Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Yumurta alerjisi nasıl testle belli mi oluyor bende alerji testi yaptırmak istiyorum detaylı bir test
biz hic alerjisi oldugunu düşünmemistik yani ne bir kasinti ne vucudunda bir kizariklik yoktu. 7 tup kan alip bir suru test yaptilar. Doktor soyledi alerjisi oldugunu biliyormuydunuz diye. Gunde iki yumurta verirdim muhakkak. O gun kesinlikle bir yumurta yemeliydi bana gore. Cunku otizmli cocuklara yumurta cok faydaliymis diye okumustum. Ama alerjisi varmis iste bilmiyorduk. Ben bu yola hic inanmiyarak basladim. Hasbeenandgone arkadasim beni ikna etti yazismalarimizda iyi ki de konusmus ikna etmis beni. Zor oluyor bazen ama alisiyosunda. Ama simdi olaya daha farkli bakiyorum inaniyorum da. Sonucta saglikli besleniyor.

Bu arada oglum krese alisti ve arkadaslarini gozlemlemeye basladi. Bu durumdan sonra evde bir cenesi acildi. Kendi kendine. Isaret parmagi ile ne gorurse kitapta kendince gosterip biseyler soyluyo. Geliyorum yanina dogrusunu soyluyorum oooo kıyamet kopuyo o söyleyecek. Simdilik ısrar etmeden seyrediyorum. Boyle giderse süper bana göre.

Yazini okuyunca bende aglama krizine girdim cunku bugun yasadigim sey beni cok uzdu.tren yolculugu yaptik ve oglum sıkılınca bagirmaya basladi ama ne bagirma abaaaaa abaaa diye.susturamadik.bir kadin hemen tepki gosterdi hoopp delikanli bagirma bakiyim sus bak burasi kalabalik diye.cok zoruma gitti.cocuk hic dönüp bakmadi bile devam etti bagirmaya bende mecburen eline tablet verdim sussun diye.gecenin bu saati hala agliyorum.insanlarin bu tahammulsuz ve acımasiz hallerini rabbim gorüyor goruyorda...icim oyle yaniyor ki

Bisey daha var surekli dusundugum bu abaaa papaaa sesleri cogaldi surekli tekrarliyor bunun nedeni otizim mı bilen varsa allah rizasi icin cevap versin.ben hic boyle bir cocuk davranisi gormedim.konusma cabasimi bu yoksa oglum kotuyemi gidiyor.

Canım benim çok sevindim. Oğlun normal üstü bir zekaya bile sahip olabilir. Öyle çocuklarda da hep başına buyrukluk herşeyi ben bilirim davranışları çok yaygın. Kendi dünyasında değil artık iletişim kurmaya başlamış çok güzel <3

ina

Bayram dolayısıyla tatile gittik bizde de durum aynı. Bağırmıyor ama yabancı bir yerde uyumak istemiyor sabaha kadar ayakta. Bu huyu da Yeni edindi. Bahsettiğin ses çıkarmalar bizde bir yaşından beri var hatta herkes bu çocuk çok erken konuşacak diyordu ama yok konuşmuyor. Bende burada çok sordum bu konuyu. Kendince dil geliştirmiş sanki sürekli konuşuyor ama, apa abaa duvaa baaabaaa nanni sacci gacci cicoci buyya gibi saçma sesler. Bağırma Yok sadece durmadan bunları söylüyor daha bir sürü sess. Herkes bana bakıp soruyor ... aaa ne dedi, ne anlatıyor daha konuşmuyor mu falanda filan

Benim oğlum önce hımmm hımmmm diye basladi devamli kendi halinde. Insanlar soruyodu agliyomu diye cunku boyle sizlanir gibi bir ses ama ben biliyodum onu hep yapiyodu kendi kendine. Evde durmadan iskence gibiydi bizede. Bunu 5 6 ay kadar bazen aşırı sekilde yapti. Sonra azaldi ama bu sefer cığlık basladi. Her istedigi seyde cıglık. O da 2 ay kadar surdu. Simdi ikiside az bi sekilde var sanirim baska bisey ogrendikce önceki yavas yavas kayboluyo. Baska sesler cikarmaya basladi cesitlendi. Boyle boyle ogrencek diye dusunuyorum hayirlisiyla. Ben de cogu zaman dısarda huysuzlanirsa telefonu veriyorum.

Konusamiyo diye degil de takinti gibi geliyo bana. Bi de seviyo oyle yapmayi mutlu oluyo. Gidiyo baska odaya orda yapiyo illa yapcak. Ogretmeni unutturmaya calis baska biseyle ilgilensin o sirada dedi. Bazen yapabilsemde birakiyorum bazen. Zaten tutmak mumkun degil yapmak istiyo. Ama azaldi su an demekki bir gun bitecek.

bencede takinti bu.icinden geliyor cocugun engel olamiyor ve bizde engel olamiyoruz ne yaparsak yapalim o sesleri cikarmak istiyor.insallah birgun biter
bu arada oglunun krese alismasina ve dilinin acilmasina gercekten cok sevindim.gozun aydin allah devamini getirsin ve daha iyi etsin

S

Surekli yeni yeni huylar cikiyor zaten.psikiyatriye goturdugumuz de hep boyle kendi kendinemi konusur demisti evet dedim doktor dusunceli bir sekilde hııımmm dedi o an soramayi akil edemedim cunku cok gerilmistim kalbim kulaklarim da atiyordu.sanirim bu onlarin kendi dunyasin da olmasin dan kaynakli.doktorun tavrindan o an oyle anladim.
kendi kendine konusma kucukken yine normal de buyudukce daha garip geliyor insanlara ve tuhaf bakiyorlar bizimki de baya buyudu 39 aylik

herkese şimdiden iyi bayramlar benim oğlum kendi etrafında dönüyor ama bunu bi türlü unutturamiyorum ne yapmalıyım sizce
yaşıtlarıyla arada fark çok bu gerçek bi dr milletin aa konuşamıyor ilgilene konuşsun lafından biktim sanki hiç ilgilenmiyoruz sabahtan akşama kadar tv başına oturturlar çocuklarını bide bana laf ederler gıcık oluyorum artik

Benim oglum da donuyordu birakti hatta cok uzuluyordum bunun icin zaten hayatim uzulmekle geciyo sonra yasadigim yerden memlekete geldim birde baktim ki yegenlerimin hepsi bunu yapiyor.normal gelisimli cocuklar da bunu gorunce artik kafama takmadim oda unuttu zaten.bir ara kafasini arkaya vuruyordu oturdugu koltukta onu da yegenimin yaptigini gordum rahatladim zehir gibi akilli cocuk.ama aralarinda iki yas var o ayri.aslinda bu tip davranislar her cocukta oluyor cok uzulmemek lazim.zaten zamanla geciyor.
zaten konussalar bunlari umursamayiz ahh bir konussalar zaten hersey bitti.

Evet canım burda bende çogu annenin yazdıklarinda kendi çocuğumu goruyorum.Benzerlikler fazla.Ama daha sosyal ve erken konuşanlar bence sıyrılıp kurtuluyorlar.Teşhis konulurken çocuğun tepkilerine bakiyorlar.Mesela kızım dojtora girdiği zaman doktor yokmuş gibi davraniyor.Bu yuzden cok tepkisiz saniyorlar.Her hareketli çocuk ya,da davranıs bozuklugu olan çocuga otizm teshisi konulmuyor.Hiperaktivite ise kolay konulan bir teşhis degil genellikle 1.sınıfa gittiği zaman ortaya cikiyor.Benim yiğenim de çok yaramaz hareketli bir çocuktu hatta çamaşır makinesi oturur izlerdi 1.sınıfta en sessizlerinden oldu çok duygusal bir çocuk hatta.

ÇOK güzel tespit canım. Benim yeğenlerim de dönerdi bayılıp düşecek sanıyorduk baya dönerdi... yerinde duramazdı nefesi kesilene kadar koşardı. Şimdi SBS sınavlarında dereceye giriyor. İstediği koleji tam burslu kazanıyor.

Birde kendi kendine mırıldanıp boşluğa konuşan çocuklara da şahit oluyoruz arada. Hayali arkadaşlarıyla oynuyor veya hayali arkadaşla konuşuyor deniyor ama bizimkiler konuşmadığı için herşeyi otizmle bağdaştırıyoruz. Eksiklik var tamam ama, bu hareketlerin bir çoğunu normal çocuklarda yapıyor . En kısa zamanda bizde o günleri görüp rahata kavuşalım ..

bizim çocuklarımızda konuşsa belki bu kadar takmayacağız doğru ama insanların sanki çok iyi annelik yapıyormuş gibi ilgilen demesi zoruma gidiyor Allah kimseyi evladıyla sınamasın birde annelik iç gudusune inanmak lazım ben daha 8 aylık ken bu çocuk farklı tuhaf derdim insanlar bana doğum bunalımına girdin kaç kere anne oldunki farklı olduğunu biliosun diyip bastırdılar Allahtan dileyim hepimizin yavrusu duzelsin

Ne gibi bi farklilik gordunuz

en basit ışıklı donen oyuncaklara çok meyilliydi emzirirken yakınlıktan rahatsız oluyordu yastığın üstüne alıp emzirirdim o ayında bile gözünün içine bakmaya çalışırken gözlerini kacirirdi

Tesekkur ederim cevap verdiginiz icin benim de bebegim var ayni kaygilari yasiyorum yalniz benim psikolojik bir rahatsizligim da var o yuzden benim takintim da olabilir 8 aylikken doktora goturdum biseyi yok dedi.simdi 10 aylik yere dusen nesneyi arar gozunun onunde nesneyi sakladigimda bulur by by yapiyo arada da alkis yapmaya calisiyor ismine bazan bakar benimle kovalamac oynar oyunu kendi baslatir inanilmaz harektli ben cocuk sarkisi soyledigimde sallaniyor bir de bilincsiz bir sekilde dede mama baba anne dada falan diye surekli ses cikarir ve mirildanir gibi sesler cikariyor kendi kendine. bazn kendi dunyasinda gibi bagir bagir bakmiyor ama ben odadan cikinca 5 dk sonra ugrastigi seyi birakip oda oda gezip beni ariyor bu arada isikli donen seylere ilgisi var ama bi 3 dk faln bakiyor gittigimiz heryerde pervane falan gorunce heyecanlaniyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…