Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
cnm mrb bişey sormak istiyorum oğlun 2 hafta içinde birden kelimeleri söylemeye başlamış kaç aylıktı kelimeleri arttığında? biz 24 aylığız ama hala belirgin kelimesi çok az babba mama dedde anne çok nadir belli belirsiz bide anlamsız sesleri var ne zaman konuşacak çok merak ediyorum tek sevincim bizimle diyaloğu arttı göz temasımız güzel adına çoğunlukla bakmıyor ama işine gelince bakıyor kucağımıza geliyor oyunlar oynuyoruz gülüyor seviniyor inş. yakında dilide çözülür :-(

17 aylık oğlum ismine bakmıyor hemen hemen 1 ay olcak.ne yapmalıyım.
Daha önce bakiyordu artik bakmiyor mu. Eger oyleyse bir cocuk psikiyatrisine goturceksiniz. Yeni yeni biseyler basladiginda hemen onleminizi alin tabi. Baska belirtileri var mi. Oyuncaklarla oynamasi diger cocuklarla iletisimi nasil bunlarida degerlendirin. Belki bu bir ayda sikilmistir bakmak istemiyordur.

Kuntay cocuklarimiz ayni yastalar. Benimkinde hala konusma yok. Sizin adiniza cok sevindim. Benimki de hergun daha iyi ama konusma dusunduruyor beni. Tuvalete de alisamadik. Olacak olacak hissediyorum. Hep oyle oldu gec ogrendi ama ogrendi herseyi. Ama oglum kumandayi getir ya da kapiyi kapat dedigimde anlamiyor hala. Sadece sınırlı seyler. Gel yemek yiyelim gel otur bunu cope at gibi seyler anliyor. Cok hasta oluyoruz bu aralar bir hafta iyiysek bir hafta hastayiz. Onun da etkisi var. Krese cok fazla ara verdi.

1 aydır yürümeye başladı yardımsız cesaretini toplayıp..birlikte oyun oynuyoruz etrafımızda çocuk yok 2 tane var arada buluşuyoruz..yazın hep sokaktaydık daha neşeliydi..annemler yakın bana ailem kalabalık 3 teyzesi var oğlumun ara ara oraya gidiyoruz.

Sevgili kuntay cevabin için çok teşekkür ederim. Farkindayim buraya böyle yazinca sanki çok iyi durumdaymişiz gibi bir izlenim veriyor fakat öyle değil. 21 aylikti oğlum teşhis aldiğimizda o gün bu gündür de uğraşiyoruz. Hamdolsun oda azmediyor öğreniyor evet bin şükür (inşallah burdaki ve nerede varsa tüm annelerin evlatlarida konuşur) konuşabiliyor fakat iletiş nerdeyse hiç yok. Bakiyorumda yaşitlarina uçmuş gitmişler, biz nasil yakalariz yakalarmiyiz hiç bilemiyorum. Zibilyon tane takinti, heyecanlaninca bazen him himm sesleri bazen alkişlar, her istediğini konuşabildiği halde söylemeyi israrla reddedip ağlaması vs dünya kadar eksiğimiz var. Allah'tan toplanti sandiğim kadar kötü geçmedi, siniflarindaki bir çocuk oğlumu çok sevip yanaşiyormuş oğlumda onunla azda olsa iletişim kuruyormuş. Öğretmen ve kres sahibi psikolok hanim ikisini önce kaynaştirip oğlumu bu konuda destekleyeceklerini merak etmemem gerektiğini söylediler. Oğluma okulda kimler var diye sorduğumda hep öğretmen, kardeşler derdi. Son zamanlarda nadirde olsa Mert var diyor. Bu oğlumla oynamak isteyen çocuğun ismiymiş. Bukadarini bile duyduğum için çok mutlu oldum. Tüm duam yavrularimiz için, inşallah atlatiriz hep birlikte.. Dün eğitimcisiyle konuştum, kesin otizmli olduğunu anladilar onun için çağiriyorlar çok moralim bozuk dedim. Hayir ne otizmi yapmayin oğlunuz her geçen gün bu sendromdan uzaklaşiyor şuanda kimse bunu düşünemez onun için dedi. Evet iletişimi zayif, dikkati dağinik bir çocuk ama bunlar desteklenerek çözülmeyecek şeyler değil. Unutmayin normal gelişim gösteren çocuklarin koşarak geldiği bu noktaya oğlunuz yürüyerek ama durmadan ilerliyor dedi. Oda biraz bana moral oldu.

Bizim çok ciddi metabolik bir rahatsızliğimiz var önceden de bahsetmiştim çoklu besin alerjisi reflü solunum ve bağirsak tepkileri.. Bu gün sadece bunlardan bahsettim doğdu doğali hasta bir çocuk olduğunu herşeyden mahrum ve yanliz buyudugunu hastaligindan ötürü sosyal ortamlara katilamadiğimizi oglumun çocuklarla oynamayi bilmediğini, dikkatinin dağinik olduğunu anlattim. Özel durumumuzdan aldiği eğitimlerden bahsetmedim. Çok anlayışlı davrandilar sağolsunlar. Bunlarin zamanla çözüleceğini, iletişimininde artacağini çocuklarla oynamayi öğreneceğini bunun için destekleyeceklerini söylediler. İnşallah da öyle olur. Bu kreş benim içime sinen bir yerdi çok şükür şimdilik ilgili görünüyorlar umarim yavrum için hayirli, faydali bir kurum olur. Sosyalleşmesine yardim eder inş. Oğlum çocuklarla oynamayi bilmediği gibi oyuncaklarlada oynamayi bilmiyor hala

Bizim çok ciddi metabolik bir rahatsızliğimiz var önceden de bahsetmiştim çoklu besin alerjisi reflü solunum ve bağirsak tepkileri.. Bu gün sadece bunlardan bahsettim doğdu doğali hasta bir çocuk olduğunu herşeyden mahrum ve yanliz buyudugunu hastaligindan ötürü sosyal ortamlara katilamadiğimizi oglumun çocuklarla oynamayi bilmediğini, dikkatinin dağinik olduğunu anlattim. Özel durumumuzdan aldiği eğitimlerden bahsetmedim. Çok anlayışlı davrandilar sağolsunlar. Bunlarin zamanla çözüleceğini, iletişimininde artacağini çocuklarla oynamayi öğreneceğini bunun için destekleyeceklerini söylediler. İnşallah da öyle olur. Bu kreş benim içime sinen bir yerdi çok şükür şimdilik ilgili görünüyorlar umarim yavrum için hayirli, faydali bir kurum olur. Sosyalleşmesine yardim eder inş. Oğlum çocuklarla oynamayi bilmediği gibi oyuncaklarlada oynamayi bilmiyor hala

İşaret parmağını kullaniyor mu? Göz teması var mi? Sadece adina seslenince bakmaması tek başına birsey ifade etmez. Onunla bol bol göz teması kurarak konuşun, bol bol oyunlar oynayin. İşaret etmiyorsa işaret etmeyi öğretin. Birlikte resimli kitaplara bakip onun parmağiyla gösterip bak bu köpek, bak bu kedi gibi göstermesini sağlayin.

Canım bu ay tam 3 yaş olduk 36 aylık. Doğum gününe iki hafta kala başladı her söyleneni tekrar ediyor ama aktif değil. Sorulara yanıt vermez. Bizim de ma ma, ba ba dışında bişey yoktu hep mırıldanırdı kendi kendine. Kreşe 2 yaşında özel eğitime 2,5 yaşında başladı. Ben konuşmamasını takmıyorum, davranış bozukluğu var onu daha çok kafama takılıyorum.

Ahh ne güzel söyledin içinde olunca yaşayınca daha iyi anlaşılıyor. Takıntılar, heyecanlanınca dürtüsellk, elini ayağını nereye koyacağını bilememek bunlar nasıl göze batıyor çok iyi bilirim. İşin içine girdikçe doktorların ne demek istediğini şimdi daha iyi anlıyorum. Gittiğim kurumda konuşan üç tane öğrenci var 9-10 yaş civarında onların %80 raporları olduğunu duyunca çok şaşırdım. Ezber konuşuyorlar aşırı derecede takıntılıları var. Mesela yemek saati gelince kimseye sormadan mutfağa giriyor ben yemek yiyicem diyor. Öğretmen de onun yemeğini yemesini bekliyor. Laf anlamıyor ben çok acıktım yemek yiyicem diye ısrar ediyor. Yani işin özeti görünce daha iyi anlıyorum artık. Konuşma tek başına yeterli değilmiş davranış bozukluğu varsa o daha çok göze batıyor zaten sırf konuşmuyor diye yüksek dereceli rapor vermiyorlar, daha alanı duymadım. Hep beraber atlatalım bu illeti inşallah

Komut alma konusunda ilerledik ama dediğiniz gibi her şeyi anlamıyor maalesef. Önemli olan öğrenmesi bizim de çok geç oluyor ama oluyor, ben ona seviniyorum. 3 yaşla arada çok fark var. Sosyalleşme ve davranış bozukluğuna yöneldim daha çok. Onlar olunca konuşma da gelecek hissediyorum. Bir sene dolacak hala kreşteki çocuklarla oyun kurmuyor katılmıyor. Çok moralim bozuluyor. Ama sabrın sonu selamet diyerek devam edicez napalım. Sen çok pozitif bir annesin bu enerjin oğluna çok iyi geliyordur. Ben biraz karamsarım elimde değil. Aşıcaz tüm sorunları çocuklarımızla birlikte, onlar elinden gelenin fazlasını yapıyor, o zaman biz de mecburuz

İşaret parmağıyla göstermesini dediğiniz gibi yapıyorum..peki isme nasıl baktırcam..annemlerde haftanın 2 günü kalıyo doktor tv yi kapatın dedi..orda tv hep açık evde ben yemek yerken nadiren zamanlarda açıyorum..pedagoğa götürmelimiyim..

Gruptaki anneler çocuğunuzda ilk ne zaman farklılık hissettiniz ve nelerdi..pedagoğa gittiniz mi..tv etkiliyor mu ve aşılar sizce..kreş ve özel eğitimle iyileşen var mı.konuşan sosyalleşen.

Sevgili anneler , Hepinize iyi geceler öncelikle . Pek vakit ayıramadığım için aktif olamadım maalesef. Yazdıklarınıza göz attimda . Biz tabii 1.5 ay sonra 4 yaşında olacağız yaş olarak büyüğüz . kuntay bizdede konuşma 3 yasa girerken birden başladı . Rakamlara ilgi vs . benziyorlardı zaten , sosyallige gelince oglum 1 yıldır kreşe gidiyor .Ve şurada bir iki aydır daha da sosyallesti biraz daha sabır oglununda kısa zamanda iliskilerini guclendirecegine inanıyorum .
Davranış problemleri bizdede mevcut fakat bize yapıyor . Beni sürekli yanında istiyor çünkü naz ı bana geçiyor . Başkalarını dinliyor ama ben o ortamda isem inadı sonuna kadar sürüyor .

kleopat bence sizinde kelimeler birden gelecek gibi . Kelimeler arttıkça öğrendikçe komutları da artacak emin ol. Kumanda ogrensin mesela devamı gelecek. Nasıl ki çöp u at vs . başladı öğrendikçe daha da farkı goreceksin .

Bizim de kreş maşallah diyelim iyi gidiyor. Bu hafta pek sıkıntı olmadı . Arkadaşları nin bazı isimlerini söylüyor . Bugün anlatmaya çalışıyor . Yağmur uf ağladı gibi ama hepsini anlamadığım için biraz devam edebiliyoruz sonra susuyor .Inat durumu hala maalesef tavan . Şu sıra benim de kullanıyor bazen kendinden adi ile bahsediyor bu durum canımı sıkıyor. Birde yapma dediğim için sanırım . Canı sıkılsin dediklerimi tekrar ediyor . Ekolali duru mu

Fakat bu akşam söyle birşey oldu. Ablasının gözlüğün e çarpmış gözlüğün cami çıkmış .Kızdım ikisine de kucak kucak demeye başladı ağlamaklı bir şekilde hayır cezalisin dedim .Yanıma sokuldu bekliyor . Kim kırdı diyorum ablasını göstererek o kırdı .Yalan söylüyor kötü birşey ama kurtuluş arıyor olması bir taraftan mutlu da etti beni .
Bakalım geçecek diyoruz yada umut ediyoruz . Hepimize Rabbim sabır versin . Umut versin . İyilik hoşluk versin güzel günler göstersin inşallah ...

haklısın cnm konuşmaması sorun deil tabiki davranışları daha önemli ama inş. onuda büyüdükçe düzeltir çocuklarda bazen 1 ay bile çok şeyi değiştiriyor büyüdükçe algıları daha artıyor kızımda çok inatçı huysuzdu ağlaktı ama maşallah diyim şuan 1. sınıfa gidiyor öğretmeni gayet memnun sakin dinliyor başarılı diyor. oğlumda inş. zamanla yaşıtlarını yakalar şuan çok geriyiz üzülüyorum ama umudum var çünkü göz temasımız güzel bugünlerde biraz ilerleme var maşallah adına bakma komut alma konularında önceden hiç bakmaz dinlemezdi buna şükür

Gruptaki anneler çocuğunuzda ilk ne zaman farklılık hissettiniz ve nelerdi..pedagoğa gittiniz mi..tv etkiliyor mu ve aşılar sizce..kreş ve özel eğitimle iyileşen var mı.konuşan sosyalleşen.
Canım bu soruların için geçmiş yazıları okuman daha da aydınlatıcı olur. Her anne farklı zamanda farkeder ben 7. İnci ayda farkettim. Eski yazılarımda beni şüpheye düşüren şeylerden hep bahsetmiştim. Buradaki çoğu annenin ilk mesajları genelde şüpheler üzerine kurulu. İçinde kurt varsa bir uzmana götür kimse destek olmuyorsa gizlice götür.ben öyle yapmıştım çünkü. Oğlum için gizli iş çevirdim yine çeviririm hiç pişman da değilim. Sen annesin en iyi sen bilirsin gerisi boş.

Tv yasak annenizide uyarin asla açmasinlar. Çocuğunuzun elini kullanarak sen atiyorum Ali, Ayşe adi neyse, ben anne diye bol bol gösterin adini öğrensin. Çocuğunuzla hep gôz hizasina eğilerek konuşun. Karmaşık uzun cümleler yerine kisa ve öz konuşun. Bol bol oyun oynayin. İlgi ve sevginizi hiç ihmal etmeyin. Şanslisinizki henüz çok küçük. Pedegog değil mutlaka çocuk ve ergen psikologuna götürün. Henüz kreş için erken daha çok küçük şimdi anneli oyun gryplarina katilin. Eğer doktorunuz uygun görürse özel eğitim başlatirsiniz.

Uzun zamandır yazmıyorum ama okuyorum bizim oğlanlar aynı ayda doğmuştu v hemen hemen aynılar şu an bizimki krese devam bu hafta ısırma huyu olmuş biraz öğretmeni felan ısırdı diyorlar kardeş kıskançlığı şükür herşeye geliyor geçiyor

Oğlum da konuşma var evet ama tecrübeli annelere danışmak istiyorum herşeyi söylüyor ama şu sıra çok ekololi yapıyor acaba öyle mi öğreniyor konuşmayı sorduğum soruya yanıt veriyor ama bazen soruyu tekrarlıyor yanıtı öyle veriyor

Mesela başım ağrıyor diyorum aaa basın ağrıyor hastaneye gidelim diyor daha önce böyle.konu geçmişti direk kopyalyor sonrada iğne yaparlar ah ah tüh diyor

Altına kaçırdığın da üzülme diyorum bazen üzülme üzülme gel diyor altına kaçırınca sarılıp teselli ediyor

Al kardeşine ver şu oyuncağı diyorum kendine kardeşe vereyim diyor

Her işi çoğu zaman kendine kodluyo

İyi şeyler de var artık her komutu anlıyor ama kardeşinin etkisi büyük şu an kardeşi 10 aylık ve 9 ayda yürüdü çok açıkgöz bir bebek ve abisine iyi geldi buna inanıyorum

Şimdi ben buraya eskisi kadar yazmıyorum hepinizi anlıyorum ama tecrübeli annelere sormak istiyorum ekololi için ne yapmam lazm

Beni merak eden anneler vardı ben ayrı bir konu açıp orada paylaşmak istiyorum gelişmeleri buradan toplu yanıt vermiş olurum

Çoktandır yazacsm yazamadım bu sayfayı özellikle kaydetmstm ben teşekkürler öncelikle çok faydası oldu bana belki okumak isteyen olur

Yazdığınnz ne varsa aldık bide zekara diye bir şey aldık ama şu an daha 30 aylık biraz daha büyüyünce verecem onu

Eylemlerle bir gün kartına özellikle de hayran kaldık ben hiç anlatmadan oğlum ilk verdim ne varsa söyledi sonrakileri ben anlattım ezber yaptı yada günlük hayat olduğu için kendi söyledi öyle şaşırdım ki burada olan annelere benim de tavsiyem ben bilmezdim resim yorumlamann bu kadar etkili olacağını şu an İngilizce bile anlatıyorum

Mesela çocuk yataktan kalkıyor çünkü kreşe gidicek çocuk nereye gidicek diyorum ertesi gün kreşe diyor şimdi çocuk elini yüzünü yıkayacak üstünü giyecek diyorum tabi çorap giymesi bile ayrı kart kreşe gidene kadar 50 kart yaptım mesela yada parka mı gidicek parkla olanları ayrdm

Mesela işime geri döndüm diyorum o açıdan anlattım artık kendisi para getir oyuncak al demeye başladı gözü açıldı

Tabi ezber de çok var bilmiyorum eşim hala üzülüyor böyle herşeyi ezberlemesi özelikle İngilizce çok seviyor ama bazen durduk yerde bir anda alakasız bir isteğini söylediği zaman tamam birşey yok çok normal istekleri var diyorum

Tuvalet eğitimi vallla 2 ay bitecek sallantilo gidiyor kakasını hep aynı saatte altına yapıyor kaka çiş söyleniyor kırk yılda bir diyor ama beden dilinden anlıyoruz cisi okulda hiç kaçırniyo öğretmeni ile çok bağlı öğretmen çözmüş onu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…