Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

normal çıkmış ne güzel zaten doğduğundada işitme testi yapıyorlar onu yapmamışlarmıydı duyduğunu biliyoruz sonuçta duymasa benimkilerde öle reklam yada pepe çıkınca sesi duyar duymaz koşuyorlar pepe iyi ama bizim öğretmenimizde önerdi türkçe konuşuyor sayıları renkleri öğretiyor daha birçok şeyi bazen sınıfta durmayınca açılışı pepeyle yapıyolar susana kadar bide evdeki arabaları kaldırrıyorum arada çok oynuyo onlarla kaldırınca bizle daha çok ilgileniyor sende böyle değişik şeyler dene istersen renkler kitabı aldım bide arabalar kitabı aldım renkleri biliyor çoğunu şimdi bunları arabalarda kullanıyorum mesela kırmızı araba sarı araba gibi bilince eveeeet diyorum oda bana eveeet diyor papağanım benim bugünde merhaba demeyi öğrenmiş yavaş yavaş kimi çocuk geç konuşur benim kaynımın oğlu 5yaşında başladı konuşmaya oda yarım yarım ama şimdi üniversiteyi bitirdi ve çenesi çok düşük ailede geç konuşan varsa olabiliyormuş böyle inş bülbül olacaklar bülbül

bizde nihayet bi kreş bulabildik bizi alacak bi kreş yani ayrım yapmıyolarmış bizim eğitim merkezinde bi veli yolluyomuş oğlunu şu kargaşamı bi atlatayım ameliyat sonra allah kısmet ederse bi tatil ondan sonrada kreş

uzun bir aradan sonra merhaba . diyet olayını ilk kez burada duydum mantıklı geldi .öğretmenimize sordum belki bir bilgisi vardır diye o da diyet olayının bazen işe yaradığını genel olarak pek de etkin olmadığını söyledi.nöroloğa gidince ona da soracağım. oğlum 6 aydır eğitim alıyor düzeyi yüksek fakat henüz komut almıyor. 6 ayda göz teması arttı çok az daha sosyalleşti. bazen bilinçsiz olarak baba falan diyor 1 ay sonra 3 yaşı bitecek çok mu aceleciyim.

özel oğlumla özel eğitim, evde eğitim derken diğer 5,5 yaşındaki oğlumun isteklerini asgari olarak karşılayabiliyorum,2,5 yaşında abi olan oğlum anne ve baba ilgisinden de geçiştirilerek nasibini alıyor,diğer oğlumu düşününce kendimi kötü hissediyorum,onun suçu neydi ki...küçük oğluma kreş araştırmakla uğraşırken diğerini bir türlü spora gönderemedik nörolog,psikiyatr,özel dersler derken, maddi açıdan yani

merhaba biz götürdük beslenme ve metabolizma uzmanına oğlumu geçmişi okursanız paylaşmaya çalıştım bi sürü test yapıldı genelde ağar metal zehirlenmesinde veriyolarmış bu diyeti bizim temiz çıktı ama bağarsakları için verdi bunu listeyi okuyunca daha iyi anladım sitesi var dr isterseniz nedenleriyle güzel yazıları var benim anlatmamla biraz zor olur okursanız faydalı olacaktır ahmet aydın yazarsanız çıkar cerrahpaşada kendisi diyetiyle ilgili çok yazısı var bazı yiyeceklerin göz temasını engellediği filan yazıyor hatta bazı yiyecekler bu durumda olan kişilerde morfin etkisi yapıyormuş bi okuyun derim bence vakit bulursam bende paylaşmaya çalışırım bizim öğretmenimizde diyeti sormuştu yapıyormusunuz etkili oluyor diye ama dr götürüp testleri yaptırmadan başlamamıştım şimdi keçi sütü ve keçi peynirimizi aldık başladık ibb halk ekmektende un ekmek ve kurabiyelerini alıcaz orada varmış yemeklerinide seçicem bi sürü şey yazıyor dr bana verdiği listede ilk 3ayda fark görüldüğü eğer ağar metal zehirlenme varsa bunuda vücuttan temizlenmesinin 2veya 3yılı bulacağı yazıyor 2008li sanırım sizinki eğer öleyse benimkiyle yaşıtlar benimde göz teması müthiş arttı elini kullanıyor suyunu kendi içiyor komut alıyor ama inatçı kendi istemediğini yapmıyor kendi isterse yapıyor zorlayınca bağarıyor espri yapıyor duyguları herkez gibi farklı değil bunlar iyi gelişmeler bugün mesela merhaba demeyi öğrendi bizimkide bazen anne baba abi bişeyler diyor ama bana hiçte bize hitep ediyor gibi gelmiyor evde çok arabalara bağlı olduğu için kaldırdım hepsini bizle daha çok ilgilenmeye başladı sizde kendi çocuğunuzu bilirsiniz arabaları kaldırmak benim fikrimdi öğretmenimize dedim oda deneyelim dedi işede yaradı arada veriyorum sanki ödül gibi her çocuk farklıdır ama siz yinede elinizden geleni esirgemeyin evet aynı durum bizdede var büyük oülum biraz eziliyor bizde farkındayız hatta birde küçük var benim hangisine koşacağımı şaşırıyorum bazen çok yardımcı bana kardeşinede kıyamıyor ama oda ergenlikte üzülüyorum ama çaresizim bende bilemiyorum psikoloğa götürmek istedim onuda ama kesinlikle gelmedi şaşırmış durumdayız allah hepimize sabır ve kolaylık versin

Pdd-nos ya da diğer adı ile Atipik otizm, gözlemlediğim kadarıyla insanlar arasında oldukça yanlış anlaşılan bir durum.

"Otizm" deyince herkesin aklına kendi köşesinde oturan, kimse ile göz teması kurmayan, konuşmayan ya da sadece söyleneni tekrarlayan, insanları yok farz eden, asla düzelmeyen kişiler geliyor. Rain Man filminin bu konuda oldukça büyük etkisinin olduğu kesin. Oysa ki otizm öylesine ...büyük bir spektrum ki, hiç susmadan konuşan, 5 lisana hakim, insanlarla güzel ilişkiler kurabilen, arkadaşları olan, ismi her söylendiğinde dönüp gözlerinizin ta içine bakan, espri yeteneği gelişmiş, kendi hayatını kendi kendine sürdürebilen kişiler de bu spektrumun içinde yer alabiliyor.

Kendi kızıma baktığımda, bu konuda bilgi sahibi olmayan birinin asla şüphelenmeyeceğine eminim. Biraz hareketli bulacaklardır onu, belki biraz da heyecanlı ama bu konuda uzman bir doktor 3 saatlik bir test yapmadan asla ona otizm spektrumunda diyemez. Öylesine "normal" görünüyor ki... Şakır şakır konuşur sizinle, gözlerinizin içine bakar, espriler yapar, size ikramlarda bulunur, yazar, çizer, şarkı söyler...

İnternette sık sık geç konuşan ya da başka sorunlar yaşayan çocukların annelerinin yazıları ile karşılaşıyorum. Yorumlar ise her zaman "erkek çocuk geç konuşur", "senin çocuğun biraz çekingen", "benim kuzenim de 5 yaşında konuştu" gibi. Ya da süphelenen kişiye karşı öfke duyma ile ilgili. Tabii ki tüm iyi niyetleri ile anneyi rahatlatmak için söylenen sözler bunlar...

Oysa ki madalyonun bir de diğer yüzü var...

Otizmin en ağır noktasında değil de hafif kesesinde ise bu çocuk... Ya da Asperger, Dialexia, duyu bütünleme bozukluğu ya da pddnos gibi daha hafif ama mutlaka terapi gerektiren bir noktadaysa? O zaman bu çocuğun en kıymetli, en değerli ve en verimli zamanını anneyi oyalayarak geçirdiğinizi farkında mısınız?

Terapi seanslarında geçirilen birkaç saat belki de gerçekten spektrumda olmayan bir çocuk için oyunda geçirilmiş birkaç saat, anne için ise "kötü bir anı" olarak kalacaktır. Ama diğer yandan gerçekten spektrumda ise kazanılan bir ömür, bir gelecek, bir evlattır...

Anneleri lütfen oyalamayın. Kendi şüphelendiğiniz ya da çevrenizde şüphelenen birileri var ise, kızmayın, korkmayın, isyan etmeyin, sadece onları dinleyin ve birkaç (bir değil) uzmana mutlaka danışın, sorun, araştırın. Otizm ve benzeri durumlar, korkulup da uzak durulunca aşılabilen durumlar değil ne yazık ki. Üzüntü ve korkuyu rafa kaldırın ve çocuğunuz için savaşın

alıntı

oğlum oyuncakları tek tek sıraya dizmeye başladı bu günlerde moralim bozuluyo bu davranışına bu da bir otizim belirtisi biliyorsunuz değilmi (

evet oyuncakları dizme bir otizm belirtisi,oğlumuz psikiyatrın yanında dizdiğinde bize dizdiği seyleri bozun,onun gerçek işlevini yapın aaaaaa ne varmış bu kitapta aydede var bak gibi ilgisini başka bir yere çekin demişti ve bu dizme olayını kırmanın kolay olduğunu da eklemişti,moralinizi bozmayın.

oğlum oyuncakları tek tek sıraya dizmeye başladı bu günlerde moralim bozuluyo bu davranışına bu da bir otizim belirtisi biliyorsunuz değilmi (

evet canım yaaa biliyorum ben arabalara çok düşkün başka şeyle ilgilenmiyo diye kaldırdım bütün arabaları arada bikaç günde bir veriyorum bizle daha çok ilgileniyor gözlemlediğimiz bu bizim zaten hepimiz gözetliyoruz çocuğun tüm hareketlerini

hiç yapmamıştı şimdiye kadar bu hafta başladı

arabalarımı diziyo senin oğlan benimki küpleri dizmiş bi terlikleri ne yaptın oğlum diyorum tren yolu yaptım diyo bide çuf çuf diyo

hiç yapmamıştı şimdiye kadar bu hafta başladı

arabalarımı diziyo senin oğlan benimki küpleri dizmiş bi terlikleri ne yaptın oğlum diyorum tren yolu yaptım diyo bide çuf çuf diyo

benimki arabaları sıralıyo dağatınca kızıyor ama geçen günde tahtadan böle raflı gibi bi oyuncağı var şaşırdım yaptığına nerde gördü acaba evdekileri çağardım bakın ne yapmış diye resmen kat otoparkı raflara arabaları sokmuş ama seninkinin verdiği cvpta mantıklı ölesine dizmemişki endişelme bence boşuna

benimDe oğlum 3 yaşını 2 ay geçti ve hala düzgün akıcı bir şekilde konuşmuyo bende 2 yaşna kadar bekledim konuşur diye ama anne baba ve tek kelimeler dışında pek cümle kurmuyordu ilk önce gataya götürdüm orası bi problem olmadığı söyledi biraz daha bekledik daha sonra iki kere özele götürdüm otizm den şüphelendik ama orasıda herhangi bir problem olmadığını otizmin o su bile yok dediler kreşi önerdiler şiddetle bulunduğum yerdede kreşe 3 yaşını beklemem gerekiyodu bu sene tekrar özele götürdüm ama bu sefer farklı yere götürdüm ankarada madalyon psikiyatri merkezine götürdüm her türlü testler yapılıyo orda burağa bir sürü şeyler sordu kitaptan ve testin sonucunu 1 hafta sonra söylediler araştırıldı ve hiç bir problem olmadığını algı yaşının 4.5 yaş olduğunu sadece dil yaşının 2-2.5 yaş olduğunu söylediler o kadar mutlu oldum ki çünkü evlat herşey demek elimden ne gellirse yaptım ve yapmalıyızda geç kalmamak lazım bi çok şey için oradaki dr umuz da kreşi önerdi şiddetle benim biraz hazırcı yetiştirmem birde çocukla alakalı olduğunu ırsı olabileceğinden bahsetti

oğlum çok akıllı söz dinleyen bi çocuk herşeyime tamam anne der çok uyumludur yediklerini çöpe atar ellerini siler yıkar yemeğini kendisi yer bi tek bu yönden biraz bizi üzüyo o kadar ama inşallah akıcı bi şekilde konuştuğu günleride görürüz çok şeyler anlatmaya çalışıyo kendince neler neler diyo ağzı çok dolu ama biz yinede onu anlıyor anlattıklarını telaffuz ediyoruz onunla bir büyük gibi konuşuyorum her zaman
sizce daha ne yapmalıyım kızlar bizde durumlar böyle

çok masumcum benim oğlumda akşam bowling sopalarını dizmiş arka arkaya sonra anne baakk dedi ne onlar öyle dedim cuf cuff dedi sonra kendisi bozdu
benim oğlumda da bazen dizme yapıyo arabaları sonra en arkasından arabasıyla ittirerek dü düüüt diyo oynuyo arkadaşlarıyla filan çok güzel oynuyo
ama ben bu dizme olayını bi çok çocukta görüyorum ve hep konuşan otistik olmayan çocuklar çünkü hep gözlemliyorum konuştuğu halde sözleri yerine getirmeyen seslendiğinde bakmayan çocuklar bile var yani canları isterse bakıyorlar....peki bu durum nasıl olacak hepimizin takıntılı olduğu konular yok mu artık kafam bir yığın oldu okumaktan araştırmaktan....

benim oğlum herşeyi anlıyo komutları yerine getiriyo tuvaletine çoğu zaman kendisi gidiyo dişlerini fırçalar biz fırçalarken gelir hemen yanımıza anne bende bende der ve bizim yardımımız olmadan çok harika fırçalar yani aynı yaşının getiridiklerini yerine getiryo ama bir tek akıcı bir şekilde konuşamıyo (( artık herşeyi zamana bıraktım ve bı yıl kreşe gidecek ondan ümitliyim hayırlısıyla

Son düzenleme:
merhaba kardelen oğlunuzda otizim belirltisi olmamasına çok sevindim siz gerekli yerlere götürüp gereken testleri yaptırmışsınız şimdi endişe etmenize gerek yok zamanı gelince daha akıcı konuşmaya başlar kreşe gitmesi için 3 yaşına gelmesine bekleminezede gerek yok bence benim oğlum da 2 yaşında gitmeye başladı önce haftada 3 gün oyun grubu ile başlamıştık sonra yarım güne çıktık ama bu yazdan beri gitmiyo eylülde devlete başlıycak inşallah. bizim tanımız a tipik otizim doktorun dili ile yaygın gelilimsel bozukluk çok güzel konuşuyor şu anda dediğimi anlıyor komut alıyor tuvalet alışkanlığınıda kazandı kendi gidip yapıyor diş fırçalama hevesi bizdede var haftada 1 tüp diş macunu kullanıyor..oyuncakları yan yana dizme her çocukta olabilir fakat yinede yapmasına izin vermiyorum 2 kere yaparken gördüm bidaha yapmadı gözüm üstünde otizim teşhisi aldığımızda çok büyük takıntılar yoktu oğlumda halada yok konuşmuyordu göz teması yoktu etrafı ile ilgili değildi çok inatçı birde zorladığın zaman hiçbirşey yapmaz otizimli çocukların büyük kısmı çok takıntılı oluyor koku ses dokunulmak bir nesneye bağlanmak elinde bişeyler sallamak bizde böyle şeyler olmadı inşallah daha sonrada olmaz

selam kızlar nasılsınız masumcum bence oglusun oyun kuruyo ne güzel ya sevin bence . trencılıkte mantıklı yanı öyle sıralaması melodıcımc canım oglus nasıl oldu iyileştimi gecmş olsun canım cıktınız mı hastaeden

selam canım bende öyle söyledim çünkü mantıklı cvp vermiş ufaklık benim ufaklık iyi olduğu gün akşam çıkaracaklardı ama evdede çocuk var malum ist trafiğe kalmayalım dedik herşey normal olunca 3te çıktık hastaneden geceyide çok şükür iyi atlattık iyi yani c.tesi kontrole gidicez

benim kuzen 3 yaşına gelmek üzere. o da cümle kuramıyo. bunun için araştırmıştım da bir doktor 4 yaşına kadar süresi var falan demişti

evet bu sabah dersimiz vardı öğretmene sordum sıraya dizdi oyuncakları sonrada tren yolu yaptım dedi diye söyledim bişey olmaz dedi bir iki defadan oyun kurmuş kendinede dedi ama anlamsızca dizerse bu iyi dğilmiş kızlar otizimde yer alan bir özellikmiş allahım yaa bu çocuğun her yaptığı benim gözüme batıyo :))çok hayalperest bide ellerini yüzünü yıkıyo hareketleri yapıyo oğlum yapma diyorum öyle şakacıktan yaptım diyo bana

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…