Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Biz samsundayiz hasan önal a gitmek için yeşil alan artırmayı burdan yaptirabiliyor muyuz diye sorduk burdan olmuyormuş hasan onalin olduğu hastaneden olması gerekiyormuş yeşil alanı da cocuk doktoru değil cocuk norolojisi doktoru aciyormus şehir dışından hasan onala gidenler siz nasil gittiniz nerelere basvurdunuz acaba

Ben sehir disindan degilim ama bize cocuk doktoru actı. Nörolojiye filan gitmedik.mart ayinda gittik biz. Sistem degistiyse bilemem.

Samsunda devlette hastanesinde cocuk doktoruna gittik o söyledi çalıştığımız için anca yaza getirebileceği krese başladı yaza kadar beklesemmi oyun grubuna yazdırdığı k haftaya başlayacak insallah montesori oyuncakları diye bisey duyan oldumu içeriği nedir

Sevgili Songül5523

Montesorri oyuncakları çocuklarımızın eşleme, gruplama, ayırt etme, bütünleme gibi çalışmalarla duyu organlarının çalışmasını/harekete geçirilmesini sağlayan oyuncaklar. Çocuklarımızın parmak kaslarını, el bileğini ne kadar çok çalıştırırsak, geliştirirsek, zihinsel gelişimlerini o oranda hızlandırırız mantığına hizmet eden oyuncaklar bunlar. Bir başka deyişle çocuklarımızın deneyerek doğruyu bulması sağlayan, bu yolla kalıcı öğrenmeler oluşturmalarına destek olan oyuncaklar. Çocuklar oyun sırasında sıkça ellerini kullanmak zorunda kalırlar (mecburen), oyununun mantığındaki doğruları ya da yanlışları görür, yanlış olanları düzeltir. Sürekli yapa yapa öğrenme kalıcı hale gelir. Ne kadar çok tekrar, o kadar çok kalıcı öğrenme.

Oğlum özel eğitime başladığında ilk önce üst üste dizilen kulelerden ve büyükten küçüğe sıralanan halkalarla başlamıştık biz. Kulelerde büyükten küçüğe doğru sıralanan 10 adet silindir şekilli küçük kova vardı. Amaç çocuğun büyük-küçük kavramını daha doğrusu sıra kavramını deneyerek ve ellerini de çalıştırarak öğrenmesini sağlamaktı. Büyüğün üzerine bir boy küçüğü gelmeyince kule tamamlanamıyordu. Halkalar da aynı şekilde.

Çocuklarımızda en büyük sorun çeşitli kavramların oturmaması zaten. Özel eğitimde de çocukların eşleme becerilerini geliştirmeye, çocuklarda sıra kavramının oturmasını sağlamaya, vs. yönelik çalışmalar yaptırılıyor. Eşleme çalışmaları için dört farklı şeklin ahşap bir çubuğa takıldığı ahşap oyuncaklardan kullanmıştık. Üçgenler, kareler aynı şeklin üzerine takılıyordu. Renk eşleştirme için ipe boncuk dizme faaliyetleri yapmıştık. Aynı renk boncukların ipe dizilmesi şeklindeydi. Amaç aynı renkli boncukları ipe dizerken bir yandan eşleştirme yapmasını sağlamak, diğer yandan da ince motor becerilerini geliştirmek. Bir dönem bulaşık makinesinden çıkarttığım kaşık çatalları uygun yerlerine oğluma yerleştirtmiş, tepsiye döktüğüm mercimekleri kavanozlara doldurtmuş, barbunya içlerini saatlerce de sürse oğlumun çıkartmasını sağlamıştım. Ellerini sürekli çalıştırarak ince motor becerilerini geliştirmesi için daha bir sürü şey yaptırttım. Ama şunu söylemeliyim bu kavramların oturması öyle çok çabuk olmuyor. Çocuk daha küçük olduğu için dikkati çabuk dağılıyor, yapmak istemiyor gibi gibi olumsuz sebepleri de düşününce bazen yılgın bir ruh haliniz oluyor. Ama zamanla öğreniyorlar. Birinin mantığı oturduğunda diğeri daha kolay yapılıyor. Çalışmak ve sabırlı olmak gerekiyor yani, sonucu görmek için acele etmeyeceksiniz.

Biz oğlum 3 yaşındayken eğitime başlamıştık, çok zordu, neyi nasıl yapmamız gerektiğini bilmiyorduk. Zaman içerisinde hepimiz özel eğitimci gibi oluyoruz. Çocuklarımız da normal çocuklara benzemeye başlıyorlar. Şimdi neredeyse 4 yaşında olacağız. Eşleme, gruplama bizim için çocuk oyuncağı artık. Eskiden zorla oturttuğum ve en fazla 5 dakika durabildiği sandalyede 1 saatten fazla oturup çalışabiliyor. Şekilleri alıp dizmesi kendi isteğiyle yapılan faaliyetlerden, isimlerini de, renklerini de öğrendi artık. 3 kelimelik cümleler başladı, acıktığını, susadığını, kızdığını, tuvaleti geldiğini söyleyebiliyor. Kendini ifade etmeyi diğer çocuklar gibi olmasa da öğrendi . O başka dünyasından çıktı artık bizimle yaşıyor. Biliyorum ki daha da iyi olacak. Siz yolun başında olan sevgili anneler yılmayın, üzülmeyin, üzüntünüzü yansıtmayın evinize. Tablo çok ağır değilse, eşlik eden başka problemler de yoksa zamanla ve sabırla düzelecekler. Umudumuzu hiç kaybetmeyelim...

Nasil umutsuzluğa düştüğüm bir günde okudum yazinizi. Bana ilaç gibi oldu. Çok zor bir süreç ve çok yılgınlık geliyor bazen. Son günlerde hiç birşey yapmak istemiyor hiç bir oyuna katilmiyor. Söylediği kelimeleri söylemiyor vs böyle olunca benimde içimden hiçbir şey yapmak gelmiyor Oysa ne hizli ilerlemiştik ilk 1 ay.. Siz hep yazın olur mu? Sizin gibi yol katetmiş, evde neler yapabileceğimiz hakkinda yol gösteren, pozitif annelere çok ihtiyacimız var. Kendi adima teşekkür ederim

Havanın verdiği kasvette bir taraftan bugun uzun bir sureden sonra yine düşmüştü omuzlarım. Yazınızı okuyunca silkelendim.teşekkürler sessizkuzu...

Hemen cevap yazmak istedim size. Aslında çocuklarımızda bir gariplik olduğunu hissettiğimiz anda daha çok ama çok daha çok ilgilenmeye başlıyoruz. Kısacık sürede aradaki farkı telafi etmesini ister gibi ilgi bombardımanına tutuyoruz çocukları (Ben öyleydim, çok ilgileniyordum ama olmuyordu, çok üzülüyordum). Çocuk ne olduğunu anlayamadığı için strese girip yaptığı şeyleri yapmaz oluyor haliyle. Bu tepkisi aslında bence, beni rahat bırak demesi kendince. Acele etmeden yavaş yavaş, neyi vermek istiyorsak belki bir haftalık aralarla hep onun tekrarı. Sevgili Selametle'nin dediği gibi "ilmek ilmek işliyoruz çocuklarımızı". Basit ve yalın kelimelerle, uzun karmaşık cümleler olmadan. Lütfen sonucu çok çabuk görmek istediğiniz acele edip de kendinizi üzmeyin. Çocuklarımızın zamana ihtiyaçları var. Benim oğlumda da zaman zaman duraklamalar, eyvah dediğim zamanlar oluyor, ama bu duraklamaların ardından hep başka bir güzellik geliyor, belki yeni bir kelime gelecek, belki daha bir açılma, belki dışa daha çok dönüş. Biz neredeyse bir yıldır bu süreçteyiz ve yavaş da olsa ilerliyoruz. Sevgili anneler size söyleyeceğim tek şey lütfen ama lütfen umutsuz olmayın... (oğlum 3 yaş, 11 aylık)

Doktor bize ince motor çalışın dediği halde bıraktık son bir haftadır rehavet var ki biz bugün eğitim için görüşmeye gidicez eşim işe giderken bu çocukla neden kimse ilgilenmiyor bir ilerleme neden yok dedi galiba haklı

Bu yazınız burada herkese güç verir nitelikte ben bugün ince motor çalıştıraym

Eşleme derken şunu mu kastediyorsnz bizde bir tane ahşap var üstünde hayvanlar kare kare bide parçalar var hani kedinin üstüne kedi gelecek oğlum miyav diyor ama onun üstüne degil yanına koyuyor hattaha diziyor nefret ediyorum 1 aydır dizme huyu var neden böyle anlamıyorum bizi dizme ve elini çırpma huyu üzüyor

Bu arada biz oğluma hiç hakka oyuncak vermemiştik doktora ilk gittiği zaman halkaları yan yana dizdi oraya geçeceğini bilmedi doktor buraya koy dedi dinlemedi

2 hafta sonra barış hocaya gidince onları dizdi yanlış düşünce tekrar bozup tekrar denedi barış hoca bunu önce dedi dinlemedi sonra dinledi

O oyuncak bile önemli dimi onu birkaç gün oldu kaldırdım

Bu arada oğlum puzzle yapmayı çok sever şekilleri felsn ama onları da kaldırdım çok oynadı çünkü

Şu sıra çay seti var su koyuyorum içine bana çay ver diyorum beraber yapıyoruz

Ama oğlumda dikkat dağınıklığı hipersjtivite gibi şeylerde olabilirmiş doktor dedi otizm belirtisi yanında bunlar da olabilir öğrenmeyi etkiler dedi

Biz artık oturtmayı öğrettik oturuyor şükür yerine

Şansa bakın biz bugün barış beyin tavsiye ettiği yere gidicektk ki bize mesaj atmışlar program iptal diye ve bir tarih bile vermemişler evinize yakın bir yerden ise cumartesi için randevu almıştık yani İstanbul'da olsak bile bos yer yok ben anlamıyorum

Nisan 1 de ilk doktora gittik 3 haftadır onun verdiği şeyler ile uğraşırken cuma barış beye gittik nereden başlasam kar diyorum

Rapor bile brklessek böyle olacaktı demek

Cumartesi gideceğimiz yer rapor almak içinde yardım ederiz demiş inşallah insaflı bir yerdir ne diyim şaşkınım yer yok

umudum var merhaba, Benim oyun ve oyuncak seçimimle ilgili tecrübelerimi seninle paylaşmak isterim.. Herşey de bir rant kaygısı olduğu gibi ne yazıkki bu sektörde öyle.. Montessori diye ahşaptan yapılmış diye herşeyi pahalıya satıp gözümüze sokuyorlar..Aynı şey ne yazıkki özel eğitimde de aynı.. Çok fazla ticari kaygı var kurumları, öğretmenleri iyi araştırın.. Bu işte illa pahalı diye iyi olcak diye bişey yok.. iletişimi iyi çocuğunuzun sevip oyun oynayabileceği aynı zamanda oyunun içinde bişeyler öğreten herkes iyidir.
Bence sizin şuanki durumunuzda en iyi oyuncak renkli iri bloklar, bultaklar, ağzına atmıyorsa hamur olabilir. Mekanik, sesli ışıklı şeylerden kaçının. Bizim o yaşlarda saplantı derecesinde araba tutkumuz vardı.. Arabayı gözünün önünde sürerdi, sırayadizmezdi tekerlek çevirmezdi ama onu gözünün önünde yavaş yavaş sürüp tekerleğine bakardı. Böyle bir eğilimi varsa sakın araba almayın.. Biz başta anlamadık hata ettik sonra çok zor ayırdık.. Ama biz en çok koşturmaca, zıplama gibi aktif şeylerde ilgisini çekiyorduk. Surviver gibi koltuktan sandalyeye ordan mindere gibi gibi .. o zaman çok mutlu oluyordu.. İnce motorda hala çok başarılı değiliz.. Daha yeni yeni makası, kalemi tutabiliyor, sınırlı alan boyamaya daha yeni yeni geçiyor... Parmak boyasıda ince motor için alternatif olabilir.. Birde çocuğunuzda sağ sol oturdumu.. Biz bunuda geç keşfettik..Mesela topa sol ayağıyla vuruyor, kaşığı sağ elle tutuyor.. İnce motorda kaşık çatal tutmasıda iyi bir aktivite olabilir. Meyve tabağı hazırlayın çatalla yemeğe çalışsın.. Bizimkisi iştahsız olduğu için hep ben yedirmeye çalıştım. Kreşe başlayınca çatal kaşığı öğrendi diyebilirim. Benim şahsi fikrim hevesinizide kırmak istemem ama şuan kafanızın karışık olduğunu hissediyorum, diyetten önce eğitim, kreş gibi programınızı oturtmanızı tavsiye edebilirim,

Geri dönüşünuz için teşekkürler aslında bugün gitsek ona göre tavsiye alıp kreş ise krese verecektik hala bekliyoruz yani bizi yönlendirecek olan yerden haber

Monteseri için hep oğluma izinde iken yapardım kendi kendine De yemek yemeyi bilirdi ne olduysa rahat bir çocuk sıkıya gelemiyor muhabetinden sonra dikkatimi çekti herşey eee ben evdeyken yapan çocuk ben gidince mı şımarık oldu dedim

Bazen gidip geliyor diyoruz kardeşine 3 aydır bebek derken dün abi dedi tabi başka zaman olsa umrumda olmaz ama deme öyle dedim

Suluğunu atıyor sürekli yere bu ara biberon vermiyorum pipet li herşeyi onun neyse yere atıyor almak yok alışmış birileri alıyor naslsa

Ya biz araba aldık minik birşey sesi çıkıyor itmeli onla çok iyi oynuyor bırakıyor onu gidiyor araba hattaha tekerlekleri dönüyor ama bizimki bakmıyor çıkan sese bakıyor o ses nedense mutlu ediyor

Eşim internetten çok ahşap oyuncak aldı hepsini vermiyoruz ama çok uyguna ve güzel şeyler aldı bu ipe boncuk dizmeyi yapamıyor onu nasıl öğretmek lazım

Sağ sol oturdumu 2 hafta önce sorsanız bilmiyorum derdim.ama şu an sag kolunu daha çok kullanıyor

Oyunda al veri öğrettim eskiden umrunda değildi elinde birşey olsa atardı yine vermezdi şimdi veriyor

Perdeleri çekiyorum ışığı açıyor açacağımi anlıyor anneme dişini fırçalamadi dedim bana gelip diş fırçalama hareketi yapıp arayıp fırçasını buldu oysa onla konuşmuyorxjm oda oyuna dalmıştı

Birşeyleri ağzına alma huyu var sıkılınca agzina alıyor ahsaplari özellikle kemirgen kanı düşüktü ilacı verdim düzeldi ama Birgün ilaç vermeyi unutsam kemirir barış beye pika sendorumu bile olabilir dedim adam şaşırdı ama olabilir ya herşey bir araya gelmiş gibi olur

Eskiden topa vuran çocuk vurmaz olmuştu dün topu getir diye söyledim umrunda olmadı gitti topa ayagi ile vurup oynadı şok oldum yani aslında herşeyi biliyor istemiyor keyfi gelmiyor çözemedim bide bana hadi hadi Allah Allah diyor yap et diyince kızıp elini ısırıyor gibi yapıyor kendine kiyamıyor bugünlerde babası ile bile konuşmama izin vermiyor bide ben hararetli konuşurum etkileniyor galiba bağırıp zıplıyor el.sallıyot ben konuşunca hani kavga var sanıyor buna dikkat etmeye başladım

Kreste yemek konusunda nasıl gelisiyo çocuklar kendileri görerek mi yapıyor

Bizde bir krese oyun grubuna başlasak.bendr rahat edicem o yüzden kafam hep karışık bilmiyorum henüz özel eğitime gidemedik bir gitsem anlayacam herşeyi

Benim bebisim 24 aylık krese 3 haftadır gidiyor bırakırken çok ağlıyor arada bir de durduk yerine agliyormus sizin bebisler nasil kreste yada ilk başlarda nasillardi

Arkadaşlar yarin eğitmenimizin tavsiyesi ile ilk kez anne&çocuk oyun grubuna gideceğiz deneme dersine. Neolur biri bana korkularin yersiz dersin Sonuçta gidecegimiz yere akranlari ve normal cocuklar gidiyor. Ne yapicak durucakmi edicekmi anlayacaklarmi biri biraz dikkatli baksa benim içim gidiyor. Çok kötü bir psikoloji kendime engel olamiyorum Oğlum 23 aylik

Ben gittim ya geçen hafta hiç öyle birşey olmuyor hattaha bazıları oyunu bozuyor bnmki de dahil hattaha. Dinlemiyorlar. Belli olmuyor merak etme canm birtsne kız çok ağlıyor diye ona garip garip baktı anneler ama bebek netice de yavrular komut hiç biri almıyor ayrıca

Ben de senin gibi korkularla baslamistim ama orada her cocuk garip geliyo gidince. Bi baktim biri yere yatmis göz hizasinda araba süruyo biri el cirpiyo yani dedim ki icimden butun cocuklarda var oluyo boyle seyler. Biz anliyoruz hep beraberiz ama orda anlasilmiyor. Uzun sure devan edipte cocugunu tanimaya baslarlarsa belki. Ben iki ay boyunca hafta sonlari gittim bisey anlamadi kimse. Hatta bu forumdan bir arkadas da ordaymis bir gun denk gelmisiz bana biz de ordaydik dediginde sasirmistim. Cunku onun cocugunda bir gariplik oldugunu anlamamistim.

Benim bebisim 24 aylık krese 3 haftadır gidiyor bırakırken çok ağlıyor arada bir de durduk yerine agliyormus sizin bebisler nasil kreste yada ilk başlarda nasillardi

Tam 24 aylikti basladigimizda. 1.5 ay boyunca egitim suresi boyunca ciglik cigliga terler icinde agladi. Beni iceri alsalarda disari ciksamda agladi. Ordan cikmak istedi hep. Binayi gorse agliyordu. 1.5 ay sonra bir gun dersin ortasinda sustu oyuncakla oynadi. Sonra aglamalari azaldi git gide. Simdi mutlu giriyo mutlu cikiyo cok sukur. Kendinde emin ol. Uzuldugunu belli etme. Normal davran. Sonunda alisacak. Derse girerken ben burdayim burda beklicem de. Ders bitince de orada ol. Ben de cok telaslaniyidum dogrumu yapiyorum acaba diye dusunmeden edemiyodum ama dogru yapiyomusum.
Oglum 29 aylik.

Arkadaşlar iyi akşamlar , paylaşımlarınızı okurken nasılda motive oluyorum . Allah vakit ve emek harcayan hepinizden razı olsun . Şu sıralar benimde aklım karma karışık . Oğlum 3 yas 3 aylık . 6 ay önce dr Dr gezmeye başladık . Hem özel hem devlet net tanı yok ama takipteyiz . Özele artık gitmiyorum bu ay kontrolüm vardı ama geçenlerde bir iki sıkıntıda aradım geri dönüş yapılacaktı yapmadılar . Ama asistanı arada arardı nasılsınız fln kontroledin gelirsiniz vs vs . birazda ticaret kokusu alınca ister istemez soğudum . Devlet hastanesi de rapor vermiyor eğitim için gerek yok şuan kres evde ilgi devam diyor . Ama şuara davranışlarda değişiklik var oğlumun inatlaşma lar agresiflik isteklerini bekletmeme ufak tefek te olsa takıntı bende bir tavsiye ile 153 u aradım ve danışmanlığa gittim oyun terapisi için ama psikolog denver yapalım dedi masasından kalkmadan karşıdan oğluma gel şunu yap diyor oğlum yaptı ama eline de balon verdi sonra balona daldi durumu anlattım bana bence nöroloji ye gidin dedi. Dedimki gittik işitme testi istedi muayene etti psikiyatri ye yönlendirdi . Özel psikiyatri özel eğitim değil oyun terapisi diyor oda çok pahalı beni aşıyor. Başka tanıdıklarım var özel eğitimden almayı düşünen bile var hoca lardan memnun değil okul öncesi eğitimci çoğu aklım karma karışık . Daha nereye götürsem bilemiyorum . Barış hocadan bahsediyorsunuz . Muayene için randevu vs . nasıl neler yapıyor ne istiyor memnunmusunuz ? Şimdi aklımı bir kurcalayan da nöroloji uzm kendisi bu alan psikiyatri mi bakar nöroloji mi? Çok uzun oldu kusura bakmayın . Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim . Allaha emanet olun .

Csnm ama o daha çok küçük tabi inatlasma olacak hepsi tüm bebekler öyle ki

Ya bu oyun terapileri gerçekten cokmu pahalı galiba benim oğlumun ihtiyaç duyduğu olay da bu kimler veriyor bu terapiyi acaba

153 ne hattı sağlık bakanlığı mı

Barış hocaya da gitsen aynı şeyi der sana canım

İşitme testi kulaktan su bile alınınca oluyormuş hani bizr işitme normal dedi doktor ama illa isterseniz sıvı alırız demişti

Bizim yakın zamanda eeg çektirmemoz gerekiyor

Benm de kafam karışık nörolog gördü ama psikyatır da bakmalı mı hani barış bey 6 ay sonra gelin dedi geç kalmış olmaz mıyız hani psikalyatr ayda 1 çağırıyor galiba

Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim. Biz ilk otizm den şüphelenince Bakırköy e gittik asistan baktı denver istedi . Denver için 3 ay sonra ya gün verilince bana çok uzun geldi ve nisantasi nda bir Prof . a gittik bana ne otizm nede değil dedi. Söylediklerini yaptık oyun kres vs. 5 hafta sonra çok iyi ilerledigimizi söyledi komutları anlama bazı kelimeler başladı vs. ama oyun terapisi ile iyi ilerlersiniz dedi birini önerdi . Ama yeri etiler de bana uzak kadın ben gelirsem haftalık 800 siz gelirseniz 400 dedi. Bana çok geldi şuan karşılamam imkansız . Kres i tam gün yaptık. Ama oğlum tam güne geçince sabahları mutsuz gitmeye başladı . Ama okulda gayet normal mis. Bir tanıdık kızına kızı rahatsız değil daha da gelişsin diye 153 u arayıp oyun terapisi aldirmis. Tabii 4 yıl önce fln bende denemek istedim ama pek ilgilenmediler. Yada bana oyle psikolog denk geldi. Ben nöroloji gittim film çekilmedi ama kulak testi yapıldı. psikiyatri hem özel hem devlete gidiyorum. Devlette 2 ay sonra tekrar randevumuz var. En son gittiğimde my chat ve denver da ilerleme görüldü ve özel eğitim aldınız mı denildi hayır dedim. Otizm belirtileri çok azalmış. Ama hala anne gel baba gel dışında cümle yok birde kelimeler başladı kedi babanne vs. pasta görüncü iyiki doğdun semih diyir vs. ama hala içim içimi yiyor. Ya ben sabırsızım yada oğlum ağır gidiyor. Yaşıtları ile arasındaki fark çok maalesef. Bazı takıntıları var dışarıda mont ve şapkasını çıkarmaz arabada kucağimdan inmez yapışık durur . Geceleri 4 gundur çok uyanıyor . Öğretmenleri mevsim değişimi çocuklara ağır gelebiliyor diyor. Ama geç kalmaktan birşeyler i eksik yapmaktan endişeliyim. Ayrıca burada basaksehir de bir pedagog aradım onunda oyun terapisi seansı 45 dk 175 tl idi .Hakkımızda hayırlısı Rabbim tüm evlatlara şifa versin inşallah .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…