Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Konuşma hala yok. Ba-ba -ba. Ma- ma dışında onları da yerinde kullanmıyor Zaten
merhaba ben egitim arastirma hast. cocuk psikiyatri bolumunden bir turlu randuvu alamiyorum her aradigimda su tarihe kadar doludur diyor. Hangi saatlerde arasam tuttururum acaba..Ayrica özel hastanenin raporu gecerli olurmu egitim icin..

Hayır canım keşke, ama özel rapor geçerli değil. Size bir tavsiye vereyim. Önce rehabilitasyon merkezine gidin biz öyle yaptık. O kurumlar özel Zaten devlet onlara ödeme yapıyor sizin yerinize. Siz iyi bir kurum bulun, rapor çıkartmak istediğinizi de söyleyin. Onlar en az üç haftaya randevu alabiliyor sizin yerinize. Siz iyi bir kurum bulmaya çalışın. Nerede oturuyorsunuz

Sevgili Kuntay,
Anlattıklarınıza göre oğlunuzun durumu oldukça iyi. Meraklı, algısı açık ve taklit konusunda da başarılı görünüyor. Evet sesler önemli ama taklitte hareketler de önemli bence. Çocuğunuz daha çok küçük, zamanla toparlayacak. Benim oğlum sizin çocuğunuzdan neredeyse 1 yaş büyük, abi yani :). Kreş bizler için olmazsa olmazlardan. Bireysel eğitimden, duyu bütünlemeden falan çok daha önemli. Evet, benim oğlumun da kreşe alışma dönemi zor geçti. Zaten bizimkilerin iletişim kurma gibi bir dertleri yok, arkadaş ihtiyacı da duymuyorken bizler çocuklarımızı bir sürü çocuğun olduğu yere bırakıyoruz. Ama çok net olarak şunu söyleyebilirim ki alışacak... Oyunun tadını alınca arkadaşlarının arasına karışacak ve çok hızlı açılacak. Kreş konusunda kararlı olun. Benim oğlum da kreşe başladığında gitmemek için çok direnmişti.Aklıma geldikçe hayatımın en zor günleri olarak düşünüyorum. Şimdilerde ise durum oldukça değişti. Sabahları çantasını eline alıp kapıda bekliyor. Kreşe geldiğimizde de "okula geldikkkkk" diye bağırıyor. Mutlu yani...
Aslında duyu bütünleme eğitimi konusunda yazmak istemiştim. Bu konuda bizim de deneyimimiz var. Daha önce burada uzun uzun paylaşmıştım. Sayfa 776 da kalmış yazdıklarım, okuyabilirseniz bizim deneyimimizi, benim düşüncelerimi öğrenebilirsiniz. Siz de başlamışsınız, birkaç ders sonrası sizin de olumlu ya da olumsuz bir fikriniz olacak bu konuda. Biz 2. derste duyu bütünlemenin oğlum için gerekli olmadığını düşünmüş olmamıza rağmen kurumumuzun dayatması üzerine devam etmiştik. Oğlum bu yoğun tempoya ayak uyduramamış, öfke patlamaları yaşamıştı. Sonrasında da kurumumuzu değiştirdik zaten. Şimdilerde oğlum 5 tam gün kreşe gidiyor ve haftada iki saat özel eğitim desteği alıyor.
Komut alması, çocukları fark etmesi, taklit yapması kelimelerin anlamlarını öğrendikçe, onları bilerek kullanmaya başladıkça gelişmeye başladı. Hala kelime yüklemeye devam ediyoruz. Siz henüz yolun çok başındasınız. Gelişmenin yavaş yavaş olduğunu ama ilerlemelerin keyif verdiğini zamanla öğreneceksiniz. Tavsiyem, özel eğitimde yapılan çalışmaları evde çocuğunuzla her fırsatta tekrar etmeniz...
Hepimizin bu günleri atlatmasını, tüm çocuklarımızın yaşıtlarını yakalamasını diliyorum... (Oğlum 4 yaşında)

Teşekkür ederim arkadaşlar hepinize. Öncelikle Melodi1970 e... duyu bütünleme bireysele göre daha yeni ve maliyeti yüksek olduğu için benim kafam karışık aslında. Faydası varmı zaman gösterecek fakat her çocuk birbirinden farklı. Kimi çocuk bir saat bireysele yanıt verirken, kimi 8 saate yanıt vermiyor. Aynı doktordan %40 rapor almış, aynı eğitimciden eğitim almış çocuklar bile kendi aralarında farklı ilerleme gösteriyor.

Gönül isterki devlet iki saat değilde haftalık 10 saat destek verse, hem bireyseli,hem duyu bütünlemeyi karşılaşa. Elimizden geleni yapacağız bizde. bunları aşacak mıyız diye uykularım kaçıyor.
Komut almıyor al ver dışında
Göz teması kısıtlı
Çok koşuyor evde bile
Ellerini kanat çırpar gibi yapıyor ama azaldı
Diş gıcırdatma çok
Konuşmuyor baba Mama dışında
Yaşıtlarına yanaşmıyor bile
Sürekli hareket halinde hep koşar sebepsiz yere

Ama kendi yemeğini yiyor, yanaklarımı seviyor, kalem tutuyor, zıplama topa vurma Yen'i başlıyor,işaret parmağıyla işaret ediyor. işine gelince ismine bakar, babayı kapışa karşılar, taklit var nesnelerle taklidi. Ev süpürme, şakadan çay içme, köpek gibi emekliyor. En önemlisi yap dersem yapmaz kendisi yaparsa yapar. Komut için nasıl çalıştınız

Arkadaşlar duyu butunlemeye götürenler eğitimden farklı olarak oralarda neler yapılıyor ve nerelere götürüyorsunuz o konudada bilgi verirmisiniz?

Arkadaşlar duyu butunlemeye götürenler eğitimden farklı olarak oralarda neler yapılıyor ve nerelere götürüyorsunuz o konudada bilgi verirmisiniz?

İnan biz de Yeni kayıt yaptırdık rehabilitasyon merkezine. Zaten Başlayamadan oğlum ateşlendi ama değerlendirmede ve hocalardan edindiğim bilgilere göre yazayım.

Aslında duyu bütünleme de bireysel eğitim gibi. Bireysel eğitim daha çok masa başında ufak tefek oyunlarla öğretirken, duyu bütünleme aynı işi daha doğal ortamda ve oyun oynayarak öğretiyor. Soracak olursanız annelik içgüdüsüyle hareket edersem eğer, duyu bütünlemeye ağırlık verirdim, benim oğlum çok duygusal emri vaki yapılan dersten verim alamaz dedi eğitimci. ama haftada sadece iki saat aldırabilecek durumdayım çünkü çok pahalı. Seans ücretleri 150 tl den başlıyor.

Merhaba Demiriko , Bizde açıkçası başlayalı bir ay oldu . Birevsel eğitim şimdiye kadar hiç aldırmadik o yüzden pek farkı nedir ne değildir sağlıklı bilgi veremem ama biz değerlendirmede öğretmenimız çocuğa baktı eksiklerini artışı eksisi ona göre bir yön çizdi bize bizde haftada 2 gidiyoruz zaten önemli olan oradakileri Evde de uygulamak biz devamlılık çalışıyoruz oğlumun dikkat eksikliği de var ona çalışıyoruz devamlılık yani aslında içinde bir çok şey var esleme çalışıyoruz eylem olaylarına çalışıyoruz kaba motor bize göre iyiydi ama top tutma fln her zmn yoktu kaba ve ince motor çalışıyoruz tabi öğretmenimizin yönlendirmesi ile ayrıca en çok fayda gördüğüm her ders bitimi bizi yönlendirmeleri nerede nasıl davranmamız gerektiğini söylemeleri şuana kadar bazı kalıpları kırdık mesela inşallah böyle devam eder. Orada başka ailelerle de konuşuyorum . Raporu olup ekstra duyu bütünleme aldıran da var her gün bir saat gelende ve hepsi memnun kimisi keske önceden bilseydim erken başlardik diyor tabi şuan henüz 1 ay oldu bizim ileride farkı daha çok gorebilirim umarım .İyi geceler dilerim

Ayrıca nerede aldirdigimizi sormuşsunuz yazmayı unuttum . Bakirkoy e gidiyoruz biz fiyatıda diğer yerlere nazaran daha uygun seansı 100 tl normalde 150 den başlıyor yani görüştüğüm çoğu yer 150 dedi . Ama burasıda Bakırköy de işim yapmis bir kurumdan ayrılan öğretmenler açmış . İçimiz rahat ve memnunuz.

Arkadaslar bugun baris ekiciye gittik. Oglumda herhangi bir sorun gormedigini soyledi. Alperen 14 aylik 35 haftalik dogdu. Bay bay alkis vs. Bunları yapmıyor. Anlamli bir kelime soylemiyor. Bana kizdi zamanla hepsini yapicagini. Bol bol park ve yasitlariyle oynamasi gerektigini söyledi. Goz takibi var sosyal iliskisi güzel dedi. Golgesiyle oynuyor mesela gayet iyi dedi . Sastim kaldim arkadaslar. İnşallah zamanla hepsini yapicaktir.

Arkadaslar bizde bir aydir diyetteyiz. Özel egitime devam ediyoruz. Krese henuz baslatmadik. Bugun eski yazilarima filan baktim 3 ay oncesine gore cok seyler degismis. Sanırım büyüdükce de degisiyorlar. Oğlum bu aralar maşallah bizimle sanki. Hani onceden bizimle degildi kendi halindeydi hep. Bakıslari algısı cok degisti. Iste bir sey istediginde geliyor annecim deyip elimi tutuyor bakislari ile anlatmaya calisiyor. Gidip yaramazlik yapmaya calisiyor (tabureyi alip musluk acmak gibi) buraya gel deyince kahkahalarla panik halde yanima geliyor. Afacan bıcırıgim benim. Hani nerde o donuk cocuk. Komut verdigimde anliyorsa yapiyor tabi bazen anlamiyor ama artik bisey istedigimin farkinda ne oldugunu anlamaya calisiyor. Yani ogrettigimde daha iyi anliyor. Bazen yerinde bazen yersiz olsada kelimeleri soylemesi bile beni cok mutlu ediyor. Sanki herseyi biliyorda soylemiyor gibi. Bide guzel soyluyor ki. Cis filan biliyo ama henuz yapmiyor. Bizi gozlemliyor. Tuvalete giderken çiş dedigimizde geliyor bizimle ama ona yaptiramiyoruz direniyor simdilik .simdi daha cok umutluyum. Hala cocuklara yanasmasa da onu da aşacak eminim. Bazilariniz cocuklarini anlatirken sasiriyorum. Yani bu cocuk normal bence diyorum kendimce. Tabi hepsi farkli.Cunku bizimki cok asosyal cok icine kapanikti. ozel egitim alali 6 ay oldu ancak bu kadar ilerledik. Daha bir ay oldu kelime soylemeye baslamasi. Umudunuzu kaybetmeyin.
Oglum 30 aylik.

Arkadaslar bugun baris ekiciye gittik. Oglumda herhangi bir sorun gormedigini soyledi. Alperen 14 aylik 35 haftalik dogdu. Bay bay alkis vs. Bunları yapmıyor. Anlamli bir kelime soylemiyor. Bana kizdi zamanla hepsini yapicagini. Bol bol park ve yasitlariyle oynamasi gerektigini söyledi. Goz takibi var sosyal iliskisi güzel dedi. Golgesiyle oynuyor mesela gayet iyi dedi . Sastim kaldim arkadaslar. İnşallah zamanla hepsini yapicaktir.
Merhaba, Benim bebeğimde 22 aylık yürüdü, Sizin bebeğinizin gelişimine benziyo bye bye 19 aylık iken yaptı oda. Peki kaba motordaki geriliğin sebebini soledimi acaba ? Çünkü burda ki çocuklar genelde kaba motorları zamanında olmuş. Teşekkür ederim.

Merhaba, Benim bebeğimde 22 aylık yürüdü, Sizin bebeğinizin gelişimine benziyo bye bye 19 aylık iken yaptı oda. Peki kaba motordaki geriliğin sebebini soledimi acaba ? Çünkü burda ki çocuklar genelde kaba motorları zamanında olmuş. Teşekkür ederim.
Yani rahat bir cocuk dedi. Sakin birde erken doğuma bagladi. İnşallah benim oglumda yapar. Cok üzülüyorum

Yani rahat bir cocuk dedi. Sakin birde erken doğuma bagladi. İnşallah benim oglumda yapar. Cok üzülüyorum
Barış EKİCİ iyi bir doktor diye biliyorum. Aynı şeyleri inan bende yasıyorum yaşıtlarından geri sonuçta biz herşeyi yaptırdık eeg,emar kan testleri bişey cıkmıyor ama gerilik var. Ama gec de olsa yapıyolar senin bebeğinde yapar. Allah bebeklerimize şifa versin.

Barış EKİCİ iyi bir doktor diye biliyorum. Aynı şeyleri inan bende yasıyorum yaşıtlarından geri sonuçta biz herşeyi yaptırdık eeg,emar kan testleri bişey cıkmıyor ama gerilik var. Ama gec de olsa yapıyolar senin bebeğinde yapar. Allah bebeklerimize şifa versin.
Amin allah razi olsun insallh yapar. Sizinki kac aylik. Ben birde bu gaps diyetini denemeyi istiyorum.

Arkadaşlar oğlum konuşmaya başladı gibi

Gel giy diyor dışarı çıkmak istiyor ağlama ve öfke nöbetleri var tabi yanında

Dolabının üstünü işaret Edip herşeyi indirmek istiyor aşağıya hangisini istiyor anlamıyorum

Süte su yerine süt yada süt diyor zamanı gelince

Makarna ve pilav istiyor yemek seçmeye. Başladı

Terapist günde 15 dakika TV ye izin verdi ama pişman oldum oturursan açarım anca diye diye geçen gün oturdum aç bunu dedi ilk kez şok oldum

Dün giydiği kıyafeti istemedi çekti durdu başka birşey getirdi onu giymeye çalıştı felan

Bakıyorum hergun değişiyor dün canım canım canım diye akşam öptü kokladi beni

Eeg temiz çıktı barış korkmaz mail attı bize ama eşim oğlum eeg de çok sıçradı ve gözleri dalıyor diye yazdı

Gözleri dalınca bizle oluyor mesela şarkı söylüyorum eşlik ediyor bana bilmiyorum neden böyle

Barış beyde bu tür şeyler olabilir stetopik hareketler diye yazdı mail

Dün parkta oradan oraya koştu bir çocuğu. Adını öğrendi ama yerinde durmadi koştu adını söyledi neyse bir ara salıncağa gitti önceden yola koşardı böyle ne yapmam gerekiyor salıncakta korkuyorum.

Babam uf uf diyince duruyor dedi

Kelime sayımız hergun artıyor

Ama.ama el ısırma olmayımz tam gaz çıktı elini ısırıyor yada öpüyor kızınca birşey yapamasin hele ah ah. Bana vuruyor bazen eh diyor birşey diyince Allah Allah diyip başlıyor kızmaya

Açtı kapandı diyor birşey yaparken

Yemeği bitsin bitti diyor ver diyor

Ona birşey veriyorum bazen al bakalım diyorum oda tekrar ediyor bilmiyorum normal de 18 aylık çocuklarda olan tekrar etme ve kelime öğrenme bizde yeni başladı şu an böyle yapması korkutmuyor

Kelimeler sesler herseh yerli yerinde bize karşı birşey yapamayınca aç diyor öğrendi

Sıcak yiyeceklere sıcak bu diyor

Ya bilmiyorum umarım birşeyler değişir

El çırpma hareketi ara ara hortluyo tek bu kaldı kafamda problem parmak ucu yürüme bide

Çünkü zeka geriliği yazıyor okuyunca ama bazı yerlerde 3 yaşa kadar devam eder diyor el çırpma ama öyle seri değil bir kus gibi birkez kanat çırpıyor zıplıyor ay bilmiyorum normal mı değil mı bu hareket

Sırf ölçmek için arada gün içinde ona balon yapıyorum üflüyorym oda balonları takip Edip dokunuyor sevinip çırpınıyor nedense hep parkta yapıyor bjnj

Bizim yanımızda her şeyi dinliyor yapıyor ama dışarda bazen söz dinlemiyor tabi o çocuk robot değil

Annem bugün dedi ki sen anormallik derecesi yüksek bir kızdn her gören bunu götürün hiperaktif diyordu düşün 5 yaşında camdan yere çakıldın sen daha beterdin ama.biz seni hep sokağa çıkardım hep denizde çocuklar içinde oldun ve hiperaktivite herşeyi bitti diyor ama ben hep zor algılayan biri oldum yazarak öğrendim duyarak değil görsel kaydettim hep galiba oğlum bana benziyor olabilir

Terapist görsel olarak ilerde olabilir dedi çünkü harfleri ogrenip söylüyor ilginç.geliyor

Bir arkadaşımın 2 ay büyük oğlu var benimkinden neyse kıyasladı bana demez mı hiç birşey bilmiyor bu arada seni. Çocuğun üstün zekalı felan olmasın dedi kendi kendine neden dedim bak herşeyi öğreniyor alfabe öğrenmiş diyor

Yok dedin her çocuk öğreniyor çoğu çocuk biliyor dedim oda bana oğlumu doktora götürucrm dedi bende konuşma olarak geri ise bir uzmana Sor dedim konuşmuyor çocuk

Ah beni bilse neler yaşıyorum sustum

Birşey diyemiyorum kimseye çok garip oğluma bakıp ne kadar sosyal diyen herkese şaşırıyorum ben mı garibim koskoca prof mı garip diyorum

Arkadaslar bizde bir aydir diyetteyiz. Özel egitime devam ediyoruz. Krese henuz baslatmadik. Bugun eski yazilarima filan baktim 3 ay oncesine gore cok seyler degismis. Sanırım büyüdükce de degisiyorlar. Oğlum bu aralar maşallah bizimle sanki. Hani onceden bizimle degildi kendi halindeydi hep. Bakıslari algısı cok degisti. Iste bir sey istediginde geliyor annecim deyip elimi tutuyor bakislari ile anlatmaya calisiyor. Gidip yaramazlik yapmaya calisiyor (tabureyi alip musluk acmak gibi) buraya gel deyince kahkahalarla panik halde yanima geliyor. Afacan bıcırıgim benim. Hani nerde o donuk cocuk. Komut verdigimde anliyorsa yapiyor tabi bazen anlamiyor ama artik bisey istedigimin farkinda ne oldugunu anlamaya calisiyor. Yani ogrettigimde daha iyi anliyor. Bazen yerinde bazen yersiz olsada kelimeleri soylemesi bile beni cok mutlu ediyor. Sanki herseyi biliyorda soylemiyor gibi. Bide guzel soyluyor ki. Cis filan biliyo ama henuz yapmiyor. Bizi gozlemliyor. Tuvalete giderken çiş dedigimizde geliyor bizimle ama ona yaptiramiyoruz direniyor simdilik .simdi daha cok umutluyum. Hala cocuklara yanasmasa da onu da aşacak eminim. Bazilariniz cocuklarini anlatirken sasiriyorum. Yani bu cocuk normal bence diyorum kendimce. Tabi hepsi farkli.Cunku bizimki cok asosyal cok icine kapanikti. ozel egitim alali 6 ay oldu ancak bu kadar ilerledik. Daha bir ay oldu kelime soylemeye baslamasi. Umudunuzu kaybetmeyin.
Oglum 30 aylik.
Maşallah İnsan nasıl mutlu oluyor değil mi eskiyi düşünup aradaki farki görünce. Ben bir günlük tutmaya başladim. İlk önce 3,5 ay önceki halini yazdim sonra oğlumda gördüğüm her değişikliği. Ayri bir sayfada da söylediği kelimeleri. Hergeçen gün artiyor binşükür bu bile nasil mutlu ediyor beni. Hele hele 24.ayina kadar anne demeyen oğlumun şimdi herdakika anne diyerek peşimde dolanmasi.. dünyalar benim oluyor sevinçten. Rabbim daha da iyi etsin hepimizin yavrusunu. Bende sizin gibi okudukça ya bu çocukta hiç birşey yok dediklerimde oldu eğitimlere gittiğimde gördüğüm çocuklar içinde benim oğlumun hiç birseyi yok diyip kiyasladiğimda. Aslinda kiyaslamak çok yanlış ister istemez hepimiz yapiyoruz. Bu bir yelpaze ve herçocuk farkli yerde. Çok şükürki erken farkettik, eğitim aliyorlar ve gelişme katediyorlar. Çok daha iyi olacaklar kurtulacaklar bütün kalbimle inanıyorum buna.

Arkadaşlar hasan bey diye bahsettiginiz bir doktor vardi metabolizma doktoru. Hangi hastaneseydi. Randevu alicam da

X