Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Öncelikle uzun uzun yazdıniz çok teşekkürler

Bugün dowm sendromu olan bir kızın orada elini tuttu hattaha bir bebekte sevdi zaten psikolog eğer atipik ise çok ileri düzey dedi çünkü sosyal bir çocuk herşeyin farkında dedi benim korktum konu o kanat çırpma idi gerçekten korkuyorum da

Oğlum şarkı felsn söylüyor eşlik ediyor bana özellikle ses çıkaran yerlerde o eşlik ediyor telefonu var oyuncak alfabe söylüyor oğlum harfleri tekrar ediyor mesela

Atipik sözel iletişim geriliği galiba hani konuşm.gelmezse bizde teşhis alacsz gibi ilerde burayı okuyunca öyle görüyorum çünkü

Babam korkma ne olur bak ne çocuklar gördüm sen öğretmen yanında iken şükret bu çocuğa kızım bu çocukta bir farklılık yok diyor ısrarla evet gören farkedemrx çok sosyal çünkü konduramyorlar

Annem.mr eeg cektir.belkk beyninde doğumdan bir sorun var dedi kordonu dolanıp doğdu çünkü belki bir sorunu var dedi

İlaç olarak nasıl tedavi oldu dikkat dağınıklığı hiperaktivite mı verdi o yüzden mı tedavi oldu

Kaç kere okudum yazdığınızı ağladım sonuçları okuyunca maşallah Allah'ım.bizde eğer sorun varsa düze çıkalım diyorum Rabbimden hiç birşey istemiyorum artık evladım için herşeyi yaparım bizede nasip etsin

Bende biraz öğrenme zorluğu vsr matematik anlamam mesela bunlar benden aldı ise belki bizde sizin gibi olacaz

İnşallah buradaki her çocuk düzelir çok dua ediyorum

Emzirdiğim bebeğim var çok minik bana muhtaç bu güzel zamanlar onun için ama ben onla az ilgileniyorum o ise kendi kendine herşeyi yapıyor bazen çok huysuz belki ilgisiz kaldı diye oda abisine iyi gelecek inşallah

Anneveoğluşu merhaba, yazın için tşk ler , siz ve sizin gibilerin hikayelerini duymak gerçekten buradaki tüm annelere güç veriyor. Sizin hikayenize benzer bir hikaye çevremde yaşadım. Onlarında eğitim hayatı ilk 2 yıl sorunlu geçmiş ve çocukları 3 sınıfta farkı kapatmış.Kendileride ünlü bir dr a gidiyorlarmış. Çocukların böyle bir sıçrama yaşları olduğunu 9 yaşında böyle yaşlardan biri olduğunu söylemiş. Onlarda gerçekten öyle çıktı diyorlar, inşallah sizinde öyle olur. sevgiler..

satırlarımda burda okuyan yeni teşhis konulmuş annelere bir nebze yararım oluyorsa ne mutlu bana ondan uzun uzun yazdım canım.

kanat çırpma veya buna benzer tekrarlayıcı hareketler her dönemde olacak benim oğlamda reklam repliklerini söyler kendi halinde olduğunda bu aralar burger king reklemı ağzında bundan korkma yaş ilerledikçe bunu toplum içinde yapmamanın farkındalığı oluyor benimki bunu öğrendi sayılır oğlum 9 yaşında benim devamlı oğluma bunu tek kaldığında yapabilirsin annecim bu senin özelin ama toplum içinde bunu normal karşılamazlar diyorum. bunları aşarsınız merak etme zamanla

anne ve babalarımız bizi üzmemek veya bu konuya farkındalıkları olmadığından bu tarz konuşmalar yapıyorlar ama yaş ilerdikçe o geriliği onlarda görüyor ve o zaman bizim boşuna evham yapmadığımızı ve uğraşlarımızı takdir ediyorlar.Benim annem ve babamda öyle melasa. o yıllarda dr gitmemizi anlam veremiyor bizi vesseleli anna ve baba olarak görüyorlardı.

Benim en büyük şansım eşim bana hep destek oldu ders ise ders dr ise doktor konusunda beni destekledi. Bir çok özel çocuk ebeveynleri tedavi ve eğitim konusunda görüş farklılıkları nedeniyle karı koca ilişkisi zarar görüyor canım

Benim oğluma Ankarada teşhis konulurken mr çekildi 3,5 yaş iken otistik çocuklarda olan beyin gelişimi yok dendi bizde.

İlaç hiperaktivite ve dikkat eksikliği konusunda idi konserta kullandık canım

Ağlaman normal duygusallık o dönemde daha çok oluyor nasıl olacak korkuları var ben o dönemde herşeye ağlardım oğluma bakarken ağlardım. Benden sonrası ne olacak kendine yetebilecekmi bunlar hep korkum oldu

hala özel eğitim alıyoruz ve orda diğer özel çocukları görüyorum hep dua ediyorum canı yürekten rabbim şifa nasip etsin. bu sayfadaki kuzular için hep dua ediyorum. evladım dahil her çocuk ilerleme göstersin anne ve babası mutlu olsun diye

Bebeğinle ilgi azlığı nedeniyle üzülüyorsundur. ama inan evladına en güzel evladına hediye vermişsin. ben o kadar pişmanım ki oğluma kardeş vermediğim için drlar gelişimi için kardeş iyi olacak dediler ama ben cesaret edemedim. eşim korktu yine özel bir çocuğumuz olur diye. şimdi istiyoruz ama rabbim nasip etmiyor yakın zamanda dış gebelik geçirdim. inşallah rabbim sağlıkla nasip eder tekrardan yeniden sağlıkla ve hayırlı evlad sahibi olabilirim. tek isteğim evladıma bir kardeş vermek oğlumda istiyor.

Son düzenleme:

güzel temennileriniz için teşekkür ederim arkadaşım. benim oğlumda 9 yaşında ve bu yıl çok şeyi aştık doğru bir tespit arkadaşım. inşallah bizde açığımızı kapatırız çocuğum mutlu olsun en büyük dileğim bu gerisi bu kadar oldu ise daha iyiside olacak allahın izniyle.

Sondan başlıyorum oğlum 3 4 yaşına gelince kardeş düşünüyorduk işe döndüğüm ücretsiz iznim bitince sürpriz hamile kalmışım sürpriz bir bebek ve gerçekten tam.bebek gibi bebek zorluyor

Allah'ım sana nasip etsin bende korkuyorum oğluma birşey olursa diye sürekli bebeğimi izliyorum abisi dönsün diye önüne oyuncak koymuştum ama bebek kendi kendine döndü hemde bir aylık iken doktor bile şaşırdı herşey nasip

Benim oğlum için barış korkmaz hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı olabilir eğer öyle ise ilaç ile öğrenmesi hızlanır dedi

Beyin gelişimi çıkıyor mu mr ve eeg de bazı davranışlar git gel gibiydi hani birşey güzel gidiyor yada bugünkü gibi garip gidiyor bilmiyorum 45 dakika Inat etmesi öğretmene göre garip geldi benden kopmak istemedi ama geçen hafta kolay koptu diye güvenli bağlanma yok dendi bir haftada anneye bağlanmış galiba dedi alakası yok ki bu çocuk bir anı bir ana tutmsx bir ara benm.oglumda belkide birşey yok gir içeri ağlayan yavrunu al dedi içimden ses yapamadım o an alacaktım hiç öyle olmadı çünkü bir ilkti belkide kimse onla.inatlasmadi yada gününde değil bilmiyorum oğlum sakin geçen hafta gördüğü çocuğu görememiş öğretmen ama benim.oglm ilk.gordugu gibiydi bugün olan bir istisna

Eşime gizliden dinlettim.ogluma otur ağlama derken eğitici bağırdı eşim oluru bumi biz kiyamıyorux oluru bumu diyor oğlum çok duygusal hani bizde mi bağırıcsz nasıl olacak bu süreç biz kızınca oğlum üzülüyor

Bugün kardeşi kucağımda o gitti bir aynada bir açı buldu bizi gizliden izledi içim acıdı öyle farkında duygusal bir çocuk kardeşi doğdu dogsli değişti yük bindi üstüne

Banada eşim destek bazen diyorum keşke anne o olsaydı çok iyi otorite oğlum çok şey öğreniyor ondan ben galiba daha donuk kalıyorum eşim daha iyi yapıyor herşeyi ve evet her yeri barış korkmaza bile ulaşmayı o becerdi hersjri yapıyor oğlu için

İnşallah bizde o kanat çırpma olayını sizin gibi hallederiz bulduğunuz yöntem.cok iyi sizin oğlunuz kocaman olmuş maşallah

size tavsiyem iri resimli kitaplar alın devamlı onlar üzerinden çalışın (ben o dönemde hobi yayınları ile yapa yayınlarının dikkat ve gelişime yönelik kitaplarını aldık arkadaşım) ordaki resme göre hikayeler kurun anlatın zamanla oda size dilinin döndüğünce anlatacak. dışarı çıktığınızda en ufak şeyi atlamadan anlatın ağacın baharla yapraklar açtığnı dallarına dokundurun yaprakları ellesin. rengini şeklini konuşun.

bana o yılllarda hayal güçlerinin zayıf olduğu geçmiş ile gelecek arasında kopukluklar yaşayabileceği bunları söylediler.

ilk zamanlar mevsim ay gün haftadan bir haber idi ama artık önceki günü bir gün sonrayı biliyor bunla ilgili geri bildirim yapıyor.

dedim yaa eğitim ama yılmadan eğitim sohpet tv pc olmayacak şimdi bile oğlum sınırlı vakitte tv çizgifilm izler oda tek trt çocuk.

ama hala önümüzde uzun yol var bunu biliyorum ama yılmıyorum şükürler olsun bugünümüze cesaretinizi hiç yitirmeyin bu çocukların güçlü annelere ihtiyacı var. onu devamlı sevin eşiniz bebeğinizle ilgilensin siz özbakım ile ilgili kısımları halledin. o uyurken yada kreşte iken bebeğinizle ilgilenin. ama inan bunları aşacaksınız allahın izniyle

Sevgili umudumvar , kanat çırpma olayı bizdede vardı bir dönem sevinince heyecanlaninca yapardı birde ii ii diye bir ses çıkarırdı . Biz bunu çocuk seviniyor vs diye normal zannederdik. Sonra konuşmama vs araştırırken öğrendim . Ama şuan yapmıyor ve yapmaması için hiçbirsey yapmadık . Dr dan sonra bol oyun vs buna benzer birçok şeyi kendiliğinden bıraktı . Bir şeyi başarınca fln sevinirdi şimdi aferim oğlum bravo çak bakalım yaşasın aşırı tepkiler veriyorum Oda çak yapıyor vs ama kanat çırpma olayı ilgiyi arttırıp tv kapatınca neredeyse 15 _ 20 gün içerisinde yok oldu diyebilirim . Umarım senin yavrunda birden bir bakmışsın bırakmış belki sevinince kendini sadece öyle ifade edebiliyor . Üzülme düzelecektir daha çok küçük . Allah yardımcımız olsun .Hayırlı günler dilerim .

Benim oğlumdada bu ara göz hizasında araba sürme var ve sürerken bazen yan bakışını yakaliyorum. Çok müdahale etmiyorum sadece dikkatini çekmeye çalışıyorum okadar. böyle bisi yaşayan varmı?

Benim oğlumdada bu ara göz hizasında araba sürme var ve sürerken bazen yan bakışını yakaliyorum. Çok müdahale etmiyorum sadece dikkatini çekmeye çalışıyorum okadar. böyle bisi yaşayan varmı?
Merhaba de
Merhaba demiriko bizdede bazen göz hizasında araba sürme oluyor veya çek bırak arabasını çekip kulağına yaklaştırıp o sesi dinliyor . Eskiden yan bakma da vardi nadirde olsa özellikle tv ye yan bakardı . Alt yazı fln geçerken . Sonra yan bakma olayı da kendiliğinden bitti . Tekerlek izleme içinde Dr müdahele etmeyin dikkatini dağıtın demişti . Boş kalıp canı sıkılınca genelde yapar demişti döndürme tarzı şeyleri uyarıp yapma etme dersen inada bindirir ilgi çekmek içinde yapmaya başlar demişti . Gerçekten de öyle biz dikkatini dağıtın ca bırakıyor . Ama ablası geçenlerde kızdı yapma öyle diye oda şimdi alıp yanımıza geliyor gözüme baka baka yapıyor . Önemli olan kendi haline boş bırakmamak ama maalesef yemek hazırlama vs derken arada gözden kaçabilıyor. Her ne kadar ekmegi gelir götür yaptırsam da her zmn yapmıyor . Umarım zamanla hepsi yoluna girer.

Demiriko yan bakma bizde de vardi. Kendiliginden bitti belli bir sure sonra.Arabayi goz hizasinda hala suruyor arada. O da azaldi diyebilirim. Ama ben oyun grubunda cocuklarin cogunun arabalarini göz hizasinda surduklerine sahit olduktan sonra artik hic onemsemedim.
Mart ayında o kadar kötüydü ki göz teması yoktu dalıp gidiyordu. Kendi kendine gülüyordu. Hep hımmmm hımmmm diye evde amacsızca kosuyordu. Ama doktorumuz sabırla eğitime devam dedi. Boyle durgunluk dönemi olacak dedi. Hakikaten bu ay sıçrayıs yapti. Hani derlerdi ya her durgunluk doneminden sonra daha bir ilerleme oluyor dogru. Kelimeler soylemesi, kapi calinca kosmasi. Zili farkediyor artık. Goz temasi muthis artti. Insallah yine unutmaz kelimelerini. Yine durgunluk donemleri olacak biliyorum her seye hazirlikliyim. Ama simdi tadini cikariyorum. Su kadarcik seyler bizi ne mutlu etti. Rabbim kimseyi evladi ile sinamasin.
Oğlum 29 aylık.

Bizde de olay senin dediğin gibi hattaha 1 sene önceki yürüme videoları bile eller öyle ama sürekli değil TV yi kapadım kapatalım dikkat ettim ama sürekli yapmıyor bir ara hep sevibjbce yapardı bizde bilmeden kendinizde yaptık Allah'tan azalttı ama yinede kafa karışıyor

bu yan bakma nasıl gözü yana getirmek dimi benim eşim öyle yapıyordu bide gözünü kırıp güldüğü için oda cilve olarak oyun yapıyor bilmiyorum yani boynunu yan çevirip bakma değil galiba gözleri yana kaydırmak dimi öyle ise bizde de günde bir kere oluyor

Oğlum uyku öncesi güldürdü beni bu arada süte su diyordu düt dedi öğretirken komik çocuk

Akşam salata yedi annecim salata yiyorsun afiyet olsun dedim dadata diyip gülüp olsun dedi

Sonrada hapur hupur nam nam ye dedi

Güldüm bende anlıyor sıpa afiyet olsun diyorum olsun diyor

Puzzle yapıyoruz oturdu diyor camdan bakıyor başka bir evin balkonunda birini görüp aşağı in diyor çünkü sehpaya yada yüksek bir yere çıkınca biz aşağı in dedik oda çıkıp kendine aşağı in diyor bazen

Ay ezber mı yapıyor bilmiyorum olması gereken yerde söylüyor herşeyi aslında bakalım bu süreç ne olacak

Dediğiniz her tavsiyeyi yerine getireceğim çok teşekkürler ve siz gerçekten güçlü bir annesinoz umarım buradaki her anne sizin gibi olur

Oğlunuzun raporu var mıydı bide siz evdemisimz yoksa çalışan bir annemisonz ben ücretsiz izine çıkacam şu an ücretli izindeym doğum için ama işe böyle devam ederse dönmem zor olur diye düşünüyorum yarım gün için başvuru yapacam gerekirse kurumum çok iyi çünkü bırakmak istemem ama evladım için herşeyi yaparım

Ben aaa akşam oldu diyip perdeleri çekiyorum hemen ışığı açıyor oğlan sabah olmuş diyorum ve ne hikmetse saat 10 olduğu an payk gay gay diyor parkı istiyor benden dün saat 11 de özel eğitimde idi park saati acaba o yüzden mı hadi hadi dedi diyorum bundan sonra parka götürür öyle giderim

Bizde Tv acmiyoruz iki gündür 7 de kalkıyor tam eşim giderken onun arkasından ağlıyor diye bir 10 dakika video izlettim telefondan vicdanım sızlıyor resmen

Kreş öneriyor buradaki herkes sizde 2 yaşında krese gönderdiniz mı yarım gün kreş iyimi yaşıtlarından görüp yapıyor bizden yapmıyor

Normalde kaydırağa çıkar en yüksekten kayar korkmuş çıkmıyor du yaşıtı birini gördü cesaret almış onun annesi ile çıkıp kaymak istemiş çokta cana. Yakın

Çalışan bir anneyim arkadaşım. Siyledikleriniz için çok teşekkür ederim ama hepimiz güçlüyüz güçlü olmasak rabbim bu çocukları emanet etmezdi bizlere
İlk yıllar kabullenme ve duygusallık ile zayıf hissediyordum kendimi ama öyle değilmişim

Çalışan anne olarak bir ara istifayı düşündüm ama oğlumun fazladan alması gereken özel eğitim dersleri ücretlerini ve onun geleceğini daha iyi hazırlamak için calismaliydim eskiden temizlik için yardımcı bayan almazdim kendim yapıyordum oğluma zaman ayiramiyordum ama bu durum ile artık alıyorum yardımcı kadın bu sayade oğluma zaman ayiriyorum
Ben iki buçuk yaşında göndermek istedim görev yaptığımız yerde yoktu kreş sonra tayin olduk 3.5 yaşında krese başladı çok zor alıştı ilk 10 gün o ağladı ben ağladım. Tam gün gitmek zorunda kaldı kuzum çünkü ben çalışıyordum.
Kreş çok iyi ise katkısı çok olumlu olacaktır merak etmeyin oğlum kalem kaşık tutmayı makas ile kağıt kesmeyi orda öğrendi hatta wc eğitimi bile kreş tarafından bize destek verildi bu sayede öğrendi.
Ne zaman soracaginiz olursa bilgim ölçüsünde yardım ederim sevgiler

Son düzenleme:
23 aylık kafsm çok karışık birde 3 aylık bebeğim var ne olacak ne bitecek bilmiyorum bir iyi bir kötü bu arada 20 30 kelime var belki konuşur dedi psikolog zaten konuşursa daha farklı olurmuş
Benim oğlumunda 23 aylıkken 20-30 kelimesş vardı tek tek sayıyordum haftaya tam 3 yaşında olacak . Herşeyi konuşabiliyor . Sadece tam akıcı değil .

Arkadaşlar bugün merkezle görüşmeye gittik . Degerlendirmeye aldılar oğlumu . Hoca çok açık ve net anlattı bize durumu şimdiye kadar gittiğim Prof. bu kadar bilgilendirmemisti. 1 saat boyunca oğlumla birseyler yapmaya çalıştı ama oğlum biri yapıyor ikincisinde sıkılıp başka yere yöneldi.Oğlumun çok zeki olduğunu bazı kalıp davranışları zaten Zeki çocuklar akıl eder dedi. Çok hareketli olmasını bizi dinlememesini hepsini anlattı . Ben size % 30 katkı sağlarım . Siz evde istikrarı sürdürerek % 70 katkıda bulunursunuz dedi. Şuan hafta da 2 saat karşılaşabiilim bu özel eğitimi. Yasitlarinin bile yapamadığı çoğu şeyi yapıyor biliyor ama temelde sıkıntı var dedi. Bakalım ilk görüşmeden memnun kaldım . Çarşamba günü ilk ders başlıyor. İnşallah dedikleri gibi başarılı olur biran önce hayatımız yoluna girer .

Kim bu hoca?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…