Otizm şüphesi içimi kemiriyor

ayselale87

Guru
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2012
14
4
Öncelikle merhaba, nereden başlasam bilemiyorum...
Tam 10 aylık Dünyalar Güzeli bir kızım var. Şimdiye dek tüm gelişim saffalarını normal şekilde takip etti. Benim adıma da her şey normaldi, doktoru adına da... Taki iki ay önce bir tanıdık, "tel sarar yapmayı hala öğrenemedi mi?" Diye sorana kadar... Ben bu soru öncesi bu Tür hareketleri hiç göstermemiştim. Her şeyi zamanında öğreniyor, öğrenmesi gerektiğinde kendisi zaten öğrenecek, kafaya takmayayım hiç diyordum... Relaks bir anneydim yani. Ama bu soruyla beraber Aklım karıştı ve kızıma bir ay boyunca tel sarar yapmayı öğretmeye çalıştım. Gün boyu oturup Yaptım diyemem... Ama dikkatini her verdiğinde çabaladım. Sonuç hüsran. 9 ay kontrolümde Otizm şüphemden bahsedince doktorumuz henüz bu el hareketleri için erken OLDUĞUNU, 9-10. Ay içinde öğreneceğini ve telaşlanmamam gerektiğini Söyledi. Kısa bir süre sonra el sallamayı öğrendi kızım. Ama tam bir el sallama değil tabi, eli aşağı yukarı, sağa sola götürme çabası diyelim. Zaten anne baba gibi kelime tekrarları var. Al-ver gibi basit oyunları Canı isteyince çok güzel oynuyor. Hele ki babasıyla benim aramda bir çorabı bi ona bi bana verebiliyor. Tarakla saç taramamı taklit ediyor. Mızıkayı bi kendi Ağzına bi benim ağzıma getiriyor çalmam için. Hemen her şekilde ceee oyunu oynayabiliyor, oyunu kendisi başlatıyor. Hızlı şekilde emekliyor, tutunarak Kalkıyor, sıralıyor, elinden tuttuğumda yürüyor. Karşılıklı top atma oynuyoruz kısa sürede sıkılsa da... Ismine, sese tepki gösteriyor. Ama bazen tam yakınında konuşuyorsam ve onun da elinde oyuncak varsa hemen bakmıyor. Israrcı olmam gerekiyor.

Bu konuya Kafamı çok taktığım ve kendimi çok yıprattığım için sürekli göstermiyorum alkış yapmayı ama o da Öğrenmek adına bir çaba sarfetmiyor. Öğrenememesinden korktuğumdan galiba çok üstlemiyorum. Aylarca uğraşıp yapamamasını görmekten, onu bir hastalık içinde görmekten korkuyorum...

Bunun dışında bir de el -kol sallamak veya kanat çırpma meselesi var. Bazen sevincini belli ederken, heyecanlanırken kollarını çırpıyor.

Neredeyse hiç TV İzlemiyoruz. Sadece radyo. Kitap karıştırmaya, resimlerine bakmaya bayılıyor. Sayfaları itina ile Açıyor.

Ismine bazen bakmaması, kanat çırpma tarzı hareketi, tel sarar yapmaması aklıma takılanlar...

Çevremde pek çocuk yok. Dolaysıyla sevinen çocuk ne yapar bilmiyorum. Metroda gördüğüm bizden birkaç ay küçük bir Bebeğin de babasını görüp kanat çarptığını Görmüş, içimi rahatlatmıştım bir ara... Ama hala içim rahat değil.

Sizin görüşlerinizi, tecrübelerinizi merak ediyorum sevgili anneler.
Babamı aniden nörolojik bir rahatsızlık nedeniyle kaybetmiş olmam, bir de aşırı evhamlı yapım beni bu konuda aşırı hassas hale getirdi. Insan ani Ölümler ve hastalıklar yaşayınca bu konularda tedirgin korkak bir hale geliyor... Geçtiğimiz iki ay cehennem azabı çektim sanki... Bu konuda tecrübeleriniz var mı? Bana neler tavsiye edersiniz?sizce kızımın Gelişimi normal mi?

Son düzenleme:
rutin kontrollere görüyorum. sadece bu durum için başka bir doktora (nörolog/pedagog) gitmedim henüz. 9. Ay kontrolünde yani bir ay önce doktor, el sallama, alkış gibi hareketleri zaten bu aylarda öğrenir dedi ve telaşşanmam için erken olduğunu belirtti. ama kol çırpma ve ismine bazan bakmaması o dönemde farketmediğim ayrıntıları. Dolaysıyla doktora söylemedim.

Dediğim gibi çevremde pek bebek/çocuk yok. Büyüklerime sorduğumda telaşlanmamamı Söylüyorlar sadece. Bebek sevinince ne yapar, nasıl davranır sadece kitaplardan biliyorum. Bu nedenle tecrübenizden yararlanmak istedim.

Bence normal. Kötü şeyleri düşünüp bebeğine de yansıtma bence. En ufak stresi anlıyorlar

içinizi ferah tutun bence, otizm şüphesi doğar doğmaz belli olmuoyr mu?
yani ben doktorların şüphelenecek durumlarda baktıgını biliyorum yani gelişimlerini normal tamamladı diyorsunuz, doktorunuz da şüphelenecek bir durum görmemiş evham yapıyor olabilirsiniz, kendinizi darlamayın ve doktora tekrar gidip kontrol ettirin bence

Maalesef bu hastalık doğar doğmaz farkedilmiyor. Hatta normal gelişim gösterip, bir yaştan sonra gerileme yaşayan yavrucuklar da oluyormuş. Tabi bizde böyle bir durum yok. Sadece henüz yapmadığı birkaç ayrıntı Kafamı katıştırıyor, bu üzgünlük günlük yaşamı da bazan etkiliyor. Fazla evhamlı olduğumun farkındayım, kızım için doktor randevusu da aldım, ancak gelecek hafta. Benim ki, ondan önce birileri bir şey söyler de kalbim ferahlar çabası. çok teşekkür ederim bu nedenle...

Benim iki çocuğum var canım,ikiside tel sarar öğrenmedi,aklıma bile gelmedi öğretmek annem yapardı arada yalnız biz kayıkçı oynuyorduk belki bilirsin çocuğu dizlerime oturtup iki elinden tutup boşluğa bırakıp çekiyordum refleksleri için hemde daha eğlenceli denemeni tavsiye ederim,otizm için korkma öle bile olsa o senin yavrum güçlü olun,ben anlattıklarınızda hiç bi sıkıntı göremedim tecrübem dahilinde, doktor değilim ama anneyim,içinizi ferah tutun :)

Nasıl mutlu oldum bunları duyduğuma anlatamam! Tecrübeli bir annenin böyle sözleri içime su serpti. Evet olsa bile güçlü olmalıyız hemen her dert için bu öyle... Ama insanız işte, ağır yükler Korkutuyor... Bu arada biz de kızımla fış fış Kayıkçı oynuyoruz. En sevdiği, bol bol kahkaha attıran bir oyunu hatta:) benim ki biraz da taze annelik, tecrübesizlik belki... Biraz da dediğim gibi babamın günden güne erdiğini, hatıralarını, kendini unuttuğuna şahit oldum. Şimdi benzer bir tabloyu yeniden yaşama ihtimali korkuttu beni. Allah kimseye kaldıramayacağı yükler vermesin. Allah sizden de Razı olsun...

Ben de cocuguma bi kaç kez gostermistim ama yapamamisti sonra da üzerinde durmamistim. Yani hiç tel sarar yapmadı. Otizm o kadar erken yaşta anlaşılmasi zor ki bence gayet normal bi çocuk. El cirpmayi sevinince değil durup duruken yapar otizmli çocuklar. Yürümesi konuşmasi da geç olur falan yani sizin telaslanacak bir durumunuz yok gibi.

Gecenin bu saatinde büyük bir merak ve mutlulukla tekrar tekrar okuyorum mesajınızı. belki de gurbet insanı bu aşırı evhamlı hala getiriyor bilemiyorum. aslında Dediğiniz gibi üstünde durmayıp bıraksam belki çocuk da rahatlayacak. Benim rahatsızlığım son günlerde onu da etkiledi sanırım. ama bu evhamı hayırlısıyla rafa kaldıracağım, inşalalh kızımda da bir şey çıkmaz...

Sizi mutlu ettiğim için bende çok mutlu oldum kayıkçıyı oynuyorsa ne yapması gerektiğini biliyorsa korkmayın bebeğiniz gayet sağlıklı

Babanıza allahdan rahmet diliyorum kötü şeyler çağırmayın eskiler ne der iyi diyelim iyi olsun
Allah sizdende razı olsun.

Tel sarar nedir yazdiklarinizdan bi gerilik gormedim otizmli cocuklarin tepkileri cok sert oluyof diye biliyorum icinizi rahat tutun bence ama yinede gozlemleyin

Merhabalar, bir cocugun otizmli olup olmadigini anlayabilmek icin ozelliklede sizinle yaptigi goz temasina dikkat etmelisiniz. Goz goze gelince gozlerini hemen kacirir otizmli insanlar.
Bunun disinda gunluk rutinlerinin disina ciktiginizda verdigi tepkiyede dikkat edebilirsiniz.
Otizmli insanlar bu rutinlerin disina cikinca agresiflesebiliyor.

Canım ben otizmli çocuklarla çalışıyorum ve senin çocuğun otizmli falan DEĞİL! !!

Tel sarar nedir yazdiklarinizdan bi gerilik gormedim otizmli cocuklarin tepkileri cok sert oluyof diye biliyorum icinizi rahat tutun bence ama yinede gozlemleyin

tel sarar çocuğun elini bir şarkısıyls beraber oynatması gibi bir oyun diyebilirim Tilda.. Elhamdulillah kızım da bu Tür tepkiler yok. Ufak tefek belirti sayabileceğim Ayrıntılar nedeniyle telaşlandım. Gözlemleye devam...

Rutin dışında çıkmak çok büyük bir sorun olmuyor. Tabi tepkisiz de kalmıyor, huysuzlanıyor bir süre sonra, ama normal düzeyde, uyku ve yemek düzenini değiştirerek cevap veriyor diyebilirim hepbaharolsa. Göz Göze gelmek oyum oynamak gibi sorunlarımız yok. Sadece mesela dışarıdayken, ilgisini çekebilecek başka Şeyler varken Israrla beni duymadığı, duymamazlıktan geldiği oluyor. Ama devamlı değil. Beni telaşlandıran buydu. Normalde ismine tepki veriyor...

Canım ben otizmli çocuklarla çalışıyorum ve senin çocuğun otizmli falan DEĞİL! !!

Ve Anathema8, işin içinde biri olduğundan bu cevabın benim için çok güzel oldu. Arada bir bakmaması normal mi peki sence? Dışarıdayken falan? Ebeveyn sağırlığı diye bir şey okumuştum, bu o mu acaba?

Otizmin en belirgin ozellikleri cocugunuzda mevcut olmadigina gore rahat bir nefes alabilirsiniz.
Rabbim hayirli bir evlat olmasini nasip etsin..

dr 8 aylikken mi tel sarar yapmasi gerekiyordu dedi. Çok sacma. benim kizim 9 a girecek daha anca Oyuncakları yere atiyor birde cee yapinca kahkaha atiyor. hic evham yapmayin bence. adinada bakmiyor henüz.

dr 8 aylikken mi tel sarar yapmasi gerekiyordu dedi. Çok sacma. benim kizim 9 a girecek daha anca Oyuncakları yere atiyor birde cee yapinca kahkaha atiyor. hic evham yapmayin bence. adinada bakmiyor henüz.
Hayır doktor 8 aylıkken yapar demedi, 9-10 ayda öğrenir yavaş yavaş dedi. Ama etraftan insanlar söylediler bana, 8-9 aylıkken yapması gerekiyor diye. Galiba insanların da çok etkisinde kaldım. Bebekleri kıyaslamak böyle kötü bir şey işte:) Allah kızınıza da sağlık sıhat versin. Belki de çok yüklenmemek Lazım çocuklara, istedikleri zaman inşallah hepsini yapacaklar

Bebeğin gayet sağlıklı otizmli bir yakınım var.Bebekliginden itibaren biliyorum.Otizmli hasta oyun oynaMaz göze bakmaz seslenir sin cvp vermez.
Şu var dikkat edilmesi gereken otizim doğuştan olduğu gibi çocuk 1yada 2 yaşında da hersey çok iyiyen bir gecede de olabiliyormuş.
Senin bebeğin gayet sağlıklı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…