Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşım , daha sizin yavrunuzda küçük en azından tek tük te olsa kelime çıkarabiliyor. Bizde aynıydık. Çok nadir ayda bir ağzından kelime çıkardı . Ama şimdi sayıları görsun tanıyor ve söylüyor . Hayvan vs dışarıda gördüğü herşeyi gösterip ismini söylüyor . Tekrar yapıyor ekolali olarak ama bazen ver onu diyorum al diyor . Geçen ablası hapşurdu ağzının içinden ona çok yaşa dedi buna bir kaç kez şahit oldum . Ama bende kabullenemesemde zamanla oluyor bu zaman bana çok uzun geliyor hep ya yetişemezse yasitlarina sorusu içimi kemiriyor. Bir süre duruyor sonra birden başlıyor babanne anneanne dede abla abi anne baba bunlar birden başladı . Şimdi anne gel diyor . Çağırırken ve başı sıkıştığında bazen de anne gel buraya diyor. Ama bizimde hatamız var bazen her istediğini o söylemeden veriyoruz huysuzlanmis in diye hata ediyoruz . Önemli olan onlara konuşma isteği ve ihtiyaçi kazandırmak . Mesela dışarı her çıkacağıniz zaman hadi gel dışarı deyin anlamasa bile zamanla anlıyor ve gideceğiniz yerin ben öyle yaptım bim ise oranın resmini gösterdim gel markete gidelim hep resimle önceden gösterip anlattım şimdi markete deyince hemen market yoluna dönüyor . Zaman işte bol eğitim sosyallik ilgi sevgi ve zmn bu zaman bize çok uzun zorlu görünsede başka alternatifim yok . Hayırlı cumalar. Rabbim mübarek günün yüzü suyu hürmetine tüm yavrularımıza şifa versin .
Aynen oyle evet bizde oyle ogretiyoruz cogu seyi. Gostererek gozune soka soka bak bu sudur budur diye anlatarak. Hepsini almasada muhakkak birini aliyor. Diyorum ya emek istiyor görebiliyorum. Ögrenecek ama daha fazla ilgiyle. Allah güc versin bize. Cunku bazen birakiyorum sıkılıyorum. Burayi okuyup hemen toplaniyirum. Burasi bana güç veriyor. Hepinizi seviyorum

Evet aynen özgür bey ve carmen hanım. Biz carmen hanıma 1 kere gittik. Açıkçası kızımı çok iyi bulduğu için pek birşey yapmadı. Birkaç şey gösterdi sadece o şekilde. Ama özgür bey e 2 ayda bir gidiyoruz
Carmen hnm la bizde bir kez görüştük . Özgür bey de iyi bir Dr . fakat bu ayki kontrole gitmedim . Açıkçası Dr la alakalı bir durum değil ama iki gün üst üste asistanı na soru sordum ne yapacağımızı bilemediğimiz bir durum içindeydik. Dr. beyle görüşüp geri dönüş sağlamasını bekledim . Fakat tlf numu meşgule verdi müsait olmadıklarını yazdı sonra watsaptan yazdım sorup dönecegim dedi ertesi gün aynı şeyi tekrar sordum tekrar cvp yok bana kontrole ne zmn geleceksiniz dedi. Aslında o soruyu bana sormasa idi gidecektik zaten ama soruma cvp alamadığım için gitmedim şuan farklı arayış içindeyim Eğer 1 saatine bir kucak para veriyorsam zor anımda destek beklerim bunun para ile de alakası yok aslında hangi bölüm olursa olsun özele gittiğim zmn bir sorun halinde hep geri dönüş yaşadım bu sağlık sonuçta ama maalesef bu sorunu yaşadık . Buda bizim güvenimizi yıktı. Çalıştığım dönemler de patronum asistanı na benim yüzüm sensin derdi her hareket ve davranışın bana geri dönüyor . Ne demek istediğini şimdi daha iyi anladım .

Tam 24 aylikti basladigimizda. 1.5 ay boyunca egitim suresi boyunca ciglik cigliga terler icinde agladi. Beni iceri alsalarda disari ciksamda agladi. Ordan cikmak istedi hep. Binayi gorse agliyordu. 1.5 ay sonra bir gun dersin ortasinda sustu oyuncakla oynadi. Sonra aglamalari azaldi git gide. Simdi mutlu giriyo mutlu cikiyo cok sukur. Kendinde emin ol. Uzuldugunu belli etme. Normal davran. Sonunda alisacak. Derse girerken ben burdayim burda beklicem de. Ders bitince de orada ol. Ben de cok telaslaniyidum dogrumu yapiyorum acaba diye dusunmeden edemiyodum ama dogru yapiyomusum.
Oglum 29 aylik.
Kaç aylikken farkettiniz? Nekadar zamandir özel eğitim aliyor? Gönderdiğiniz kreşte durumunu biliyorlar mi? Sonbaharda bende kreş düşünüyorum umarim ozamana kadar ilerleme kaydederiz. Oyun grubuna gittik. Gymboree İstinye şubesine, 7-8 tane çocuk vardi birçoğu bakicisiyla gelmişti. Tek yeni çocuk bizdik. Oğlum tamda tahmin ettiğim gibi sürekli bireysel oynadi. Benim zorumla bazi şeylere katildi, daha çok şarkilara oldu bitti müziğe çok duyarli çok seviyor çünki. Bizim dişimizdaki bütün çocuklar gayet uyumluydular. Ders bitiminde öğretmen yanima gelip bu yaş grubundaki erkek çocuklar ilk haftalar böyle bireysel oynayip sonra sosyalleşerek grup oyunlarina katiliyorlar dedi. Devam ederseniz birkaç hafta sonra farki göreceksiniz dedi. Tabi bunlari durumuzu bilmeden söyledi. Bakalim devam edicez inşallah diğer çocuklarla iletişim kurmaya onlari taklit etmeye çalışir.

Kaç aylikken farkettiniz? Nekadar zamandir özel eğitim aliyor? Gönderdiğiniz kreşte durumunu biliyorlar mi? Sonbaharda bende kreş düşünüyorum umarim ozamana kadar ilerleme kaydederiz. Oyun grubuna gittik. Gymboree İstinye şubesine, 7-8 tane çocuk vardi birçoğu bakicisiyla gelmişti. Tek yeni çocuk bizdik. Oğlum tamda tahmin ettiğim gibi sürekli bireysel oynadi. Benim zorumla bazi şeylere katildi, daha çok şarkilara oldu bitti müziğe çok duyarli çok seviyor çünki. Bizim dişimizdaki bütün çocuklar gayet uyumluydular. Ders bitiminde öğretmen yanima gelip bu yaş grubundaki erkek çocuklar ilk haftalar böyle bireysel oynayip sonra sosyalleşerek grup oyunlarina katiliyorlar dedi. Devam ederseniz birkaç hafta sonra farki göreceksiniz dedi. Tabi bunlari durumuzu bilmeden söyledi. Bakalim devam edicez inşallah diğer çocuklarla iletişim kurmaya onlari taklit etmeye çalışir.
29 ayligiz. 22 aylikken teshis alip 24 ayliktan beri özel egitim aliyoruz. 2 ay gibi anne cocuklu oyun gurubuna gittik. Kimseye de durumu hakkinda bisey demedim. Konusmuyor henuz dedim. Ilk baslar boyama oyun hamuru gibi faaliyetlere katildi sonra birakti hep kaydirakta kayip durdu. o ay bir durgunluk yasadik özel egitimde de yapti ilgisizligi. bende gitmedim bi daha. Henuz cok arastiramadim ama Guvendigim bir yer bulursam krese gondermeyi dusunuyorum. Cunku anne cocuklu oyun gruplarinda ben yaninda oldugum icin yanimdan ayrilip etrafa katilmiyor. Ama bu ay bir baska sanki daha iyi. Zamanla gorecegiz tabi.

Benim oglum da bu aralar daha ilgisiz gibi uyandiginda babasinin yanina atlardi artik yapmiyor bizle oyunda oynamiyor sadece iki kap aliyor kucuk oyuncaklarini ordan oraya doldurup bosaltiyor benlede ilgilenmiyor yeme aliskanligida sekerli seyleri tercih ediyor oyun grubuna yazdirdim insallah 29 unda baslayacak iki hafta oldu yazdiralu 23 nisan i gruplar dolmadi falan diye 2 haftadir oyaliyorlar yada ben hersey bian once olsun istiyorum kres 3 haftadir gidiyor ogretmenin yanindan ayrilmiyormus arkadaslariyla pek ilgisi yok

Kızlar siz de benim gibi misiniz? Dışarda gözüm küçük çocuklarda... konuşabiliyor mu? Ne dedi? Aaa soru mu sordu? Kaç yaşındadır ki bu ufaklık? Allah bize de nasip etsin inş....

29 ayligiz. 22 aylikken teshis alip 24 ayliktan beri özel egitim aliyoruz. 2 ay gibi anne cocuklu oyun gurubuna gittik. Kimseye de durumu hakkinda bisey demedim. Konusmuyor henuz dedim. Ilk baslar boyama oyun hamuru gibi faaliyetlere katildi sonra birakti hep kaydirakta kayip durdu. o ay bir durgunluk yasadik özel egitimde de yapti ilgisizligi. bende gitmedim bi daha. Henuz cok arastiramadim ama Guvendigim bir yer bulursam krese gondermeyi dusunuyorum. Cunku anne cocuklu oyun gruplarinda ben yaninda oldugum icin yanimdan ayrilip etrafa katilmiyor. Ama bu ay bir baska sanki daha iyi. Zamanla gorecegiz tabi.
Ben yanlış anladim demekki. Oğlunuz kreşe gidiyor sandım. Özel eğitimide mi biraktiniz? Çok soru sordum farkindayim ama teşhis olarak ne dedi doktorunuz. Herhangi bir test vs yaptinmi yoksa sadece sizin anlatmalariniz ve kendi gözlemlediği kadariyla mi teşhis koydu

Kızlar siz de benim gibi misiniz? Dışarda gözüm küçük çocuklarda... konuşabiliyor mu? Ne dedi? Aaa soru mu sordu? Kaç yaşındadır ki bu ufaklık? Allah bize de nasip etsin inş....
Önceden otizm nedir? Otizmli çocuklar nasil olur, nasil davranir, problemleri nedir? Hiç birşey bilmiyordum. Parkta gördüğüm yaşça büyük gözlerini bir noktaya kilitleyip saatlerce salıncakda sallanan o çocuktan ibaretti benim için otizm Şimdi nereye gitsek hemen farkediyorum bu çocuklari. Algıda seçicilik dedikleri olsa gerek. Birde oğlumun aktanlarina kayiyor hep gözüm sanki o yaş grubundaki tum çocuklarin işaret parmağı sürekli havadaymışda ben farkinda değilmişim gibi. Şu işaret etme olayina okadar taktimki sanirim ondan oluyor bu durumda

Ben yanlış anladim demekki. Oğlunuz kreşe gidiyor sandım. Özel eğitimide mi biraktiniz? Çok soru sordum farkindayim ama teşhis olarak ne dedi doktorunuz. Herhangi bir test vs yaptinmi yoksa sadece sizin anlatmalariniz ve kendi gözlemlediği kadariyla mi teşhis koydu
Yok canım özel eğitimi bırakmadık ona devam. Tanı koymuyoruz dedi doktor. Otizm belirtileri var ama tüm belirtiler olmadigı icin atipik otizm dedi. Denver testi yapildi ama cok saglikli olmadi. Tepinip ağlayıp durmaktan biseye bakmadi.22 aylikti o zaman yabancilara cok agliyordu bahsetmistim. Özel egitimle atlattik biz bu huyunu çok şükür.testi bana sorular sorarak yaptilar. 15 aylık cikti test yaşı.

Birsey soracağım. Alerjisi olan cocuklarda gerisim geriligi olabilir mi?
Ben yumurta alerjisi oldugunu duyunca henuz diyete baslamadim ama yumurtayi kestim. Denk mi geldi bilmiyorum bizimki kelimeler etmeye basladi. Istemedigi bisey olunca hayır dedi hemde bir kere degil bi kac kez. Dun aksam anne dedi 2 3 kez. Hem cok mutluyum hem de diyorum dun dedi bugun demez yine sevinmeyeyim henuz. Tamam daha oncede ayda bir kere iki kere anne derdi bazi kelimeleri ederdi ama sanki dun ilk defa bu kadar fazla dedi. Sirf yumurta alerjisinin etkilerini gormek icin diyete bir hafta sonra baslayacagim. Yavas yavas yasak yiyecekleri azaltarak bu hafta gecis haftasi yapacagim bakalim.

Ben yumurta alerjisi oldugunu duyunca henuz diyete baslamadim ama yumurtayi kestim. Denk mi geldi bilmiyorum bizimki kelimeler etmeye basladi. Istemedigi bisey olunca hayır dedi hemde bir kere degil bi kac kez. Dun aksam anne dedi 2 3 kez. Hem cok mutluyum hem de diyorum dun dedi bugun demez yine sevinmeyeyim henuz. Tamam daha oncede ayda bir kere iki kere anne derdi bazi kelimeleri ederdi ama sanki dun ilk defa bu kadar fazla dedi. Sirf yumurta alerjisinin etkilerini gormek icin diyete bir hafta sonra baslayacagim. Yavas yavas yasak yiyecekleri azaltarak bu hafta gecis haftasi yapacagim bakalim.
Alerji nasıl çıktı yumurtaya olduğunu nasıl anladılar kana mı bakıldı tek

Alerji bağırsa herşeyi etkiliyor genelde alerji bebeklerde bile otizm belirtileri gözüküyor

Benim oğlum ara ara öksürüyor acaba diyorum alerjisi mı var bir şeye oğlumun ona baktırmak lazım

Devlette mi bakıldı bu alerjiye canım

Carmen hnm la bizde bir kez görüştük . Özgür bey de iyi bir Dr . fakat bu ayki kontrole gitmedim . Açıkçası Dr la alakalı bir durum değil ama iki gün üst üste asistanı na soru sordum ne yapacağımızı bilemediğimiz bir durum içindeydik. Dr. beyle görüşüp geri dönüş sağlamasını bekledim . Fakat tlf numu meşgule verdi müsait olmadıklarını yazdı sonra watsaptan yazdım sorup dönecegim dedi ertesi gün aynı şeyi tekrar sordum tekrar cvp yok bana kontrole ne zmn geleceksiniz dedi. Aslında o soruyu bana sormasa idi gidecektik zaten ama soruma cvp alamadığım için gitmedim şuan farklı arayış içindeyim Eğer 1 saatine bir kucak para veriyorsam zor anımda destek beklerim bunun para ile de alakası yok aslında hangi bölüm olursa olsun özele gittiğim zmn bir sorun halinde hep geri dönüş yaşadım bu sağlık sonuçta ama maalesef bu sorunu yaşadık . Buda bizim güvenimizi yıktı. Çalıştığım dönemler de patronum asistanı na benim yüzüm sensin derdi her hareket ve davranışın bana geri dönüyor . Ne demek istediğini şimdi daha iyi anladım .

Aynı şeyi zaman zaman biz de yaşadık. En son bir soru sordum kendisine hala cvp vermedi mesela. Bu arada asistanı Özgür bey'in eşi ☺️ Karı koca çalışıyorlar. Eğer başka yer bulursanız beni de haberdar edin lütfen. Ben kısaca başımızdan geçenleri size özet geçeyim. Kızım 15 aylıkken adına tepki vermediğini gördüm. Bunu internete yazdığımda otizmle karşılaştım. Sonrasında otizm in diğer belirtilerini de kızımda gördüm şok oldum. Kızım istediği şeyi işaret etmiyor, alkış bay bay yapmıyor, adına dönmüyor, topla oynamıyordu bile. Ama ne var ki biz de de hata var işaret etmenin alkışın baybay ın önemini bu derece bilmiordum. Neyse ki birçok pedagog a gittik ve sonra özgür bey e göz teması çok iyi otizm olduğunu düşünmüyoruz dediler. Biz anneli oyun grubuna başladık. Ve kızım tv yi kapatıp anneli oyun grubuna başladıktan sonra çok değişti. Toplam 4 ay geçti şuan kızım 19 aylık. İstediği şeyi işaret ediyor, alkış baybay var, taklit yeteneği süper, hayali oyun oynuyor, adına sürekli olmasa bile her çocukta olduğu gibi dönüyor. Ama kelimelerimiz az ve içimde bitmek bilmeyen şüpheler yüzünden psikiyatrilere devam etmek istiyorum. Hatta ileride konuşma terapistleri bile olabilir. Bu şekilde.

Aynı şeyi zaman zaman biz de yaşadık. En son bir soru sordum kendisine hala cvp vermedi mesela. Bu arada asistanı Özgür bey'in eşi ☺️ Karı koca çalışıyorlar. Eğer başka yer bulursanız beni de haberdar edin lütfen. Ben kısaca başımızdan geçenleri size özet geçeyim. Kızım 15 aylıkken adına tepki vermediğini gördüm. Bunu internete yazdığımda otizmle karşılaştım. Sonrasında otizm in diğer belirtilerini de kızımda gördüm şok oldum. Kızım istediği şeyi işaret etmiyor, alkış bay bay yapmıyor, adına dönmüyor, topla oynamıyordu bile. Ama ne var ki biz de de hata var işaret etmenin alkışın baybay ın önemini bu derece bilmiordum. Neyse ki birçok pedagog a gittik ve sonra özgür bey e göz teması çok iyi otizm olduğunu düşünmüyoruz dediler. Biz anneli oyun grubuna başladık. Ve kızım tv yi kapatıp anneli oyun grubuna başladıktan sonra çok değişti. Toplam 4 ay geçti şuan kızım 19 aylık. İstediği şeyi işaret ediyor, alkış baybay var, taklit yeteneği süper, hayali oyun oynuyor, adına sürekli olmasa bile her çocukta olduğu gibi dönüyor. Ama kelimelerimiz az ve içimde bitmek bilmeyen şüpheler yüzünden psikiyatrilere devam etmek istiyorum. Hatta ileride konuşma terapistleri bile olabilir. Bu şekilde.
Ben sadece özele gitmekle yetinmedim. Devlet hastanesine de gidiyorum . Özel lere de çok fazla güvenemiyor insan Özgür bey iyi olsa da hep acaba kaldı içimde o yüzden devlete de gidiyorum . 3 ayda bir dönerler çağırıyorlar . Bu şekilde devam ediyoruz. Yakında bakirkoyde bir merkezde bahsedildi belki ordan eğitim ve rehberlik alabiliriz. Sizinde yavrunuz çok küçük kısa sürede pek sorunu kalmaz sanırım . Ayrıca Özgür bey in eşi değil asistanı . Onun eşi de kendisi gibi çocuk psikiyatri si oda Prof. öyle söylemişti bir programda . Belki yakındır ama eşi değil . İyi günler dilerim

Alerji nasıl çıktı yumurtaya olduğunu nasıl anladılar kana mı bakıldı tek

Alerji bağırsa herşeyi etkiliyor genelde alerji bebeklerde bile otizm belirtileri gözüküyor

Benim oğlum ara ara öksürüyor acaba diyorum alerjisi mı var bir şeye oğlumun ona baktırmak lazım

Devlette mi bakıldı bu alerjiye canım

Kanuni sultan suleyman egitim arastirma hastanesi cocuk metobolizma doktoru hasan önal. Gittigimi yazmistim ya. 7 tup kan almislardi. Orda cikti yumurta alerjisi. Ben hic bisey anlamadim bir belirti filan hissetmedim. Gunde 2 yumurta veriyodum otizmli cocuklara yumurta iyidir diye. Megerse alerjisi varmis iste. Diyete baslamadim daha ama yumurta vermiyom artik. Hayirlisi.

Gerçekten mi yaaa demek yumurtayı keser kesmez dillendi öyle mi :)acaba bizimkinde de var mı ki her sabah yumurta yer hatta başka bişey de yemez kahvaltıda olursa ceviz yer birde..bir zamanlar zeytin yerdi şimdi yemiyor peyniri hele ağzına almıyor.bu hasan hocanın genelde yasakladığı şeylere de bayılır makarna pilav patates gibi ee bunları da çıkarırsak ne yiycek bu çocuk biz henüz bir sey kesmedik ama bilemiyorum yaa gerçekten faydasını gören var mı bu diyetlerin???siz de lütfen başka gelişmeler oldukça paylasın olur mu..hatırlıyorum birisi demişti hareketliliği azaldı biraz ama diyetin faydasından mı açlıktan mı bilmiyorum diye :)))

Aslında metabolizma uzmanlarına da hak veriyorum bu olayın tam tespit edilemese de mutlaka biyolojik bir yanı var üstelik beslenmenin insan vücudunda etlkilemediği alan yok hem biyolojik hem psikolojik..eğitim ilgi sevgi sosyalleşme aktiviteleri artı beslenme ve diyet kuralları hepsini beraber götürmek en doğrusu sanırım

Gerçekten mi yaaa demek yumurtayı keser kesmez dillendi öyle mi :)acaba bizimkinde de var mı ki her sabah yumurta yer hatta başka bişey de yemez kahvaltıda olursa ceviz yer birde..bir zamanlar zeytin yerdi şimdi yemiyor peyniri hele ağzına almıyor.bu hasan hocanın genelde yasakladığı şeylere de bayılır makarna pilav patates gibi ee bunları da çıkarırsak ne yiycek bu çocuk biz henüz bir sey kesmedik ama bilemiyorum yaa gerçekten faydasını gören var mı bu diyetlerin???siz de lütfen başka gelişmeler oldukça paylasın olur mu..hatırlıyorum birisi demişti hareketliliği azaldı biraz ama diyetin faydasından mı açlıktan mı bilmiyorum diye :)))

Bilmiyorum alakası var mı denk mi geldi. Bir değişiklik olursa yazacağım. Bugünde parkta cocuklar itişirken hayır demis bakarak

Arkadaşlar biz özel eğitim merkezine gittik geldik

Öğretmenler benden kolay ayrılığını ve beni görünce öyle bana atlayıp sarılmadgni güvenli bağlanma ile ilgili sorun olacağını örnek verdiler bir çocuk annesinden zor ayrılmış ağır otizmi vardı ama annesini ne zaman görse havalara uçar dediler benimki beni görünce yüksek sevinmedi onlara göre

Otizm diyemem 5 dakika dan fazla bana baktı bir aşık gibi baktı dedi biz kameradan izledik dikkati çabuk dağılıyor biraz inatçı dediler

Dil gelişimi için yetersiz dedi normal olarak değerlendiriyorim bu çocuk sosyal anneli oyun grubuna gidin dedi

Rehabilitasyon olarak rapor önermedilrr hani buraya gelin diye değil bu çocugs rapora gerek yok diye dedi ki eğitim de gerekli değil dediler illa eğitim istiyoruz barış beyde öyle dedi dedik ki bize barış beyin önerdiği yere daha gidemedik bile dedik haftada 1 saat oyun terapisine orayı ikna ettik çünkü öğrenemene göre eşleştirme de yetersiz geldi görsel eşleştirme için çalışmak
Gerek dedi

Kısacası bana bağlanmadan sorunun olabileceğini söylediler minik bebeğimi bu süreçte ihmal etmeden abisi ile bir olmam gerektiğini söylediler

Kendimi suçladım ağladım orada düşünüyorum ben deli gibi sarılır severim ama adem güneşin kitabına tekrar baktım şimdi bir kaç yerde belki bende bir problem vardı bilmiyorum

Dil terapisi ilrrkk dönemde önerdiler psikolog yavaştan gelecek cümleler inşallah yanılmam herşeyin farkında olan bir çocuk bu dedi

X