Okul ve masraflar

Kuzenim kızını devlet anaokuluna verdi. Bu sene 1.sınıfa gidiyordu. Bilsem sınavına soktu, kazandı çocuk. Daha 4 yaşından beri hep ona hazırlıyordu. Liseye geçene kadar ücretsiz kurs alacakmış şimdi.yani diğer şeylerde önemlidir elbet ama önce sağlık sorununu halledin. İngilizce kursuna acele etmeyin yaşı çok küçükse. Okul konusunda da devlette de olsa bizim kuzenin kızı gibi potansiyel varsa başarılı olur. Bu arada 1. sınıfı da benim kızımla aynı sınıfta devlet okulunda tam 48 kişi olarak okudular. Ama o bilsemi kazandı mesela

Kuzenim kızını devlet anaokuluna verdi. Bu sene 1.sınıfa gidiyordu. Bilsem sınavına soktu, kazandı çocuk. Daha 4 yaşından beri hep ona hazırlıyordu. Liseye geçene kadar ücretsiz kurs alacakmış şimdi.yani diğer şeylerde önemlidir elbet ama önce sağlık sorununu halledin. İngilizce kursuna acele etmeyin yaşı çok küçükse. Okul konusunda da devlette de olsa bizim kuzenin kızı gibi potansiyel varsa başarılı olur. Bu arada 1. sınıfı da benim kızımla aynı sınıfta devlet okulunda tam 48 kişi olarak okudular. Ama o bilsemi kazandı mesela
Bilsemi kazanınca ne oluyor? Bilsem özel eğitim gibi bişey mi hiç bilmediğim için soruyorum kusura bakmayın

Bilsemi kazanınca ne oluyor? Bilsem özel eğitim gibi bişey mi hiç bilmediğim için soruyorum kusura bakmayın
Resim,müzik veya genel yetenekten sınava giriyorlar. Öğretmen öncelikle sınıfta öğrenciyi gözlemliyor. Mesela cocuk çok hlguzel resimler yapıyor,bu çocuğu bilsem sınavı için listeye yazıyor, veya çocuğun enteresan fikirleri var ,problem çözmede iyi vs vs genel yetekten yazıyor.. sonra sınava cagriliyor kazanırsa haftada bir iki gün ders saatleri dışında bilsem okulunda yeteneğine göre ders aliyor

Kızımı geçen yıl özel anasınıfına verdim. Kampüs şeklinde olduğundan uzaktı, servis vardı. Servis parası, okul ücreti, kitap parası verdik. x gösterisine kostüm kiraladık para, okula bilmemne yayınevi gelecek kitap satacak çantasına para koyun, y günü şunları giysin para (evde yok git al)… ekstra çok saçma paralar ödedik. Neyse ilkokulda devlete alacağım çok şükür bu sene. Büyük kızım devlet anasınıfındayken hiçbir şey ödememiştik. Tam gündü. Karakola, itfaiyeye, ekmek fırınına, kütüphaneye gezi düzenlediler. Şehir dışından tiyatro grupları geldi, satranç vardı, melodika dersi vardı… Bir de büyük şehirdeyseniz belediye kreşi var mı araştırın derim

Merhabalar. Telaş içerisindeyim sizden de bilgi alayım istedim. Özele vermeyi düşünüyordum anaokulu için ama fiyatları görünce hayal kırıklığına uğradım büyükşehir olmasından mıdır nedir hiç insaflı değil. Açıkçası bu konuda İstanbul amkara İzmir gibi şehirlerde özel anaokullarına veren arkadaşlardan bilgi de almak isterim. Ancak ben sanırım karşılayacak durumda değilim. Ama çocuk eğitim açısından da eksik kalsın istemiyorum devlete verip ekstra İngilizce Spor vs ile desteklemeyi düşünüyorum. Anaokulunda öğlenci olacak. Haftasonu ingilizce ve bir spor ya da müzik branşıyla ilgili bir atölyeye yazdırabilirim diye düşünüyorum. Bu şekilde özel anaokulu fiyatından daha uyguna geliyor. Tabi ilk ay yine aşırı masrafımız olacak. Devlet okulu da olsa kayıt parası alıyor. Diğer kursları da taksit yaptırarak ödemeye çalışacağım. Beni bir telaş sardı. Bir küçük rahatsızlığı ile ilgili de sağlık harcamamız olacak sanırım o yüzden iyice kafam karıştı. Şu okul harcamaları ile ilgili daha uyguna getirebilmek için fikir verebilecek var mı? Şimdiden top kağıt çanta şu bu almalı mıyım? Siz neler yapıyorsunuz?
Ana sinifinda bence tek gerekli olan sevgi dolu bir ogretmen. Gerisi boş, çünkü çok küçükler. Ama öğretmen o kadar önemli ki...

Merhabalar. Telaş içerisindeyim sizden de bilgi alayım istedim. Özele vermeyi düşünüyordum anaokulu için ama fiyatları görünce hayal kırıklığına uğradım büyükşehir olmasından mıdır nedir hiç insaflı değil. Açıkçası bu konuda İstanbul amkara İzmir gibi şehirlerde özel anaokullarına veren arkadaşlardan bilgi de almak isterim. Ancak ben sanırım karşılayacak durumda değilim. Ama çocuk eğitim açısından da eksik kalsın istemiyorum devlete verip ekstra İngilizce Spor vs ile desteklemeyi düşünüyorum. Anaokulunda öğlenci olacak. Haftasonu ingilizce ve bir spor ya da müzik branşıyla ilgili bir atölyeye yazdırabilirim diye düşünüyorum. Bu şekilde özel anaokulu fiyatından daha uyguna geliyor. Tabi ilk ay yine aşırı masrafımız olacak. Devlet okulu da olsa kayıt parası alıyor. Diğer kursları da taksit yaptırarak ödemeye çalışacağım. Beni bir telaş sardı. Bir küçük rahatsızlığı ile ilgili de sağlık harcamamız olacak sanırım o yüzden iyice kafam karıştı. Şu okul harcamaları ile ilgili daha uyguna getirebilmek için fikir verebilecek var mı? Şimdiden top kağıt çanta şu bu almalı mıyım? Siz neler yapıyorsunuz?
Anaokulunda kızim özeldeydi,oğlum devlette tecrübeli orta yaşlı bir öğretmendeydi ,sınıfı 16 kişiydi yarım gündü ama düzenli temizlik yapan görevli vardı ,ben bir gün bile pişman olmadım devlete gittiği için. Gayet memnundum okulundan,öğretmeninden. Sayıları,harfleri(ses olarak)öğrendi gayet hazırlandı ilkokula.
Masraf konusunda çanta,su matarası,beslenme kutusu vb temel şeyleri alabilirsiniz. Diğer taleplerle ilgili liste gelir zaten okuldan,kırtasiye ve temizlik malzemesi listesi verilmişti(markalar belliydi,nitelikler belliydi onlardan birini almamızı istediler)ona göre aldık.
Spor,dil vb konularda da yası itibariyle stres yapmanıza gerek yok bence. Eliniz toparlansın maddi anlamda,sonrasında gönderseniz de birşey kaybetmez. İstanbuldaysanız ibb spor okullari oluyor onları takip edin,kayıt ücreti oluyordu sanırım cüzi bir miktar,başka ücret ödenmiyor. Bir araştırın isterseniz. Kızımın okulundan arkadaşları var voleybola gidiyorlar. Bana uymadı ben özel bir kulübe gönderiyorum ama gönderenler memnun. Bir bakın isterseniz

Son düzenleme:
İstanbuldayım , kızım 3 yaşında özel kreşler 20 bin + kdvden baslıyor. Ben evime yakın devlet okuluna yazdırdım yarım gün öğlenci olarak. Kayıt parası 15 bin aylık 3 bin ödeyeceğim. Baleye öok özeniyor bir de haftasonları baleye götüreceğim. Yine de özel okulun nerdeyse 3/1 fiyatına geldi. Sonraki senelerde durumlara göre özel devlet yine bakarım dedim. Zaten 3 yaşta cok bir eğitim olmuyor.

Resim,müzik veya genel yetenekten sınava giriyorlar. Öğretmen öncelikle sınıfta öğrenciyi gözlemliyor. Mesela cocuk çok hlguzel resimler yapıyor,bu çocuğu bilsem sınavı için listeye yazıyor, veya çocuğun enteresan fikirleri var ,problem çözmede iyi vs vs genel yetekten yazıyor.. sonra sınava cagriliyor kazanırsa haftada bir iki gün ders saatleri dışında bilsem okulunda yeteneğine göre ders aliyor
Kuzenimin kızı genel yetenek kazandı. Sanırım normal derslerden kurs alacak. Tabi bu ücretsiz olacak bence iyi birşey. Kendisi de ileride ingilizce kurs aldırmayı düşündüğünü söyledi mesela

X