Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
çok sevinirim merakla bekliyorum canım nasıl oldu oğlun düzeldimi biraz

dünden daha iyi antibiyotik delisi olduk ama başka çaremiz yok çok heyecanlı uyudu yarın sabah okullar açılıyo ama ateşli olursa götüremem

ben eğitime başlamamıştık daha bi kreşe yollamıştım bikaç ay ve sötlememiştim ama kreşin psikoloğu aradı ve görüşmek istedi bende hemen gittim anlamış tabi bende evet dedim eğitime başlıycaz dedim

evet canım titiz kreşler anlar mutlaka buda çok güzel aslında çocuk boşyere zaman kaybetmez sen özel eğitime başlamıycaz deseydin saklasaydın onlar belkide yönlendirecekti seni

ben ilk çocuk dr gittiğimde ona sölemiştim anlamaz olurlarmı ismine tepki vermiyor dediğimde çocuk psikoloğuna götürmem gerektiğini ve otizm olabileceğini ilk çocuk dr sölemişti bana anlıyolar yani

dünden daha iyi antibiyotik delisi olduk ama başka çaremiz yok çok heyecanlı uyudu yarın sabah okullar açılıyo ama ateşli olursa götüremem

evet canım titiz kreşler anlar mutlaka buda çok güzel aslında çocuk boşyere zaman kaybetmez sen özel eğitime başlamıycaz deseydin saklasaydın onlar belkide yönlendirecekti seni

ay kıyamam çokta heyecanlıydı inş olmazda ilk günden kaçırmaz okulunu

evet birde kızcağaz daha yeni mevzundu ama bravo gerçekten çok dikkatliymiş bizi bu eğitim merkezinede bu kreşten yolladılar onların sayesinde tanıştım ordan ben aldım oğlumu başka sebeplerden kamerada izliyordum ama sadece oyun odasını gerisi yasaklanmıştı zaten milli eğitim tarafından oda bana yetti yere yatıyor baktım kimse kaldırmıyor terli geliyor eve durmadan bronşit yedek elbiseler dolap bekliyor bende dedim kameranın olduğu yer böleyse olmadığı yerler nasıl aklım kalır benim çok şükür artık o kadar sık hastalanmıyor artık

bzim bebekken rutin gittiğimiz çocuk doktorumuz var bende ona söylemiştim aşı olmuştu oğlum aklıma geldi dedim konuşmuyo göz temasıda yok oda dedi otizim olabilir çocuk psikoloğona gidin diye

selam kızlar nasılsınız masumcum bılgıne hayran kaldım ınsan basına gelmeden bılemıyor tabı atipik otizm normale dönüyor dıyo bılıyorum ben tamamen bence sen ve oglusun buyuk yol katetmişsiniz evet masumcum benım ıcım hala rahat degıl ben normalde evhamlıyımdır zaten bırde cocugum söz konusu oldugunda psikiyatrı mektup istemişti ögretmenımızden 3 ay sonra dedı ama ben ögretmene dedımkı her ay gelısımını yazın dedım psıkıyatrı ıstıyo dedım ögretmenı degıstı daha ıyı şimdiki öyle işiniz olunca gece falan bırakaıbılırsiniz oglumun bacaklarındakı morluk bıle azaldı öncekı cok düşüyo dıyodu şimdiki ilgilenıyo baya hayırlısı artıkın oğluşlar nasıl ıyımı bizimki dipçik gibi masaallah :KK70::KK70:

ay kıyamam çokta heyecanlıydı inş olmazda ilk günden kaçırmaz okulunu

evet birde kızcağaz daha yeni mevzundu ama bravo gerçekten çok dikkatliymiş bizi bu eğitim merkezinede bu kreşten yolladılar onların sayesinde tanıştım ordan ben aldım oğlumu başka sebeplerden kamerada izliyordum ama sadece oyun odasını gerisi yasaklanmıştı zaten milli eğitim tarafından oda bana yetti yere yatıyor baktım kimse kaldırmıyor terli geliyor eve durmadan bronşit yedek elbiseler dolap bekliyor bende dedim kameranın olduğu yer böleyse olmadığı yerler nasıl aklım kalır benim çok şükür artık o kadar sık hastalanmıyor artık

bende doktora gittikten hemen bikaç gün sonra yazdırdım kreşe önce oyun grubuydu günde 2 saat bende yanında kaldım diğer annelerde vardı
bizim durumumuzu biliyorlardı çok seviyordu oğlum öğretmenini oğluma daha fazla telorans gösteriyordu sanki kucağandan hiç indirmezdi sonra yarım güne çıkardım bütün kış öyle gitti en son çok hasta oldu bronşite yakalandı aldım bu yılda devlete vericem diye göndermedim bide özeller çok masraflı

selam kızlar nasılsınız masumcum bılgıne hayran kaldım ınsan basına gelmeden bılemıyor tabı atipik otizm normale dönüyor dıyo bılıyorum ben tamamen bence sen ve oglusun buyuk yol katetmişsiniz evet masumcum benım ıcım hala rahat degıl ben normalde evhamlıyımdır zaten bırde cocugum söz konusu oldugunda psikiyatrı mektup istemişti ögretmenımızden 3 ay sonra dedı ama ben ögretmene dedımkı her ay gelısımını yazın dedım psıkıyatrı ıstıyo dedım ögretmenı degıstı daha ıyı şimdiki öyle işiniz olunca gece falan bırakaıbılırsiniz oglumun bacaklarındakı morluk bıle azaldı öncekı cok düşüyo dıyodu şimdiki ilgilenıyo baya hayırlısı artıkın oğluşlar nasıl ıyımı bizimki dipçik gibi masaallah :KK70::KK70:

oğlum hasta benim hiç dipçik gibi olmuyo totosu çabuk yamuluyo :)) öğrtmende iş biter tabi dikkat etmeleri gerek..ben oğlumun çantasına not defteri koyucam ve öğrtmenden hergün oraya not yazmasını talep edicem o gün ne yaptı ne faliyet yaptı ne yedi ne içti diye bakalım kabul edecekmi

oğlum hasta benim hiç dipçik gibi olmuyo totosu çabuk yamuluyo :)) öğrtmende iş biter tabi dikkat etmeleri gerek..ben oğlumun çantasına not defteri koyucam ve öğrtmenden hergün oraya not yazmasını talep edicem o gün ne yaptı ne faliyet yaptı ne yedi ne içti diye bakalım kabul edecekmi

ay ısırırım onun totosunu :KK1::KK1::KK1:havalar soğumadan aslında görüşsek ne iyi olur illa eve gelmekte şart değil şööööle ist güzel bi orman geziside yapabiliriz ne güzel olur

AMAN MAŞALLAH CANIM NAZAR DEĞMESİN :nazar::nazar::nazar:

ay ısırırım onun totosunu :KK1::KK1::KK1:havalar soğumadan aslında görüşsek ne iyi olur illa eve gelmekte şart değil şööööle ist güzel bi orman geziside yapabiliriz ne güzel olur

olur canım ama orman falan ben bilmem hiç ormana gitmdim :)) hem bizimkiler ormanda kaçar falan bulamayız sen bana oturmaya gel en iyisi:KK4:

olur canım ama orman falan ben bilmem hiç ormana gitmdim :)) hem bizimkiler ormanda kaçar falan bulamayız sen bana oturmaya gel en iyisi:KK4:

ay orman dediğim öle dağ filan değil yıldız çok güzel hele şimdi ne kadar güzeldir sonbaharda yoksa ormanda ne işimiz var kurt kapar alimallah :KK52::KK52::KK52:

Ya seninkide elini bırakıp kaçıyormu benimki yapıyor bazen sinir oluyorum bugün carrefour a gittik aldı başını gidiyor hiç arkasınada bakmıyo gelen varmı diye ne zaman düzelecek sıkılıyorum bazen üzülüyorumda görmesem kaybolacak

Otizm Tarama Testi

Aşağıda anne babaların çocuklarının davranışlarını gözlemleyerek doldurabilecekleri Otizm Tarama Testi yer almaktadır (About Pediatrics - Pediatric Parenting and Medical Advice). Anne baba, testte yer alan her bir ifadeyi dikkatle okuyarak, o ifadenin çocuğu için doğru olup olmadığına karar vermeli, doğru ya da yanlış seçeneklerinden birini işaretlemelidir.

Sorular Doğru Yanlış
Çocuğunuz,
1 İsmini söylediğinizde tepki vermez.
2 İsteklerini ifade edemez.
3 Konuşması gecikmiştir.
4 Yönergelere uymaz.
5 Bazen sağırmış gibi görünür.
6 Bazen işitiyor bazen işitmiyor gibi görünür.
7 Bir şeyi işaret etmez, el sallamaz.
8 Önceleri birkaç sözcük söylerdi, babıldardı ama şimdi bunları yapmıyor.
9 Şiddetli öfke nöbetleri var.
10 Garip, tuhaf davranışları var.
11 Çok hareketlidir, işbirliği yapmaz ve oppositional
12 Oyuncaklarla nasıl oynayacağını bilmez.
13 Kendisine gülümsediğinizde size gülümsemez.
14 Göz kontağı zayıftır.
15 Bazı şeylere takılır, başka şeylerle uğraşmak istemez.
16 Tek başına oynamayı tercih eder gibi görünür.
17 Nesneleri sadece kendisi için alır.
18 Yaşına göre çok bağımsızdır.
19 Bazı şeyleri yaşıtlarına göre erken yapar.
20 Kendi dünyasında gibi görünür.
21 Diğerlerini dinlemiyormuş gibi görünür.
22 Diğer çocuklarla ilgilenmez.
23 Parmak uçlarında yürür.

burada yazanlardan sadece 3.özellik görünmüyor, diğerleri birebir uyuyor. bu soruları onlara göstermem gerek bir şekilde. düşünmeleri kolaylaşır sanırım.
Bana da çok yol gösterdiniz inanın. Dogru ilgiyle, eğitimle atipik otizmin çok yol alacagına eminim. üzüldüğüm asıl şey cocukta bunu hissetmem değil, yanlış ailenin elinde geç kalınacağı dogru egitim verilemeyeceğinden. belki de bu cocugun şansı benimdir bilmiyorum. mücadele edicem, ugrunda beni kötü bilselerde. =( en azından deneyeceğim.
Çok teşekkür ederim. Sizinde yolunuz açık olsun, evladınızın bahtı açık olsun. siz onun için şanssınız. inşallah kendi başına rahatlıkla idare edecek sağlam bir birey yetiştireceksiniz, eminim. allah size güç versin.
sevgiler.

demek orman haa bende gelyom :18:kızlar bılecıge de gelın ya edebalıyı zıyaret ederız bılecıgın baskada bişiyok zaten :KK61:

evet canım sen üstüne düşenı yap bişiy yoksada içiniz rahatlar erken tşhis hayat kurtarır her türlü tanıda önemlı bence inşaallah bişiy yoktur

Ya seninkide elini bırakıp kaçıyormu benimki yapıyor bazen sinir oluyorum bugün carrefour a gittik aldı başını gidiyor hiç arkasınada bakmıyo gelen varmı diye ne zaman düzelecek sıkılıyorum bazen üzülüyorumda görmesem kaybolacak

melodicim nereye gittin sen ne oldu kavga mı vardı benide çağırsaydın ya :)) seninkinin yaşındayken arada benimkide yapardı elimi bırakıp koşardı sonra gülerek yine yanıma gelirdi şimdi hiç bırakmaz korkuyo bide arabalardan falanda yolda ben hep araba çarpar elimi bırakma diye tembih ediyorum diye..seninkide bırakır kısa sürede

burada yazanlardan sadece 3.özellik görünmüyor, diğerleri birebir uyuyor. bu soruları onlara göstermem gerek bir şekilde. düşünmeleri kolaylaşır sanırım.
Bana da çok yol gösterdiniz inanın. Dogru ilgiyle, eğitimle atipik otizmin çok yol alacagına eminim. üzüldüğüm asıl şey cocukta bunu hissetmem değil, yanlış ailenin elinde geç kalınacağı dogru egitim verilemeyeceğinden. belki de bu cocugun şansı benimdir bilmiyorum. mücadele edicem, ugrunda beni kötü bilselerde. =( en azından deneyeceğim.
Çok teşekkür ederim. Sizinde yolunuz açık olsun, evladınızın bahtı açık olsun. siz onun için şanssınız. inşallah kendi başına rahatlıkla idare edecek sağlam bir birey yetiştireceksiniz, eminim. allah size güç versin.
sevgiler.

3 özellik çok az tahmin edersem parmak ucunda yürüme,Kendisine gülümsediğinizde size gülümsemez,Bazı şeyleri yaşıtlarına göre erken yapar. bunlar olabilir..yardımcı olabildiysem ne mutlu bana güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim yiğeninizin yoluda açık olsun allah onu iyi eğitimcilerle karşılaştırsın

bugün okulun ilk günüydü oğlum hiç ağlamadı:nazar:zaten 2 saat kaldılar 1 hafta alıştırma süreci arada sınıfın kapısına gidip öğrtemene sordum oğlum nasıl dedim oynuyo dedi bi sıkıntı yok şimdilik ama ağlayan çocuk çok vardı sınıfta okulun bahçesinde girmek istemiyorlar sınıfa.. annem diyo oğlun sana benzemiş annem beni okula 1 gün götürdü sonra hep kendim gittim ağlayan arkadaşlarıma bak benim annemde yok ben ağlamıyorum diye ikna etmeye çalışıyodum :)) çünkü annem babam çalşıyordu şimdi ki çocuklar çok şanslı biz bi çocuğu 3 kişi birden okula götürdük

kızlar yukarıya sıraladıgınız ozellıklerden cogu uyuyo
marmara unv bı kac ay sonraya gun verdıler
bende unv profunun ozelıne gıdıcem
tanıdık falan da yok boyle baya masraflı olacak ama olsun
sımdı ben krese gondereyım mı
bı de tam oglumla ılgılı suphelerımı netlestırdıgım ay hamıle kaldım
cok korkuyorum hem oglumla yeterınce ıgılenemıycem hem de aynı seylerı yasıycam dıye
tecrubelerınızı paylasın benımle neler beklıyo benı hıc bılmıyorum
esım kızıyo bana bı sey yok dıye bı de onunla ugrasıyorum
benım oglum okumayacakmı sımdı
cok perısanım
neler yapmam gerekıyo fırsat buldukca anlatın bana nolur

X