Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ben sadece özele gitmekle yetinmedim. Devlet hastanesine de gidiyorum . Özel lere de çok fazla güvenemiyor insan Özgür bey iyi olsa da hep acaba kaldı içimde o yüzden devlete de gidiyorum . 3 ayda bir dönerler çağırıyorlar . Bu şekilde devam ediyoruz. Yakında bakirkoyde bir merkezde bahsedildi belki ordan eğitim ve rehberlik alabiliriz. Sizinde yavrunuz çok küçük kısa sürede pek sorunu kalmaz sanırım . Ayrıca Özgür bey in eşi değil asistanı . Onun eşi de kendisi gibi çocuk psikiyatri si oda Prof. öyle söylemişti bir programda . Belki yakındır ama eşi değil . İyi günler dilerim
Ben sadece özele gitmekle yetinmedim. Devlet hastanesine de gidiyorum . Özel lere de çok fazla güvenemiyor insan Özgür bey iyi olsa da hep acaba kaldı içimde o yüzden devlete de gidiyorum . 3 ayda bir dönerler çağırıyorlar . Bu şekilde devam ediyoruz. Yakında bakirkoyde bir merkezde bahsedildi belki ordan eğitim ve rehberlik alabiliriz. Sizinde yavrunuz çok küçük kısa sürede pek sorunu kalmaz sanırım . Ayrıca Özgür bey in eşi değil asistanı . Onun eşi de kendisi gibi çocuk psikiyatri si oda Prof. öyle söylemişti bir programda . Belki yakındır ama eşi değil . İyi günler dilerim

Allah allah bana bizzat asistanı kendisi söyledi. İlginç... neyse. Bu arada ben de bir kere de olsa devlete gitmek istiyorum. Siz nereye götürüyorsunuz? Nasıl randevu alabilirim bir de yazarsanız çok sevinirim. Gittiğiniz dr hastahane vs. Sevgiler

Kanuni sultan suleyman egitim arastirma hastanesi cocuk metobolizma doktoru hasan önal. Gittigimi yazmistim ya. 7 tup kan almislardi. Orda cikti yumurta alerjisi. Ben hic bisey anlamadim bir belirti filan hissetmedim. Gunde 2 yumurta veriyodum otizmli cocuklara yumurta iyidir diye. Megerse alerjisi varmis iste. Diyete baslamadim daha ama yumurta vermiyom artik. Hayirlisi.

Merhabalar ben de kızımın kabızlığıyla ilgili gitmek istiyorum alo182 yi aradığımda bana direk metabolizma bölümünden randevu veremiyor önce çocuk dr una yönlendiriyor. Siz nasıl randevu aldınız? Bir de bu hastahane özel mi devlet mi acaba?

Merhabalar ben de kızımın kabızlığıyla ilgili gitmek istiyorum alo182 yi aradığımda bana direk metabolizma bölümünden randevu veremiyor önce çocuk dr una yönlendiriyor. Siz nasıl randevu aldınız? Bir de bu hastahane özel mi devlet mi acaba?

Devletin hastanesi. Yine ayni hastanenin cocuk doktoruna gidip metobolizma doktoruna sevk etmesini istedik. Bayagi ugrastik.

Allah allah bana bizzat asistanı kendisi söyledi. İlginç... neyse. Bu arada ben de bir kere de olsa devlete gitmek istiyorum. Siz nereye götürüyorsunuz? Nasıl randevu alabilirim bir de yazarsanız çok sevinirim. Gittiğiniz dr hastahane vs. Sevgiler
Açıkçası bildiğim öyle eşimde psikiyatrist demişti hoş çokta önemli değil özeli ilk başlarda bizi güzel yönlendirdi . Işık tuttu bize benim için bu kısım önemliydi. Sonrası malum : ) Biz Bakırköy devlete gittik ama orası biraz uzatıyordu. Bir denver için bile 3 ay sonrası dediler. O sıralar 3 ay bekleyemezdim. Denver çokta önemli değildi bariz geri olduğu belliydi . Ama işte prosedürler. Bende zor zahmet Kanuni den randevu aldım .Zaten bir psikiyatrist var orada Mahmut Cem bey . Denver için en geç 1 hafta içinde gün verdiler. İki kez gittik. Haziranda tekrar kontrolümuz var . Tabii özel Dr gibi 1 saat oturup oyun oynamıyor. Soru soruyor gözlemliyor vs. İşin ilginç kısmı bana hiperaktivitesi fazla dedi . Ama öğretmeni kreste gayet sakin olduğunu söylüyor . Bize mi yapıyor anlamış değilim .Randevuyu da internetten aldım ben mhrs den oğluma üyelik açtım. 182 yi çok sık aramaktan sa sık sık girip hemen hergün kontrol ettim hep boş randevu varmı diye . Ben kucukcekmece deyim hastanede yakın kolay oluyor . Ama bir çok devlette güzel Dr lar olduğu söyleniyor . Aslında hastaneden ziyade iyi bir Dr a denk gelebilmek mesele . Herkese hayırlı kandiller ayrıca. Rabbim hepimizin dualarıni kabul etsin. Yavrularımıza şifa versin inşallah.

Açıkçası bildiğim öyle eşimde psikiyatrist demişti hoş çokta önemli değil özeli ilk başlarda bizi güzel yönlendirdi . Işık tuttu bize benim için bu kısım önemliydi. Sonrası malum : ) Biz Bakırköy devlete gittik ama orası biraz uzatıyordu. Bir denver için bile 3 ay sonrası dediler. O sıralar 3 ay bekleyemezdim. Denver çokta önemli değildi bariz geri olduğu belliydi . Ama işte prosedürler. Bende zor zahmet Kanuni den randevu aldım .Zaten bir psikiyatrist var orada Mahmut Cem bey . Denver için en geç 1 hafta içinde gün verdiler. İki kez gittik. Haziranda tekrar kontrolümuz var . Tabii özel Dr gibi 1 saat oturup oyun oynamıyor. Soru soruyor gözlemliyor vs. İşin ilginç kısmı bana hiperaktivitesi fazla dedi . Ama öğretmeni kreste gayet sakin olduğunu söylüyor . Bize mi yapıyor anlamış değilim .Randevuyu da internetten aldım ben mhrs den oğluma üyelik açtım. 182 yi çok sık aramaktan sa sık sık girip hemen hergün kontrol ettim hep boş randevu varmı diye . Ben kucukcekmece deyim hastanede yakın kolay oluyor . Ama bir çok devlette güzel Dr lar olduğu söyleniyor . Aslında hastaneden ziyade iyi bir Dr a denk gelebilmek mesele . Herkese hayırlı kandiller ayrıca. Rabbim hepimizin dualarıni kabul etsin. Yavrularımıza şifa versin inşallah.

Ben de oradaki psikiyatriste randevu almaya çalışayım o halde. Nasıl olsa ücreti de yoktur devlet olduğu için. Biz de kızım sürekli kabızlık çekiyor acaba besin alerjisi mi var metabolizma dr una giderim orada aynı hastahanede yine. İnsanın kafasını belirsizlikler çok yoruyor. Özgür bey bize de tanı koyamadı. Böylesi çok zor...

Arkadaşlar oğlum sürekli montunun önünü kapıyordu evden çıkmadan ama bu diyordu neyse ben takıntı sanıyordum rehabilitasyon merkezinde söyledim güldüler belki sokağa çıkamaz diye öyle düşünüyor sonuçta kış mevsiminde öyle alıştı dediler

Dün eşim bana dedi ki öyle yapmazsa çıkamaz sanıyor ben parkta açıyorum kapamak istemiyor dedi

Dışarda test ettim açtım önünü mutlu oldu bir an doğru düşünemez oldum çocuğa takıntı dedim

Bugün düdük nerede Zil nerede dedim onlsfk öğrendiği için verdi bir mucize gibi oldu belki birseyi yok ama mutlu oldum üstüne düşmek gerekiyordu belki. Düdük diyor üfleme yok ama taklit yapıyo

Rehabilitasyon merkezinde balık görmüştü akvaryum sürekli dudaklarını balık gibi yaptı orada çocuğunu bekleyen bir kadın baya güldü bizim oğlana

Netice de benle olan güvenlk bağlanma zedelendi işe bile dün beraber uyudum sabaha kadar sarılarak uyuduk ona da bana da iyi geldi kardeşi de beşikte uyudu belki kardeşi bu süreçten yara alacak ama önce büyük oğlumu sonra bebeğimi iyi ederim güçlü olup herşeyi bir anda yapamam belki ama başarmak istiyorum bana muhtaç bir bebek var gözleri hep bende abisi ile oynarken beni izliyor gülüyor

Çok büyük sorumluluk verdim daha yeni doğmuş bebeğe sen bekle annem lütfen diyorum bazen ağlıyor kucak istiyor oda öyle güzel ki sürekli bizi görse agu diyor

Bu erkek bebekler değişik arkadaşlar belki birşeyleri yok çünkü erkekler sosyal değil kadınlar gibi

Arkadaşlar merhaba size bir şey danışmak istiyorum . Oğlumu eğitime başlatmaya karar verdik . Kres + özel eğitim daha hızlandırır gibi geliyor . Fakat iki yerde çok kararsızım . Bakirkoyde yaman özel eğitim ve martim ozel egitim arasında kaldım diyebilirim . Bu merkezler hakkında bilgi sahibi olanınız varmı acaba ?

Slenderx bende yaman ile gorusmeye gitmek istiyordum orasini iyi diye duydum. Otekini duymadim.

Arkadaslar bugun kanuni ye kan vermeye gittim. Yesil alan diye bir yer yapmislar.ordan yesil alan actiriyolar. Gittim sordum. metobolizma icin cocuk doktoruna gitmeden buradanda alani aciyoruz dedi. Peki sehir disindakiler telefonla actirabilir mi dedim. Bir numara verdi. Sehirdisindakiler sizin icin sordum. Yani bu numaraya ulasamazsaniz bile hastaneyi arayip numarasini isteyin boyle bi sansiniz varsa iki kere gelmekten kurtulursunuz. 0212 4041592

Slenderx bende yaman ile gorusmeye gitmek istiyordum orasini iyi diye duydum. Otekini duymadim.

Arkadaslar bugun kanuni ye kan vermeye gittim. Yesil alan diye bir yer yapmislar.ordan yesil alan actiriyolar. Gittim sordum. metobolizma icin cocuk doktoruna gitmeden buradanda alani aciyoruz dedi. Peki sehir disindakiler telefonla actirabilir mi dedim. Bir numara verdi. Sehirdisindakiler sizin icin sordum. Yani bu numaraya ulasamazsaniz bile hastaneyi arayip numarasini isteyin boyle bi sansiniz varsa iki kere gelmekten kurtulursunuz. 0212 4041592
Merhaba Yaman bilindik isim yapmış biryer sanırım bizede okulumuz tavsiye etmişti . Ama Fiyatları biraz yüksek . Bugün yine bakirkoyde başka bir yerle görüştüm . Oranın sahipleri de yaman dan ayrılmış yani yamanın kurumundan fiyatı daha uygun geldi. Bende ctesi görüşmeye gideceğim . Bakalım hayırlısı inşallah .

Merhaba ben 2 hafta önce yamana gittim beğendim fakat ücret olarak bana fiyat fazla geldi
Evet güzel bir yermiş fakat karsilayamadiktan sonra farklı alternatifler e bakıyoruz. Bende yaman dan ayrılan öğretmenlerin açtığı yerle görüşmeye gideceğim ctesi günü az daha uygun geldi fiyatı . Size ne kadar fiyat verdiler .

Tam hatırlamıyorum ama 300 ile 350 arası ders seans 150 idi 140 dediler ben sadece görüştüm cumartesi nereye gideceksiniz Şişli civarında 2 yere bakıcam

Hasan önal dan diyet uygulayan arkadaslar. Bana liste verdiler. Yasakli gidalar serbest gidalar diye. Iki taraftada nohut kurufasulye yani bakliyatlar yok. Bu konu hakkinda bilgisi olan var mi. Veriliyormu bu gidalar diyette. Mesela misir da yoktu onu sordum vermiceksiniz dedi. Ama bakliyatı atlamisim farketmedim.

Tam hatırlamıyorum ama 300 ile 350 arası ders seans 150 idi 140 dediler ben sadece görüştüm cumartesi nereye gideceksiniz Şişli civarında 2 yere bakıcam
Cumartesi istanbul duyu bütünlemeye bakacagim. Oda bakirkoydeymiş. İnşallah memnun kalırız . 150 banada çok geldi ve tlfn d 150 200 arası dediler. Haftada 2 olsa 300 yapar.

Arkadaşlar merhaba size bir şey danışmak istiyorum . Oğlumu eğitime başlatmaya karar verdik . Kres + özel eğitim daha hızlandırır gibi geliyor . Fakat iki yerde çok kararsızım . Bakirkoyde yaman özel eğitim ve martim ozel egitim arasında kaldım diyebilirim . Bu merkezler hakkında bilgi sahibi olanınız varmı acaba ?

Merhabalar, birşey sormak istiyorum. Çocuğunza otizmle ilgili tanı konulmamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Bu durumda bu özel eğitim yerleri yardımcı oluyorlar mı? Ne gibi şikayetleriniz var öğrenebilir miyim acaba?

Merhabalar, birşey sormak istiyorum. Çocuğunza otizmle ilgili tanı konulmamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Bu durumda bu özel eğitim yerleri yardımcı oluyorlar mı? Ne gibi şikayetleriniz var öğrenebilir miyim acaba?
Merhaba Evet tanı konulmadi. Henüz görüşmeye gitmedim . Ama yaşıtlarından geride ve bu açığı kapatmak istiyoruz. Bazı küçük takıntılarımız filan da var. Kres öğretmeni psikolog birlikte düşünüp böyle bir karar aldık. Ayrıca bir çok eğitim merkezine giden otizmli değil. Gelişim geriligi hiperaktivitesi fazla olan dikkat dağınıklığı olan cocuklarda gidiyor. Bir tanıdığım var 6 ay özel eğitim aldırdı çocuğuna ve Çocuk aradaki farkı kapattı. Her yöntem her çocuk için elbette uygun olmayabilir. Ama ileride keşke demek istemiyorum .Dr Dr gezsemde bana en fazla söyleyecekleri şey zaten özel eğitim. Haziranda kontrolümuz var.Ozmn Dr abu durumuda bahsedeceğim . Gelişimine göre ozaten bize yön verir diye düşünüyorum. Sonuçta önemli olan tanı değil ters giden eksik olan birşeyler var . Bunun için bu yola çıktık. Bakalım hakkımızda hayirlisi

Merhaba arkadaşlar,

Konu duyu bütünleme olunca kendi deneyimimi sizinle paylaşmak istedim. Oğlum konuşmuyor diye gittiğimiz ilk merkezde biz de duyu bütünleme ile ilgili 7-8 ders almıştık. Oğlum 3 yaş 5 aylıktı sanırım o zamanlar. Bizim, panik halde nasıl en çabuk çözüm buluruz, bu durumdan nasıl çabucak sıyrılırız diye umut aradığımız bir dönemdi. İçinde bulunduğumuz durum kullanılmaya çok açık, bizler sektörün en önemli parçalarıyız... Köşeye sıkıştığınızı bildikleri için her şey yeni bir yaklaşım olarak sunuluyor ya da ben şimdi böyle düşünüyorum. Oğlunuzun tekrar eden davranışları yok ama biraz yavaş, çalışmalarda hızlı değil. Duyu bütünleme alırsanız algıları daha çabuk açılacak ve hareketleri hızlanacak demişlerdi. Tabii konu çocuğunuz olunca her şeye evet diyorsunuz. O zamanlar burada da paylaşmıştım. Sevgili Francis sizin ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum, onun yerine enerjisini atacak şeyler bulun diye öneride bulunmuştu. Ama biz deneyip görmeliydik. Denedik de... Evet doğruydu, ben bizim için gereksiz olduğunu 2. derste falan anlamıştım. Neden mi? Bireysel eğitimde yapılan koşmalı, zıplamalı, hoplamalı oyunlar oradan sıyrılıp duyu bütünlemenin içine aktarıldı. Dersin 10 dakikası tavana asılan salıncakta sallanmayla geçti, oyun hamuru yerini kinetik kuma bıraktı, koşmalı, top atmalı sıralı oyun düzenlendi, vs. vs. Dediğiniz gibi ders başına (45 dakika) da 150 lira para ödedik. Yani daha gerekli olduğunu düşündüğüm 3 bireysel ders yapıyor ortalama. 3. derste çıkma kararı aldığımız halde kurum ısrarla çok gerekli olduğu konusunda telkinlerde bulunuyordu. Sonra o dönem oğlum hırçınlaştı, öfke patlamaları yaşadık ve çözüm bulamayınca kurumumuzu değiştirdik. Şimdilerde neyi nasıl yapmamızı bize öğreten ve bizim aktif olarak çocuğumuzu yönlendirdiğimiz bir sistemle devam ediyoruz. Duyu bütünleme falan da yok. Size tavsiyem duyu bütünlemenin çok gerekli olup olmadığını iyice düşünmeniz. Alıp almayacağınız aşamasında başka bir çocukla yapılan dersi izlemeniz. Neredeyse tüm kurumların kapılarından sınıfları izleyebiliyorsunuz ya da kamera sistemiyle yapılanları görebiliyorsunuz. Duyu bütünlemeyi ergoterapistler veriyor, mesleklerine saygı duyuyorum, fiziksel sorunları olan bireylerde çok iyi geri dönüşler alıyorlar... Ama duyu bütünleme benim oğlum için gereksizdi ve biz onun yerine daha çok bireysel eğitim alabilirdik diye düşünüyoruz. Çocuklarımızın kaba ve ince motor becerilerini çalıştırmak çok önemli. Bizim oğlumuzla yaptığımız çalışmalardan bazıları şu şekildeydi:
_Trambolin almıştık (100 lira civarında zaten). Üzerine ikimiz bir çıkıp atlayıp, hoplayıp, zıplamış, hem enerjimizi atmış hem de çok eğlenmiştik.
- Parklar tam bize göreydi ve hala öyle. Her akşam yaklaşık 1-1.30 saat parktaydık. Kaydırak, salıncak ne varsa artık, kaydı sallandı. Hatta şu tırmanma oyuncakları olan parkları tercih ediyorduk, tırmansın diye (Başta nasıl oynayacağını pek bilemedi ama bir iki denemeden sonra yaptı).
-Evde bol oyun hamuru aktiviteleri yaptık. Kalıpları olan küçük bir set almıştım, merdanesiyle hamuru açıp, şekil çıkarttık bol bol. Hem ince motor becerilerini hızlandırmıştı.
- Pilates topu (kocaman ya çocuklar daha çok seviyor). "At" "tut" gibi basit yönergelerle top oyunları oynadık.
- Yakalamaca oyunları. Çocuğum kaçmış biz kovalamıştık.
- Üç tekerlekli bisiklet olmazsa olmazlardan. Pedal çevirmek zor bir olay olsa da Sevgili Sdhtp'in dediği gibi taş devri modu :) bile eğlenceli ve faydalı bizimkiler için.
-Oğlumun kendi başına merdiven inip çıkmasını sağladım. Bir dönem hiç asansör kullanmadım ya da kucağımda taşımadım. Çok zaman alsa da, hep merdiven kullandık. Şimdilerde koşarak merdiven çıkıp-inebiliyor.
-Çamaşır askılığına bol bol mandal astık. bugünlerde mandalları renklerine göre asıyoruz.
Yolun başında olan güzel anneler. Evet zaman çok önemli, her saniyesi kıymetli ama alacağınız kararları iyice tartın. Ya da bizim gibi yapın deneyin :). Gerçekten olumlu sonuçlar alırsanız, gerek olduğunu düşünüyorsanız devam edin. Önceliğiniz kreş kreş kreş olsun. Çocuğunuz çocuklar arasında, sosyalleşeceği ortamlarda olsun. Ve bireysel eğitimin algıların açılması konusunda faydalı olduğunu da lütfen unutmayın... Yol uzun ve yorucu... Sonucu yavaş yavaş göreceksiniz, umutsuzluğa sakın kapılmayın.
Hepimize mutlu, umut dolu günler diliyorum... (Oğlum 3 yaş, 11 aylık)

Merhaba Evet tanı konulmadi. Henüz görüşmeye gitmedim . Ama yaşıtlarından geride ve bu açığı kapatmak istiyoruz. Bazı küçük takıntılarımız filan da var. Kres öğretmeni psikolog birlikte düşünüp böyle bir karar aldık. Ayrıca bir çok eğitim merkezine giden otizmli değil. Gelişim geriligi hiperaktivitesi fazla olan dikkat dağınıklığı olan cocuklarda gidiyor. Bir tanıdığım var 6 ay özel eğitim aldırdı çocuğuna ve Çocuk aradaki farkı kapattı. Her yöntem her çocuk için elbette uygun olmayabilir. Ama ileride keşke demek istemiyorum .Dr Dr gezsemde bana en fazla söyleyecekleri şey zaten özel eğitim. Haziranda kontrolümuz var.Ozmn Dr abu durumuda bahsedeceğim . Gelişimine göre ozaten bize yön verir diye düşünüyorum. Sonuçta önemli olan tanı değil ters giden eksik olan birşeyler var . Bunun için bu yola çıktık. Bakalım hakkımızda hayirlisi

Tşk ederim cvp için. Gideceğiniz yerlerden bizleri de haberdar ederseniz çok seviniriz Sevgiler

X