Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
günaydın oğlum yine hasta oldu boğaz enfeksiyonu geçiriyo dün akşam doktordaydık yine antibiyotikler ateş düşürücüler hiçbişey fayda etmiyo ateşler içinde yanıyo bebeğim

günaydın oğlum yine hasta oldu boğaz enfeksiyonu geçiriyo dün akşam doktordaydık yine antibiyotikler ateş düşürücüler hiçbişey fayda etmiyo ateşler içinde yanıyo bebeğim

ah canım kıyamam çok fena oluyolar havalar bi sıcak bi bakmışsın rüzgar soğuk terliyolar bende çok korkuyorum bu ara sonbaharda geldi bu ay aşılarıda var grip aşıları bi hastalanmadan vurdursam hasta olunca yapmıyo dr çok geçmiş olsun canım halini tahmin edebiliyorum insanın içi sızlıyor keşke hiç hasta olmasalar ben diyorum hepinizin yerine ben olayım hasta kıyamam

hep uyumak istiyo kaldırdım zorla çorba içti duş aldırdım mutfağa gittim geldim yine uyumuş 38.5 ateşi var ama en çok buğazları yanıyo..terlemekten hasta oluyo hep zaten doğumgününde çok koşturdu bide dondurma yedi işte sonuç

kızlar merhaba
benım 22 aylık bır oglum var ve netten arastırdıgım kadarıyla
sankı bazı otızm belırtılerı var
ınanılmaz uzuluyorum salı gunu dr a gıdıcem
gebzede oturuyorum ben
bana anadolu yakasında yada ızmıtte onerebılecegınız bır dr varmı
napıcagımı bılmıyorum nolur bana bı yol gosterın
ogluma baktıkca aglıyorum
esım bı problem oldugunu kabul etmıyo daha kucuk abartıyosun dıyo
yardım edın lutefn

mehaba hangi davranışlar otizime uyuyor sence..hemen telaşlanma canım sakin ol bişeyi yoktur inşallah anadolu yakasında bildiğim hiç doktor yok biz cerrahpasaya gidiyoruz özele gidiceksiniz sanırım siz

bende özele götürmedim ben haydarpaşa gata ya götürüyorum çokmasum cuğumun dediği gibi biraz daha açarsanız konuyu daha iyi olur çokmasumcum nasıl oldu oğluşun daha iyidir inş

biz ilk çapa tıp fakültesine gittik tlf randevu almıştım ama 3 ay sonraya vermişlerdi sonra tanıdık vasıtası ile çapanın ücretli muaynesine gittim şüphelerim netleştikten 3 gün sonra 1 yıl oraya devam ettim..şimdi cerrahpaşa barış korkmaz alanında çok iyi bir doktor tüm tektikleri de istiyor önce ben birdaha çocuk yaparsam beni ve eşimide tarama yaptırıcak gen testi falan...oğlum daha iyi canım ateşi 37,6 ydı en son şimdi yine ölçücem saat başı ölçüyorum yanında yatıyorum zaten en çok korktuğum şey havale falan geçirmesi aklımda hep bu kötü düşünce var sabaha kadar uyumam ben şimdi

biz ilk çapa tıp fakültesine gittik tlf randevu almıştım ama 3 ay sonraya vermişlerdi sonra tanıdık vasıtası ile çapanın ücretli muaynesine gittim şüphelerim netleştikten 3 gün sonra 1 yıl oraya devam ettim..şimdi cerrahpaşa barış korkmaz alanında çok iyi bir doktor tüm tektikleri de istiyor önce ben birdaha çocuk yaparsam beni ve eşimide tarama yaptırıcak gen testi falan...oğlum daha iyi canım ateşi 37,6 ydı en son şimdi yine ölçücem saat başı ölçüyorum yanında yatıyorum zaten en çok korktuğum şey havale falan geçirmesi aklımda hep bu kötü düşünce var sabaha kadar uyumam ben şimdi

zaten tanıdıklar olmasa yanmışız bekle ayların geçmesini bizde bu ayın 15inde arıcak benim dr gatadaki psikoloğu arkadaşıymış randevu ayarlıycak yoksa ordada sivillere biraz geç veriyorlar randevu alabilmek için randevu alıyoruz allahtan benim doktorum orda çok iyi bir insan ya daha önce sordummu bilmiyorum ama barış korkmaza neden 1yıl gittin tetkik derken ne tetkikleri anlamadım çünkü ben önce çocuk nöroloğuna gittim o psikoloğa yolladı hemen rapor çıktı ve eğitime başladı bu ay raporumuz doluyo 1yıllıktı yeniden aynı yollardan geçicez tek fark öğretmenimiz ram a rapor yollıycakmış

zaten tanıdıklar olmasa yanmışız bekle ayların geçmesini bizde bu ayın 15inde arıcak benim dr gatadaki psikoloğu arkadaşıymış randevu ayarlıycak yoksa ordada sivillere biraz geç veriyorlar randevu alabilmek için randevu alıyoruz allahtan benim doktorum orda çok iyi bir insan ya daha önce sordummu bilmiyorum ama barış korkmaza neden 1yıl gittin tetkik derken ne tetkikleri anlamadım çünkü ben önce çocuk nöroloğuna gittim o psikoloğa yolladı hemen rapor çıktı ve eğitime başladı bu ay raporumuz doluyo 1yıllıktı yeniden aynı yollardan geçicez tek fark öğretmenimiz ram a rapor yollıycakmış

çapaya bir yıl gittim canım raprumuz çapada çıktı zaten psikolg muaynesinden 1 ay sonra rapor alıp özel eğitime başladık 3 ay ara ile kontrole gittik çapaya...sonra cerrahpaşada barış korkmaza noroloji doktoru tektik derken beslenme uzmanına ve eeg ye yollayan yine barış bey oldu bizi çapa eeg falan istemedi şimdi 3 ay ara ile yine barış beye gidiyoruz şikayetlerimiz varsa dile getiriyoruz en son ilaç için erken demişti ben hiperaktif dedim hayır değil 15 dk oturuyor dedi..ben tekrar bebek sahibi olursam yine aynı şeyler olurmu diye endişelerimi söylemiştim hamile kalmadan önce genetik testi yapılıyormuş onları yaptırırız dedi bizim raporda nisanda dolucak yine barış beyden rapor çıkarmasını istiycem ramdada kayınpederimin köylüsü var çabucak halolur inşallah raporları hep 1 yıllık veriyorlarmış artık

arkadaşlar merhaba,
daha önce şu başlıkta derdimi dile getirmiştim http://www.kadinlarkulubu.com/davranis-bozukluklari/322619-otizimli-cocugu-olan-anneler-11.html
sorun yeğenim. ailesi tatilden döndü 3 yaşında ki yeğenimi henüz doktora götürmediler, ben internette yaptığım araştırmalar sonucu atipik otizm olabileceğini düşünmeye başladım.
çocugumuz pek hareketli yaşının gereği davranıslar sergilemiyor, geçen gün çizdiği resmi gördüm (sadece karalama) daha çok moralim bozuldu.
tıkandım kaldım anne babasına götürün diyemiyorum, toz kondurmuyorlar, çocugu çok zeki sanıyorlar aksine.
ben yaptıklarını ve yapamadıklarını sıraladım. sizler ne önerirsiniz bana, ben mi abartıyorum çocuk normal ama ben mi kuruntu yapıyorum. yoksa acilen uzman mı görmeli.
ne zaman açsam konuyu konuşma terapistine götürücez bakıyoruz vs. diyorlar. bence durum farklı, nasıl yönlendirebilirim. hangi anne babaya çocugun otistik olabilir denir ki. ya da nasıl denir?
:KK43:( çok sıkıntılıyım. çaresiz kaldım tavsiye bekliyorum, o kadar çaresizim.

3 yaşınadaki bir çocuktan anlamlı resimler yapılması beklnemezki zaten karalama yapması normal bide gelişimi gecikmiş hiç konuşmayan bi çocuktan bahsediyorsunuz böyle olmasa bile 3 yaşında bi çocuk resim çizemez karalama yapar

genel olarak karalama yapıyor olabilir ama 3 yaşında bir çocuk resimde yapabilir. biz çok çocuklu bir aileyiz, resim yapamayan yegenlerimde vardı, şaşırtacak şeyler çizenlerde.
ama resim yapamayan yegenlerimin diğer gelişimlerinde sorun yoktu konuşması, iletişimi, hal hareketleri, oyun oynaması, oyun kurması.. vs.. lütfen resim olayına takılmadan, diğer yazımda ki özelliklerine bakarmısınız vaktiniz varsa.

genel olarak karalama yapıyor olabilir ama 3 yaşında bir çocuk resimde yapabilir. biz çok çocuklu bir aileyiz, resim yapamayan yegenlerimde vardı, şaşırtacak şeyler çizenlerde.
ama resim yapamayan yegenlerimin diğer gelişimlerinde sorun yoktu konuşması, iletişimi, hal hareketleri, oyun oynaması, oyun kurması.. vs.. lütfen resim olayına takılmadan, diğer yazımda ki özelliklerine bakarmısınız vaktiniz varsa.

bugün bir seminere katıldım ben oradaki konuşmacının söylediklerinden yola çıkarak size şunu söyleyebilirim her çocuğun kendine özgü yetenekleri vardır biri çok güzel resimler yaparken diğeride çok güzel müzük aletleri çalabilir. otizim spektrum bozukluğu içinde alan bir çocuksa eğer onu başarılı olduğu alanlarda desteklemek gerekir birşeyi yapamıyorsa neden yapmadın niçin yapmıyorsun aaa bak yapamıyor işte demek yerine önce öğrtemek gerekiyormuş model olmak çocuğa bunu öğretmek otizimli çocukların çoğu bir oyunu başlatıp devamını getirme yetisine sahip değil bunları öğretmek gerekir önce...yiğeniniz a tipik otizimli size göre ama bu doktor tarafından onaylanması gerekir özel psikoloğa gidilirse hemen kreşe verin sosyalleşsin uyaran eksikliği var otizim yok diyecekler muhtelemen devlet hastanesine gidilmesini öneririm ben aile anlamıyor konuyu kapatıyor geçiştiriyor diyorsunuz onlara göre normal geliyor demekki çocuklarında bir farklılık olduğunu sezmemişlerdir annelik içgüdüsü yakıştıramıyor olabilir siz araştırma yaptığınızı yada bir program izlediğinizi otizim belirtilerin konuşulduğu ve yiğeninize uyduğundan endişe ettiğinizden bahsedebilirsiniz eğer gerçekten otizim var ise tanı koymak için yarım saat bir zaman yeter zaten...3 yaşındaki bir çocuk için geç kalınmış değil benim oğlum 26 aylıkken başladı özel eğitime 3 yaşında konuşuyordu zaman kaybetmesinler bu çocuk için çok önemli

melodicim bugün okulumuzun semineri vardı okul öncesi eğitim semineri okulda davranış problerini çözme ve ortadan kaldırma çok faydalı bilgiler vardı sanırım bu hafta broşürde hazırlıycaklar olursa yazanları burada paylaşıcam

arkadaşlar merhaba,
daha önce şu başlıkta derdimi dile getirmiştim http://www.kadinlarkulubu.com/davranis-bozukluklari/322619-otizimli-cocugu-olan-anneler-11.html
sorun yeğenim. ailesi tatilden döndü 3 yaşında ki yeğenimi henüz doktora götürmediler, ben internette yaptığım araştırmalar sonucu atipik otizm olabileceğini düşünmeye başladım.
çocugumuz pek hareketli yaşının gereği davranıslar sergilemiyor, geçen gün çizdiği resmi gördüm (sadece karalama) daha çok moralim bozuldu.
tıkandım kaldım anne babasına götürün diyemiyorum, toz kondurmuyorlar, çocugu çok zeki sanıyorlar aksine.
ben yaptıklarını ve yapamadıklarını sıraladım. sizler ne önerirsiniz bana, ben mi abartıyorum çocuk normal ama ben mi kuruntu yapıyorum. yoksa acilen uzman mı görmeli.
ne zaman açsam konuyu konuşma terapistine götürücez bakıyoruz vs. diyorlar. bence durum farklı, nasıl yönlendirebilirim. hangi anne babaya çocugun otistik olabilir denir ki. ya da nasıl denir?
:KK43:( çok sıkıntılıyım. çaresiz kaldım tavsiye bekliyorum, o kadar çaresizim.

çocuğu kreşe göndersinler zaten farklılık varsa onlarda aileyi hemen rehberlik araştırma merkezine yolluyor dikkatli eğitimli bir kreşse tabi

doğru insanların eline düşmesi çok önemli, iyi bir uzmanın. mesela herkes cocuk doktorunun bu durumu farkedemeyeceğinden bahsediyor, ya da konusma terapistinin.korkumda bu çünkü bizimkiler cocugu doktora götürdük tek konuşması sorun diyor.
anormal durgun, hiçbir şey yapmayan bir çocuk, çocuklar her gün yeni şeyler ogrenir, anlatmayı bitiremezsiniz şimdide bunu yaptı şunu yaptı diye. elbette her cocugun gelişim hızı yetenekleri farklıdır, ancak bu çocukta hiçbir gelişim ve yetenek yok. 10-12 aylık bir çocuk neler yapabiliyorsa o da max. onun tepkileri, ifadelerini yapabiliyor.
bebeklik döneminden beri yaptığı gelişen değişen pek bir şey yok. anne babası bile bir niteliğinden bahsedemiyor inanın. ay bugun çok agladı, şunu gördü çok korktu 2 saat aglad, ablas tv izlerken onu engelledi fln yapılan tek muhabbetimiz.
bizimkilerin sorunu şu, kimsenin ne dediğini önemsemezler. yoruma açık değiller. ben bişi desem he he.. derler ama sonra neye inanıyorlarsa onu yaparlar. aydın kişiler değiller, gündemi takip etmezler, kitap hiç okumazlar, gazete ne bilmezler, çevrelerinde kendi çocuklarından başka çocuk gözlemleme şanslarıda pek yok. otizm ne demek olduğundan haberleri olduğunu sanmıyorum, yürüme engelli çocuklara denir deseler şaşmam.
ee zaten insan kendi çocuguna olumsuz şeyleri konduramaz. okumuş aydın insanlar bile bunu zor farkederken ve otizm bu kadar geniş bir yelpazeyken. dogru insanların eline bu çocugu nasıl ulaştıracağız =(
ben gerçekten ne yapacağımı bilemiyorum bu yüzden. çocugu alıp gizlice götürmekte aklım. artık ne derlerse desinler. açık açık söylemeye çalışacağım ya da birisine dedirteceğim. dilim varmıyor. konuyu açtığımda lafı tıkıolar agzıma =( allahım çocuklara kıyamıyorum, hiç kıyamıyorum.

sizi ayrıca çok tebrik ediyorum erken zamanda yapılması gerekenleri yaptığınız için, bu çok buyuk sans cocuk için. bu özel çocukları allah sizin gibilerin eline versin. akıllı aydın insanların.

doğru insanların eline düşmesi çok önemli, iyi bir uzmanın. mesela herkes cocuk doktorunun bu durumu farkedemeyeceğinden bahsediyor, ya da konusma terapistinin.korkumda bu çünkü bizimkiler cocugu doktora götürdük tek konuşması sorun diyor.
anormal durgun, hiçbir şey yapmayan bir çocuk, çocuklar her gün yeni şeyler ogrenir, anlatmayı bitiremezsiniz şimdide bunu yaptı şunu yaptı diye. elbette her cocugun gelişim hızı yetenekleri farklıdır, ancak bu çocukta hiçbir gelişim ve yetenek yok. 10-12 aylık bir çocuk neler yapabiliyorsa o da max. onun tepkileri, ifadelerini yapabiliyor.
bebeklik döneminden beri yaptığı gelişen değişen pek bir şey yok. anne babası bile bir niteliğinden bahsedemiyor inanın. ay bugun çok agladı, şunu gördü çok korktu 2 saat aglad, ablas tv izlerken onu engelledi fln yapılan tek muhabbetimiz.
bizimkilerin sorunu şu, kimsenin ne dediğini önemsemezler. yoruma açık değiller. ben bişi desem he he.. derler ama sonra neye inanıyorlarsa onu yaparlar. aydın kişiler değiller, gündemi takip etmezler, kitap hiç okumazlar, gazete ne bilmezler, çevrelerinde kendi çocuklarından başka çocuk gözlemleme şanslarıda pek yok. otizm ne demek olduğundan haberleri olduğunu sanmıyorum, yürüme engelli çocuklara denir deseler şaşmam.
ee zaten insan kendi çocuguna olumsuz şeyleri konduramaz. okumuş aydın insanlar bile bunu zor farkederken ve otizm bu kadar geniş bir yelpazeyken. dogru insanların eline bu çocugu nasıl ulaştıracağız =(
ben gerçekten ne yapacağımı bilemiyorum bu yüzden. çocugu alıp gizlice götürmekte aklım. artık ne derlerse desinler. açık açık söylemeye çalışacağım ya da birisine dedirteceğim. dilim varmıyor. konuyu açtığımda lafı tıkıolar agzıma =( allahım çocuklara kıyamıyorum, hiç kıyamıyorum.

sizi ayrıca çok tebrik ediyorum erken zamanda yapılması gerekenleri yaptığınız için, bu çok buyuk sans cocuk için. bu özel çocukları allah sizin gibilerin eline versin. akıllı aydın insanların.

teşekkür ederim bende şunu söylemek isterim bende otizimin ne olduğunu bilmezdim otizm diye birşeyler duyuyordum ama özellikleri nelerdir bilmiyordum oğlum tam 2 yaşındayken niye konuşmuyo bu çocuk derken kendimce araştırmaya başladım ve bu yol beni hep otizime götürdü kaçış yoktu ben kendimce tanıyı evde koydum doktor tarafındanda ilk önce kreşe verin 2 ay sonra yine gelin dedi ikna olmadım ben profosere gittim ve a tipik otizim kreş özel eğitim derken çok yol aldık otizim hayat boyu devam eden bir rahatsızlık evet ama bunu en hafif şekilde yaşayacağımıza inanıyorum tek hedef oğlumun büyüdüğünde başkarının yardımına ihtiyaç duymadan yaşaması belki üniverste okumuycak meslek sahibi olamıycak ama olsun eşim esnaf onun yanında çalışır büyüdüğü zaman babasına yardımcı olur...siz en iyisi şöyle yapın ilçenizde bulunan rehberlik araştırma merkezine gidip randevu alın ve durumun acil oldğunu söyleyin test yapıcaklar çocuğa gelişim testi denver diyorlar çıkan teste göre çocuğun ciddiyeti ortaya çıkar ve size sonucu söyleyip doktora yönlendirirler anlatıklarnıza göre mutlaka gönderirler...ve anne çocuğum 2 saat ağlıyor diyormuş neden ağlıyor bu çocuk 2 saat neden korkuyor bu bile doktora gidilebilesi bir sebep

Otizm Tarama Testi

Aşağıda anne babaların çocuklarının davranışlarını gözlemleyerek doldurabilecekleri Otizm Tarama Testi yer almaktadır (About Pediatrics - Pediatric Parenting and Medical Advice). Anne baba, testte yer alan her bir ifadeyi dikkatle okuyarak, o ifadenin çocuğu için doğru olup olmadığına karar vermeli, doğru ya da yanlış seçeneklerinden birini işaretlemelidir.

Sorular Doğru Yanlış
Çocuğunuz,
1 İsmini söylediğinizde tepki vermez.
2 İsteklerini ifade edemez.
3 Konuşması gecikmiştir.
4 Yönergelere uymaz.
5 Bazen sağırmış gibi görünür.
6 Bazen işitiyor bazen işitmiyor gibi görünür.
7 Bir şeyi işaret etmez, el sallamaz.
8 Önceleri birkaç sözcük söylerdi, babıldardı ama şimdi bunları yapmıyor.
9 Şiddetli öfke nöbetleri var.
10 Garip, tuhaf davranışları var.
11 Çok hareketlidir, işbirliği yapmaz ve oppositional
12 Oyuncaklarla nasıl oynayacağını bilmez.
13 Kendisine gülümsediğinizde size gülümsemez.
14 Göz kontağı zayıftır.
15 Bazı şeylere takılır, başka şeylerle uğraşmak istemez.
16 Tek başına oynamayı tercih eder gibi görünür.
17 Nesneleri sadece kendisi için alır.
18 Yaşına göre çok bağımsızdır.
19 Bazı şeyleri yaşıtlarına göre erken yapar.
20 Kendi dünyasında gibi görünür.
21 Diğerlerini dinlemiyormuş gibi görünür.
22 Diğer çocuklarla ilgilenmez.
23 Parmak uçlarında yürür.

melodicim bugün okulumuzun semineri vardı okul öncesi eğitim semineri okulda davranış problerini çözme ve ortadan kaldırma çok faydalı bilgiler vardı sanırım bu hafta broşürde hazırlıycaklar olursa yazanları burada paylaşıcam

çok sevinirim merakla bekliyorum canım nasıl oldu oğlun düzeldimi biraz

çocuğu kreşe göndersinler zaten farklılık varsa onlarda aileyi hemen rehberlik araştırma merkezine yolluyor dikkatli eğitimli bir kreşse tabi

ben eğitime başlamamıştık daha bi kreşe yollamıştım bikaç ay ve sötlememiştim ama kreşin psikoloğu aradı ve görüşmek istedi bende hemen gittim anlamış tabi bende evet dedim eğitime başlıycaz dedim

X