Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Uyaran fazla olunca böyle davranıyorlar koşmalı belkide sadece hiperaktivite var oğlunda biz barış hocanın önerdiği yere gidince hiperaktivite olan bir çocuk gördük oğlum ona gitti abi diye sarıldı o onu itip annesine 10 kez aynı şeyi ısrar ile söylemeyi tercih etti bu huy benim oğlan da da başladı neyse işte o gün o çocuğu inceledim annesi ile konuştum hattaha inanın çok Ör hiperaktivite her ailede böyle zorlu geçmiyor bizde ise çok ama çok zor çok çektik hep eğitim hep problemli davranış demişti

Valla bizde artık hiperaktivite dedik bizim oğlan için kitap alıp okuyacağız bebekken çok yavaş idi şimdi acısını çıkarıyor ama inan otizim ile çok benziyor biz otizimn tüm belirtilerini bir anda yaşayıp bitirdik sonra hareketler geldi kosma hareketi
Dün bayram ziyaretine bir tanıdığa gittik kızı işaret dili yapıyor benm oğlanlar 27 aylık konuşma yok sürekli benim oğlana soru sordular kart gösterdiler oğlan yanıt verdikce şaşırdılar tabi kendi kızları ile karşılaştırma yaptılar ama o kız bildiğin vücut dili ile konusuyor jest mimik gözü açık bizim oğlan da da jest mimik var ama kız bana çok farklı geldi harika bir dil oluşturmuş kendine konuşmadan dahi anlatıyor bizim oğlan anlatamazsa sandalye falan atıyor şu sıra eline ne gelirse atiyor dün bize biraz hiperaktivite var galiba spora verin dediler gittigimz misafirlik gerçekten spor çözüm olabilir galiba

akvaryuma gittik oradan oraya koştu bakti

Hattaha gezerken millete bak balık diye laf attı halbuki sana ne milletten foto çekilen ufak kızlara sarıldı millet tirsti balıklara elini sokmak istedi çubuk Atacam dedi penguenler yüzerken camdan çubuk uzattı onalr yemiyor dedi yemedik er diye bir güzel ağladı gelen geçen güldü durmadı gerçekten çok ama çok zordu

Önerdiğiniz doktora götürmek isterim ben çünkü bizde barış bey otizm yoksa bile ciddi bir dikkat dağınıklığı hiperaktivite sorunu var buda kendini geliştiremezse ilerde otizme çevirir dedi herhalde de geliştirme olarak konuşamazsa demişti ama benim oğlan onla göz kırptı elini tuttu felan değişik şeyler yaptı diye bu çocuk çok zeki potansiyel olan çocuk ama eğitim almalı dedi bize biz eğitim aldırmadık ama davranış olarak istiyoruz artık barış beye tekrar girmeyi düşünüyorum gelişim açısından ama önerdiğiniz yeri de görmek isterim

Değişikleri istemiyorlar dimi umarım iyi olacak oğlun ilerde güzel güzel yürüyüşler yapacaksınız herşey harika olacak inan buna

Kuntay cım ve diğer arkadaşlar iyi bayramlar mesajlarını okuyunca üzdün beni lütfen panik olma takip edebildiğim kadarıyla daha 3yaşında bile değil oğlun sakın sakın moralini bozma bizimki 4 yaş 2 aylık ve hep ama hep yazıyorum en kötü hünlerim 2-3 yaş arasıydı inan bu yazdığın herşeyi yaşadım diyebilirim aşağı yukarı benim kendi tecrübem tabi çocuktan çocuğa değişir 2-3 yaş arası biz ne kreşten ne özel eğitimden çok verim alamadık hatta ben o yaşlarda dr dr gezerken hepsi kreşe ver derken nahit motavalli hoca eve abla bul demişti bende bugünlü aklım olsa öyle yapardım yani çok iyi hatırlıyorum ilk defa 3 yaş 3 aylıktı kelimeleri basit birleştirmişti bir derin nefes almıştım benim annesi olduğunu biliyordu ama bana anne diye seslenmiyordu ama resmimi gösteriyim bu kim diyordum snne diyordu sakın acele etme bende aynı senin giniydim hemen olsun diyordum 2 yılımız geçti 2 yıldır içten güldüğümü hatırlamıyorum 3 yılımıza başladık bir çok şey geçti ama bir çok şeyde bitmedi 3 yaşından donra herşey daha hızlı ve güzel olacak buna inan

Bu arada immün 44 sadece bağışıklığı destekleyen artık çocuk dr larının hemen hemen her çocuğa yazdığı bir destek ürün çok beklenti içinde olmamanızı tavsiye ederim. Burdaki arkadaşlardan daha öncede sormuştum ama nootropil kullanan varmı kullanan varsa deneyimlerini yazabilirmi

Hanımlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sabahın beşinde ayaktayım uyku tutmuyor. Yazdıklarınız içimi rahatlattı. Düzelecekler inanıyorum biliyorum ama annelik işte insan düşünmeden edemiyor.

Canım şu nootropili duymuştum, netten de baktım ama bir anne olarak ben kullanmam doktor verse bile. Hafıza güçlendirdiği yazıyor ama psikiyatrik bir ilaç. Alzaimer hastalarının psikolojik sorunları olan yetişkinlerin kullandığı yazıyor. 6 yaşından önce psikiyatri ilaçları önerilmiyor zaten bildiğim kadarıyla. Doktor bize öyle demişti. Başka bilgisi olan varsa paylaşabilir benim bildiğim bu kadar .

İmmün44 ü bende kullanmadım ama sadece vitamin bir zararı Yok en azından. Gelişim geriliğine iyi geldiği ve bağışıklığı güçlendirdiğini söylediler. Bağışıklığı güçlendirmesi bile yeterli hiç yoktan iyidir.

Umudum var o doktor değil canım psikolog özel eğitimi merkezi sahibi ama test yapıp muayene edip çok güzel gözlemliyor çocuğu diğer özel eğitim veren piyasadaki öğretmenlere de kurslar düzenliyormuş biz çok beğendik sen se götürebilirsin bi şey var mı yok mu sorusuna tecrübeleriyle cevap verecektir tabii doktor olmadığı için fiyatı da daha uygun biz geçen yıl test + görüşmeye 200 tl ödedik

Canım sanki biri kullanıyordu bana da tavsiye etmişti gibi hatırlıyorum ben de doktoruma sordum o da okulda derslerde başarısız olursa kullanırız demişti herhalde diğer arkadaşım doktorunun da dediği gibi küçük yaşa kullanılmıyor yetişkinlerde dikkat açıcı olarak kullanılıyor çocuklarda da amaç aynı herhalde.

Nootropili biz ilk gittigimizde verdi doktor. 2 yasinda kullanmaya basladik. Bir cay kasigi kadar veriyordum. Konusmasina yardimci olacak ilac olarak dusunme demisti. Ilk ictigi zamanlar farklar gormustum. Dikkat anlaminda. Herhalde 8 ay filan kullandik. Hastalanmisti antibiyotik filan iciyodu bir sure biraktik. 3 hafta sonra tekrar basladik. Bu surede bisey farkettim ilaci verince kendi kendine himm himmm yapmasi artmisti. Bunu doktorla paylastim. Belki bana oyle gelmisti bilmiyorum. O da biraz vermeyelim o zaman dedi. Simdi 2 aydir vermiyorum. Himm himm yapiyo hala. Demekki ilactan degilmis. Ama eskisi kadar cok yapmiyo. Belki de o sira denk geldi oyle bilmiyorum. Bide hasan hocanin bir kisiye yazdigi mesajda okudum. Nootropilin simdiye kadar ise yaradigini hic gormedim diye yazmisti. Ben arastirdim.okulda dersler adapte olabilmek icin iciyor cocuklar genelde. Bilmiyorum deneyin isterseniz benimki cok kucuk belki buyuklerde daha belli olacaktir etkileri. Yalniz beynin kanlanmasina yani gelismesine katkida bulunan bi takviye bir de ameliyat filan bisey gecirilmisse verilmiyor belli bir sure. Nedenini tam bilmiyorum. Sunnet olmustu oglum ne zaman oldu diye sormustu. Arada uzun bir zaman gectigini duyunca vermisti.

Notropili ben de bir şişe bitirdim.Nahit Motovalli yazmıstı.Balik yaği gibi takviye olarak düşün demisti.Ilk kullanınca bir kıpırdanma görmüştüm hatta hemen nerde diye soru sormustu.Sonra başka bir doktor hiçbir işe yaramaz dedi.Biz ikinci şiseyi yarida kestik.Cünkü sabah akşam vermeye başlayinca daha hareketli ve huysuz oldu yan etkisi hateketlilik zaten.Bir de bizimkinin bazen burnu kaniyor.Doktor da duyunca kesti zaten.Asıl mesele inanmak bence eğitimin ilacın kreşin v.s çocuğu düzeltceğine inanmak ben hepsine karşı önyargılıydım acikcasi.ilaç vermek istemiyordum ağlatip zorla eğitim çok kafama taktim belki ben çok kafaya taktıgimdan çabuk ilerlemedi yavrum.Yoksa ilaçlardan da fayda gören çok dikkat toparlama anlamında

Nahit Motavalli nin yazması bence iyi bir referans, bize öneri olarak sunuldu bende kararsız kaldım. Bir tanıdığımızın çocuğuda 3 aydır kullanıyormuş patlama yaşamışlar. Beynin konuşma merkezini uyarıyormuş, dikkat topluyormuş öğrenmeye yardımcı oluyormuş. Benim oğlum çok hareketli değil yani biraz hareket bize iyi gelebilir ama çok kararsızım. Eşim ısrarla denemek istiyor ben hiç düşünmüyordum ama yaşadığım bu örnek olay da etkiledi.. Eşlerin de ortak düşüncede olmaması gerçekten çok zormuş

İlaçlar hakkında tecrübeli değilim
Tabi her çocukta ayrı etkiler gösterebilir ama anne olarak tavsiyem ilaçtan uzak durmak en azından 6 yaşına kadar.

Ben daha önce spora başladığımızı yazmıştım arkadaşlar. Fakat spor çok zor geldiği için birde hocanın disiplin kuralı olması oğlumun hoşuna gitmemişti fakat bana ısrarla devam etmemi söylediler. Bir ay boyunca spora ağlayarak gidince öfke krizleri ve devamında tikler başladı. Başından beri karşı olmama rağmen, uzmanların görüşüne de saygı duymak gerekir düşüncesiyle devam ettik. Fakat olumlu dönüşler beklerken öfke krizleri, inatlaşma ve göz kırpma tiki kazandık malesef.
Sporu bıraktık onun yerine oyun terapisti ile ders ayarladık. Bugün öğretmenine ver, gel, otur gibi kelimeler söylemiş. Çocuğa disiplin vereyim derken çocuğumuzu yem yapmayalım. Disiplin de şart ama çok zorlamanın anlamı Yok. İlerlemesi gerekirken gerilemesine neden oluyor. Hocamız konuşmak için alt yapı oluşturuyor dedi. Tabi dilerim devamı gelir. Benim oğlum çok duygusal çünkü biraz bağırsam içli içli ağlamaya başlar. Bir ay boyunca spor dersinde ağladığını düşününce, kendim oturup ağlamak istiyorum.

arkadaslar benim merak ettigim bi konu var bi arkadasimin akrabasi 2 3 yaslatinda farketmisler yuzde 40 otizimmis egitim falan aldirmislar ama yuzde 95 e cikmis rehabilitasyonada zamaninda yollamislar adam akilli psikayatrina guvenen biri bu konuyu sorabilirmi egitim almasina ragmen bu kadar artarmi

cevap bekliyorum duyunca cok uzuldum
Canım sen o yüzdelere takılma benim oğlana normalde % 40 vereceklerdi artikülasyın bozukluğu eklenince % 52 oldu 3 gün özel eğitim alması için bizim bi tanıdık da küçükken beyin ameliyatı oldu kız 7 yaşında canavar gibi akıllı ama bi sürü ameliyat geçirdi babasının görevi için yüzde 88 engelli aldılar çok önemli olmuyo yüzdeler ama tabii şu da var 2 yaşındaki çocuğa otistik deyip geçiyorsun ama 12 yaşındaki çocuktan bambaşka beklentilerin oluyo e çocukta zeka geriliği filan varsa ciddi ciddi yaş ilerledikçe belirtiler açıkça ortaya çıkıyor çünkü yaşıtlarıyla arasındaki fark artıyor ona kalırsa Yeni doğan bebeklerin hepsi normal gözüküyor zaten hiçbiri ne yürüyor ne konuşuyor ne tuvaletini haber veriyor neye göre ayıracaksın ? O yüzden diyorlarmış ya 3-6-9 yaş diye büyüdükçe toparlanması lazım ama bu büyüme 5. Yaşını doldurma falan. Sen canını sıkma... ben bile bi 9 duydum umutla bekliyorum yaşıtlarını yakalayacak diye

Bende o yaş aralığındaki ataklara inaniyorum çünkü 3 yaş yaklaştıkça yaşıtlarına bir tık daha yaklaşıyor. Şuanda marka, logo takıntı seviyesinde değil ama dikkatini çekiyor. Komut olarak bence gayet iyi, normal çocuklar kadar canı istemezse yapmıyor. Çocuklara karşı kesinlikle kayıtsız değil, oyuzden bu sene kreş çok işime yarar diye düşünüyorum. Dil gelişimi biraz geri ama ilerliyor. Yani bebeksi dilin baskınlığı günden güne azalıyor. Bizim ayak problemimiz var, fizik tedaviye başlayacak. Ah bi komut alsa, ah bı anne dese, ah bı öpücük atsa, ah bı şu, ah bı bu derken bu kurban bayraminda yolculuğumuz tam 1 sene oldu. Şükür bugünümüze. Takıntı, stereotipik hareket, göz teması sorunu bizde bunlar yoktu zaten. Şimdi bu kimin? sorusuna calistiracaktim ama oda kendi kendine bu annenin telefonu şeklinde yavaştan gelmeye başladı. Yaz mevsimi boyunca eğitim aldirmadim, bol bol gezdirdim. Darisi yolun başında olanlara. Şimdi eskiye göre daha rahatım, mesela bugün 3 saat AVM'de gezebildim. Yarım saat onu oyun alanına soktum. Ordan kaçmaya çalıştı ama cocuklar kalabaliklasinca aralarına girdi. Şimdilik kresteki durumu gözlemlemek kaldı geriye. Derin bir nefes almayı nasip etsin rabbim hepimize. Gerçekten sabır zorlanıyor bazen, çünkü benimki ek olarak çok hareketli, yani mesela durmadan evi dağıtıyor. Bugün bebeğini almış bezi çıkaralım diye altına bakıyordu, ağlayacaktim nerdeyse. bebeğimizin adı pelin. Pelini uyut diyorum, pelin uyandı diye bana veriyor çakal, hayali oyun onu daraltiyor farkındayım ama çabalıyoruz kendi capimizda.

Merhaba arkadaslar bebegım 1 yasını doldurdu ama hala goz temasımız artmadı kısa süreli ismine de hemen bakmıyor..Ama baba nerde dıye sorunca babasına donup elıyle ıh yapıyor anne nerde babaanne nerde hemen donup ıh yapıyor ısaret parmagını nadıren kullanıyor..basbas baybay alkış yapıyor ne bılım yaptığı seyler var ama yetmıyor sanırım goz teması zayıf sosyal gülümseme yok ısmıne tepkı yok napabılırım goz temasımızı nasıl arttırabılırım :/

Sordugunuz soruyu anlayip eliyle yada oraya donerek bakarak cevaplamis olmasi cok guzel bisey. Komut aliyor bir nevi. Belki bakmak istemiyordur. Sevdigi istedigi seyleri goz hizanıza getirin o bakınca verin. Boyle boyle alısır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…