OTİZM

gooddsu17

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
6 Ekim 2024
14
5
28
iyi akşamlar direk konuya girmek istiyorum kızım 2 buçuk yaşındayken parmak ucunda yürümeye başladı daha sonra kelimeler gitti ve takıntılı hareketler başladı ama bunu etrafında dönmek vs diye algılamayın işde duvara vurup çıkan sesi sevmek gibi asansöre ilk basmak gibi bunlar benim için pek sorun değildi sorun olan pandemi çocuğu ve sosyallik sıfırdı asla çocuklarla ilişki kurmaz ve parkta oynamazdı benim varlığım yokluğum önemli değildi göz teması vardı adına tepki verirdi ama komut almazdı konuşma vardı ama sonradan 0 oldu özel bi psikoloğa götürdük atipik otizm yalancı otizm dedi şuan 4yaşında özel eğitim grup dersi Ergoterapi oyun terapisi gibi yerlere götürüyorum artık çocuklarla oynuyor ilişki kuruyor aile kavramı biliyor baba anne kim isimleri ne hepsini biliyor komut alıyor 3.4 kelimeli cümleler kurabiliyor ama hala parmak ucunda yürüyor 1 sene içinde bu kadar ilerledi 4 tane kitap okudum elimden geleni yapmaya çalışıyorum bütçemiz yettiği kadar yazın hep sosyal olsun diye hergün denize parka götürdüm hiç evde durmadım şimdide eve girmek istemiyor ana okulunada gidiyor çok telefona baktı telefonu sıfırladım tekrarlayıcı hararetleri vardı %70 geçti diyebilirim şuanki haline bin şükür sormak istediğim bu konu hakkında annelerin neler yaptığı fikir vermek ben bunu yaptım çok iyi geldi dediğiniz birşey varsa çok mutlu olur dinlemek isterdim şimdiden teşekkür ederim kullandığı 2 tane vitamin var biri sitikolinli biri probiyotik 13 vitaminli çok iyi geldi

Patmak ucu yürüyebilir bazı çocuklar böyle yürür

Peki 2.5 yaşa kadar her şey normal miydi bi anda mı oldu herşey 18.ay aşısını yaptırdınız mı

Peki 2.5 yaşa kadar her şey normal miydi bi anda mı oldu herşey 18.ay aşısını yaptırdınız mı
Evet normaldi bi sıkıntı hiç olmadı hatta kendimden emin olmak için geçmiş videoları izledim 8 aylık emekledi 11 aylık yürüdü hayvan seslerine kadar çıkarıyormuş aşıları yaptırdık ama 4 yaş aşısını yaptırmadım alüminyum ve civa olduğu için dahada kötü etkilesin istemedim

Ama doktora götürdüm ayağında hiçbir sıkıntı yok tendonlardada sorun çıkmadı
Benim oğullarım da parmak ucunda yüeüdüler bu illa otizmle bağlantılı değildir ki. Gayet normalpcukşar, bunlar alışkanlıktan kaynaklı

Genelde şu 18.ay aşısından sonra çocuklarda gerileme oluyormuş bizde olmadı ama kardeşimin kızında da baxı şeyler çok geriledi onuda pandemiye bağladılar okula başlayınca biraz normale döndü

Genelde şu 18.ay aşısından sonra çocuklarda gerileme oluyormuş bizde olmadı ama kardeşimin kızında da baxı şeyler çok geriledi onuda pandemiye bağladılar okula başlayınca biraz normale döndü
Her bünye aynı olmuyor maalesef bazı çocuklar etkilenmezken bazıları etkilenebiliyor bende 1 sene öncesine kadar bilmiyordum şuan 30 çocuktan biri otizmli doğuyor

18 ay aşısından sonramı oldu genelde o aydan sonra belirtiler ortaya çıkıyormuş benim bi yakınımın çocuğunda o aşıdan sonra belirtiler artmış

18 ay aşısından sonramı oldu genelde o aydan sonra belirtiler ortaya çıkıyormuş benim bi yakınımın çocuğunda o aşıdan sonra belirtiler artmış
Bu aşı konusuna inananda var inanmayanda ama ben inanan taraftayım kimi genetik kimi aşılardan kimi çevresel faktör diyor bizimde sonradan oldu

Ben büyük kızıma yaptırdım küçük için kararsızım
Ben 4 yaşı yaptırmadım okulda annelerden duyduğum kadarıyla ağırlaşan çocuklar olmuş ama sürekli aradılar yaptırın diye ama imza verip yaptırmadım aşı dediğimiz şeyin içinde bağışıklık kazanması için gerekli olan virüsler var zaten yaptırıp yaptırmamak size kalmış hepsi sağlıklı olsun tek dileğim bu

Bebeğim bir yaşında bütün aşılarını yaptırdım bizim bazı sebeplerden dolayı şuan ertelendi 1 yaş aşısı

Bu aşı konusuna inananda var inanmayanda ama ben inanan taraftayım kimi genetik kimi aşılardan kimi çevresel faktör diyor bizimde sonradan oldu
Peki merak ettiğim sizi şüphelendiren en önemli şey neydi çocuğunuzda

Peki merak ettiğim sizi şüphelendiren en önemli şey neydi çocuğunuzda
Pandemide doğduğu için aslında hiç şüphe duymadım 1 buçuk sene dışarı doğru düzgün çıkmadık artık yasaklar bitince 2 yaş gibi sürekli çıkardım oyun salonları gittik avm gibi ben değilde eşim sürekli söyledi bu çocukta normal olmayan bişi var kimseyle oynamıyor dedi en çok dikkat ettiğimiz şey sosyal olmaması ilgisini hiçbir şey çekmiyordu

Bebeğim bir yaşında bütün aşılarını yaptırdım bizim bazı sebeplerden dolayı şuan ertelendi 1 yaş aşısı
Benim bir arkadaşımın çocuğu prematüre izmire doktora gidiyordu süreklü 6 aylık doğduğu için doktor kendisi dedi aşıları yaptırmayın diye gelişimsel olarak prematüre çocuklar geriden gelirmiş

Benim oğlumda da bu sorun varda 2 buçuk yaşında yani kuzenleriyle oynuyor ama yabancı çocuklarla kaynaşamıyor çekiniyor konuşmasında diğer hareketlerinde herhangi bi sorun yok gayet iyi cümleler kuruyor komut alıyor bende biraz bu sosyalleşmemesinden yana sıkıntılıyım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…