Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Yüreğine sağlık canım ne güzel yazmışsın bende oğlumdan şüphe ettim konuşmuyor diye 2,5 yaşında allah rağzı olsun burdaki arkadaşlar hemen yazdılar tecrübelerini

Merhaba hanımlar haziran ayında paylaşmıştım belki hatırlarsınız oğlumla ilgili sıkıntılarımızı yazmıştım bazı arkadaşlar dr a götürmemi tavsiye etmişti ama hala götüremedik yazın belki parklarda biraz gelişir değişir diye bekledim eşimde zaten kendi geç konuştuğu için geç konuşacak diyor ona göre herşey normal ama bana göre normal deil çünkü 23 aylık olmasına rağmen hala baba ve mama dan başka kelimesi yok göz teması var adına seslenince bakmıyor işaret parmağını çok nadir kullanıyor yapabildiği şeyler ise legoları üst üste koyuyor şekilleri yerlerine takabiliyor mesela uykusu gelince elimden tutup beşiğine götürüyor bunlar.. Biran önce çocuk psikiyatrisine götürmek istiyorum fakat evde kendimiz neler yapabiliriz sizden tavsiyelerinizi bekliyorum. Allah hepimizin evladına şifa versin..

Merhaba cnm benim oğlum 30 aylık 23 aylıkken mama baba derdi baba da hece şeklindr yani kelime sayılmaz bir ay öncesine kadar mama meme baba bu kadardı şimdi renkleri söylemeye başladı yeşil mavi sarı ingilşzcr bağzı sayıları söylemeye başladı dün su verdim tam arkamı döndüm şittt buuu dedi döndüm verdim yine meğer yetmemiş inan bende bir ara kafayı yıcektim acaba mı diye ama bağzı çocukların gelişimi geriden gelebiliyor adına dönmüyor demişssin o konuda yorum yapamıycam hiç mi bakmıyo ? Burda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olucaktıt

Teşekkür ederim cnm çok nadir bakıyor adına genellikle oralı olmuyor evin içinde koşturup duruyor susamışsa eğer su matarasını alıp getiriyor elime veriyor içirmem için. dışarıya çıkmayı çok seviyor biri kapıdan çıkarken arkasından illa ağlıyor kendini yerlere atıyor ablası yatağın üzerine çıkıyor zıplıyor oda zıplamaya çalışıyor kendince ama beceremiyor henüz cee e oyunlarını seviyor sırtımda gezdirmeme bayılıyor aklıma gelenler bunlar..

Daha küçük cnm koşturması da normal çocuklar evde canları sıkılıyor her çocuğun gelişimi bir olmuyor algılama konuşma tabi anne olarak endişeleniyoruz bundan daha normal birşey yok eksikliklerini sürekli diğer çocuklarla kıyaslıyoruz

Yazını
Tesekkur ederim.oglunuz iyimi peki
iyi cnm bizim tek sıkıntımız konuşma yok oda evde sürekli yalnızdı tv izledi adına seslenince dönüp bakar göz kontağı hep ıyıydi basit komutları yapar gel kalk otur yat ver bu konuda gerideyiz yaramazlık yaparken hayır dediğimde hemen bırakır tabi her çocuk gibi inat ettiğide olur bu gün oyun parkına götürdüm normal turmandı top havuzuna kaydı eline araba aldı onları kaydırdı sonra kendisi kaydı etrafa bakındım diğrr çocuklara onlarda da var anlamsız koşturma bir kenara çekilip oynama annelri bakmıyor bile napıyo diye hareketlerine biz bşraz fazla irdeliyoruz galiba

Merhaba canım.Bizde de aynı şekilde konuşma baya ilerledi ama ezbere gidiyor.Ama daha oyuncaklarıyla oynamaya başladı kendi diliyle de birşeyler anlatıyor ama kelime kelime.Ezbere cümleleri var.En çok ne alacaksın sorusuna cevap veriyor.Almayı çok seviyor çünkü:))Ya da nereye gideceğiz gitmek istediği yerleri söylüyor.Kim sorusuna bazen doğru bazen yanlış cevap veriyor pek umursamıyor herhalde.Ne zaman nasıl bunlar yok tabi zaten bunlara cevap verse işimiz bitecek.Nerede diye kendi çok sormaya başladı.Oyuncakları Nerede diye soruyor.Bir kere nerdesin Selin demiştim öylesine hiç cevap beklemeden burdayım demişti şaşırmıştım.Arada doğal konuşmalar da oluyor.Aslında işte bizim stresimiz sebep oluyor ama gel de stres yapma daha normal kabul edip akışına bırakmak lazım.Seninki daha küçüktü durumu iyi bence daha da iyi olur benimki de geçen seneye göre çok iyi ama işte 1.sınıfa az kaldı daha çabuk ilerlesin diye dua ediyorum.

Evet biz fazla irdeliyiruz benim irdel3me sebebim takinti hastaligim . bende oglumda kesin bise var diyorum bazen de hic biseyi yok diyorum benim bebegim daha 11 aylik.benim takintim da olabilir bilmiyorum ilk bebegim cok tecrubesizim insallah biseti yoktur.bu arada bende kucukken anlamsizca ordan oraya kosarmisim ama bi sorunum yok.kardesimin arkadasida 3 yasindan sonra konusmus cocuk suan tip 5. Sinif.yune de temkinli olmak gerekiyor tabiki.insallah bizim evhamlarimizdir.Allah burdaki butun annelerin ve cocuklarin yardimcisi olsun.sabah uyandiklarinda yasadiklari bugunler gecip gitsin butun annelerin hayalleri gercek olsun insallah

İnşallah cnm evet senin bebeğin çok küçük daha güzel düşün güzel olsun herşey bende çok takıntılıyım ki ikinci çocuğum ilk kız dı çok erken konuştu gelişimi baya ondeydı bu yuzdende sanırım bu kadar takılıyorum bırak başka çocukları bak kardeş kardeşe benzemiyo gelişimi

Bence artık bir doktora goturmelisin eger gerekiyosa özel egitime yönlendirecekler. Ne kadar erken baslarsa o kadar iyi diyolar. Sizi anlayabiliyor mu bir sey istediginizde yuzunuze bakip anlamaya calisiyor mu umursamiyor mu. Bunlar bu yaslarda onemli. Burdan teshis ne kadar saglikli tabi en iyi doktorlar bilir. Biz de tam 24 aylikken basladik ozel egitime once goz temasi kurmaya calis. Sonra al ver ogretiyosun. Iste hepsi yavas yavas ogretiliyo. Her cocuk farkli hepsinin ogrenme derecesi farkli. Ozel egitim bu yonden fayda sagliyo. Orada yönlendiriyolar sizi bunlari yapin diye.

Kleopat arkadaşımız çok iyi açıklama yapmış canım. Buradan fikir yürütmek çok sağlıklı olmayabilir birkaç uzman görüşü al öncelikle kendi hislerine güven.

İnanın büyüdükçe zorlaşıyor ilk başlarda anne farkına varıyor fakat sonra insanlar farkı anlayınca insanın yüreği sızlıyor. Komşum oğlumu ne zaman görse çoçuğumu test ediyor. Aklınca ilgilendiğini göstermeye çalışıyor ama ben de anlamayacak kadar salak değilim.

Kaan Kaan diye bas bas bağırıyor tabi bizimki oralı olmayınca aaa bak hiç ilgilenmiyor yaaa, bu çocuk niye böyle diye söyleniyor. Normalde ismine bakar ama öyle ısrarla çocuğu çağırıyor ki çocuk kaçacak delik arıyor. Suratına kapıyı kapatacaktım neredeyse yüzünü şeytan görsün. Kendisinin üç oğlu var sağlıkları yerinde tabi ne anlar halden. Herkesin çocuğu iyi sağlıklı olsun içinde de bizimkiler. 2 ay sonra üç yaşına girecek zaman hızla geçip gidiyor ama ben zaman geçsin istemiyorum. Hatta mümkünse dursun
Komut almada baya ilerledi fakat dikkati o kadar dağınık ki bir türlü dikkatini toparlayamayıp bana odaklanamıyor. Koltuğun altında köpeğin var bebek arabasına koy dedim yaptı elindekini çöpe at diyorum mutfağa gidip çöpe atıp geliyor ama bazen elindekini istesem de sanki sağır gibi davranıyor. Bu aralar parmaklarıyla çok oynuyor. Parmaklarını havaya kaldırıp tuhaf hareketler yapıp seyrediyor. Yaptığı şeyin farkında ama. Yapma dediğimde çok kızıyor. Geçen gün parmaklarınla oynama dedim diye parmaklarını masaya vurdu. Hergün Yeni icatlar çıkarıyor başıma..

Cnm yazdıklarını okudukça içim sızlıyo bu insanlar ne kadar acımasız ne kadar bencil kimin ne oluca ne belli sizin yavrularınız eğitimle düzelicek allahın iznyle ama bu insanlar neye güveniyolar bu kadar yüce rabbim dermansız dert vermesin bende bir ara şüphelendm oğlumdan nedense çocuğum benim yüzümden tv tablete mağruz kaldı işimi yapayım verdim yaramazlık yapıyo verdim 2,5 yaşındayız 10 kelimemiz var tv kapattım tel vermıyorum şu an ıplum sürekli dikkatimi çekmee çalışıyo geliyo beni kucağına al diye ellerini kaldırıyo alınca öpüyo sarılıyo çocuğum annesinin farkında bile değilmiş siz okadar bilinçli özverili annelersinşz ki ben inanıyorum bir gün herşeyi atlatıcaksınız allahın izniyle bundan sonra dularım da siz ve yavrularınızda varsınız

Evet haklisiniz ama oglum bazen oyle umursamaz davraniyor ki elimde degil.yalniz kalmak istemiyo oglum mesela odada cagriyorum bakmiyor ya odadan cikinca ben elindekini birakip beni aramaya basliyor bulamayinca agliyor otizm olsa beni aramaz sanirm degilmi bi de isaret ettigim yere bakiyor ilk parmagima bakiyor sonra isaret ettigim nesneyi buluyor.

Maşallah cnm 11 aylık işaret ettiğin yere bakıyor sonra nesneyı buluyor daha çok küçük her seslendiğinde bakmak için 11 aydan bahsediyoruz için rahatlıycaksa bir uzmana danış ama bencr gayet normal oğluşun

8 aylikken goturmustm canim normal demisti insallah hic biseyi yoktur tesekkur ederim cvb verdiginiz icin

O komşunun aynısından bende de var. Balkonda bizi bekliyo sanki görünce başlıyo oğluma seslenmeye. Duymuyo mu niye bakmiyo bu diye sorular soruyo. Belli supheleniyo ben de bisey demiyom hic muhattap olmuyorum. Ama en son seslendiginde oglum ona bakti. Yuzune yuzune. tabi cevap vermedi. Nasil mutlu oldum. Insallah birgun hepsini utandiracaklar cocuklarimiz. Gel guzel guzel sor. balkondan sokaga karsi bagira bagira ne oyle yani.

Sevgili kuntay ve kleopat o kendini bilmez komşuları tanıdıkları ciddiye almayın diyecem ama olmuyor ben ta burdan sinirlendim. İşte böyle başkalarının üzüntüsünden mutlu olan insanlarla yaşayıp gidiyoruz aynı dünyada. Ben olsaydım aynı tepkiyi onun çocuğuna aynı şekilde verirdim. Siz de onunkine seslenin. Aaaa nie cvp vermedi bi gariplik var galiba derdim. Yaptığı terbiyesizliği farketsin anlasın biraz.inanın o kadar kızıyorum ki bunlara keşke tanışmış olsak da bir de ben paylasam. Boş verin dostum oğlunuz Allah'ın izniyle hepsine gününü gösterecek. O zamana kadar bu kalbi kötülükle dolu olanlarında kimbilir ne imtihanları olur merak etmeyin sevgiler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…