Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşlar instagramda tcbernabayir adinda bir bayan var ucretsiz çocuklarinizin videolarini degerlendirip bakıyor ve yine ucretsiz gaps diyeti danismanligi yapiyor. Whatsap grubu var. O kadar kişi diyet ile yol ilerlemiski. Algilari acilmis hemen cevap vermeye baslamis cocuklar. Ben suan gruptayim. Berna hanimla sizlerinde iletisime gecmesini tavsiye ediyorum. Ben inanıyorum gaps diyetine henüz baslamadim tahlilleri yaptircam biran once. Rabbim inşallah eneklerimizi bosa cevirmez

Yazdıklarınızı okudukça o kadar mutlu oluyorum ki. sizin çocuklarınızın gelişmelerini okudukça sanki aynı duyguları ben de yaşıyorum. Oğlum son bir haftadır aşırı anneci oldu. Sürekli bana sarılıp yanaklarımı sıkıyor. Ne deh-deh diyor sürekli. Anne gel diyor sürekli evde tur attırıyor bana eşek sıpası Biz eğitime başlayalı bir hafta oldu daha. Duyu bütünleme dersini çok seviyor. Eğitimcimiz "bu günlük bu kadar" deyince bizimki çok kızdı çıkmak istemedi oyun odasından.

Hele birkaç ay daha zaman geçsin ozaman hiç inanamayacaksın değişimlere. Allah hepimizin yavrularini daha da iyi etsin, zordu ne günlerdi ama ohh bitti gitti çok şükür sevinçlerini yaşatsin hepimize inş

İşte kafamı aynen bu şekilde taşlara vuruyorum, oğluma tv iZlettiğim için. Aslında gelişimi çok iyiydi bebekliğinde. Gelişim için kontrollere gittiğimizde, doktorumuz oğluma bakıp," algıları ayına göre çok çok iyi" diyordu ta ki 9 aylıkken tv ile tanışana kadar. 9 aydan 20 nci ayımıza kadar hep gerileme dönemi yaşadık. Tv yi kapatıp sürekli ilgilenmeye başlayınca oğlumda gözle görülür farklılıklar başladı. Annelere sadece şunu diyebilirim kötü tecrülerimdem yola çıkarak; tv den, telefondan uzak tutun çocuklarınızı. Emirgul iyi dileklerin için çok teşekkür ederim dilerim senin kuzun da en kısa zamanda açığını kapatacak. Bizim çocuklarımız özel çocuklar bunun farkındayım ve ilgiye her zaman daha fazla ihtiyaç duyacaklar. Biraz kendi haline bıraktığımda hemen geri tuşuna basılmış gibi oluyor oğlum. Eğitim bitse bile bundan sonra daha dikkatli olmam gerektiğini düşünüyorum.

Dün bireysel eğitimci hocamızın sözleri beni çok mutlu etti. İnce motor kasları çok iyi, yaşına göre çok ilerideymiş. Umarım asosyalliğini de aşarız zamanla. Bizim de komut almada sorunumuz büyük. Sanki bu hiç düzelmeyecek diye çok karamsarlığa düşüyorum

Komut almiyor çünki bilmiyorlar. Bilmedikleri şeyide yapamiyorlar doğal olarak. Ne dediğimizi anlamalari gerekli önce bunun içinde fiziksel yardim şart. Komut öğretmek için hep model olun. Örneğin ver dediğinizde onun elini tutup elindeki nesneyi sanki o veriyormuş gibi alip verdinnn diyin coşkulu bir şekilde. Birde halihazirda yaptiği şeyleri seslendirin. Örneğin elinde bir lego var ve onu takacak biliyorsunuz hadi tak diyin o takincada taktin aferin diyin. Siz dediğiniz için değil zaten yapacaği için yapti ama siz ona bir isim verdiniz kapiyi açip kapatacakken vs bunlari hep yapin. İnanin öğreniyorlar. Nekadar çok üstüne düşüp ilgilenirseniz okadar güzel geri döşüşü oluyor. Birde bazen okadar uğraştim yok bunu öğrenemeyecek dediğiniz birşeyi birden pat diye yapiveriyorlar yada söylüyorlar. O aslında öğrenmiş bilgiyi depolamiş oluyor fakat size cani isteiğinde gösteriyor. Hiç pes etmeyin

Bizimde en büyük sorunumuz komuttu hatta ben zaten diğer tipik sorunlar olmadigi icin hep daha küçük yapar diye 21 aylığa kadar oyalandim taaki diger 21 aylık çocukları görünce ama zamanla oluyor. Al ver bile yoktu ama şimdi 30aylik oldu ve sadece mesafe gerektiren komutlarda sıkıntı yaşıyoruz. Mesela odandan top getir gibi ama zamanla yaşları ilerledikçede bazı şeyler aşılıyor. İnşallah dil geliştikce komutta gelişecek. Daha yolumuz var 4 yaşina gelmeden bu sayfayı kapatmak benim hedefim ama tabiki herşey çocukların elinde. Bazen öğrenmeye karşı çok kapatıyor kendini o an elden birşey gelmiyor ama bazende öyle bisi yapioki şaşırtıyor. Süreç çok inişli çıkışlı ama öyle bir kırılma anı olacakki çorap söküğü gibi gelecek herşey. Buna inandım, inanıyorum. Yavaşta olsa gelişiyor bu bile kendimi diri tutmama yarıyor. Çünkü farkettimki nekadarda olumsuzluklarina odaklanırsam durum o kadar vahim görünüyor. Ama değil inanın burada okuduğum hiçbir çocuk gerçekten otizmli değil. Belirtilerin olması çocuğun otizmli olması anlamına gelmiyor. Bizim tanimiz yok. Sadece otistik belirtiler var ve eğitim dediler. Bu zamana kadar çok yol aldık, devamda ediyoruz. Komut ve öpücüğü bilip, yapmaması canımı sıkıyor ama sonra yapacak zamanı gelecek diyorum. 24 aylık bultak kovalari yapamayan oğlum şimdi en sevdiği oyuncaklar görerek doğru yerlestirmeli oyuncaklar, tutmalı ahşap puzzlelar. Biraz daha güç, sabır lazım. Havalar ısındı, hergun parka götürün. Çocukların farkında olmayan oğlum kreste oyuncak kavgası yüzünden ısırildi. Çocuklarla parkta kovalamaca oynuyor. Hala mükemmel değil ama benim gözümü boyayacak seviyeye geldi. En azından biliyorumki tamamen kayıtsız değil. Sadece evde durmayın. Evde aktivite yapmaktan sıkılıyorlar. Onları kışa bırakın, şimdi sokak vakti. Dün kapının onundeki bir parça kumla diğer çocuklarla birlikte kovaya döküp boşaltıp, küreklerle oynadılar yaklaşık 45 dakika ben sadece bir köşede seyrettim ama çocukların farkında olması ve çocukların onunla uğrasmasi için çok rüşvet verdim. Hepsine çikolata ısmarladim, eve topladım. Milkshakeler aldım. Sadece oğlumun yanında durmaları gel oyna bizimle diyip elinden tutmaları için. Bunları oglu otizmi yenmiş bir yakınımdan öğrendim. Rüşvet vereceksin demişti. Çocukları eve toplamak için parti düzenleyeceksin gerekirse demişti. Bende sokakta uyguladım ve ise yarıyor. Deneyin, ergec olacak. Ki sosyallik kırılmasi en zor şey. En fazla para ve zaman gider ama kazanirsaniz sonuç mutluluktan ağlatıyor

Selam kızlar 18 aylık oğlum var.hiç konuşmuyor.bazı hareketlerinden şüheleniyorum.ne yapsam bilmiyorum. Yardım lütfen kızlar

Nisapelin hoşgeldin öncelikle. Demiriko arkadaşımıza katılıyorum bazı hareketlerden kastın nedir? Öncelikle umarım şüphelerin yersizdir sadece kuruntudur. Sizi rahatsız eden şeyler ne.

Örneğin Çocuklarla arası nasıl? göz teması kuruyor mu? ismine seslendiğinizde dönüp bakıyor mu? takıntıları var mı? komut alıyor veya işaret parmağını kullanıyor mu? oyuncaklarıyla maksadına uygun oynar mı? mesela bebeğine sarılmak, araba sürmek, hayali çay içmek yemek yemek. Tekrarlayıcı hareketleri var mı? El çırpmak, sebepsiz alkış yapmak kendi kendine gülmek. Bunlar sadece bazı belirtiler ama şüphelerini sadece çocuk psikiyatri yanıtlayabilir. Her çocuk birbirinden farklıdır. Otizmli çocuk topa vuramaz ya da bisiklet süremez gibi şeyler çokta gerçeği yansıtmıyor. Çok iyi futbol oynayan oyizmliler olduğu gibi topa vuramayanlarıda var. Kuşkularını çok iyi anlıyorum bu yollardan geçmiş biri olarak. Ben sadece tahminde bulunabilirim elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, buradaki diğer arkadaşlarda keza aynısını yapıyor. Ama teşhis koyma yetkisi sadece çocuk psikiyatrinin alanında. İlla bir teşhis aramayın eksiklerini fark edip onları düzeltmeye bakın dedi bizim doktorumuz. Çok haklı adı önemli değil önemli olan yaşıtlarıyla arasındaki farkları görüp onları ortadan kaldırmak. Soracak birşeyler olursa elimden geldiğince yanıtlarım.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.el çırpma hareketi var .konuşmuyor evebirisi gelirse aşırı seviniyo kanat çırpma dediğimiz olay var

Göz teması bazen çok iyi bazen hiç dönüp bakmaz bile biraz fazla tv izledi bu aralar ondanmı bilmiyorum bir aydır parmak uvunda yürüyor.ama devamlı değil ara ara yapıyor.çocuk doktoruna sordum önemli değil dedi.ama çocuk noroloğuna götürebişirsin dedi.randevu alıp hötürcem.

Evde daha iyi bi yere hiç gidemiyorum.hiç durmuyo.peşinde dolaşmaktan bişey anlamıyorum.iftat davetlrtini kaldırdım sokakta kontrolsüzce yürüyor

İşaret parmağını kullanıyormu? Yani istediği şeyi gosteriyormu? Yada bir oyuncağını size gosteriyormu? Kucağınıza almak istediğinizde size doğru kollarını kaldiriyormu?

İşaret parmağını şimdiye kadar kullanması gerekirdi. Yani benim oğlumu götürdüğüm kurumdaki psikolog en erken 9en geç 12 ayına kadar kullanması lazım demişti. Bence telaslanmayin ama vakitte kaybetmeyi. Hemen çocuk nöroloji veya psikiyatriye götürün. Eğer randevu 2 3 hafta sonraya alınıyorsa bile hiç vakit kaybetmeden evinize yakın bir rehabilitasyon merkezine özel eğitime başlayın. Sakın olaki tanı aramak, yani otizmli yada değil, tam olarak adı ne gelişim geriliği, uyaran eksikliği hiç farketmez. Hemen eğitime başlatin çok ufak erkenden meyveleri toplar ve kısa sürede hayatınızı yoluna koyarsiniz. Vede maddi imkânınız varsa anneli oyun gruplarına gidin, çocuklarla birarada olsun çünkü görerek öğreneceği şeylerde olacak. Dediğim gibi isme takilmayin. Gidin, görüşün özel eğitim merkeziyle ve küçük falan derlerse asla kanmayin. Nekadar erken okadar iyi. Birçok aile tanıdım çocuğum otizmlimi değilmi diye diye 5-6 yaşına kadar vakit kaybeden. Her zaman söylüyorum eğitimin zararı olmaz. Ama bir durum varsa erken müdahale hayat kurtarir. Bana kalırsa şimdilik kimseye bisi söylemeyin. Olaki çocuğunuz kısa sürede toparlarsa üzerinde etiket kalmasın. İnsanların önyargılarını hafife almayın. Sevgiler...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…