Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
destegin icin Teşekkür ederim . kizimin yaninda bile konusmuyoruz anliyor hemen . zinciri bir kirsak gerisi gelecek inanıyorum vazgezmeyecegim , ablasi ile guzel oynuyorlar. aksam hepiniz saklambac kovalamaca oynuyoruz kitap cok seviyor .butun annelerin evletlarinin yuzu hep gülsün.

İyi sabahlar oğlumu dil terapisine götürmem gerekiyor sizin gi

Günaydın bezmi alemde hangi Dr gittiniz ve gittigimiz kurum ismini yazarmısınız teşekkürler

Biz dil terapisiti degilde dil egitimi almış psikoloktan egitim alıyoruz direk dil terapistleri ç.ok pahalı.

Cevabın için çok teşekkür ederim.
Rica ederim . Bize ilk kez Oxford Turcayı tavsiye ettiler ama ben gittigimde pek begenmedim daha sonra tohum otizm vakfında karar kıldık . Çok pahalıydı ama olsun satar savar en iyi egitimi alırız diye düşündük . Ama sonrasında farkettikki içi boş tamamen ticari bir yermiş , alakası yok reklamlarıyla . Döndük dolaştık oxfort turca ya döndük ve gerçekten iyi egitim veriyorlar . Buradan insanları uyarıyorum egitim sadece bir odanın içinde veriliyor en iyi yerede gitsen aynı . Öyle bahçesi güzel koridorları süslü püslü falan sadece göz boyuyorlar önemli olan ögretmenlerin iyi ve iyi niyetli olması .

Arkadaşlar b6 vitamini ve magnezyum birlikte kullanımı ćok faydalıymiş kullanan oldu mu ve hangi marka...
Arkadaşlar b6 vitamini ve magnezyum birlikte kullanımı ćok faydalıymiş kullanan oldu mu ve hangi marka...
Kuntay bizde elimizde nesde dondurme var ki onceden bilmiyordum biraz da biz teşvik ettik oynuyo diye..gecen sene rapor vermediler bu sene 4 yas biz rapor almaya calisiyoruz...rapor almanin ne gibi sıkıntısı oluyor ?

Canım nasılsın Şubat annesi topiginden ogluna kesin teşhis kondu mu Allah yardımcın olsun kuzum iyi bir Dr git inşallah birseyi yoktur yavrunun

Değerli anneler bir konuda yardımınıza ıhtıyacım var kafam çok karışık oğlum 32 aylık olucak bazen baba der mama meme ingilizce bir kaç sayı keza türkce yine sayıyor bır kaç renk biliyor son zamanlarda ablasının adını söylemeye çalışıyor eziii ezgı adı dün çocuk dr umuzla konuştum logoped onerdı dil terapisi terapi verıcek olan dr çocuk psikoloğu ama şöyle büyük bir sorunumuz var ben bulgarıstanda yasıyorum tabı dr bulgar benım oğlum türkçe Bile ikili komutları daha anlayamıyor nasıl olur bu şekilde oğlumun sıfırdan başlaması gerekıcek ve evde de sürekli bulgarca konuşmamız gerekıcek çok kafam karışık eşim bulgarcayı konuşmaya başlarsa türkçede konusşur diyor hala konuşamayan oğlum için malesef buna inanamıyorum sizlerin tecrübeleriniz fikirleriniz çok önemli venim için şimdiden değerli vaktini ayırıp yazan annelreden allah rağzı olsun

İki dil öğrenecek cocuklara sadece bir kisi ikinci dille konuşacak diye biliyorum..örneğin evde baba çocukla hep bulgarca ama anne abla vs... türkçe diye biliyorum ama dil terapisini bilemiyorum

CevAbın için teşk cnm bıldığım kadarıyla türkiyede sadece b6 vitamini satılmıyor ben 20 gündür kullanıyorum b6 vitamini balık yağı ve hındıstan cevızı yagı bu sürede tesadüf mu bilmem ama oplum ablasının ısmini söylemeye çalışıuor b6 vitamini algısının açılması için çok önemli diye okudum bende cnm hındıstan cevizi yağınıda tavsıye ederım

Aynen eczacıya sorduk nutrigen vitamini soylemiş tek galiba ama bana onemli geldi
...bence vitaminin de etkisi var cocugunuzun gelisiminde inş daha iyi olurlar..
Ben tesekkur ederim en azindan fikir alisverisimiz oluyor

Özellikle otizmli cocuklarda iki dil ogrenme sorun malesef. Once bir dilin ogretilmesi gerekiyormus. Kreslerde ingilizce dersler oluyormus ona da katilmasin demisti psikolog. Bu kadar biliyorum.

Tes
Özellikle otizmli cocuklarda iki dil ogrenme sorun malesef. Once bir dilin ogretilmesi gerekiyormus. Kreslerde ingilizce dersler oluyormus ona da katilmasin demisti psikolog. Bu kadar biliyorum.
tesekkur ederim cnm bizim tanimiz yok ama bende bu sekilde dusunuyorum zaten benim yuzumden tv tablet ozellikle ingilizce izledi iki dile zaten maruz kaldi birde bulgarca olursa kafasi dahada karisir diye dusundum zaten alt komsum bulgar butun yaz beraberdik oglum hayir kullanmiyor inhilizce no bulgarca ne hayir demek karisica kadar karisti seneye kres dusunuyorum egitim bulgarca oyle bir girdap geliyor bana ins turkcesi acilirda cok sikinti yasamayiz eltim in oglu var bizden iki ay kucuk baya konusuyodu krese yolladi su an hafifde olsa duraklama yasiyor bulgarca sadece ezber cumleler kullanmaya basladi offf allahim yardimcimiz olsun

Merhaba arkadaslar. Daha cuma gunu psikologa gittik ama sonrasinda farkettigim bisey oldu. Oglumun defterine her renkten yuvarlaklar yapiyorum veriyorum iclerini karaliyor ama her rengin aynisini bulup yapiyor. Mor olan rengi eflatun kalemle boyamak uzereyken yok hayir bak bu kalem diye mor kalemi verdim. O kadar kotu oldu ki kalemleri atti icli icli aglamaya basladi. Defteri yırttı.Halbuki ses tonum bile yumusakti. Hayir kelimesini de ilk defa duymuyo. Normalde hic oyle bir cocuk degil. Kafasini da vurdu yere. Yanlisini soyledigim icin rencide olmus gibiydi. Daha oncede bu tur seyler yapmisti hayir dedigim icin tepki veriyo saniyodum. Sanirim benim oglumda mükemmelliyetçilik var. Canim sıkıldı oğlum sana bisey demedim ben tamam al bunu istedigini boya filan dedim nasil davranmam gerektigini bilemedim baktim olmuyor kalktim mutfaga gittim iceri girdigimde sakinlemisti. 3 yasindayiz

valla nasil davranmak gerekiyor bilmiyorum ama mukemmelliyetci cocuklarda konuşmanın gec oldugunu okumustum düzgün konusabilmek icin

Merhaba kleopat insan çok üzülüyor çocuğunun gücenmesine. Benim oğlumda 48 aylık yanlış yaptığı yerde sakince oğlum bak bunun doğrusu böyle dediğimde çok zoruna gidiyor. Önce gözleri doluyor. Üzülme oğlum önemli olan öğrenmek diyorum ama nafile. Hayır sen biliyorsun ben bilmiyorum diyerek öfkeleniyor. Ben ilk terapiye başladığımız zamanlarda evde desteklemek maksatlı bir sürü eğitim seti tarzında kitaplar almıştım. Sonra baktım ki ben ona doğrusunu söylediğimde çok öfkeleniyor lakin kreşde öğretmenine bana verdiği tepkiyi vermiyor. Orada sanırım çocukların da etkisi öğrenmeye açık.
Bu durumu terapi merkeziyle paylaştığımda kreş de öğrensin. Siz sevin oynatın şimdilik ileri de bu sorunu hallederiz dediler. Ev çocuklarımızın kendi alanı olduğu için burada özgürlermiş. Nazları bize geçermiş fakat kreş gibi ortamlarda yaşıtları olduğu için onların da yanlış yaptığını görür bunun orada yapılacak hatalar olduklarını kabullenirlermiş. Bu yüzden benim oğlum kreş de yanlışı düzeltildiğinde ağlamıyor tepki vermiyor. Hımm anladım gibi sözcüklerle olgunlukla karşılıyormuş çoğu zaman. Lakin evde kardeşi veya yaşıtı olmadığı için bu tarz itirazlara girmesi doğalmış. Şimdi sadece kreşden ödev verilirse tekrar ediyoruz. Mesela geçen gün 10 kasımdı. Oğlumun minicik bir şiiri vardı okuması gereken. Sadece onu evde tekrar ettik. Hı ben çok başarılı oldum mu. Hayır :)yine bana itirazlar vardı düzeltince kızıyordu. Benim oğlan saklambaç oynamaya bayılır. O gün beraber saklandık örtüsünün altına. Hadi anneanne bizi bulana kadar şiirini oku dedim. Başladı okumaya. Ağzım açık kaldı. Çünkü 2 cümlelik bir şiir bile olsa öğrenmesi imkansız gibi geliyordu bana ne yalan söyleyeyim. Sana öğretmenin mi öğretti diyince evet dedi. Gerçekten çok enteresan. Kreşi ciddiye alıyor çünkü yaşıtları var orada ama evi ciddiye almıyor. Huysuzlukta son nokta. Oğlumla beraber bende büyüyorum. Bakalım zaman bana neler öğretecek.

Evet kreste bana verdigi tepkileri vermiyor ben de farkettim sadece bi kere ogretmeni hayir dediginde yine aglamisti. Hayira karsi tepkili demisti ogretmeni halbuki her hayir da degil sadece biseyi yanlis yaptiginda hayir denilirse uzuluyor. Gercekten cok ilginc. Sagol canim cevabin icin.bizde de konusma yok daha.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…