Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
yok derse başlatamıyor kız gidene kadar ağlıyor sonra kapiyi kız çıkarken çarpıyor bana satılıyor anne anne diyip ağlıyor

Arkadaşlar özellikle deneyimli anneler, bana hayali oyun oynamayi nasıl öğrettiğinizi anlatabilirmisiniz lütfen
Canm sen eşinle diğer oğlunla oyun oyna mesela yiyormuş gibi yap

Benimki geçen gün kamyon kasasından yemek yer gibi yaptı baya bana bana bide kardeşine ve bana da yedirdi genelde hep araba ile oynar di böyle de yapıyor bazen içmiş gibi yapıyor aslında herşey artık hayali oyuna giriyor

Sen eşinle felan oyna

Bide burdayım demeyi öğrettin mi seninkine ben isminin uzaktan söyleyince burdayım de diyorum burdayım diyor ama kısık sesle yahu bağır diyorum yok Allah yok

Kızlar bi de şahsi gözlemimi paylaşıcam bizimki açık ve kapalı oyun yerlerini çok seviyor çocuk parkı ve kapalı oyun alanları da sosyalleşmek adına bi nebze faydalı olabilir ister istemez ilişkisi oluyor diğer çocuklarla kış için Başakşehir de Babalu var gündüzleri boş oluyor bayağı eğer anaokulundan grup gelmezse hem kaba motor becerilerine faydalı hem stresini atar hem umudumvar seninki orada da enerjisini atabilir öfke nöbetleri için işe yarar belki
Bi de orda bi dağ yapmışlar tırmanma şeridi şeklinde bence hem az çok sosyalleşme hem de motor beceriler açısından tavsiye etmek istedim bu tip yerleri başka semtlerde başka şehirlerde de vardır mutlaka
Bizimki enerjili vallla sabah 7 de kalkıp öğlen 1 4 arası uyuyor 9 da gece uykusuna yatan çocuk artık yine 7 de kalkıyor akşam 7 de uyuyordu ki artık sabah 7 akşam 9 öğle uykusunu da bıraktı acil kreşe gidicek yazlıktan döndük çünkü bide aşırı derece meyve yiyor acaba o sebepten mi uyumugo

Öfke nöbeti eğer ilgisiz kaldı ise yani cumartesi yazlık dönüşü ben yemek yaparken eşim bebekle ilgilendi ve o gün bizim oğlan çok tuhaf davrandı çok gergindi yani ona bir kişi gerekiyor dedesi annnaneO varken çok iyiydi şimdi babannesine geldik bayrama kadar bakalım ne olacak bugün sadece babası giderken ağladı dayanmadm bende gel annecim bime gidip süt dilimi Alaçam sana diyince sustu evin karşısı Allah'tan BİM

Oyun alanları çok iyide ben yaz kış hep açık alanda sallıyorm oğlanı ama şu dağ tırmanma olayı gerçekten çok iyi öyle bir yer bulursam öğretmek isterim tırsak çünkü

Bide bugün şunu farkettim eşimin babannesine kayınvalidem bağırdı kulağı duymuyor benim oğlan o an baya etkilendi eşimin babannesine çok seviyor kadını kimse bu denli sevmiyor bizim oğlan kayınvalidem bağırınca hemen panikledi çok hassas duygusal bende rica ettim ses yükseltmeywlm hemen kötü oluyor diye

Öfke nöbetleri gelir geçer inşallah o anlar da üzülüyorum çünkü

Ya kıyamam ona ben başka bir eğitimci bulma şansınız varmı seveceği biri olsa daha iyi olur galiba
Selam hanimlar

Cocugu atipik otizm tanisi alan bir tanidigim vardi ben onlarla ayni sehirde degilim cocugu hic gormedim annesiyle konusmustuk.ozel egitime gidiyordu haftanin 5 gunu birde annesi calistigi icin bir oyun ablasi bulmuslardi anne anne ile ikisi bakiyorlardi cocuga.
cocugu profosere gostermisler.otizmin sifir oldugunu tamamen atlattigini artik kontrole gerek kalmadigini soylemis.onlar adina inanilmaz sevindim.darisi bizim cocuklarimiza.
bazen cok umutsuz ve caresiz hissediyorum burdaki herkes gibi ama kurtulanlar var iste.
onlar iki yasindan once farketmisler 1 yildir ozel egitim aliyordu.simdi cok guzel konusuyormus.umudumuzu kaybetmesek daha guzel ilerleriz belki ama bazen gelecekten cok korkuyorum.boyle kurtulus hikayesi duymak da umut verici paylasmak istedim.

Selam arkadaslar
Aranizda cocugunu konusma ve dil terapistine goturen var mi?
Benim oglum 39 aylik baba mama goll gel gibi cok az kelime ve sesli harfleri cikarabiliyor.
eşim dil terapistine goturelim dedi ama hic konusmayan cocuga bir faydasi olur mu?

haftada 3 gun ozel egitim aliyor ifade edici dile gecti ogretmeni ama oglum cikaramadigi sesler olunca cok sıkılıyor aglama krizlerine giriyor.mesela a ee uu bunlarda sorun yok ama mo mi gibi seslerde cok zorlaniyor yapamiyor.
Biz 1 ay sonra tam 3 oalacagız bizde 20 ye yakın kelime var ve 1 aydır dil terapisi alıyoruz ve yararı oldu . En azından gelişme var ve hocamız bize evde yapabilecegimiz basit ödevler verioyor.

bende gecen gun bir konusmaya sahit oldum.Biri bizim uzaktan bir tanidik,digerini tanimiyorum,bak diyo cocuga kucukken otizmli diyolardi cocuk tip fakultesini kazandi dedi doktor olacakmis tabi ben duyunca sok oldum hemen atladim nasil yani otizm dediklerine eminmisiniz dedim evet dedi kucukken oyle diyolardi simdi duzeldi dedi cok ayrintiya girmedim cok sorgulamadim ama inanilmaz mutlu oldum..

benim çocuğum da doğduğundan beri uyku problemi de var bi gece olsun uyumuslugumu bilmem iyi uyudu dediğimiz gün 4 defa uyanmıştır uyanıp oturuyor ya da ağlama krizine giriyor uyanip oturmasina raziyim artik

ozel egitimci burda bulamiyorum buyuk bir sehir ama inanilmaz paraya dokulmus durumda cocugum krese gidiyor bide el ayak agiz hastaligi oldu 8 gundur krese gidemiyor

En basiti oyuncak bebek,pelus veya bir hayvani uyutuyormus gibi yapmak onu sallamak ,karnini doyurmak gibi..elimize bir nesne alip(ben oglumun legolarini kullaniyordum)biri pizza olsun,biri hamburger olsun digeri bir icecek ayran,kola,meyve suyu gibi..bunlari yrdiriyormus,iciriyormus gibi yapmak...ve yine oyuncak bebegi alip parka goturmek mesela evde kucuk bir masamiz var onu yan cevirip bebegi kaydiraktan kaydiriyormus gibi yapiyordum elinize alip aaa bak sallaniyor diyip ileri geri sallamak...bu ornekleri genisletebilirsiniz dr.culuk ogretmenlik gibi...ama bunlari oynerken cocugunuzun dr nedemek ogretmen ne demek bunlari bilmesi gerek...sonra bi bakmissiniz ki kendi oynamaya baslayacak...
Meslekleri biliyor öğrettim. Tek beceremediğim bu oyun işi. Bende hiç sevmem oynamayi öğretmen gibi oturtup kartlarla kitaplarla vs öğretmek bana kolay geliyor oda alişti çabuk öğreniyor Allah'tan ama gel görki asıl önemli olan oyun oynamayi öğrenmesi. Dediklerinizin bir kismini denedim hepsini olmasada bakmiyor bile sıpa varsa yoksa arabalariyla oynasın. Yinede deniycem çok teşekkür ederim

Canm sen eşinle diğer oğlunla oyun oyna mesela yiyormuş gibi yap

Benimki geçen gün kamyon kasasından yemek yer gibi yaptı baya bana bana bide kardeşine ve bana da yedirdi genelde hep araba ile oynar di böyle de yapıyor bazen içmiş gibi yapıyor aslında herşey artık hayali oyuna giriyor

Sen eşinle felan oyna

Bide burdayım demeyi öğrettin mi seninkine ben isminin uzaktan söyleyince burdayım de diyorum burdayım diyor ama kısık sesle yahu bağır diyorum yok Allah yok
Plastik meyve sebzeler var evde kucuk tabak bardak vs oyuncak. Onlari yiyormuş gibi yapiyor bardaktan su içiyormuş gibi yapiyor uçak alinca eline elini havaya kaldirip uçuruyormuş gibi yapip sesini taklit ediyor. Ama otur oyna oynamaz asla aninda kaçiş pozisyonuna geçiyor. Daha okadar ilerlemedi burdayim demeyi bilmiyor yani. Biseyin yerini sordugum zaman parmagiyla o yönü işaret edip orda diyor sadece. Saklanmayi öğrendi bulunca kahkahalarla gülüyor. Abisine aşik ama abi ergen triplerinde yanina yaklaştirmiyor çocuğu. Eylül'de ilk kez kreş e başliycak ama korkuyorum inş uyum sağlar ağlamaz durur ve inş birsey farketmezler

Kızlar yazmadan edemedim şimdi bizim oğlana quercetin complex diye bi ilaç verdi ya Hasan hoca aynı ilacı Sunay79 a da vermiş başka bi dr onlar ama ilaç artık Türkiye ye gelmiyor doktora ulaştık yurtdışından getirtin dedi 250 mg quercetin alması gerekiyormuş biz getiremedik hemen ha deyince olmuyor tabii 15 gün ilaç kullanamadık diyete devam ettik sadece benim kişisel gözlemime göre oğlum o ara geriledi soru sorması azaldı sonra burdan da yazdım Cerrahpaşa özlem eczanesine gelmiş hemen gidip aldık konuşması bi kaç güne toparladı bence soruları arttı bu arada Hasan hoca Bayram sonrası başlıyormuş çalışmaya kleopat sen de sorarsın ilacı... oğlum neden... falan diye sorunca çok mutlu oluyorum bizim 6 yılımız boşa geçti bi bu diyet ve ilaçtan sürekli fayda gördük size de belki faydası olur diye yazıyorum

Aslında yazarken de çekiniyorum gerçi Hasan hoca devlette dr ama ne bileyim onun reklamın yapıyor ilacın reklamını yapıyor vs derler diye
Ama büyük oğlum 15 yaşında yaklaşık 13 yıldır aynı yollarda dolaşıyoruz ne kadar para harcarsak o kadar çocuğa yatırım yapıyoruz fikriyle büyük oğlumu Nişantaşı mdaki en pahalı merkezlere götürdük her hafta
Küçük oğluma da yıllardır hem heyet raporlu hem ücretli ders. Aldırıyoruz ne kadar ilaç kullansak da eğitimi bırakmamız mümkün değil zaten
Ama farkettim ki kimse kuş kondurmuyor
Sedeff arkadaşım ben artık şöyle yapıyorum tanıdığım güvendiğim bi öğretmen var ilkokul öğretmeni ondan rica ettim o ders veriyor ondan önce de bi komşum vardı yuva öğretmeni ama şu an çalışmıyor ondan rica edecektim sma baktım bizimki büyüdü ilkokul 1 e başlaması gerekiyor bu yıl ilkokul öğretmeni bayanı tercih ettim senin çevrende de anaokulu öğretmenidir mesela bebeği vardır çalışamıyordur ataması çıkmamıştır teklif götürebilirsin eve davet edersin sen de yaptıklarından bi şeyler kaparsın sonra sen evde devam ettirirsin eğitim de yıkıp yeniden yapmıyor ki çocuğu Allah şifa versin hepimizinkilere

Kızlar yazmadan edemedim şimdi bizim oğlana quercetin complex diye bi ilaç verdi ya Hasan hoca aynı ilacı Sunay79 a da vermiş başka bi dr onlar ama ilaç artık Türkiye ye gelmiyor doktora ulaştık yurtdışından getirtin dedi 250 mg quercetin alması gerekiyormuş biz getiremedik hemen ha deyince olmuyor tabii 15 gün ilaç kullanamadık diyete devam ettik sadece benim kişisel gözlemime göre oğlum o ara geriledi soru sorması azaldı sonra burdan da yazdım Cerrahpaşa özlem eczanesine gelmiş hemen gidip aldık konuşması bi kaç güne toparladı bence soruları arttı bu arada Hasan hoca Bayram sonrası başlıyormuş çalışmaya kleopat sen de sorarsın ilacı... oğlum neden... falan diye sorunca çok mutlu oluyorum bizim 6 yılımız boşa geçti bi bu diyet ve ilaçtan sürekli fayda gördük size de belki faydası olur diye yazıyorum

Şu ilacı sizlerden duydum her çocuğa faydası var mı bilmiyorum ama denemekten bişey çıkmaz düşüncesiyle bende başlamak istiyorum. Aslında nette araştırdım ilaç değil "immun"yani bağışıklık güçlendirici özelliği olan vitamin takviyesiymiş

bana bir arkadaşım "immun44. 250 ml" diye bir şurup önerdi. Oğlu 4 ay öncesine kadar konuşmuyordu şimdi çok iyi ben bile tanıyamadım. bir arkadaşı tavsiye etmiş ona da. Netten araştırdım İtalya'dan geliyormuş 1 senedir Türkiye'deki eczanelerde de var. Bağışıklık güçlendirici, dikkat eksikliği ve gelişim geriliği olan çocuklarda etkili olduğu söyleniyor. Kullanan varsa yazabilir mi. Ben bir çocukta gördüm sadece çok iyi geldi ona... Bayramdan sonra bende denemek istiyorum oğluma.

Biz diyet yapmıyoruz doktor önermedi. Çoçuğunuzun sinirlerini yıpratmaktan başka işe yaramıyor diyet dedi. Ama fayda gördüğünü söyleyen de var bilemedim.

Doktorumuz Yurt dışındaki bir konferansa katılmiş otizm konusunda. Oraya gelen profesörler eğitimciler yıllarını bu işe vermiş doktorlara en çok diyet sorusu sorulmuş. Doktorların hepsi aynı şeyi demiş. Bilimsel hiçbir veri Yok diyet hakkında, tek silahımız özel yani bireysel eğitim" demişler. SiZlerle paylaşmak istedim canlarım. İyi akşamlar

Şu ilacı sizlerden duydum her çocuğa faydası var mı bilmiyorum ama denemekten bişey çıkmaz düşüncesiyle bende başlamak istiyorum. Aslında nette araştırdım ilaç değil "immun"yani bağışıklık güçlendirici özelliği olan vitamin takviyesiymiş

bana bir arkadaşım "immun44. 250 ml" diye bir şurup önerdi. Oğlu 4 ay öncesine kadar konuşmuyordu şimdi çok iyi ben bile tanıyamadım. bir arkadaşı tavsiye etmiş ona da. Netten araştırdım İtalya'dan geliyormuş 1 senedir Türkiye'deki eczanelerde de var. Bağışıklık güçlendirici, dikkat eksikliği ve gelişim geriliği olan çocuklarda etkili olduğu söyleniyor. Kullanan varsa yazabilir mi. Ben bir çocukta gördüm sadece çok iyi geldi ona... Bayramdan sonra bende denemek istiyorum oğluma.

Biz diyet yapmıyoruz doktor önermedi. Çoçuğunuzun sinirlerini yıpratmaktan başka işe yaramıyor diyet dedi. Ama fayda gördüğünü söyleyen de var bilemedim.

Doktorumuz Yurt dışındaki bir konferansa katılmiş otizm konusunda. Oraya gelen profesörler eğitimciler yıllarını bu işe vermiş doktorlara en çok diyet sorusu sorulmuş. Doktorların hepsi aynı şeyi demiş. Bilimsel hiçbir veri Yok diyet hakkında, tek silahımız özel yani bireysel eğitim" demişler. SiZlerle paylaşmak istedim canlarım. İyi akşamlar

Bizde Yanki Yazgan'a gidiyoruz. Oda diyet hakkinda ayni şeyleri söyledi. Yanliz şöyle bir durum var. Bizim çok ciddi gida alerjimiz var, öyleki 3-4 besin dişinda hiç bir gidayi tolore edemiyor oğlum. Alerji konusunda ihtisas yapacak kadar bilgi sahibiyim. Okuduğum araştirdiğim yerli yabancı kaynaklardan öğrendiğime göre Her alerjisi olan çocukta otizm olmuyormuş fakat otizmli çocukların birçoğunda gida alerjisi ve metabolizma hastalıkları sık görülüyormuş. Buda şu anlama geliyor otizmli bir evlada sahip bir çok aile çocuklarindaki besin alerjilerinin farkinda değiller ve bu diyet işi burda işe yariyor. Çünki malesef alerji ülkemizde çok basit algilaniyor halbuki beyni bile etkileyen çok ciddi bir hastalik. Ben oğlumun bu durumuna ileri derecedeki gida alerjisinin sebep olduğunu düşünüyorum.

Alerji konusuna kesinlikle katiliyorum biz yumurta alerjisini diyete baslamadan ogrendik ve hemen o gun kestik. Raslanti olamaz yasadigimiz degisiklikler bence. Farkindaligi 2 gun icinde artis gosterdi. Demekki bazi cocuklari etkiliyo bu alerji durumu. Simdi simdi farkediyoruz. Bacaklari ve gobegi hep kuruyordu. Yag suruyorduk devamli. Cildiyeye goturmustum bazi bebeklerin cildi kuru olur demisti yag surun demisti.. onlar filan hep bitti kuruluktan eser yok su an. Bence yumurtadan oluyordu bu kuruluk. En azindan bizimki oyle diye dusunuyorum. Gaz olayı vardi durmadan oturup kalkarken. O da bitti. Doktora gidip ilacı danışmak icin sabırsızlanıyorum. Ne zaman acilacak sistem inşallah alırız randevumuzu da gideriz bayramdan sonra.

X