Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Sevgili sessiz Kuzu, Çok güzel aydınlatıcı ve faydalı bilgiler vermişsin. Öncelikle ayırdığın zaman ve verdiğin cevap için teşekkür ederim . Bizde özel eğitime açıkçası hep bir karşıydik. Çünkü bu yola çıkmadan önce dr hemen rapor çıkartır hemen eğitim verir mantığı ile çevremde birçok rehabilitasyon merkezini gezmistim. Eşim daha geri planda idi oradaki çocukları gördükçe yok bizimkinde birşey vs diye mirildanmalari bastadı. Dr da özel eğitime gerek yok deyince tamamen aklından çıkardı. Ama şuan ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum . Her yere güvenebilirmiyim bilmiyorum . Ama amacımız duyu bütünleme de değil açıkçası. Kurumun adı duyu bütünleme ama bireysel ders düşünüyoruz bizlerde çünkü atlama zıplama vs sorunumuz yok açıkçası . Umarım iyi bu eğitim sürecinde iyi insanlarla karşılaşırız. Rabbim hepimizin yavrusuna şifa versin inşallah. Oğlum 3 yas 3 aylik

Gittiğiniz kurumun ismi nedir

Merhaba arkadaslar..Bebegım 8. ayını bıtırdı agulama yok gulumseme yok goz teması az..zorla gulduruyorum..esım kabul etmıyor gorumceme felan soyluyorum oda 3 cocuk buyutmus oda bısey yok cocukta dıyor ben bariz farkındayım 5 aylıkken doktora getırdık doktor kucuk dedı gonderdı daha da gündeme getırmıyorum evde konuyu esımde uzulmesın dıye ama moralım hep bozuk aglıyorum psıkolojım bozuldu..bana tavsıyenız nedır doktora getırsem yıne kucuk dıyecek ben ne yapıyım((

Merhaba Kızkardeşim bir anne çocuğunun gelişiminde bir terslik veya bir eksiklik hissediyorsa %80 doğru olduğu yönünde çok güçlü bir istatistik var. Aynı oran babaların bu durumu inkar etme,kabullenmeme durumunda da mevcut. Senden ricam hiç panik olmama ve gerekirse eşinden habersiz bi özel eğitim merkezi olur çocuğunun doktoru pedagog yada hiç olmadı bi sağlık ocağına durumu anlatıp yardım almandir. Çocuğunun gelişim asamalarının sormuyorum çünkü uzman değilim ama bnde esek ten düşmüş bi anneyim. (!)bnnde eşim ve çevrem hatta çocuk doktoru kızımın yok canım diyip gönderdiler ama direndi ve 2 aydır kızım eğitim alıyor. Inanilmaz bi değişim var. Inşallah bişeyi yoktur evladını ve boşver evham yapiosundur.burayı hep takip ediorm ama okadro yoğunum yazamıyorum. Ama seni tebrik ediorm ne kadar ilgilinin bişeyi olsa bile çocuğuncsenin sayende çok cabuk sıyrılıp kurtulmak herneyi var ise sakin üzülme bol dua sabır araştırma bol ilgi. Rabbim yavrun a ve sana sağlık ve sabır versin.

Cevap icin teşekkürler..Kardesım kusura bakma ama pedagog kıme denılıyor onu bı anlayamadım ben..cocuk doktoru nörologa gıt demstı gıtmıstım kucuk dedo gonderdı 5 aylıkken..Esım sabah bıle dıyor bak seslendim baktı hıcbıseyı yok onu da uzmek ıstemıyorum kendı kendıme ağlıyorum hep Bı de merak ettıgım bakıyorum hep 1.5 2 yaslarında farketmiş geneli demek o zmna kdr gelısım normal..Benımkı doğuştan hep böyle benim yavrumada egıtım ıse yararmı cok uzun sure bakmıyor kı bana..sormak istediğimı ıfade edebıldım mı bılmıyorum kafam cok karısık anlarsınız benı..8 aylık suan egıtıme başlanırmı kı

Merhaba , öncelikle benim bildiğim otizm tanısıni psikiyatrist koyuyor. Var mı Yok mu ona danışman da fayda var. Ayrıca yavrunuzda daha çok küçük 3 yasinda çocuğa bile bazen net tanı konamazken size şuan tanı koyan Dr olsa bile şüphe duyarım . Ama bir uzmana gidip en azından takibe girmen bence en sağlıklı olur. Ayrıca eğitim konusunda yaş sınırı varmı yokmu bilmiyorum ama eğitim ailede başlar . Bence bol bol ilgilenin o bakmasa bile söz sürekli oyunlar oynayın . Büyük resimli hikaye kitapları alın resimleri anlatın bol bol konuşun yanlız kalmasına izin vermeyin . Kendi haline bırakmamaya özen gösterin. Bol bol kalabalık ortamlara sokun. Benim onerebileceklerim bunlar. Rabbim yavrunuza şifa versin . Daha çok küçük bir problem varmı yokmu bilemeyiz ama bunları yapmanız da her durumda fayda var . Ayrıca tv kesinlikle açmayın . iyi günler dilerim .

Canım pedagog cocuk psikiyatri doktoru demek. Psikiyatriyede gidebilirsin nörologa da. Guzel kapsamli bir hastaneye gitmeni oneririm. Devletin egitim arastirma hastanelerine basvur. İstanbuldaysan Çapa beyazit cocuk psikiyatri hastanesini oneririm. Seni takibe alirlar. Bu yastaki cocuk icin bireysel egitim tabiki zor ama Eger fiziksel bir gerilikte varsa bunu orda tespit edebilirler. ozel egitim ve rehabilitasyin merkezlerinde ilk fizik tedavi baslanir ve bu cok onemli heleki daha bebesin 8 aylık ona cok faydali olur. Ve kucuk yasta takibe alinirsa atlatma şansı da cok yüksek.
Insallah suphelerin yersiz cikar. Eminim esin de supheleniyor. Bak bana bakti demesi bile icinde korku şuphe oldugunu gosteriyor. Ona git de boyle suphe icinde yasamayalim varsa var yoksa yok ogrenelim de. Senin yasadiklarini hepimiz yasadik seni cok cok iyi anlıyoruz.

Trabzonda yasıyorum ben o zmn buradaki egıtım araştırma hastanesine gıdeyım once orda cocuk doktoruna mı getırmelıyım?oyun oynamaya çalışıyorum kıtap gosterıyorum ama nafıle onun bebegımın tek amacı sankı herseyı agzına sokmak saclarımızı da çekip agzına sokuyor hep..balonla topla oynuyoruz hosuna gıdıyor baska neler oynayabılırım faydalı olacak..Allah hepımızın yardımcısı olsun evlatlarımıza sıfa versin ınsallah cok dua edıyorum tek yapabıldıgım elımden gelen..

Merhaba bayanlar oğlum çok hasta ateş 39 40 a cikiyor antibiyotik kullanmak istemedim ama vermek zorundayım sanirim yeni 2 yaşına dr bi başka ilac daha verdi 2 yaş altındakilere halusinasyon görme yan etkisi oluyormuş ama 10 gün oldu 24 ay biteli sizce oglumada yan etki yaparmi

Cocuk psikiyatriye git. O yoksa cocuk nörolojiyi dene. Henüz hic bir sey yapilmaz cok kucuk dedigim gibi ama en azindan takibe alirlar gerekli gorurlerse. Kaybetcek biseyin yok.

Kulaklari iltihaplanmis ibrumin ateş düşürücü verdim hastaydı ama yinede krese yolladim tam gün krese gidenler sizin çocuklarınız saat kaça kadar duruyor benimki yarim gün 8 den 12 ye kadar şimdilik seneye tam gün düşünüyorum bunalirmi acaba

Doktor verdiyse sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Gerekliyse kullan.

Vericem artık dayanamiyo cocuk
Ver canm çok geçmiş olsun iyileşir hemen inşallah

Ben yarım gün 9 1 arası vereceğim 1000 TL dediler fiyat nasıl iyimi 5 gün 10 12 arası da 600

Dün krese gittik oğlum hemen öğretmeni ile gitti dönmek istemedi 2 saat eğlendi kameradan izledim hiç bir çocuk birbiri ile oynanıyor du

Neye dayanarak veriyorlar diyeti yani bir gerekçe söylediler mi kan sonuçlarınıza göre mi yasaklıyor bunları?O listeyi biliyorum daha öncr bi arkadaş paylaşmıştı eğer en ufak bi faydasını görürseniz mutlaka paylaşın olur mu...

Hemen hemen tüm gelisim geriligi olan cocuklara veriyolar kan sonucuna gore de degisiklik yapabiliyolar. Mesela yumurta serbest aslinda ama bize yasak. Kan sonucuna gore alerjisi cikti. Bunun gibi.
Insallah guzel gelismeler olur paylasirim tabi. Ozel egitime devan ama kres olayina hala gecemedik biz. Hepsi ust uste gelip sıkmak istemiyorum su diyete alısmalıyız önce sanırım.

Ya ne güzel yazmışsınız harikasınız uzun uzun hattaha kendimde yaptıklarımn doğru olduğunu bir an düşündüm dün kardeşini arabadan alırken oğlum koşa koşa merdivenleri çıkmış normalde arkasında durmak lazım 23 aylık daha ama çok tatlı idi seviyor kendi yapmayı

Mandal ile bende oynatıyorum zıplama koşma çok seviyor

Bu arada biz özel eğitim merkezine gittik bizi gerekli görmediler ama eşim ısrar Edip. Haftada bir defa 45 dakika duyusal oyun istdxkj galiba 100 lira vereceğiz yarın gidiyoruz rehabilitasyon merkezine gidince oğlum ilk kez gördüğü akvaryumda olan balıkları taklit edince orada olan kadın sürekli bizi inceledi neden geldiniz ki diye soraczk gibi baktı durdu bize

Cumartesi. Barış korkmazin önerdiği yere gideceğiz ona göre bir yön çizek istiyoruz kresten tam vazgeçmek üzereydik ki eşime bu yazınızı yolladım

Bizdeki sorun oğlumun kardeşi yüzünden dışa vurumu var bugünlerde kardeşi ağladigi an oğlum panikle oradan oraya koşuyor daha 23 aylık bebek sevmiyor huzursuz ortam. Evet biraz evden uzak kalması gerekiyor o sebepten ya 2 sat kreş yada yarım gün kreş düşünüyorum

Kardeşine iki gün öncesine kadar hiç vurmadi ısırmadi ana iki gün önce bana ayağını gösterip hırsla ha bu diye sorup ısırdı çok şaşırdım insan kızar belki ama öfkesini dışarı vurdu diye adına sevindim bir dışa vurumu olmadan öfke kontrol edemez o yüzden bunu başardı tepkisiz kalması daha zordu vermesi gereken tepkiyi. Verdi kardeşine ilerde daha çok zarar vermemesi adına ben kızıp kısıtlamadm kardeşin üzüldü birdaha yapma canm onun canı acır çok minik daha dedim

Çocuk yetiştirmek çok çok zor bir yol burada olan annelerin tüm emekleri boşa çıkmasn evlâtlar iyi olsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…