Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Seslenince bakıyor bizimki dışarı çıkınca parmak ucunda koşup aşağı yukarı el.hateketi yapıyordu ki koca kış dışarı çıkmadı şimdi dışarda yapmıyor bazen gösterdiğimiz yere bakmıyor bir kere su topu babaya ver yada baba nerede dediğimiz de yapmadı bunlar sebep bizim.icin

Bilmiyorum belkide normal belki gelişim geriliği uyaran eksikliği anlamıyorum yarın gidicez

Göz dalması problemi yaşayıp, eegsi temiz çıkan varmı?
Turkiyede epilepsi dediler eeg cektirdik. Docent ti
Yasadigim ulkede tekrar eeg ve mr cekildi turkiyeden gelen rapor okundu, epilepsi yok otizme bagli dediler
Turkiyedekini yanlis teshis kabul ettik ilaci kestik. Otizmlilerde oluyormus zaten dalma

Göz dalmaları için genelde eeg isteniyor diye biliyorum. Ben pazartesi kanuniye gittim önce çocuk doktoruna hasan hocaya sevk açması için. o birtakım testler istedi ama oğlum uyuduğu için yapılamadı. 10 gün içinde gelip o kağıtla yaptırabilirsiniz dediler. Şimdi onları yaptırdıktan sonra hasan hocaya randevu alıp ona goturucem. O arada ayarlayabilirsem birde çocuk nörolojiye götürüp eegsini çektiricem. Gün içinde heralde 4 5 defa oluyordur dalmalar ama gözüne dokununca geçiyor. Kafamda soru işareti kalmaması adına yaptıricam herseyi. En azından eğitime gönül rahatlığıyla giderim.

Buraya uzunca yazmıştım doktor dönüşü neyse silindi tekrar yazıyorum telefon kapandı gitti herşey

Biz bugün doktora gittik öncelikle teşhis şu an koyamam 23 ay çok erken dedi hipersjtivite dikkat dağınıklığı bu tarz birşeyde olabilir dedi eeg cektiricez göz damlaları icib
Benim eskiden hiperaktif olduğmu da söyledim küçükken kural bilmez biriydim dedim.not aldı belkide bendeki genlerden oğlum böyle Zor öğrenirim dedim mesela

Birkaç video izlettim kardeşi ile olan videolarını doktor direk kardeşinden farkı gördüğünüz için mı geldiniz dedi hayır oğlumuz 6 aylık kelime söyledi bir fark yoktu açıkçası dedim oda kardeşi görüp bu çocuk çok erken yapacak gibi duruyor abisine iyi gelecek ama çoğu aile kardeş yapmaz sizinki şansa ne güzel olmuş çoğu problem yaşayan. Çocuğun kardeşi yok ama en iyi tedavi eğitimin yanında oyun arkadaşı dedi kardeşi büyüdükçe aradaki farkı göreceksiniz dedi

Bizi eğitime yönlendirdi durumunuz yok ise atipik otizm için rapor çıkarırız dedi ilk etap rapor almadan halletmeye çalışacaz 6 ay sonra tekrar doktor bu arada ücretsiz izne çıkacam.dogjm yaptığım için bu süreçte evde olacam haftasonu alacsz eğitimi inşallah haftaici belki krese gideriz ne olacak bilmiyorum

Bu arada oğlum ilk odaya girip ona bakıp güldü gözlerine baktı ve bizim gıcık olduğumuz şekilde yan baktı ki yan neden bakıyor diyoruz o bazen doktor bana oyun yapıyorsun demek diyince gözlerini kırptı güldü halka dizdi ama doktorun dediğini yapmadı sonrada yan yana dizdi halkaları doktor bozmayin istediğini yapsın dedi dizdi halkaya soktu dizdi böyle böyle doktor inatçı ve dikkati çabuk dağılıyor dedi ama bu çocuk ile ilgilenmek lazım 4 5 aya arayı kapatır potansiyel var dikkat dağınıklığı yüzünden öğrenemezse gerekirse ilaç yazarız dedi öğrenmeye açık yapabilir isterse eğer ilgi ilgi haftada 2 saat yeterli dedi nasıl yetecek ki

Araba gibi düşünün araba bozulur iteriz bu tarz çocuklar ite ite öğrenir çok küçük daha ne ogrense kar yaşıtları günde 10 öğrenir belki sizin oğlunuz 1 öğrenmez belki Birgün çok öğrenir dedi

Dolu şey konuşuldu ama kafa kalmadı bende

Zihinsel engelli değil dedi birden dedi bunuda kapıdan çıkmadan önce gidiyoruz dedik kafasını kaldırıp kapıya yöneldi doktor ben konuştum bana sonra kapıya baktı bu bile bir umit olan biteni fsrkediyorsa tepkisiz değilse tutunacak dalınz var ama vakit kaybetmeden eğitim aldrn çocukta potansiyel var dedi

Gidip gidip geliyor dimi size göre dedi doktor bende evet maalesef dedim hani bazen herşey kayboluyor bazen bir anda geliyorlar dedim bazen kuruntu gibi geliyor ama bazen de doktorda dedi bir sorun var zaten iyiki beklemeyip gelmişsiniz kim tavsiye etti dedi kadınlar kulübü dedim

Konuşmayı takmıyorum tekrarı var dedim doktor içi. Konuşma da problem galiba bilemedim ama benim içimden geçen oğlum konuşacak bugün bile 4 ,5 yeni kelime söyledi doktorda bir oyuncağa essek aiiii dedi doktora birşey sordu a bu a bu diye doktor da güldü işaret parmağı ile sordu. Ama a bu diyor bu ne demek yok

Sandalye soruyor elli kez sandalye dedik bize gösterip ye diyor kırmızı başlıklı kızı okudum seni daha iyi yiyebilmek için dedim dün geceden beri o yerde ham ham diyor

İnşallah burada her çocuk iyi olur gerçekten dua ediyorum ve herkesi iyi anlıyorum güçlü olmak lazım.cok yorgunum daha yolun başı ama güçlü olacam

Hatırlamaya çalışıyorum birşeyleri ne konuşuldu diye oğlum.tahta kemirdi demiri eksik biraz doktor da öyle dedi bende pika sendorumu belirtisi De olabilir diyince adam.siz nerden biliyorsunuz dedi bende çok okudum bu yeme alışkanlığı ni dedim

Eşim çok pabikti biraz rahatladı en kötüsünü düşündü o hep çok çok üzgün ama yinede dimdik duruyor çok üzgün ama bunu belli ediyor öyle ilgili ki keşke o anne olup bu süreçte evdr dursa diyorum o değiştirdi oğlumu biraz Kural öğretti keşke hiç işe gitmese diyorum bazen çok didindi yıprandı belki içi rahat etti en kotu seneryoyu düşündü ama 6 ay sonra ne olur. Bilmiyorum

Doktor herşey olabilir ama eğitim.en önemlisi dedi eğitimle düzelir büyük ölçüde dedi

En azından artık ne olacağını bilmiyo gibi değilim eğitim şart bu çocuklara dedi doktor

O benim canım evladım ve ben ağlamak yerine güçlü olup yaşıtları ile arası kapansın diye ne geliyorsa yapacam

Doktor benle göz kontağı kurdu iletişim kurdu neden olmasın inanın neler düzeliyor dedi

Canim göz dalması degil de göz damlasi mi oluyo sizde. Cunku eger göz dalmasi ise ve eeg isteniyorsa ben de doktoruma danisicam.

Biz saat 21 gibi uyuyup gece 4 te uyandırmıştır eeg ve mr iki bucukdaydi iki bucuga kadar hiç uyutmadık ilacı verdiler biraz pudinge katip yedirdim 10 dakikaya ilac etkisiyle uyu du mr ve eeg cekildi

Hiç üzülme çok hafif varsa bile oğlunda, inan eğitim ilgi ve sosyalleşmeyle çok kısa sürede atlatirsiniz. Çok daha kötü durumda olup 6 ayda tanisi ortadan kalkani duydum.

Peki Bariş bey herhangi bir diyet önerdi mi? Oglunda göz dalmalari oluyormuydu senin? Ara sra benim oğlumda da oluyor ama Yanki bey göz dalmalarini önemsemedi herhangi birsey istemedi

Goz dalmasi bence. eeg ve mr dan once bi ilacla uyutuluyo cocuk ilaci pudingin icine katip vermistik biz
Cerrahpaşa da mı oldunuz bize bir gece
Peki Bariş bey herhangi bir diyet önerdi mi? Oglunda göz dalmalari oluyormuydu senin? Ara sra benim oğlumda da oluyor ama Yanki bey göz dalmalarini önemsemedi herhangi birsey istemedi
Oluyor evet ama mesela göz dalınca tepki veriyor hani şarkıya eşlik eder ama yine de eeg istedi

Diyet önermedi canm

Hiç üzülme çok hafif varsa bile oğlunda, inan eğitim ilgi ve sosyalleşmeyle çok kısa sürede atlatirsiniz. Çok daha kötü durumda olup 6 ayda tanisi ortadan kalkani duydum.
Eğitimde nasıl düzeliyor biz su topu al diye 10 kez dedik anlıyor yapmak istemiyor neden istemiyor zorlamak hata mı diyorum bazen eğitim de nasıl oluyor diyor eşim sürekli eğitim de de böyle yapıyorlar diyor

Barış beyin önerdiği yer ile çarşamba gidip konsiicaz maalesef hiç boş zamanları yok

Merhaba umudum var, iyi haberlerle döndüğünüze sevindim forumu takip ediyorum ama çok yazamıyorum hatırlatmak adına 3 yaş 10 aylık oğlum var . Mesajınıza dayanamadım çünkü hepimiz aynı şeylerden geçtik. Bana ilk 1 ay topa ayağıyla vurması için gösterdiğimiz çabayı hatırlattı. Öncelikle bu süreçte ilk 6 ay en kötü süreçti bizim için, gizli saklı dökülen gözyaşları, tüm çabana rağmen çocuktan dönüş alamamak, boşa gittiğini düşündüğünüz özel eğitim saatleri.. şunu söyleyebilirim geçicek çok ama çok iyi olacaksınız sakın üzülmeyin. O kadar çok üzülmüştümki o dönem gerçekten evime o kötü enerjinin geçtiğini şimdi daha iyi anlıyorum. Bakın biz aylarca o topa atağıyla vursun diye uğraştık şimdi artistik çalımlar yapmaya çalışıyor. Bizim hiç geriye dönüşümüz olmadı ama yavaş ilerledik belki diz çok daha çabuk toparlarsınız. Yaklaşık 1.5 yıldır bu yoldayız daha birkaç aydır biraz soluk almaya başladık. Bende hep özel eğitim derslerini evde başarıyla yapamadığım için kendimi kötü hissederdim. Bir süredir zorlamıyorum onun yerine oğlum kaba motor akyibitelerini sevdiği için koşma zıplana park bahçe vakit geçiriyorum o mutlu ben mutlu . aslında ders illa kartlarla eşleşyirme yapmanız gerekmiyor ben geç anladım siz yapmayın. Sakın niye olmuyor demeyin gitgide çabuk öğrenmeye başlayacak iyi akşamlar

Geri dönüşünuz için sağolun evet bende ara ara eşime bakıp ağlıyorum nerede ne oldu da böyle oldu düne kadar topa vuran bebek vurmsz oldu dedim eşim minik bebeğime bakıp büyük oğlan ses çıkarmadı diyor ama onlarca video var aynı oda ses çıkarıp agu derdi normal gidiyordu herşey

Dün öyle bıktı ki topu al demesinden topa ayagi ile vurup gol dedi

Eşim diyor ki şişti kelimesini çok bildiği için ş denen kelimeleri rahat diyor

Dün oyun oynarken çay içiyoruz dedim sonra İngilizce tea dedim onu diyor çay demiyor tea tea diyip durdu eşim acaba konuşur mu dili çaya dönmedi dedi önceden bu kadar kelime tekrar edip öğrenmez di şimdi eline telefon alıp sürekli birşeyler söylüyor

Düşünüyoruz acaba bir yerde konuşma açılırsa ne olacak konuşma çabasını görüyorum başaracak mı

Kartlar verdim ona ahşap görüyor kediyi bir ona miyav bir ona miyav diyor ama üst üste koymuyor

Hiperaktivite ve dikkat bozuklugu var büyük ihtimal çünkü dikkati hemen dağılıyor hep eşimle derdik ne komik yapamayınca bırakıyor zorlama yok derdik mesela topu koltuk altına kaçırdı bakmazdı bile bir tedavi varmı acaba hiperaktivite de

Şimdi topu kaçıyor çıkarmak için uzanıyor koltuk itiyor alamıyor mu 5 dakika sonra oyunu bırakıp aklına geliyor tekrar uğraşıyor

Dün sütünü içerken getirdi kardeşide icsjn istedi paylaştı onla o daha bebek annem.icmesjn dedim güldü beybi dedi

Sandalye soruyor bize ye diyor ye ye sürekli halı soruyor dün eşim acaba beyne atıyor mu bu soruları dedi sorarak öğrendiği şeyler var hepsini atmıyor galiba dedim hop hop diyip evde kaydığını sanıyor sehpada ama top demiyor hop derken top nasıl demiyor diye düşünüyoruz ki biz topu al topu tut vur hep böyle konuşuyoruz

Otur olayını öğretmek için uğraştık oturmszsa yemek yiyemez bhnj anladı kendisi oyun oynayacağı zaman bile bana bakıp otur diyor bunu anladığıni düşünüyorum

Dün perdeleri çekiyoruz gitti ışık açtı şaşkınım eşimle güldük

Acaba bizle oyun mu oynuyor diye düşünürdüm

Öyle.anliyot ki şunu al diyoruz bize gülerek bakıyor hani umrumda değil yırtin.kendinjzj alırken kafası yukarda bakmıyor topa eşim eline veriyor eller tutmak istemiyor ve o an herşeyi bırakıp bize koşup sarılıyor belki biz ona hayır al topu deseydik böyle olmazdı ona iş söyleyince koşup sarılıyor

Bazen diyorum.ninik oğlum önden yapar ise herşeyi abisine belki yardım eder

İnanın hiç birşey yapmak istemiyorum bazen hani onsuz onun dahil.olmadigi birşey istemiyorum sürekli tepesinde olmak yıpratıyor beni gercekten yorucu bir süreç

Siz ne kadar eğitim alıyorsunuz haftada kaç saat konuşma var mıydı sizde

Öneriniz varmı biz özel.egitime haftada 2 saat gidicez galiba haftasonlsrı ama haftaici evde bir bebek ile oğlumla ilgilenmem.zor kreş araştırmak lazım.siz verdiniz mi krese

Maşallah oğlunuz 4 yaş olacak bende görmek istiyorum büyüdüğünü bu günler geçer dimi minik oğlumun fotoğrafını bile çekemiyorum koltukta bakıyor bize agu diyor dikkat çekmeye çalışiyor kimse gitmeyince ağlıyor ama yanına gidip baktığımız an zıplıyor kahkaha atıyor biri başında dursun istiyor üzülüyorum inşallah gün gelir bana kızmaz inşallah anlar beni

Özel eğitimde de farkli yaklaşimlar yöntemler uyguluyormuş sanirim kurumlar. Bize uygulanan yöntem aslinda oyunlarla çocuğa hayati öğretmek. Özel eğitmen bize rehber oluyor asıl iş annede ona yardimci olacak eşide varsa neala.. Çocuk var dokunursunuz koşmaya başlar, çocuk var var gücünüzle itersiniz adım adım çikar basamaklari demişti bize hem Yanki bey hem eğitmenimiz. Eğitimin hızını aslında çocuk belirliyor. Bize ilk 4 ay için konulan hedefler; 1-Göz temasi 2-Adi ile seslenildiğinde bakması 3-İşaret etmesi ve işaret edilene bakması 4-basit komutlari yerine getirme idi. 1,5 ay oldu eğitime başlayali. Sonsuz şükür, maşallah diyelim adiyla seslenince bakiyor, uzun süre göz temasi kuruyor, işaret edilene bakma ve işaret etme yeni yeni başladi azda olsa, kelimeler başladı. Al/tak/koy/at gibi basit birkaç yönergeyi yerine getirebiliyor. Kolaymi oldu hayir. Gecem/gündüzüm oğlum oldu. Sürekli eğitmenin gösterdiği şekilde amacina uygun oyunlar oynarak öğretmeye çalişiyorum. Çok zorlandiğim, umitsuzluğa kapilip ağladiğim eyvah başami sariyoruz dediğim günlerde oluyor ama hep silkeliniyorum. Kaldiki bizim çokda ciddi bir sağlik sorunumuz var ve malesef o varolan süreci sekteye uğratabiliyor. 3 gidayla beslenebiliyor yavrum her yeni gida denemesinde çok hasta oluyor üzüntüden kahroluyorum. Mayis'ta 2 yaşina girecek kuzum. Etrafimizda oynayabileceği taklit edebileceği, sosyalleşmesine destek olacak küçük çocuk yok. Haftada 1-2 gün inş bulabilirsem bir oyun grubunada götürücem. Umutsuz olmayalim hepsi geçip gidecek. Evet işimiz çok zor çok sabir gerektiriyor ama yavrularimiz herşeye değer. Çok sevdiğim bir söz var, burdaki tüm çocuklar için söylüyorum, Allah hepimizi hiç görmemiş hiç yaşamamişa döndürsün inş

B
Canm benim oğlumda iki yaşına girecek mayısta umarım herşey güzel olur

Alerji bebeklerde bu tür şeyler daha çok görünüyor diye okudum ve bence alerji ile bağlantısı varsa geçme ihtimali Dr var merak etme

Ya canm o hedefler ne güzel öyle inşallah hepsi gerçek olur bizde bir gidelim olmadı senden öğrendiğim yerlere gidicem zaten bir sonuç alamazsam dediklerini yaparım çünkü zaman kaybetmek yanlış bu süreçte

Allah'ım buradaki anneleri güç ve sabır versin bazen keşke eşim anne olsa diyorum öyle güzel öğretiyor ki oğluma öyle yardımcı ki ona ben yetersiz kalıyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…