Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

of canım ya rahat olamıyoruz çok aile var ne kadar rahatlar konuşmuştuk seninle ama hiç yol alamıyorlar keşke herkez ilgilensede geri kalmasa çocukları anlamsız cvp vermemişki çocuk sana bu kadar takma kafana bencede verdiği cvp çok güzel tren yolu yapmış bide tren sesi yapmış ne güzel bende hep gözlemliyorum bazen diyorum minişim düzelecek bu arada ben kendimi kaybedicem hayal kurması güzel bişey değilmi ben öyle hatırlıyorum otizmliler hayal kurmaz diye biliyorum yanlışmıyım hem hangimiz hayal kurmayızki

mrb benim oğluşum artık subardağını alıyoooor kendi içiyor suyunu benim elimi kullanmayı bıraktı hatta biberon sevmez ama geçen çok susamış bi çığlık içeri gittim kardeşinin elinden biberonu almış ooooohhh götürüyor lıkır lıkır zavallımda çığırıyor :) birde resimlerde gördünüz çokmasumcum kızıldenizcim bi sürü emzikleri var renklerini biliyolar büyüğün kırmızı yeşil sarı küçüğünde açıklı koyulu mavili birbirlerinin emziğini emmiyorlar büyük mavileri bulunca kardeşinin ağzına tıkıyor küçükte abisininkileri bulunca getirip ağzına tıkıyor :)çok hoşlar yaaa

kızlar benim oğlum şiddet yanlısı oldu herkesi dövüyo kendinden küçük olan çocukları değilde büyükleri görümcemin oğlu var 9 yaşında ona tekme tokat girişiyo buağazını sıkıyo ( bu akşamda annemde iftardaydık ağbimin kızı var kuzenim oda 11 yaşında onuda aynı şekilde kaç defa vurdu saçını başını yoldu kız ağlaya ağlaya mahfoldu dayanamadı oda oğluma saldırdı bu akşam onları ayırmakla geçti gecemiz ben çok üzülüyorum bu hareketlerine ama görümcemin oğlundan öğrendi bunları sanırım çünkü o çok vuruyordu benim oğluma o vurunca görümcemde oğlunu dövüyordu niye vuruyorsun o küçük diye benimkide başladı ona saldırmaya ne yapıcaz böyle kendi yaşıtlarına yada daha küçüklere bişey yapmıyo bizede hiç vurmaz bizde ona vurmayız yani ama bu hali beni çok üzüyor artık görümcemle görüşemiycez yada ağbimle bu çocuk yüzünden

onlar düzelsinde biz kendimizi kaybedelim değilmi melodicim inşallah güzel günler göreceğiz :))

ne kadar tatlılar ya emzik emen bebeklere aşığım ben oğlum 2 yaşına kadar emdi keşke daha çok emdirseydim ben bıraktırdım herkes dişi yamuk çıkar geç konuşur dedi ama yinede geç konuştu :))ben onların resimleri görmüştüm hem ellerinde hem ağazlarına vardı bolca şakır şukur emiyorlar ne bbüyük zevktir onlar için:76:

allahallahhh neden acaba ama görümcemin oğlu diyorsun napsın çocuk canı yanıyomuş demekki bencede bi müddet görüşmesin oğlanla bi dene istersen kavgalı filmlerde izlemesin yazık arada olan kıza olmuş öğretmeni daha iyi aslında ona anlat bakalım ne önerecek

bende sıkı takipte olduğum için aynen her hareketini nerdeyse kayıt altına alıyorum bugün pepenin renkler şarkısını bizde emziklerimize uyarladık beraber sölemeye çalışıyor yarım yarımda olsa bugün bide kötü sözler hemen öğrenilirya babası hastir dedi oda aynen çok güldük ama özellikle bardak konusunda çok sevindim kesinlikle içmiyordu kendisi şimdi hem bardağı hem şişeyi kendi alıp içiyor suyunu diyetede başladım yavaş yavaş peyniri saolsun eşimin ortağı getirdi memleketinden koca bidon diğerlerini migrostan buldum glutensiz bebe bisküvisi un hazır küçük kekler makarna ne ararsan var keçi sütüde var hepsini aldım yemek işinide tatilden dönünce halledicem inş bakalım farkı ne olacak onunkileri ayrı pişiricem toprak güveçte ilk tercih teflon yasak ikinci tercih çelik yazıyor

oğluşumun videosunu facede paylaştım çokmasumcum sen ve kızıldenizden başkası göremiycek :)düşüncelerini sölersen sevinirim facede değil ama :)

melodicim canım cok sevındım oglusunu böle görünce masaallah resmen konusuyo senınkı canım ne güzel söyluyo renklerı masallah valla cok güzel gelişmeler emzik konusu ben 1 ay oldu emzıgı bıraktırdım zaten geceler ıverıyodum doktorumuz bıraktır dedı bıraktırdık ama uykusu sorun oldu yanına yatmadan uyumuyoı şimdi :) melodicim senın bebişler cok tatlı tıpa tıp benzıyolar zaten hele küçük sey cok sekerler banyodakı resımlerıne bittim masaallah MASUMCUM ee napsın cocuk etkiye tepkı yapmıs bencede unutuna kadar bir müddet görüşmesınler canım cocuk işte hemen kapıyolar hareketlerı

melodicim iyi tatiller canım bol bol dinlen bebeklerden fırsat bulabilirsen havalarda ısındı şansınıza ne ggüzel ben oğluna bayıldım canım benim çok tatlı ve tahminimden çok daha küçük sanki çok güzel konuşuyo hemde kolundaki künye dikkatimi çekti benim oğlumunda o yaştayken vardı ama gezmeye gitmiştim bir gün kayınvalidemin tanıdığına malesef eve geldim künye yok allah bilir artık ne oldu...ama ben senin oğluna bayıldım onu yemek istiyorum kızıldeniz selam canım senin erkek nasıl kreşe gidiyormu kreşten memnun değiliz yazmışsın cevap yazamdım o gün hemen memnun değilsen değiştirme şansın varsa değiştir canım siz başlayalı çok olmadı birde ama benim oğlumda 5,6 ay sonra açılmıştı hiç korkma bi açıldılarmı kapanmak bilmiyor çeneleri ezan okumayı bile öğrendi oğlum ramazanda şimdi dua öğretiyorum ona :))kavga meselesine gelince olay bugün aydınlandı yeğenim banyoda kaanı sıkıştırmış galiba dün yanağı kırmızıydı annemde sordum söylemedi ne olduğunu biryere çarptı herhlade dedim bugün yanıma geldi söyledi sude abla yanağamı ısırdı bende ona tekme attım dedisonra aradım bizim zilli gerçekten ısırmış ama hala sevdim şaka yaptım dedi kaan da ona saldırdı bu sefer ama görümcemin oğlndan öğrendiği kesin vurmayı

masumcum evet canım ya ben kreşten pek memnun degılım gecen ögretmenıne sordum nasıl arkadasları oynuyormu dıye oda dıyokı bazı oyuncaklar var dıyo müzikli elınden düşürmüyo dıyo devamlı onları dınlıyo dıyo biraz bu konuda takıntılı dıyo ben yüzüne bişiy dıyemedım ee siz napıyonuz orda laın oyuncakları saklayın deseydım dıye sonrqadan pişman oldum müdürüyle konusacagım bılmıyorum kötü etkı alırmıyım ama müdürü okul öncesi ögretmen takıp etmesını ıstıycem sonucta benım krese vermem amacım baska ben ayda 8 gun nöbetlı calısıyorum ıstesem annem falan gelır bakarız birde burda bi tane daha kres var orda dını egıtım verıyo benım oglan norma egıtımı alamadı daha orda baya bı sıkılır daha cok küçük öyle canım ya kafam karısık bakalım eskısehıre gıdınce psikıyatrıye göturcem

sesli oyuncaklara ilgisi varmı ne boyutta olduğu önemli tabii benim oğlumdda ara ara bazı oyuncaklara bağlanıyor baktım ki çok abarttı saklıyorum hemen öğretmene söyleyin kaldırsın neden diye sorarsa pedagog yardımı alıyorum ve bu davranışından bahsettim oda değişik oyuncaklarla oynamasını arkadaşları ile birlikte paylaşımcı oyunlar oynaması gerektiğini ve öğretmenin buna dikkat etmesi gerektiğini söyledi de birsürü para alyorlar eline bi oyuncak verip rahat ediyor onlarda çocuk nasıl olsa memnun deyip müdahale etmiyorlar

evdede oyunadıgı oyuncaklar var ama hemen sıkılır aksine hanı takıntılı olsa ben anlamazmıyım takıntı lı ne bılıyım oyuncak sız durmöaz aglar eder öyle degıl hep benle oynamak ıster kreste nasıl bı psıkolojıde anlamıyom takıntılı dıyo bıde bakalım anlamını bılıyomu takıntının benımde psikolojımı bozdular ögretmen sıfatı tasıyorsa ögretecekler bişiyler cok sey beklemıyorum zaten cocuklarla bırebır oynasın yeter yanı aman ne zor yaa off masumcum ya uyuyp 3 yıl sonra uyanmak ıstıyorum benım oglan buyusun dıllensın

SAOL CANIM bıdır bıdır bişeyler demeye çalışıyor işte emzik benim en büyük okula gidene kadar emdi hatta bi kere atmıştım bıraksın diye 1.sınıfa gidiyordu bakkala gitmiş almış bide bakkal kime alıyosun demiş benimkide kardeşime alıyorum demiş hatırlıyo zaten gülüşüyoruz olmayan kardeşe emzik almıştı küçüğüm çok kıskanç ya napıcam bilmiyorum abiyi babaya yanaştırmıyor itiyor kimseyi yanaştırmıyor ben masuz elini tutuyorum elimi çekiştiriyor elleme babamı diye çokta sinirli bas bas bağarıyor titreyerek

SAOL CANIM bıdır bıdır bişeyler demeye çalışıyor işte emzik benim en büyük okula gidene kadar emdi hatta bi kere atmıştım bıraksın diye 1.sınıfa gidiyordu bakkala gitmiş almış bide bakkal kime alıyosun demiş benimkide kardeşime alıyorum demiş hatırlıyo zaten gülüşüyoruz olmayan kardeşe emzik almıştı küçüğüm çok kıskanç ya napıcam bilmiyorum abiyi babaya yanaştırmıyor itiyor kimseyi yanaştırmıyor ben masuz elini tutuyorum elimi çekiştiriyor elleme babamı diye çokta sinirli bas bas bağarıyor titreyerek

canım ya valla ben evde daha çok dinleniyorum sanırım bu afacanlar kudurdu oraya gidince ilk gün iyiydik sonra napıcamı şaşırdım gürültüden ve kalabalıktan rahatsız oldular sanırım hadi büyüğü anlayabiliyorum ama küçükte kudurdu odaya çıkıyoruz sakin gerçi hep babaya yaptılar her dediklerini yaptığı için iyi oldu yapma diyorum öğretmende istemiyor hatta tatile gideceğimiz zaman telefonla aradı beni bi öneriniz varmı dedim mümkünse babadan uzak tutun dedi ama nafile ayıramadım oda uğraştı durdu bide klimalar yüzünden hepimiz nezle olduk sabah hepberaber aile hekimimizi ziyaret ettik adamda şaşırdı hepberaber gidince en büyüğümünde vardı bide rahmetli babacığım takmıştı doğumda oda kayıp oldu anaokulunda çıkarıyordum ama tatilde takmıştım kolunda unuttum kimseyede bişey denmezki aradık bulamadık herkezin günahı boynuna ama çok üzülmüştüm hatıra nede olsa benim oğluşumda bayılır yiyişmeye ye onu ye akşama kadar mıncıklaşan bi çocuk pazar günü doğum günü 2008li tam dolu dolu 3 yaşında olacak bebeğim bugün ders vardı grup öğretmende çok şaşırdı grup öğretmeni başka bi öğretmen girmek istemiyordu derse benim oğlan yerlere atıyordu kendini ama bugün gel oğlum dedi kız benimki hemen elini tuttu tıpış tıpış çıktı derse hiç ağlama inatlaşma yok çıktım dedim niye sesi çıkmıyor baktım öğretmen ne derse uyguluyor oda şaşırmış ama pek memnundu konuştukta ne dersem yaptı dedi bugün çok iyiydi dedi yarında bireyselimiz var

piyasada %100 keçi sütünden peynir bulamadım bilgisi olan var mı?

piyasada varmı bilemiyorum bende benim eşimin arkadaşı memleketinden getirdi istedik saolsun ama bu doğal ürünler satan yerler var kahvaltılık filan banada migrosta bi kasiyer kız söyledi sütle ilgili bişeyler sormuştum bende keçi sütü markası hiç bilmediğim bi marka olduğu için benim annemde kardeşime keçi sütü içiriyor deyip buraları önermişti elimdeki bitince bakıcam artık bende ama diyet için gerekli herşey var migrosta ben aldım kek un bisküvi ekmek ta halk ekmekte varmış ordan gelecek siz diyet yapıyormusunuz doktormu istedi kendinizmi yapıyorsunuz kusura bakmayın biraz geç cvp verdim ama yoktum

meloddicim hoşgeldin tatil çocuklarla böyle geçiyor malesef ben tekiyle başa çıkamazken sana allah sabır versin bu arada çok geçmiş olsun klimalar hasta yapıyor evimde var kaan uyudukça açıyoruz hemen happşurmaya başlıyo çünkü...benimkide babası olunca çok şımarıyo azıyo kuduruyo babasının tepesine çıkıyo babası hiç bişey demiyor tabi benden biraz korkar ama yapacağınıda yapar...grup dersine girdi demek uyum sağlamışsa girsin bence hep bizim grubumuz yok ama bizi gruba alıyorlar 4 kişiler grupta hepsi yaşıt saylır grup öğretmeni ayrı çok memnun en akıllısı o diyo herşeyi hemen o yapmak istiyormuş arkadaşlarına fırsat vermiyor diye söylüyor...bizde saç kestiremiyorduk çok ağlıyordu saçı kesilirken çok uzamıştı artık nerdeyse kuyruk yapçatık tepeden dün kandırdım onu dedim kuaför abi seni keloğlan yapıcakmış keleğlan masallarını çok seviyo yine ağladı gitmeyelim diye dedim kestirelim sana tren alıcam burger kınge götürcem kıkırdamaya başladı babasıyla götürdük akşam koltuğa oturdubiz şok olduk içeriye bile zor sokardık çünkükuaför başladı kesmeye tık yok hoşuna gitti aynada kendine bakıp bakıp gülüyo bizede. ben keloğlan olucam anne bak hiç acımıyo hiç korkmadım kiii biraz dudak büktü tamam tamam geçti bitti diye teselli etti kendini üstünü değiştirdik temizledik tren almaya gittik buurger kınge gittik sözümüzü tuttuk bu konuda burda kapandı şükürler olsun gittikçe normale dönüyor bebeğim

Son düzenleme:

hoşbulduk canım napalım hiç olmazsa burdan biraz uzak olduk evet babalr maalesef laf anlamıyorlar bikaç kere izindeyken babasıyla gitti bugün öğretmenimiz diyor konuşmuş babasıyla yapmayın böle yanlış yapıyosunuz dediş eşimde napim annesi bütün gün beraber ben sadece akşamları bikaç saat görüyorum kıyamıyorum demiş evet nihayet grup ayarlandı ve 1er yaş filan var aralarında bugün 3kişiydiler hamur oynamışlar kağıt yırtmışlar yapıştırmışlar müzik aletiyle oynuyorlardı ben baktığımda oh maşalah senin afacanada bizim pek saç sorunumuz olmadı babasıyla gidince oluyorda benle olmuyor hatta dil terapisti bi öğretmenimiz var o sormuştu saçını tırnaklarını kestiriyormu diye evet dedim sorun yok çok iyi bu demişti keloğlan yaptınmı bari benimde ufak çok seviyor onu 1hafta pepeyede hasret kaldılar benle idare ettiler pepe şarkılarını ezberledim sayelerinde

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…