Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
günaydın arkadaşlar kuntay ve kleopat yazılarınız için teşekkür ederim öncelikle. malesefki oğlumun beni anlamadığını düşünüyorum çünkü ismine bakmaması ve bişey istediğimde oralı olmaması beni çok üzüyor. eşim hala ısrarla normal olduğunu savunuyor ama o ne düşünürse düşünsün ben psikiyatriden randevu alacağım. bu arada birlikte çalıştığım bi arkadaşım var onun oğlu benimkinden bir ay küçük dilli düdük maşallah anneside hep anlatıyor şöyle yaptı böyle dedi ben put gibi kalakalıyorum :-( inş benimde oğlumu anlatacağım günler gelir..

günaydın arkadaşlar kuntay ve kleopat yazılarınız için teşekkür ederim öncelikle. malesefki oğlumun beni anlamadığını düşünüyorum çünkü ismine bakmaması ve bişey istediğimde oralı olmaması beni çok üzüyor. eşim hala ısrarla normal olduğunu savunuyor ama o ne düşünürse düşünsün ben psikiyatriden randevu alacağım. bu arada birlikte çalıştığım bi arkadaşım var onun oğlu benimkinden bir ay küçük dilli düdük maşallah anneside hep anlatıyor şöyle yaptı böyle dedi ben put gibi kalakalıyorum :-( inş benimde oğlumu anlatacağım günler gelir..
Otizm de veya gelisimsel bozukluklarda zeka da problem olmayinca farketmek daha zor. Umursamiyo diye dusundugumuzden géc kaliyoruz. Ben de oglumun yasiti bir cocuk dedigimi anladiginda kalakalmistim. Benim oglum anlamiyor diye. Bebekliginde ogle olmasi normal ama 2 yasina dogru anlamasi gerektigini dusunuyorum. Tabi en dogru karari doktorlar verecektir. Git icini rahatlat varsa bisey basla derim.

Sevgili kuntay ve kleopat o kendini bilmez komşuları tanıdıkları ciddiye almayın diyecem ama olmuyor ben ta burdan sinirlendim. İşte böyle başkalarının üzüntüsünden mutlu olan insanlarla yaşayıp gidiyoruz aynı dünyada. Ben olsaydım aynı tepkiyi onun çocuğuna aynı şekilde verirdim. Siz de onunkine seslenin. Aaaa nie cvp vermedi bi gariplik var galiba derdim. Yaptığı terbiyesizliği farketsin anlasın biraz.inanın o kadar kızıyorum ki bunlara keşke tanışmış olsak da bir de ben paylasam. Boş verin dostum oğlunuz Allah'ın izniyle hepsine gününü gösterecek. O zamana kadar bu kalbi kötülükle dolu olanlarında kimbilir ne imtihanları olur merak etmeyin sevgiler

Ust katimda bi teyze var sadece oglum daha konusamiyor daha dedigimde bana bisey anlatmisti. Bir tanidiklarinin oglu varmis evde bosbos dolasirmis kendi halinde. Halilari kaldirip altinda ne bulsa agzina atarmis bocek yerken bile gormus. Zekasinda problem var diye dusunuyolarmis. Simdi o cocuk doktor olmus. Diyolarmis sen kucukken bocek yiyodun diye guluyolarmis. Kimbilir neyi vardi kucukken atlatti diye dusundum. Ne olacaklarini asla bilemeyiz. Rabbim ömürlerini güzel eylesin.

Evet aynı iddiayı bende duydum . Ayrıca bazıları belge vs. sunmuştu . Ben berna bayır ida takip ediyorum . Videolarını izliyorum . Hâlâ devam ediyor . Bence sahte olsaydı devam ediyor olmazdı . Ben oğlumun videolarını atmıştım kendisine . Bana bu çocuk otizmli değil . Konusma olmadığı hırçın ve tv ye bağlı bu biraz sosyal alanda ve oyun oynamada geri demişti . Sadece videolardan 2 ay sonra 3. kez gittiğim dr. da benzeri şeyler söyleyince şaşırmıştım .

Açıkçası içimden geçen de şu ki elbette bu işin öğrenimi diplomasi çok önemli ama diploma alıp çocuğa robot gibi davranan ve özel derste tlf la oynayıp çocuğa boş vakit geçirten okadar çok olay duyduktan sonra tercih şansım olsa diplomasi olmasın önce vicdanlı insan sonra deneyimli olsun derdim heralde .
Biz HATAYA gittik 1 ay egitim aldık bizede otizm degil dedi biz ona inanıp gittik HATAYA . Ama sahte diploma olayı yüzünden işler ters gitti ve erken döndük. Berna Hoca hepsine dava açtı ama sonuç ne olacak bilinmez.

Biz HATAYA gittik 1 ay egitim aldık bizede otizm degil dedi biz ona inanıp gittik HATAYA . Ama sahte diploma olayı yüzünden işler ters gitti ve erken döndük. Berna Hoca hepsine dava açtı ama sonuç ne olacak bilinmez.
Nasil gecti oglunuza ne gibi egitimler yapildi bi de diyete basladiniz mi peki. Beb de cok merak ediyorum dedikleri kadar basarili bir yer mi orasi

Merhaba hanimlar daha oncede yazmistim ama sizden fikir alinca icim daha rahat oluyor 21 aylik olacagiz cuma gunu Biraz uzun olacak ozur dilerim 18 aylik gittik doktora kesinlikle otizm yok dedi konusma gecikmesi bile diyemem dedi denver testi yapildi herseyi ayina uygun cikti . Oğlum kendi yemegini yer adina bakar isaret parmağını kullanır bu ara herseye bu (bu ne diyor) diyor elini ayağını gösterir kule yapar masa nerde derim gösterir basit komutlari anlar al ver getir gibi konustugumda umursamaz degil aanlamya calisir . Ama kelimesi cok az anne yeni demeye basladi hadi indir attah su diyor el sallar opucuk atar citi piti kizlari opmeyi sever disarida yaramaz bir cocuk parkta oynar ama daha cok etrafita yaramazlik yapacagi birsey varsa onunla ilgilenir yabancilamaz kimseyi . Siz komsulari diyorsunuz benim annem beni yiyor konus cocukla diye annemle konusunca oturup aglayasim geliyor onun akranlari konusuyor diyor . Iste boyle uzun oldu sizin fikirleriniz benim icin gercekten onemli rabbim cocuklarimizin yar ve yardimcisi olsun.

Sevgili dostlar,
Yolumuz zor ve uzun... Bu yolda karşımıza bazen kendini bilmez komşular, sinir bozucu arkadaşlar, halden anlamayan, empati kuramayan insanlar pek tabii çıkacak. Takmayın onları, siz yolunuza devam edin. Birçoğunuzun çocuğu çok küçük, henüz ne yapıp ne yapamadıklarını kendileri bile bilmiyorlar. Evet bir gecikme var, evet başka çocuklar gibi olması gereken zamanında konuşmadı, işaret parmağını kullanmadı, empati kuramadı, vs. bizimkiler. Ama şuna inanın zamanla aradaki bu açığı kapatacaklar. Bir bir eksikleri tamamlanacak. Herkese gerekli cevapları kendileri vermiş olacak. Oğlum 3 yaşındayken, bu foruma yeni düşmüşken oğlumun konuşamayacağını, hayatı boyunca bana bağımlı kalacağını falan zannediyordum. Hatta bir ara oğlumun zekasını bile sorgulamıştım... Zekası normal olsaydı, bu anormallikler olmaz diye düşünüyordum. Ama şimdi ne kadar yanıldığımı görüyorum. Evet burada okuduğum çocukların neredeyse tamamının zekayla ilgili problemi yok. Ve bir gün her şeyi umduğumuzdan daha iyi yapacaklar... Tek ihtiyacımız olan şey zaman.. Olsun varsın 1-2 yaş geriden gelsinler, ne fark eder ki? Belli bir yerden sonra o gerilik te kalmayacak bence...
Bu arada yedi yaşında konuşmuş profesör ünvanlı bir hocam var. Bazen onunla dertleşiriz. Bana hep şöyle der: "Ben yedi yaşında diğerleri gibi konuştum.. Ama ben konuşuyordum zaten, onlar beni anlamıyorlardı. Çok büyütme sen de." (Oğlum 4 yaş, 4 aylık).

Sevgili duruismail,
Yazdıklarınıza göre çocuğunuzda gerçekten bir problem görünmüyor. Bahsettiğiniz şeylerin bir çoğunu benim oğlum 3 yaşından sonra yapmaya başladı :). Benim için kıstas "bu ne?" diye sorması. Demek ki çevresinin farkında ve merak ediyor. Sordukça cevaplayın, o konu üzerinde onun anlayabileceği cümlelerle konuşun. Bazı çocuklar konuşmayı çok sevmez, bazı büyükler gibi... İçiniz rahat olsun...

Bu arada tv kesemedik ablamiz izliyor birde cicuk gelisimi uzmani bana cok korumacisin herseyi çocuktan once anliyorsun dedi dogru da birde bemim oglum geçen dedesi kucagina aldi sikistirdi elleme birak hayir imdat dokunma dedi hepsini sirasiyla soyledi

Sevgili dostlar,
Yolumuz zor ve uzun... Bu yolda karşımıza bazen kendini bilmez komşular, sinir bozucu arkadaşlar, halden anlamayan, empati kuramayan insanlar pek tabii çıkacak. Takmayın onları, siz yolunuza devam edin. Birçoğunuzun çocuğu çok küçük, henüz ne yapıp ne yapamadıklarını kendileri bile bilmiyorlar. Evet bir gecikme var, evet başka çocuklar gibi olması gereken zamanında konuşmadı, işaret parmağını kullanmadı, empati kuramadı, vs. bizimkiler. Ama şuna inanın zamanla aradaki bu açığı kapatacaklar. Bir bir eksikleri tamamlanacak. Herkese gerekli cevapları kendileri vermiş olacak. Oğlum 3 yaşındayken, bu foruma yeni düşmüşken oğlumun konuşamayacağını, hayatı boyunca bana bağımlı kalacağını falan zannediyordum. Hatta bir ara oğlumun zekasını bile sorgulamıştım... Zekası normal olsaydı, bu anormallikler olmaz diye düşünüyordum. Ama şimdi ne kadar yanıldığımı görüyorum. Evet burada okuduğum çocukların neredeyse tamamının zekayla ilgili problemi yok. Ve bir gün her şeyi umduğumuzdan daha iyi yapacaklar... Tek ihtiyacımız olan şey zaman.. Olsun varsın 1-2 yaş geriden gelsinler, ne fark eder ki? Belli bir yerden sonra o gerilik te kalmayacak bence...
Bu arada yedi yaşında konuşmuş profesör ünvanlı bir hocam var. Bazen onunla dertleşiriz. Bana hep şöyle der: "Ben yedi yaşında diğerleri gibi konuştum.. Ama ben konuşuyordum zaten, onlar beni anlamıyorlardı. Çok büyütme sen de." (Oğlum 4 yaş, 4 aylık).
inş. sabırsızlıkla o günleri bekliyorum.. :-(

Arkadaşlar çocuk nöroloji dr,u Barış Ekici röportajlarını dinlemenizi tavsiye ederim otizm konusunda çok uzman bir doktor atipik tanısı alanların genellikle uyaran eksikliği olduğunu söylüyor gerçek otizm çok daha farklıdır biraz daha ağır bir tablodur diyor.Otizmin bu kadar çok yaygınlaşmasının aslında uyaran eksikliğiyle karıştırıkdığından dolayı böyle olduğunu söylüyor ve bu çocuklar kısa sürede iyi bir eğitimle toparlarlar diyor...Oğlumdan bahsedeyim biraz şuan 40 aylığız benim oğlumda geçen yıl hiç beni anlamıyordu algısı hiç yok gibi bişeydi bende çoğu zaman sizler gibi zekasında kesin bir şey var diyordum...diğer çocuklar etrafını taklit ederek konuşmayı öğreniyorlar ama benim oğlum konuşmayı biz tarafından öğretilerek öğrendi.Konuşuyor derken hala akıcı bir şekilde konuşma yok yaşıtları gibi değil ama kendini ifade edecek kadar konuşuyor tabi telaffuzları da daha düzeltemedi.Soru sormayı bile ben öğretim bu ne diye sor oğlum,bu kim diye sor oğlum baba nerde,abla nerde sor bana hadi diye diye kafasına yer etti ve şimdi soru soruyor şimdilerde babam ne zaman gelecek anne diyor ama zaman kavramlarını bildiğini düşünmüyorum bana ve beni çok karıştırıyor yardım et beni,kurtar bana gibi saçmalıyor bazen ama doğru söylediği zamanlarda oluyor.Kendini bilmez insanlar her yerde karşımıza çıkıyorlar ve çıkmayada devam edecekler bırakın konuyu komşuyu öz kardeşim bile çocuğunu övgülerle anlatıyor karşısındaki kırılırmı,üzülürmü düşünmeden..yetişkinlerde bile empati yokken minicik çocuklarımızın empati kurmasını bekliyoruz.Bu zorlu ve uzun yolda benim gibi mücadele eden tüm arkadaşlara kolaylıklar diliyorum inşallah ileride o övülerek normal diye bahsedilen çocuklardan çok daha iyi olur bizim çocuklarımız:)böyle örnekler var çünkü...

Bebeginiz kac aylik

Ben kırılma noktasına inanıyorum. Bahsettiğim şey, ağır tablolu çocuklarda daha yavaş seyretsede burada gördüğüm çocuklarda daha keskin bir virajla farkediliyor. Bizimki bugün krese başladı. İnşallah fark yaratır. 1 senedir psikiyatriste goturmemistim. Geçen hafta götürdüm, dikkati dağınık, hiperaktivite var ve artikülasyon bozukluğu var dedi. Otizm anlamında birşey yok dedi. Gerçekten dikkat çok dağınık, diyalog kurmak nerdeyse imkansiz. Bakalım kreş derdimize çare olacakmi. Bizim ek olarak birde ortopedik problemimiz var. Onun içinde ayağına cihazli ayakkabı takılacak, onuda nasıl kabul edecek oda ayrı bir sorun. Kresle nasıl olacak. Allah yardım etsin hepimize.

Ayni seyi bizim psiyatrist de dedi otizm daha farkli daha sosyal bir sorun cogu çocukta aslinda uyaran eksikligi var dedi beni cok panik gordugu icin anlatmisti internette yazanlarla oglunu kkıyaslama hatta internete bakma dedi bende sizleri takip ediyorum .

Bebeginiz kac aylik
23 aylık 9 aylıkken dönmeye başladı öncesinde hareketsizdi yana bile dönmezdi yaşında yürüdü dişlerini geç çıkardı köpek dişleri hala yokk herşeyi geriden ve malesefki konuşmada yok baba ve mama haricinde kelimesi yok şuan oysaki 1 yaşlarında ege ile gagayı çok sevdiği için egem gagam diyebiliyordu böyle işte..

Bir haftalık tecrübemi yazayım sizlere ilk çocuğum kızdı erkenden konuştu 11 aylık dı kuzenıni çağırırdı (aycan gel) gayet net tv izlerdi çok ikinci çocuğum erkek 30 aylık dr lar bangır bangır bağrıyorlar tv tablet vermeyın diye ama kızım izledi birşey olmadıy oğlana tv açtım tablet verdim bir ay öncesşnr kadar mama meme derdi önce tabletı aldım meğer benim oğlan orda ingilizcr bir kaç sayı öğrenmiş bir hafta öncr tv de kapandı geçen gün legolarla oynuyoruz mavi legoya mavş yeşile yelil sarıya sarı dedi şok oldum aslınd oğlum demekki birşeyler öğreniyor ama kime anlatıcak tablete tv ye mi geçen dün su verdim arkamdan şişttt diye seslendu buuu dedı suya bu der akşam biz gülüyoruz oynarken oda taklit ediyor kahkaha atıyor bu gğn sordum doruk nasıl gülüyor haahah yapıyor evet benim oğlumdada ters gıden birşeyler var ama burdakı bir çok arkadaşımızla sorun aynı uyaran eksikliği oyucaklar tv tablet kendı dünyalarına bırakıyoruz onları herkez kapanmış apartman dairelerine

Esrade akil vermek haddim degil bir doktora git esine soyleme toplamda 1 saat ancak suruyor once psiyatrist görüyor cocuklq iletisime geciyor oglumla tokalasmisti ogluma sasirmistim sonra cocuk gelisimi uzmanuna uzmanına yolladi ikisi karsilikli oturdular oglum kule yapti oyun oy nadilar bize sorular sordu yarim saat kadar surdu oglumu gözlemledi oda birsey yok konuşma gecikmeside diyemem dedi daha kucuk oldugu icin tekrar doktorun yanina gittik testin sonucu doktora gidiyor doktorda herseyi ayina uygun dedi . Isaret etmesi icin seyn onun parmagiyla herseyi işaret et cok faydasi oluyor

Sabırlı ol arkadaşım çok doğru ifade etmişsiniz söylediklerinize birebir katılıyorum bu uyaran eksikliği bence çağın hastalığı. O kadar çok çocuk var ki bu şekilde...bu çağın bilgisayar çağı olduğunu hepimiz biliyoruz bunun yanı sıra yiyip içtiklerimiz artık doğallıktan uzak iletişim evde de dışarıda da gittikçe azalıyor bu hastalık ya da farklılık nasıl adlandırırsanız artık çok sık karşımıza çıkıyor eğitimdenbaşka bolca ilgilenmekten başka çare Yok şimdilik. Umarım bir gün tek dozluk ilacını bulacaklar hiç bir anne kalmayacak gözü yaşlı. Kötü bir rüyaymış diye herkes hayatına kaldığı yerden devam edecek. Böyle de bir duam var her gece içimden geçer.
Soru sormaya başlamak çocuğun artık farkındalığının en üst noktası. Oraya gelebildiysek be mutlu.bu noktadan sonra ilerleme daha hızlı yalnız yine arada saçmalamalar olur. Olsun önemli değil ondan da çabuk çıkıyorlar. Arkadaşında dediği gibi soru sormayı siz öğretin sonra ondan bekleyin ortam yaratın mesela en sevdiği oyuncağı saklayın nerde diye sorma olayını kavratın inşallah bir günün topikte kimseyi görmeyiz Allah'ın izniyle selametle dostlar

Esrade akil vermek haddim degil bir doktora git esine soyleme toplamda 1 saat ancak suruyor once psiyatrist görüyor cocuklq iletisime geciyor oglumla tokalasmisti ogluma sasirmistim sonra cocuk gelisimi uzmanuna uzmanına yolladi ikisi karsilikli oturdular oglum kule yapti oyun oy nadilar bize sorular sordu yarim saat kadar surdu oglumu gözlemledi oda birsey yok konuşma gecikmeside diyemem dedi daha kucuk oldugu icin tekrar doktorun yanina gittik testin sonucu doktora gidiyor doktorda herseyi ayina uygun dedi . Isaret etmesi icin seyn onun parmagiyla herseyi işaret et cok faydasi oluyor
Estağfurullah ne demek buyrun paylaşın tabiki tecrübenizi burdaki amacımız zaten çocuklarımız için bilgi paylaşımı yapmak ben şahsen memnun oluyorum fikirlerinizi alınca ;-) eşimle konuştum randevuyu aldım çocuk psikiyatristinden umarım doğru kişidir aslında psikiyatride yazmıyo branşında çocuk ve ergen ruh sağlığı yazıyor kafam karıştı pedagogtanmı alsaydım acaba ama o bayanda çok paragöz daha önce kızımı götürmüştüm hiçbişey yapmadan para almak için her ay çağırıyordu sizce kime götürmeliyim?

23 aylık 9 aylıkken dönmeye başladı öncesinde hareketsizdi yana bile dönmezdi yaşında yürüdü dişlerini geç çıkardı köpek dişleri hala yokk herşeyi geriden ve malesefki konuşmada yok baba ve mama haricinde kelimesi yok şuan oysaki 1 yaşlarında ege ile gagayı çok sevdiği için egem gagam diyebiliyordu böyle işte..
Ismine bakiyormu isaret ediyormu bunlari yapiyorsa korkmayin tabi doktora yine de goturun iciniz rahatlasin

X