ambulans kamyon diye. Duygulari yansitaniliyor. Taklit yapabiliyor okuldaki arkadaslarini taklit ediyor. Yani aklıma gelenler bunlar:KK43: o rapor icin gittigimizde devlleteki kkb ci doktorda cok şaşırmış ti siz niye geldiniz ne raporu diye bu yaptiklarini anlattik eg daha ne olsun ne yapicak bu yastaki cocuk baska diye bize almayin bir rapor dedi

Bu arada kkizimin yaptıkları :sadki söylüyor ezberliyor,dasn ediyor,ingilizce renkleri alfabeyi sayilari sayiyor (tabi cok düzgün illa sirali degil) istediklerini soyluyo yada isaret te edebiliyor. Evcilik oyunu doktorculuk yada misafircilik cay partisi vs oynuyor. Goz temasi var ismini soyleyince bakiyor. Disarda mesela anne bak bulut yada ay dede vs diye gordugu seyleri banada gosteriyor yada bak ambulans kamyon diye. Duygulari yansitaniliyor. Taklit yapabiliyor okuldaki arkadaslarini taklit ediyor. Yani aklıma gelenler bunlar:KK43: o rapor icin gittigimizde devlleteki kkb ci doktorda cok şaşırmış ti siz niye geldiniz ne raporu diye bu yaptiklarini anlattik eg daha ne olsun ne yapicak bu yastaki cocuk baska diye bize almayin bir rapor dedi
Bence de alma canım. Ben olsam şöyle yaparım özel doktora götür çocuk psikiyatristine anlattıklarından bana bi şey Yok gibi geliyor olsa da zaten özel eğitim ve kreş diyorlar sen ikisini de yapıyorsun zaten rapor eğitimi ücretsiz aldırmak için
Çocuk psikiyatristi de içini rahatlatmak için bence ona bile şu aşamada gerek Yok tuvalet eğitimlerini çocuklarıma ben evde kendim verdim yuvada öğretmediler önümüz yaz yuvaya gitmediği bir hafta evde altı bezsiz dursun öğrenir Allah ın izniyle şimdiki bezler çok rahat valla bezden rahatsız da olmuyorlar

Ben de alma diyorum cocugun konusmasini da zamanla yapacaktir. Maddi durumunuz varsa parali olark dil terapisi aldirabilirsin. Rapor almadan.Cunku bu cocukta ciddi bir sey yok. Sadece inat ediyor gibi geldi bana. Masallah bizim cocuklara gore cok farkli. Ben etrafimda senin anlattigin durumda o kadar cocuk goruyorum ki aileleri umursamiyor krese filan de gindermiyorlar. Biraz zor bir cocuk olacak ilkokulda filan zorlayabilir seni. Kesinlikle kendin baska bir psikolaga gotur. Ozel egitim yerleri rapor aldirabilmek adina yapabilir. Senin goturdugun doktor da ozel egitim almasini isterse raporu cikartirsin. Eger iyilesirse yapacagin gidip sildirmek. Sildirirsen okullar gormez.Sildirmezsen okul goruyor tabi sildirebilmen icin doktorun artik iyi durumda diye rapor vermesi gerekir. İyilesmezse ne olur diyorsan gordugum kadariyla anlatiyorum yine okula gider okul bu durumunu bilir. Kaynastirma ogrencisi olarak gorunebilir. Ama yine gider okula. Hem ozel egitime giden hem okula giden cocuklar var iyi durumda dikkat daginikligi disleksi gibi sorunlari oluyor. Onlardan gordugum kadariyla yaziyorum tabi biz senin cocugunu gormuyoruz en iyisini sizler bilirsiniz.

Benim oğlum 40 aylık olacak bu ay sonunda. İngilizce bilmiyor ama diğer bütün gelişimi sizin kizinizla aynı. Biz sadece şuan diyalog, sohbet çalışıyoruz. Çünkü sorularima cevap versede sohbet asamasian gecemedik. Sizin yerinizde olsam eğer imkânınız varsa rapor çıkarmayın. Çünkü çok ağır bir durumu yok içiniz rahat edecekse kendi imkanlarinizla ders aldirin. Haftada 1-2 ders eğitim ve kres zaten sizin çocuğunuz için yeterli olur. Sevgiler.

Evimize gelen oyun terapisti rapor almayın çocuk normale dönünce bide onunla ugrasmayalim gibisinden birşeyler demişti bizde almadık kendi çabalarımıza devam ediyoruz şimdilik duyu terapi+ özel egitim+oyun terapisi hepsi aylık 2500 lirayı geçiyor rapor alındığında 800 kusurunu devlet karşılacak fakat göze alamadık açıkçası
Bez olayına gelince bugün komşunun 5 yaşındaki oglunoğlundan bahsediyordu herkes bezi bırakali 2 hafta olmuş annesi hiç bir şey yapmamıştı yakın arkadaşım kendisi :) çok takilma derim sağlıcakla kalın..

Canım bence de çocuğunuzda hiç bir şey yok sadece bireysel takılıyor bu durum olgunluktan bile olabilir mizaç olabilir, benim bir öğrencim var 6. Sınıfa gidiyor kimse ile kolay kolay konuşmaz soru sorunca cevap veriyor arkadaşları ile aynı ortamda bulunur ama izler genelde derslerine gelince maşallah çok başarılı anladıkki onun mizacı öyle hiçbir sıkıntısı yok ..siz de içinizi ferah tutun kızınızın gayet iyi rapor falan almayın derim

Tavsiyeleriniz yorumlariniz icin cok sagolun arkadaslar. Bencede yok artik kesinlikle rapor almiycam.anladigim; rapor surelide olsa onu kaldirtmak icin basvurmadikca bu rapor surekli karsina cikicak.kaldirtmak istesek o zamanki cocugun ruh hali yada karsimiza cikan dr nasi olucak? Yada o zamanki sistem kanun degisir raporlar silinmiycek derler vb her sey olabilir.

dun gece 2 de nihayet devletten kendimiz randevu alabildik psikiyatri icin.ozellikle devlletn istedimki bakalim bize ne diycek.ozele zaten goturuyoruz.rapor icin okul arayincada hasta kizim vs diye getiremem diycem.maddi imkanımiz elverdikce kendi butcemizle bir seyler yapicam.kreside eylulde falan yada yaza tam gune cikartmayi düşünüyorum. Aynen her cocugun mizaci huyu suyu farklidir,her cocuk sosyal bocek olacak deil.ole kalablik bir ortamda da buyumedi.bilmiyorum :KK43:

Inanin o kadar bunaldim ki bir yandan is, ev stresi bir yandan ailede ssaglik sorunlari var.napcam bilmiyorum. Dediginiz gibi millet hic umrunda olmaz ilgilenmez cocuklar nasil olur, biz bu kadar ustune dustugumuz icin mi oluyor anlamadim.:KK43:

Tavsiyeleriniz yorumlariniz icin cok sagolun arkadaslar. Bencede yok artik kesinlikle rapor almiycam.anladigim; rapor surelide olsa onu kaldirtmak icin basvurmadikca bu rapor surekli karsina cikicak.kaldirtmak istesek o zamanki cocugun ruh hali yada karsimiza cikan dr nasi olucak? Yada o zamanki sistem kanun degisir raporlar silinmiycek derler vb her sey olabilir.

dun gece 2 de nihayet devletten kendimiz randevu alabildik psikiyatri icin.ozellikle devlletn istedimki bakalim bize ne diycek.ozele zaten goturuyoruz.rapor icin okul arayincada hasta kizim vs diye getiremem diycem.maddi imkanımiz elverdikce kendi butcemizle bir seyler yapicam.kreside eylulde falan yada yaza tam gune cikartmayi düşünüyorum. Aynen her cocugun mizaci huyu suyu farklidir,her cocuk sosyal bocek olacak deil.ole kalablik bir ortamda da buyumedi.bilmiyorum :KK43:

Inanin o kadar bunaldim ki bir yandan is, ev stresi bir yandan ailede ssaglik sorunlari var.napcam bilmiyorum. Dediginiz gibi millet hic umrunda olmaz ilgilenmez cocuklar nasil olur, biz bu kadar ustune dustugumuz icin mi oluyor anlamadim.:KK43:
Benim oğlum da sosyal değil. Sabah yanıma geldi anne balon dedi. Sakız çiğniyorum seviyor balon şişirmemi. Biz soru cevaplara geçmedik daha fakat kelimeler ve basit cümleler var. Salıncağa binmeyi çok seviyor salıncağa binip “sagıngaca salla” diyor. 9 aydır özel eğitim alıyor fakat rapor almadık. Mecbur kalırsak ileride mutlaka alırız şimdi daha küçük elimizden geldiğince erteliyoruz rapor olayını.
Birkaç anneden duydum çocuğum şu an çok normal fakat devlete rapor için her gittiğimizde raporu kaldırmıyorlar dedikleri için ben de tereddüt ettim açıkçası. Nasıl doktora denk geleceğimizi bilemiyorum 5,6 yaşına kadar yaşıtlarını yakalayamazsa o zaman düşünürüz rapor olayını. Siz çok iyi durumdasınız bize göre biz de sterotip hareketler var üstelik ve ortak dikkatı çok geri. 200 den fazla nesne, canlı-cansız varlık ismi bilir fakat zorlamayana kadar söylemez. 40 aylık oğlum, sizin çocukla yaşıt.
Çok samimi bir arkadaşımın oğlu otizm raporu aldı ikş yıl önce %85 rapor verdiler. Rapor aldıkları zaman tek kelimesi yoktu tuvalet eğitimi yoktu. Şimdi konuşuyor çok aktif olmaSa da, tuvalet eğitimi var etkinliklere katılıyor. 2 ay önce raporu yenilediler heyet çocuğa ve anneye hiç soru sormadan “aynı rapora devam %85” yazıp gönderdi. Kadın kaç gün ağladı. Gerekirse %95 rapor da verirler ona sözüm yok, fakat ezber iş yapmaları çok can sıkıcı kime güveneceğiz şaşırdık kaldık.

Sevgili Çilek 31
Mesajlarınızı okudum, ancak yazmak için fırsatı yeni yakaladım. Geç oldu biliyorum, diğer arkadaşlar da düşüncelerini belirtmişler. Ben de hepsinin yazdıklarının tekrarını yapmış olacağım belki ama yine de yazmak istedim size. Rapor konusu sanırım tüm ailelerin aklını kurcalayan bir konu. Başlangıçta biz de rapor almayı istemiştik. Raporu daha fazla ders daha çabuk toparlanma olarak düşünüyorduk. Başta durum çok korkunç gelmişti, ne yapacağımızı kestirememiştik, ağır bir bocalama dönemi geçirdik. Sonrasında önce raporsuz olarak bir süre özel eğitime gitme kararı aldık, eğer ilerleme yavaş olursa raporu almak kaçınılmaz olacaktı. Evet duygusal yıpranmanın üzerine bir de ekonomik yıpranma eklenmişti, alıştığımız yaşam tarzından tavizler vermiştik. Bugün olduğumuz yerden geçmişe dönüp baktığımda yaşadığımız o kötü günler çok uzakmış gibi geliyor. Ya duruma alıştık ya da oğlumdaki ilerleme bizi tatmin eder düzeye ulaştı. Şükür ki artık yolumuza özel eğitim olmadan devam ediyoruz. Sizin çocuğunuzun durumu da gayet iyi görünüyor, ağır bir tablonuz yok, aksine çok çok iyi. Zaman zaman bazı alanlarda duraklamalar olabilir, bu her zaman ciddi bir sorunu işaret etmeyebilir. Özel eğitim için illa ki rapor almaya gerek yok. Tabii artıları ve eksileri değerlendirmek, belki bir süre gözlemleyip,gerçekten maddi açıdan zorlanıldığınız anda rapora yönelmek en doğrusu gibi geliyor. Çocuğunuzu sizden iyi tanıyan yok tabii, en doğrusunu siz biliyorsunuz. Bu durumda güveneceğiniz tek şey öncelikli olarak hisleriniz. (oğlum 4 yaş 10 aylık)

Çapa nin hastanesi var beyazitta eski esnaf hastanesinin yeri komple cocuk psikiyatri hastanesi olmus. Sitesinden randevu aliniyor her aksam saat 8 de bakin. Biz en kolay ordan almistik. Insallah birseyi yoktur. Dusundugum su an oyle bir seyi yok ama fark goruyorsaniz belki yeni yeni baslayan biseyler vardir. Ne guzel ikizi oldugu icin erkenden farketmissiniz.
Merhaba size zahmet sitenin adını yazabilir misiniz

Bugun oglumun okulunda gosteri vardi. Oglum sadece ogretmenin elini tutup durdu hic aktivitelere katilmadi :KK43:
Ahh ah en cok boyle gunlerde yaniyor icim. Normal okula gonderdim yasitlariyla kaynassin diye ama boyle de kenarda kaliyor.

Benim oğlum da sosyal değil. Sabah yanıma geldi anne balon dedi. Sakız çiğniyorum seviyor balon şişirmemi. Biz soru cevaplara geçmedik daha fakat kelimeler ve basit cümleler var. Salıncağa binmeyi çok seviyor salıncağa binip “sagıngaca salla” diyor. 9 aydır özel eğitim alıyor fakat rapor almadık. Mecbur kalırsak ileride mutlaka alırız şimdi daha küçük elimizden geldiğince erteliyoruz rapor olayını.
Birkaç anneden duydum çocuğum şu an çok normal fakat devlete rapor için her gittiğimizde raporu kaldırmıyorlar dedikleri için ben de tereddüt ettim açıkçası. Nasıl doktora denk geleceğimizi bilemiyorum 5,6 yaşına kadar yaşıtlarını yakalayamazsa o zaman düşünürüz rapor olayını. Siz çok iyi durumdasınız bize göre biz de sterotip hareketler var üstelik ve ortak dikkatı çok geri. 200 den fazla nesne, canlı-cansız varlık ismi bilir fakat zorlamayana kadar söylemez. 40 aylık oğlum, sizin çocukla yaşıt.
Çok samimi bir arkadaşımın oğlu otizm raporu aldı ikş yıl önce %85 rapor verdiler. Rapor aldıkları zaman tek kelimesi yoktu tuvalet eğitimi yoktu. Şimdi konuşuyor çok aktif olmaSa da, tuvalet eğitimi var etkinliklere katılıyor. 2 ay önce raporu yenilediler heyet çocuğa ve anneye hiç soru sormadan “aynı rapora devam %85” yazıp gönderdi. Kadın kaç gün ağladı. Gerekirse %95 rapor da verirler ona sözüm yok, fakat ezber iş yapmaları çok can sıkıcı kime güveneceğiz şaşırdık kaldık.

Sevgili Çilek 31
Mesajlarınızı okudum, ancak yazmak için fırsatı yeni yakaladım. Geç oldu biliyorum, diğer arkadaşlar da düşüncelerini belirtmişler. Ben de hepsinin yazdıklarının tekrarını yapmış olacağım belki ama yine de yazmak istedim size. Rapor konusu sanırım tüm ailelerin aklını kurcalayan bir konu. Başlangıçta biz de rapor almayı istemiştik. Raporu daha fazla ders daha çabuk toparlanma olarak düşünüyorduk. Başta durum çok korkunç gelmişti, ne yapacağımızı kestirememiştik, ağır bir bocalama dönemi geçirdik. Sonrasında önce raporsuz olarak bir süre özel eğitime gitme kararı aldık, eğer ilerleme yavaş olursa raporu almak kaçınılmaz olacaktı. Evet duygusal yıpranmanın üzerine bir de ekonomik yıpranma eklenmişti, alıştığımız yaşam tarzından tavizler vermiştik. Bugün olduğumuz yerden geçmişe dönüp baktığımda yaşadığımız o kötü günler çok uzakmış gibi geliyor. Ya duruma alıştık ya da oğlumdaki ilerleme bizi tatmin eder düzeye ulaştı. Şükür ki artık yolumuza özel eğitim olmadan devam ediyoruz. Sizin çocuğunuzun durumu da gayet iyi görünüyor, ağır bir tablonuz yok, aksine çok çok iyi. Zaman zaman bazı alanlarda duraklamalar olabilir, bu her zaman ciddi bir sorunu işaret etmeyebilir. Özel eğitim için illa ki rapor almaya gerek yok. Tabii artıları ve eksileri değerlendirmek, belki bir süre gözlemleyip,gerçekten maddi açıdan zorlanıldığınız anda rapora yönelmek en doğrusu gibi geliyor. Çocuğunuzu sizden iyi tanıyan yok tabii, en doğrusunu siz biliyorsunuz. Bu durumda güveneceğiniz tek şey öncelikli olarak hisleriniz. (oğlum 4 yaş 10 aylık)

Aynen arkadaslar ,bu rapor olayi o kadar canimi sikiyor ki dahasi kuzum nolcak diye dusunuyorum benim disimda cok ilgilenen yok ananne dede klasik hic hir sey yok bu cocugun diye herseye karsilar her taptigimizi onlardan sakliyoz esim ise benim isteklerime karsi gelmez ama deskteklemezde, ben ne yaparsam o. Bilmiyorum napcamm.

Eski yazilari okuyorumda poto cekerken hic bakmaz poz vermez vs yaziyorlarmis ayni benim kuzumda oleydi ama simdi bak poz ver gül diyince yapio. (Tabi o zamanlar bile bir sey olabildigini hic dusunmemistik ne kadar cahilmisim ne kadar kotuymusum) benide Allah ragzi olsun bi arkadasim uyarmisti hic goz temasi kurmuyor hic bakmiyor hic goturdun mu dr vs diye.iyki onu dikkate almisim.yoksa butun gun tv karsisinda eriyip gitcekti yavrum:KK43:

Kesinlikle rapor olayina karsiyim.dediginiz gibi cok zorda kalirsam yada tablo degiskenlik gosterirse anca. Allah hepimize yardim etsin arkadaslar

Ve bahsettigim gibi eski konulari okuyorum da masa basi egitim en zor ve son olan sey diye genelde yazmislar ama benim kizimda masada hep otururdu 20- 30 dk rahat oturur boya yapar kinetik kumla oynar sulu boya yapar 2.5 yasindaykende yapardi simdide yapiyor. Denildigi gibi her cocuk farkli gercekten her acidan.

Ve bahsettigim gibi eski konulari okuyorum da masa basi egitim en zor ve son olan sey diye genelde yazmislar ama benim kizimda masada hep otururdu 20- 30 dk rahat oturur boya yapar kinetik kumla oynar sulu boya yapar 2.5 yasindaykende yapardi simdide yapiyor. Denildigi gibi her cocuk farkli gercekten her acidan.
Benim oğlum 38 aylık bir çok seyi aştık ama hala yakın temasta göz teması yok ve fotograf çekilirken asla bakmaz :KK43:

X