Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşlar hep okuyordum ama araniza töreni katıldım benim de oğluma atipik teşhisi kondu ram dan sonuç bekliyoruz ben hala inanmıyorum ocaktan bu yana televizyona kapattık ondan beri oğlumda gelişmeler var renkleri sayıları şekilleri biliyor söylüyor organlarını gösteriyor anne nerde baba nerde sorusuna cevap veriyor hayvanların seslerini söylüyor . Adın ne diyorum ahmet diyo yççkac yasindasin diyorum 3 diyo benim adım ne diyorum özlem diyor işaret parmağını kullanıyor topa vurup goll diyor süt istediği zaman getiriyo su istediği zaman başına geciyo bize sesleniyor ne istorsun deyince su diyo taklit etmesi iyi bunlar hep televizyondan sonra oldu tanı aldığımızda yoktu çok sinirli istedği olmayınca kendini yere atıyor. Takıntıları var kapıyı o kapatacak buzdolabını illa o kapatacak nesneleri yuvarlama yi seviyor değişik yemekleri ağzına sokmuyor yemiyor hep aynı şeyler yiyo tuvalet eğitimini alamadık özel eğitime başladık haftada bir saat şimdilik öğretmeni ahmetin görsel zekası çok iyi diyor yap bozları bir kere bakmada yerleştiriyor ama konuşma yok acaba gerçekten otizm varmı yoksa televizyondan olmuş olabilirmi sizce fikirlerimiz vıcık önemli benim için

Merhaba sizin yazdıklarınızı başından beri okudum.Acaba oğlunuz için evde yaptıklarınızı burada bizimle paylaşır mısınız. Bizim gibi annelere çok yardımcı olursunuz.Özel eğitim önemli tabiki ama evde geçirilen zaman daha önemli.Şimdiden teşekkür ediyorum

Dönem dönem yazdım yaptıklarımı. Aslında çok özel şeyler de yapmadım ilgilenmem gerekenden daha fazla ilgi ve ona sevgimi çok fazla gösterdim en başta çocuğunuzu yaşamın varlığına, eğlenceli şeyler olduğuna Ve buna onunda dahil olabileceğini alıştırarak başladım güncel olarak yaptığımız herşey buna dahil asansörden inmek çöp çıkarmak kitli sepetine kirlileri atmak dahil hepsinin bir amacı olmalıydı. Onun anlayacağı bir dilde . Daha sonrasında mesela 2 yaşında mu 2 yaş çocuğu neler yapabilir genel olarak düşünelim mesela 3 renk tanıması mı gerekir veya 2 şekil mi bilmesi gerekir nesne olarak neleri bilebilir bilişsel durumunu yaşına yaklaştırdım diyebilirim bunları örnek olarak veriyorum benim oğlum da üfleyememe vardı 2 yaşında baloncuk üfletme mum üfletme yaptırdım pipetle içme de nefes çalışmaları için çok etkili . İşaret parmağı ile istediği veya gösterdiği herşeyin ismini defalarca söyledim hatta bir dönem benim abartmamla da olabilir defalarca bayrak gösterirdi bana takıntı yaptı dşye ağlardım çok ağlardım şimdi düşünüyorum da o denli ağlamaya o denli depresyona çocuğumun psikolojisini iyi ki bozmamışım . Hikayeli senaryolu oyunlar oynadık beraber önceleri Bebek uyutma yedirme mesela bir leğenle araba direksiyonu yapıp sürme .daha sonra daha genişledi konular itfaiyeci olduk öğretmrn olduk şarkılar söyledik gibi. Geçtiğimiz yaz neredeyse parklarda geçti diyebilirim oğlum biraz ağır kanlı bir çocuk aheste aheste merdivenlerden çıkar hala ama parkta koştura koştura kaydırapa çıkmayı geçen yaz öğrendi . Duyuları için kum oynattım doldur boşalt yaptı hem duyu hem el göz koordinasyonu için süper bir etkinlik Biraz kuru kum sonra birazcık su koyup ıslatarak oynadık . Mandal Ve küçük renkli ponponlarla renkleri öğrendi şu an 3 yaşına 1 ay var neredeyse Bütün renkleri biliyor . Çimen'e dokunamazdı basamazdı ıslak şeylerden iğrenirdi şimdi çok çok hafif elim ıslandı diyip sildiriyor sadece . Çimen'lerde yuvarlanıyor . Kitap hep okudum ama kitaptan keyif alalı 3 ay oluyor çok seviyor yeni kitap istiyor . Parmak kasları zayıftı oğlumun parmaklarını birbirine bindiriyordu bişeyleri mıncıklama ipe boncuk dizme kıskaç hareketi yapma üstüne etkinlikler yaptık . Nesne kartları çalıştık.çok toplu taşımaya bindik beraber kalabalık ortamlarda rahatsız olmuyordu zaten ama mesela trenlerde açılıp kapanan kapıları çok izliyordu son zamanlarda çevresindeki insanlarla ilgileniyor . Aklıma gelmeyen daha bir sürü şey vardır. Genel olarak çok ilgilenmeli 1 yıl geçirdik .

Bütün bunlara rağmen hala eksikleri var davranış
Olarak grup içinde gruba uyma Ve söz dinlememe gibi mesela sınıfta çok yatıyormuş öğretmrn kalkar mısın diyince banane kalkmayacağım diyormuş bu sebeplerden dolayı sanırım okul gezisine öğretmrni götürmüyor çocuğunuz öok hafızalı hemen öğreniyor ama şu an okul gezisine götüremem grupla hareket etmesi yeterli değil dedi O an kendime geldim rehavete kapılmıştım biraz ama iyi oldu bana

Benim oglumda şuan 22 aylik sürekli yere yatarak oynama isteği var. Size bir sorum olacakti üflemeyi ve pipetle çekerek içmeyi nasil öğrettiniz? En çok merak ettiğim şey bu ikisi bu aralar

Benim oglumda şuan 22 aylik sürekli yere yatarak oynama isteği var. Size bir sorum olacakti üflemeyi ve pipetle çekerek içmeyi nasil öğrettiniz? En çok merak ettiğim şey bu ikisi bu aralar
Pipetle çekmeyi kendi öğrendi içgüdüsel sanırım ama üflemeyi sevdiği şeylerle öğrenmesi daha kolay çoçuğa üfle dersek hele ki inatçıysa benim oğlum gibi üflemez küçük pastaların keklerin üzerine pasta mumu koyup üfletmek hoşlarına gider üfff üffff yapıyordum bende tabi yanında ilk zamanlar içine çekiyordu önceleri söndürmeye nefesi de yetmiyordu yapa yapa öğrendi sonra söndürme isteğiyle kuvvetlendirmeye başladı o 2 liraya satılan baloncuk yapan küçük oyuncaklar çok işe yaradı .

Aslında çocuğunuza atipik otizm tanısı ne zaman ne kadar sürede konuldu bilemem bu tanıyı koyan Dr ada birşey diyemem ama bizde aynı yoldayız . Oğlum 3 yaşında devlete gittiğimde asistan Dr baktı ve denver vs istedi daha sonra uzman Dr bakacak dedi denver için 3 ay sonraya gün verilince bekleyemedik. Özel bir Prof a gittik. 1 saat ten fazla oğlumla oynamaya çalıştı gozlemledi vs. otizm diyemem ama yokta diyemem otizm hemen konuşabilen anlaşılan bir durum değil dedi çok ağır değil ise 2 ay evde sürekli ilgi oyun ve yarım gün kreşe gittik bu arada başka devlet Dr üna da gittim oda benzer şeyler söyledi . 2 ay sonunda özel Dr 2 ay da çok fark etmis böyle devam dahada hizlanmamiz için pedagog tan yardım alabiliriz dedi bu kisim beni aştı çünkü aylığı 3600 civarı idi ben gidersem ki uzak ozmn da 1900 fln kresi tam güne cevirdik geçen devlete kontrole gittik güzel gelişmeler var dedi . oda ayni sizin ki gibi dönen nesnelere ilgili kapı kapatma vs şu sıralar huysuz oyun oynamayı azalttı yeni taktikler deneyeceğiz . ama demek istediğim otizm demediler ama şuan yaşıtlarından geride ve farklı farklılıktan kastım bazı takıntıları var her türlü bu yolu aşmak zorundayız ve anlattığınız a göre güzel ilerlemeler iniz var. bence hiç boslamadan böyle devam edin en kısa zamanda bu zor süreci atlatmaniz ümidiyle iyi geceler . oğlum 3 yaşında

Çok teşekkür ediyorum benim oğlumla iki yaş üç aylık.üç aydır kendi imkanlarımızla özel eğitim aldırmıyorum haftada bir saat.Evde geçirdiği zaman çok önemli.özel eğitimdeki ödevlerimi bitince biz de anlattıklarınıza benzer şeyler yapıyoruz.Konulu oyunlara başladık yedi yaşında ablası da katılıyor doktorculuk kuaförlük gibi.kostüm falan bile gooooiyiyoruz ilgisini çeksin diye ama henüz severek oynamıyor.Sanırım en önemli şey sabır.Sizin yazdıklarınızı okuyunca oğlunuz çok çabuk gelişme katetti sanki yada bize öyle geldi.en iyi yaşayan bilir.ben de işaret parmağını kullanmayı öğrettim ama zorda kalmadan kullanmıyor.hep ben hatırlatıyorum. Kendisi göstermiyor işaret parmağı ile.twk tük kelimeleei var ama çok sık kullanmıyor.Bu durumlar beni çok üzüyor. Bazen ümitli oluyorum bazen ise s sanki hiçbişey düzelmeyecek. Bu arada özel egitim i hafta da iki saat e çıkardık.

Konya da görürdüm dok. O zaman kötü geçmişti gözlerini kapattı hiç dinlemedi doktoru hiç iletişime geçmedi zaten ondan sonra rapor süRecine geçtik danver testi yapıldı ordada yukarıda saydıklarım hiç birini yapamıyordu ben çalışan bi anneyim büyük ihtimal bakıcı tüm gün televizyon izlqtmiş tel hayatımızdan cikalı oldu bu gelişmeler en azından suna seviniyorum iki aydır güzel ilerlediğini düşünüyorum inşalla böylede devam eder ben ilçede yaşıyorum kreş bakıcı olanakları sıkıntılı oğlumun raporu ile eşin öğretmen tayin isteyebilirsek büyük şehire çok daha iyi olacak inşallah

Bence güzel ve doğru bir yolla güzel ilerlersiniz ve ilerlemis siniz bu şekilde devam eder bol ilgi hayali oyun kres yaşıtları ile zaman geçirme çok faydalı olacabilir.

Arkadaşlar merhaba , uzun zamandır yazamadım . arada girip yazdıklarınızı okuyorum . Oğlum dan bahsetmiştim sizlere 3 yasinda kreşe başladık özelede devlette gidiyoruz henüz tanısı yok . Bu süre içerisinde değişikler oldu . Anne baba dede anneanne babanne abla abi amca kalk otur gibi kelimeler başladı . Fakat iyiye giden yanların yani sıra birşeyler tuhaf geliyor . Şu sıralar sabahları kreşe giderken çok huysuz mutsuz gidiyor gitmemek için direniyor . Bir haftadır kreste elini ağzına sokmaya başlamış ve öğretmen elini çıkar dedikçe inatla daha çok yapiyormus evde böyle bir davranış sergilemiyor. Sadece kreste buna benzer sorunlarla karşılaşaniniz varmı acaba ? Ne yapmalıyız fikirlerinize ve deneyimlerinize ihtiyacım var şuan . şimdiden teşekkürler Allaha emanet olun . oğlum 3 yaşında

Bence güzel ve doğru bir yolla güzel ilerlersiniz ve ilerlemis siniz bu şekilde devam eder bol ilgi hayali oyun kres yaşıtları ile zaman geçirme çok faydalı olacabilir.
İnşallah elimden geleni yapıyorum kısıtlı zamanda yaşı tutmsdığından kreş alması devlette önümüzdeki yıl oluyormuş özel var bi tane kaka eğitimi istiyor hayırlısı artk ben elimden geleni yapacam gerisi rabbime kalmış

Slender merhaba sizden 6 ay büyüğüz bizde kreşe istekli gitmiyoruz ve zaman zaman bizdede bahsettiğin türde takıntılar oldu. Hatta bundan 2-3 ay önce elini ısırmıştı. Panikle dr u aradım ilgilenmeyin söner dedi gerçekten öyle oldu. İlgilenmemeyi deneyin bence

Çok teşekkür ederim cevabınız için . Aklımda bir sürü soru işareti acaba kresten mi alsam ne yapsam kresten alsam evde sıkılıyor yanlız kalıyor . Özel eğitim iki gittiğim Dr da şuan için bekleyin dedi hep bir tedirginlik . umarım dediğiniz gibi bu hareketi çabuk soner . iyi akşamlar

Bende kreşe girerken mutsuz halini görünce üzülüyorum ama yapacak bişey yok ysşıtlarıyla olması gerekiyor. Ayrıca ben gidince normale dönüyormuş biraz annelerede yapıyorlar . Siz bu kadar slışmışken almayın bence başa dönersiniz iyi akşamlar

Ozluyordur derdini de tam anlatamayinca zorlaniyordur tam gun.
Evet bugün kreşe gittim . Müdür ve psikologlagörüştüm onlarda aynı düşüncede ayrıca sınıfa yeni iki öğrenci başlamış öğretmen anladıkları için onlara daha yoğunlaşmış öğretmeni çok seviyordu onuda kıskandığı için olabilir dediler bir süre bir kaç saat erken alacağım . biraz zamana bırakacağız bakalım inşallah bu dönemi çabuk atlatir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…