Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
kızlar yukarıya sıraladıgınız ozellıklerden cogu uyuyo
marmara unv bı kac ay sonraya gun verdıler
bende unv profunun ozelıne gıdıcem
tanıdık falan da yok boyle baya masraflı olacak ama olsun
sımdı ben krese gondereyım mı
bı de tam oglumla ılgılı suphelerımı netlestırdıgım ay hamıle kaldım
cok korkuyorum hem oglumla yeterınce ıgılenemıycem hem de aynı seylerı yasıycam dıye
tecrubelerınızı paylasın benımle neler beklıyo benı hıc bılmıyorum
esım kızıyo bana bı sey yok dıye bı de onunla ugrasıyorum
benım oglum okumayacakmı sımdı
cok perısanım
neler yapmam gerekıyo fırsat buldukca anlatın bana nolur

cok korkuyorum hem oglumla yeterınce ıgılenemıycem hem de aynı seylerı yasıycam dıye
cok perısanım

3 özellik çok az tahmin edersem parmak ucunda yürüme,Kendisine gülümsediğinizde size gülümsemez,Bazı şeyleri yaşıtlarına göre erken yapar. bunlar olabilir..yardımcı olabildiysem ne mutlu bana güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim yiğeninizin yoluda açık olsun allah onu iyi eğitimcilerle karşılaştırsın

yoo hayır malesef sadece 3 madde dışında tümü uyuyor :KK43:(
sizin yazdıklarınızdan sonra araştırmama devam ettim ve bebeklik döneminde agu gugu yapmayan bebekler için kırmızı alarm demişler. 6 ay ila 12 ay arası,
inanın sadece bakardı, hiç agu gugu yoktu, biz oynatırdık güldürmeye çalışırdık tepki vermezdi boş bakardı. o zamandan beri bana garip geliyor, bir bebek nasıl agu gugu yapmaz gülücük atmaz şaşardım, aşırı sakin bir çocuktu hala öyle, donukluk derecesinde, sinir krizleri dışında. yanınıza gelir ruhunuz duymaz, nefesini duymazsınız, sessizce dolaşır.
şimdi yine biraz gülüyor, ablasının oluşunun ona artısı olduğunu düşünüyorum. ama şefkatle yaklaşıp sevdiğinizde, onunla konuştuğunuzda değil, mesela bir oyun yaparsanız, ne bileyim karnını mıncıklarsanız falan.. demin eşimle paylaştım durumu, saçmala konuşamamasından başka sorun yok dedi, özellikleri sıraladım, otizm demedim, gelişim bozuklugu olabilir dedim sadece ona bile yok diyor.
eşim bile sert tepki veriyor ailesine açılmam nasıl mumkun olacak bilemiyorum.
of bilemiyorum, belki kişiliğidir, donuktur ya da sadece çok uyanık bir çocuk değildir.

cok perısanım

güçlü olun ne olur, bakın ben farkında olmayan bir aileyi uyarmak için çırpınıyorum dunyadan bir haberler. bunu farketmek bence buyuk adım.
özel dersler sizin cabanızla oğlunuz çok yol katedecektir. allah bahtınızı, yolunuzu, kalbinizi açık etsin.

cok perısanım

çok tedirginsin canım önce bir sakin ol..ve doktora gitmeden süphelerinden emin olamazzsın kre ver tabi hiç bir zararı olmaz eşler kabullenmez benim eşim de kabul etmiyor işine gelmiyo çünkü yük almak zor geliyo

yoo hayır malesef sadece 3 madde dışında tümü uyuyor :KK43:(
sizin yazdıklarınızdan sonra araştırmama devam ettim ve bebeklik döneminde agu gugu yapmayan bebekler için kırmızı alarm demişler. 6 ay ila 12 ay arası,
inanın sadece bakardı, hiç agu gugu yoktu, biz oynatırdık güldürmeye çalışırdık tepki vermezdi boş bakardı. o zamandan beri bana garip geliyor, bir bebek nasıl agu gugu yapmaz gülücük atmaz şaşardım, aşırı sakin bir çocuktu hala öyle, donukluk derecesinde, sinir krizleri dışında. yanınıza gelir ruhunuz duymaz, nefesini duymazsınız, sessizce dolaşır.
şimdi yine biraz gülüyor, ablasının oluşunun ona artısı olduğunu düşünüyorum. ama şefkatle yaklaşıp sevdiğinizde, onunla konuştuğunuzda değil, mesela bir oyun yaparsanız, ne bileyim karnını mıncıklarsanız falan.. demin eşimle paylaştım durumu, saçmala konuşamamasından başka sorun yok dedi, özellikleri sıraladım, otizm demedim, gelişim bozuklugu olabilir dedim sadece ona bile yok diyor.
eşim bile sert tepki veriyor ailesine açılmam nasıl mumkun olacak bilemiyorum.
of bilemiyorum, belki kişiliğidir, donuktur ya da sadece çok uyanık bir çocuk değildir.

tamam bende onu demek istedim 3 madde dışında tümü uyuyor...oğlum 7 aylıkken bay bay yapıyordu ve bay bay diyodu 1 yaşında baba ,gel psi psi, dede ,hav hav. ve bu gibi bebekken de çok bıbıldardı biz hatta bu çocuk çabuk konuşacak falan diye seviniyoduk çok gülerdi kucakta olmaktan hoşlanıyodu cee oyunu oynuyodu bizimle sonra içine kapandı konuşma azaldı işte aşılardan şüphelendim hep ama testler normal çıktı

cok sgolun kızlar
gercekten destege cok ıhtıyacım var
fazla vakıt kaybetmek ıstemıyorum oyuzden
napmam gerektıgını hemen ogrenmek ıstıyorum
ozel egıtım rehablıtasyon merkezlerınde verılıyo dımı

tamam bende onu demek istedim 3 madde dışında tümü uyuyor...oğlum 7 aylıkken bay bay yapıyordu ve bay bay diyodu 1 yaşında baba ,gel psi psi, dede ,hav hav. ve bu gibi bebekken de çok bıbıldardı biz hatta bu çocuk çabuk konuşacak falan diye seviniyoduk çok gülerdi kucakta olmaktan hoşlanıyodu cee oyunu oynuyodu bizimle sonra içine kapandı konuşma azaldı işte aşılardan şüphelendim hep ama testler normal çıktı

bende bir otizmli çocugun nenesiyle konuşmuştum, eskiden bu kadar yoktu artık aşılar vitaminler, bunlardan supheleniyorlar diyordu. ah bilemiyorum, gerçekten dunyanın civisi çıktı. bizimkde baybay yapıyor, biraz açıldı sayılır. kucaga çağırırsan geliyor ama sen kendin alırsan kıyameti koparıyor, ben çocukalrı çok severim iletişimim çok iyidir, birtek onunla iletişim kuramıyorum, oyun oynayamıyorum sallamıyor resmen, kendi diyarında. dialog kuramıoyorum. canım kuzum nasılsın seni seviyorum vs. diyorum boşboi bakıyor, normalde heyecanlanır tepki verir çocuklar, sevildiğini anlayınca mutlu olur. cidden birçok özellik uyuyor, ama bazı özellikleriyle normal çocuk gibi. sorun oldugu kesin. ama teşhisi ben koyamam. sizin çocugunuz kadar gelişmiş olsaydı mesela ben bile şüphelenmezdim. helal olsun vala hemen farketmişsinzi durumu. ustelik kendi çocugunuzda.

cok sgolun kızlar

canım sen doktara git önce sonra biz gereken desteği veririz sana merak etme inşallah düşündüğün gibi birşey yoktur

bende bir otizmli çocugun nenesiyle konuşmuştum, eskiden bu kadar yoktu artık aşılar vitaminler, bunlardan supheleniyorlar diyordu. ah bilemiyorum, gerçekten dunyanın civisi çıktı. bizimkde baybay yapıyor, biraz açıldı sayılır. kucaga çağırırsan geliyor ama sen kendin alırsan kıyameti koparıyor, ben çocukalrı çok severim iletişimim çok iyidir, birtek onunla iletişim kuramıyorum, oyun oynayamıyorum sallamıyor resmen, kendi diyarında. dialog kuramıoyorum. canım kuzum nasılsın seni seviyorum vs. diyorum boşboi bakıyor, normalde heyecanlanır tepki verir çocuklar, sevildiğini anlayınca mutlu olur. cidden birçok özellik uyuyor, ama bazı özellikleriyle normal çocuk gibi. sorun oldugu kesin. ama teşhisi ben koyamam. sizin çocugunuz kadar gelişmiş olsaydı mesela ben bile şüphelenmezdim. helal olsun vala hemen farketmişsinzi durumu. ustelik kendi çocugunuzda.

15 ayda vurulan karma aşı her çocuğa yaramıyormuş diye duydum bende allah bilir artık neden oluyo anne karnındada olabilir diyorlar nedeni kanıtlanmamış hala araştırıyorlar ama otizim gitgide yayılıyor özel eğitim almaya başlasa 3.4 ayda açılır çocuk konuşma başlamasa bile rahatlama oluyo öfke nöbetleri geçiyo...ben susmasından şüphelendim zaten çok garip hareketleri takıntıları yoktu nesnelere bağımlıydı tülbenti vardı onu koklardı hep elinden düşürmediği oyuncağı vardı..doktor ve öğretmenleri hafif geçirdiğini söylüyor bakalım büyüdükçe görücez bizde

melodicim nereye gittin sen ne oldu kavga mı vardı benide çağırsaydın ya :)) seninkinin yaşındayken arada benimkide yapardı elimi bırakıp koşardı sonra gülerek yine yanıma gelirdi şimdi hiç bırakmaz korkuyo bide arabalardan falanda yolda ben hep araba çarpar elimi bırakma diye tembih ediyorum diye..seninkide bırakır kısa sürede

yok canım kavga değilde bi ara anlatırım başka zaman burası yeri değil zaten bi buraya bide dukana yazıyorum devamlı olarak ne bileyim carrefoura gidiyoruz elimizi bırakıp koşmak istiyor arkasına bile bakmadan seslen seslen bakan yok ama ben buldum baktırmanın çaresini a.... al al diyorum hemen bakıyor ne vericem sanıyorsa

cok perısanım

mrb canım bende ilk duyduğumda uykularım kaçmıştı sabahlara kadar pc başında araştırma yapıyordum çok panik olmuştum ilk sayfayı okudunmu bilmiyorum ama nasıl panik olduğumu sonrasında rahat olduğumu okuduysan anlamışsındır panik yapma bi gidin bakalım dr ne diycek inş yoktur ama varsada erken olması çok önemli bize tanı konduğunda oğlum 22aylıktı hemen eğitime başladık şimdi diyette yapıyoruz ve harika yol aldık bende oğlum 8aylıkken hamile kalmışım istenmeyen bi gebelikti ama vardır bundada bir hayır dedik çünkü normalde beni,m tedavisiz çocuğum olmuyordu şimdi araları 1.5yaş ve küçüğün büyüğe inanılmaz faydası var benim eşimde çok kızıyordu kafandan hayaller kurma diye keşke o haklı çıksaydı hayal kuruyor olsaydım şimdi endişeyi paniği bırakın biran önce bakalım dr ne diyecek ona konuşuruz ben ataşehirdeyim siz neredesiniz

cok sgolun kızlar

evet canım dr tanıyı koyarsa rapor çıkarılıyor ram a gidiliyor onlardanda onay alınırsa özel eğitime başlıyor bireysel ve grup bizimkisi 8saat bireysel 4saat grup dersimiz var

çok yorgumun ben sabah ana okulu ardından 2 seans bireysel ordan komşuya güne gittim sabah 9 dan beri sokaklardayız yattığım yerde uyuyup kalıcam...melodicim hoşgeldin bidaha gitme aman dikkat et benim 3 banım var daha kavgaya karıiırsam kazen komple şutlar beni

çok yorgumun ben sabah ana okulu ardından 2 seans bireysel ordan komşuya güne gittim sabah 9 dan beri sokaklardayız yattığım yerde uyuyup kalıcam...melodicim hoşgeldin bidaha gitme aman dikkat et benim 3 banım var daha kavgaya karıiırsam kazen komple şutlar beni

yok kavgaya filan karışmadım öle tarz konuşmak benim tarzımda olmadı hiçbir zaman sadece çok kibarca yazılan bi eleştiriyi beğendim o kadar özellikle bu konuyu kaybetmek istemem bana çok faydası oldu diğer insanlarada olacağına inanıyorum yat biraz uyu bari baya gezmişsin ooohh

yok kavgaya filan karışmadım öle tarz konuşmak benim tarzımda olmadı hiçbir zaman sadece çok kibarca yazılan bi eleştiriyi beğendim o kadar özellikle bu konuyu kaybetmek istemem bana çok faydası oldu diğer insanlarada olacağına inanıyorum yat biraz uyu bari baya gezmişsin ooohh

biliyorum canım şaka söyledim bende bu konu gerçekten çok faydalı bir konu ama kk da pek tutulmadı :))eşim gelsin yemek yiyelim hemen uyuycam oğlumla

merhaba kızlar buun gıttık dra
dr otızm bulguları var dedı
eeg beyın emarı kan ve ıdrar tahlılı ıstedı
capada yaptırın ıdrar tahlılını dedı bakalım nasıl randevu alıcaz
ben gebzede oturuyorum bana cok karısık gelıyo karsı taraf
dr bır an once ozel egıtıme baslayın dedı
ama duzugun bı yer olsun dedı
ıns dogru bı yer bulabılırım
rapordan falan bahsetmedı heralde tetkıklerın sonucuna gore soylıycek
sız ozel egıtım merkezlerını secerken neye dıkkat ettınız
sımdı cocuklarınız norml okulamı gıdıyo
tam olarak ıyılesme oluyomu bu durumda
kafam cok karısık aglamaktan bıttım karnımdakıne da yazık oluyo ama elımde degıl
melodı bende hemen hamıle kalamıyodum oglumda 4 sene bekledım
bundada cok dıkkat etmıyodum acıkcası
ama oglumla ılgılı suphelerım arttıgı ay yanı ramazanda haımıle kaldıgımı ogrendım
masıl bu kadr denk geldı bılmıyorum ama ust uste gelmesı benı hepten mahvettı
bakalım atlatırım ıns

canım oğlun kaç yaşındaydı senin doktor özel eğitime başlayın demiş ama raporu nerden alıcaksın bugün gittiğin doktor rapor vermiyormu çapadan tlf randevu alırsın ama ne zamana verirler allah bilir...keşke çapanın ücretli muyenesine gitseydin burda tahlillerinde yapılırdı raporunda çıkardı evinde çok uzakmış bu yakada akraban varsa onlarda kalırsın olmazmı...hamilesin birde canım benim üzülme diyeceğim ama karnındaki yavrunu düşün onada birşey olmasın kendini iyi hissetmiyorsan sende destek al..özel eğitim merkezi seçerken ben öğretmenlerin hangi bölüm mezunu olduklarını kaç yıllık deneyimlerini olduğunu sordum diğer velilere sordum ve tanıdık vasıtası ile gittim...öğretmenlerin ve okul müdürünün bende ilk bıraktığı izlenim olumlu yönde oldu ve evime yakın olmasıda iyi oldu benim için ama servisi olan okullar var sen sakın evime yakın olsun deyip te yazılma araştır soruştur velilere sor oğlunun ilk derslerinde yanında ol sınıfta durma yada kapıda izleme hakıkın var ders sonunda öğretmenle konuş ne çalıştıklarını takip et evde sende uygula okulda bulunan metaryallerden evinede al zor bir süreç sizi bekliyor canım önünüzde uzun bir yol var umudunu yitirme sen sakin ol ki oğluna faydalı ol..bizim öğretmenimiz oğlumun normal ilköğretim okuluna gidebilecek kapasitede olduğunu söylüyor ama zaman göstericek 2 gündür devlet ana okuluna gidiyo

ucretlı muayenesı nasıl oluyo capanın
drun ozel muayenesıne mı gıdıyoruz
dıger tahlıllerı de ordamı yaptırsak boyle 1.5 mılyarı buluo
bıraz daha bılgı verırsenız sevınırım
neden bız dıye sormadan edemıyorum
sureklı agladıgım ıcın esımle de aram bozuk
bu surecten cok yıpranmadan nasıl cıkıcaz bıömıyorum
zaten oyle cok sabırlı dayanıklı deglım
nasıl bas edıcem bılmıyorum
sız etraftakılere soyledınızmı
ben soylersem bakıs acıları degısırmı acırlarmı yada dıslarlarmı dıye korkuyorum
oglum 2 yasına gırecek 2 ay sonra
cok sevıyorum onu hıc kıyamıyorum konduramıyorum

X