Okul ve masraflar

kurupasta

Üye
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2024
102
21
29
Merhabalar. Telaş içerisindeyim sizden de bilgi alayım istedim. Özele vermeyi düşünüyordum anaokulu için ama fiyatları görünce hayal kırıklığına uğradım büyükşehir olmasından mıdır nedir hiç insaflı değil. Açıkçası bu konuda İstanbul amkara İzmir gibi şehirlerde özel anaokullarına veren arkadaşlardan bilgi de almak isterim. Ancak ben sanırım karşılayacak durumda değilim. Ama çocuk eğitim açısından da eksik kalsın istemiyorum devlete verip ekstra İngilizce Spor vs ile desteklemeyi düşünüyorum. Anaokulunda öğlenci olacak. Haftasonu ingilizce ve bir spor ya da müzik branşıyla ilgili bir atölyeye yazdırabilirim diye düşünüyorum. Bu şekilde özel anaokulu fiyatından daha uyguna geliyor. Tabi ilk ay yine aşırı masrafımız olacak. Devlet okulu da olsa kayıt parası alıyor. Diğer kursları da taksit yaptırarak ödemeye çalışacağım. Beni bir telaş sardı. Bir küçük rahatsızlığı ile ilgili de sağlık harcamamız olacak sanırım o yüzden iyice kafam karıştı. Şu okul harcamaları ile ilgili daha uyguna getirebilmek için fikir verebilecek var mı? Şimdiden top kağıt çanta şu bu almalı mıyım? Siz neler yapıyorsunuz?

İhtiyaç listesi veriyorlar. Bazı listelerde markaya dikkat ediyorlar mesela
Liste alıp alışveriş yapabilirsiniz

Benim yaşadığım yerde devlet anaokulu bile 6 bin lira. Ben özele 11 bin veriyorum şu anda tam gün. Ekstra bir kursa götürmüyorum şu an için, 3 yaşında zaten daha. Özel anaokullarında da ingilizceyi öyle şahane öğretmiyorlar zaten. Haftada 2 jimnastik dersi var, satranç, bir de büyük yaşlara robotik kodlama dersi veriyorlar. Onun dışında çok da bir farkı yok zaten. Sizin çocuğunuz kaç yaşında?

Bence iyi bir anaokulu ( çocuğunuzu güvenerek emanet edebileceğiniz) bu dönemde kafidir. Çocuğunuz daha 3-6 yaşlarında. Yarış atı yetiştirmiyorsunuz.
Merak etmeyin siz istediğinizi yapsanız da çocuğun içinde yoksa yok varsa var. Öncelikle sağlıklı bir aile ortamı (ekonomik olarak bunalımda olmayan) Akabinde de çocuğun ihtiyaç ve yeteneklerine göre kurs yada eğitim takviyesine yönelirsiniz.
Bu dönemde çocuğunuzun ihtiyacı olan sosyal öğrenmeyi anaokulunda zaten kazanacaktır. Oyun kurmayı oyun oynamayı öğrenecek. Arkadaş ve insan ilişkilerini geliştirecek.
İngilizce desteğinin yeterli olacağı kanısındayım. Çünkü dil bilimi ne kadar küçük yaşta verilirse o kadar kalıcı oluyor. İngilizce öğreterek oyun oynatan oyun kulüpleri var saatlik ücretli.. Durumunuza göre oraya gönderebilirsiniz.
Eğer çocuğunuzun müzik kulağı geniş ise müzik spor yetenekleri var ise spor takviyesi de dediğim gibi ihtiyaca göre belirebilir.

Benim çocuğum bir yaşından beri özel kreşteydi ama önümüzdeki yıl için ayda 15.000 TL yapmışlar açıkçası bana biraz fazla geldiği için devlet ana sınıfına yazdırdım tüm gün kulüp var yani sabahtan anasınıfı öğleden sonra etkinlikler gibi 5500 gibi bir fiyata geliyor bana aylık olarak. İhtiyaç listesini henüz vermediler “ 5000 gibi bir şey harcarız heralde. Tüm sene için bence iyi bir fiyat. Ucuz bir şey kalmadı çünkü.

Benim çocuğum bir yaşından beri özel kreşteydi ama önümüzdeki yıl için ayda 15.000 TL yapmışlar açıkçası bana biraz fazla geldiği için devlet ana sınıfına yazdırdım tüm gün kulüp var yani sabahtan anasınıfı öğleden sonra etkinlikler gibi 5500 gibi bir fiyata geliyor bana aylık olarak. İhtiyaç listesini henüz vermediler “ 5000 gibi bir şey harcarız heralde. Tüm sene için bence iyi bir fiyat. Ucuz bir şey kalmadı çünkü.
Benimkisi de aşağı yukarı bu şekilde olacak ama özel kulüpler yok ayrıca

Merhabalar. Telaş içerisindeyim sizden de bilgi alayım istedim. Özele vermeyi düşünüyordum anaokulu için ama fiyatları görünce hayal kırıklığına uğradım büyükşehir olmasından mıdır nedir hiç insaflı değil. Açıkçası bu konuda İstanbul amkara İzmir gibi şehirlerde özel anaokullarına veren arkadaşlardan bilgi de almak isterim. Ancak ben sanırım karşılayacak durumda değilim. Ama çocuk eğitim açısından da eksik kalsın istemiyorum devlete verip ekstra İngilizce Spor vs ile desteklemeyi düşünüyorum. Anaokulunda öğlenci olacak. Haftasonu ingilizce ve bir spor ya da müzik branşıyla ilgili bir atölyeye yazdırabilirim diye düşünüyorum. Bu şekilde özel anaokulu fiyatından daha uyguna geliyor. Tabi ilk ay yine aşırı masrafımız olacak. Devlet okulu da olsa kayıt parası alıyor. Diğer kursları da taksit yaptırarak ödemeye çalışacağım. Beni bir telaş sardı. Bir küçük rahatsızlığı ile ilgili de sağlık harcamamız olacak sanırım o yüzden iyice kafam karıştı. Şu okul harcamaları ile ilgili daha uyguna getirebilmek için fikir verebilecek var mı? Şimdiden top kağıt çanta şu bu almalı mıyım? Sizi neler yapıyorsunuz?
Geç kalmadiniz mi ? Kayıtlar bitti nerdeyse. Çanta vs dışında bir şey almayın okul size liste veriyor. Bir de çocuğun ilgisi var mı ? İngilizce Spor vs ? Sıkılmasın ?

Büyük oğlumu daha önce özel kreşe, üniversiteye bağlı kreşe ve devlette kreşe verdim. En çok memnun kaldığım devletti. En memnun kalmadığım ise özeldeki kreşti. Devletteki kreşte sabahçıydı, programları dolu doluydu. İnanılmaz güzel etkinlikler yaptılar, her hafta 1 gün mutlaka bir gezileri vardı. Üstelik bu okul kültürel olarak çok da iyi olmayan öğrenci popülasyonuna sahipti. Öğretmenimiz ve idareciler çok iyiydi. Oğlum bu okul keşke tam gün olsa dedi yıl boyunca.

Yani demem o ki her özel iyi diye bir şey yok, her devletin eğitimi zayıf diye de bir şey yok. Öğretmen çok önemli. İyi bir öğretmen bulun oradan devam edin. Oğlum kendini koruyabilecek yırtıklıkta olsaydı aynı okuldan ilkokula devam edecektik, ama değil ne yazık ki.

Geç kalmadiniz mi ? Kayıtlar bitti nerdeyse. Çanta vs dışında bir şey almayın okul size liste veriyor. Bir de çocuğun ilgisi var mı ? İngilizce Spor vs ? Sıkılmasın ?
Devlette genellikle sıkıntı olmaz, adrese dayalı kayıt olduğu için bir şekilde başlar. Bende 1. Sınıfa yazdiracağım hala yazdirmadik çünkü karar veremedik 😅

Devlette genellikle sıkıntı olmaz, adrese dayalı kayıt olduğu için bir şekilde başlar. Bende 1. Sınıfa yazdiracağım hala yazdirmadik çünkü karar veremedik 😅
Anladım. Bizim anaokul belirli sayıda aldı,kapasitem bu kadar dedi. hatta kalanlar yedeklere kaldı olur da kaydını yapmayan olursa size sıra gelir vs dedi.

Benim yaşadığım yerde devlet anaokulu bile 6 bin lira. Ben özele 11 bin veriyorum şu anda tam gün. Ekstra bir kursa götürmüyorum şu an için, 3 yaşında zaten daha. Özel anaokullarında da ingilizceyi öyle şahane öğretmiyorlar zaten. Haftada 2 jimnastik dersi var, satranç, bir de büyük yaşlara robotik kodlama dersi veriyorlar. Onun dışında çok da bir farkı yok zaten. Sizin çocuğunuz kaç yaşında?
O 6 bin yıllık olmuyor mu?

Devlet okullarında aidatlar ve kayıt ücretleri var mecburiyetten. Çünkü sosyal devlet değiliizz. Devlet okuluna bakamıyorsa bunun parasını sizden isteyecekler. Ekstra kursa yollayacağım diyorsunuz (ki bence anaokulu seviyesindeyken gerek yok) yine özel okulla aynı paraya gelecek. Benim oğlumun mezun olduğu anaokulu bu sene 16bin lira istiyor aylık. Devlete aidat ödeyip üstüne masraf yapıp çocuk peşinde koşacağıma veriirim özele rahat ederim.

Eğer çalışmıyorsa ve üst düzey bi özel okula vermeyeceksiniz devletle özel arasinda çok bir fark yok.Ayrica 4 5 yaşındaki bir çocuğu ingilizce klüptur şudur budur yormaya gerek yok diye düşünüyorum.Parayida dikkatli kullanmak gerek hele böyle bir zamanda çocugunuz önce bir okula başlasın zaman iicinde tanıyın neye ilgisi var neye yeteneği var.Ona göre yonlendirisiniz.yoksa o yaşta bir çocuğu istediğiniz kursa versin istemiyorsa hiç bir şey yaptiramazsiniz.Paranizda boşa gider.Merak etmeyin hiç bir şeyden geri kalmıyorlar herşeyi hızla öğreniyorlar.Cok fazla takipta kendinizi uzmeyin

Devlet okullarında aidatlar ve kayıt ücretleri var mecburiyetten. Çünkü sosyal devlet değiliizz. Devlet okuluna bakamıyorsa bunun parasını sizden isteyecekler. Ekstra kursa yollayacağım diyorsunuz (ki bence anaokulu seviyesindeyken gerek yok) yine özel okulla aynı paraya gelecek. Benim oğlumun mezun olduğu anaokulu bu sene 16bin lira istiyor aylık. Devlete aidat ödeyip üstüne masraf yapıp çocuk peşinde koşacağıma veriirim özele rahat ederim.
Geçen yıl sadece iki bin ödedik bütün yıl. Devlet okulunun aidatı birşey değil ki.

Geçen yıl sadece iki bin ödedik bütün yıl. Devlet okulunun aidatı birşey değil ki.
Bizim iki yılda da öğretmenimiz çok iyiydi. Farklı farklı öğretmenler oldu. Devlet okullarında öğretmen kalitesi daha iyi oluyor. Özelde daha ilgili oluyorlar ama iş kaygısından daha çok. Öğrenci ile ilgilenme açısından devlet okulu anaokulu öğretmenleri daha iyi.
Ekstra kursa vermedim yorucu oluyor.

Merhabalar. Telaş içerisindeyim sizden de bilgi alayım istedim. Özele vermeyi düşünüyordum anaokulu için ama fiyatları görünce hayal kırıklığına uğradım büyükşehir olmasından mıdır nedir hiç insaflı değil. Açıkçası bu konuda İstanbul amkara İzmir gibi şehirlerde özel anaokullarına veren arkadaşlardan bilgi de almak isterim. Ancak ben sanırım karşılayacak durumda değilim. Ama çocuk eğitim açısından da eksik kalsın istemiyorum devlete verip ekstra İngilizce Spor vs ile desteklemeyi düşünüyorum. Anaokulunda öğlenci olacak. Haftasonu ingilizce ve bir spor ya da müzik branşıyla ilgili bir atölyeye yazdırabilirim diye düşünüyorum. Bu şekilde özel anaokulu fiyatından daha uyguna geliyor. Tabi ilk ay yine aşırı masrafımız olacak. Devlet okulu da olsa kayıt parası alıyor. Diğer kursları da taksit yaptırarak ödemeye çalışacağım. Beni bir telaş sardı. Bir küçük rahatsızlığı ile ilgili de sağlık harcamamız olacak sanırım o yüzden iyice kafam karıştı. Şu okul harcamaları ile ilgili daha uyguna getirebilmek için fikir verebilecek var mı? Şimdiden top kağıt çanta şu bu almalı mıyım? Siz neler yapıyorsunuz?
Ben oyumu devlet anaokullarından yana kullanıyorum.Ben üç farklı ilde üç farklı anaokulundan çok memnun kaldım.Özelden iki haftada almıştım,beğenmediğim durumlar yüzünden.

1.5 aydir kres kres geziyorum.

Ankara icin fiyatlara hakim oldum neredeyse. Devlet anaokullarinin 1235 tl ustunde herhangi bir tutar alma hakki yok, onu bir acikca yazalim (meb'e bagli olanlar 735, aile bakanligina bagli olanlar ve uygulama anaokullari 1235 tl)

Bu sebeple bu yil Meb'e bagli devlet anaokullari sadece kayit icin 1850 tl aliyor. Daha sonraki aylarda da kirtasiye + temizlik adi altinda abartili olmayacak rakamlar talep edeceklermis, hatta benim konuştuklarım kayit ucretini gecmez dedi genelde (yani aylik 1850 lira gibi dusunun)

Aile Bakanligi'na bagli olanlarla (kres ve gunduz bakimevi olarak gecenler) fiyat konusmadim cunku kontenjanlar hep dolu, ama sanirim fiyatlar benzerdir.

Belediye kresleri ile hep gorustum (neredeyse tum belediyelerin kresi var) bunlarin rakamlari aylik 6 ila 8500 arasinda degisiyor arti temizlik ve kirtasiye talepleri olacakmis.

Ozel kresler iste orasi cok can yakici :) 14 ve uzeri rakamlar aldim hep. (Ki bunlarin bazisi tanidik, bazisi kurum indirimli vs vs) ama bazilari var ki su bilmem ne felsefesiyle egitim veriyoruzcular, onlar zaten telefonda asla fiyat vermiyor, illa yuzyuze diyorlar bu sebeple fiyatlarin 15-16'dan asagi olmayacağına kanaat getirdim.

Yalniz devlet anaokullarinda bu sene 30 eylul 2021 ve oncesi dogumlu cocuklar egitim hayatina basliyor (biz ekim dogumlu oldugumuz icin hep red yedik, ne yaptiysam ikna edemedim)

Belediye ve ozel kreslerde yas siniri pek yok. 3 yas diyor ama 2021 dogumlularin hepsini kabul ediyorlar.

Aile Bakanligina bagli kres ve gunduz bakimevleride (adinda kres ve gunduz bakim evi yazanlar 36 aydan kucuk cocuklari da alabiliyorlarmis) yine eger yazdirmak isterseniz, aile bakanliginin yardim kosullarini saglarsaniz sanirim ucretsiz oluyor (bu kisim biraz karisti bende onlarca okulla gorusunce) ama yine aile bakanligi yardimiyla ozel krese de cuzi bi miktar odeyerek kayit yaptirabiliyorsunuz.

Aile bakanligi sehit yakinlarina, engellilere, oksuz yetimlere, mali gucu yetersiz olanlara ucretsiz kres destegi veriyor, sayfasinda detayli bilgi var.

Devlet kreslerinin kayitlari Temmuz'un son haftasında basladi, cogu da bitti. Ekim gibi tekrar duyuru yapıp acik kontenjanlari ilan edeceklermis.

Ozel kreslerin kayitlari basladi tarih siniri yok.

Sizi üzmek istemem ama özellerle devletin çok farkı yok zaten. Özelde malesef ucuza öğretmen çalıştırıyorlar. Ve de büyük baskı kuruyorlar öğretmene. Çok da sağlıklı bir ortam olmuyor. Devlette iyi bir öğretmene denk gelirseniz tercih edebilirsiniz. Çocuk çocukluğunu yaşasın zaten. Haftaiçi okul olacak ve az zaman geçirecekseniz haftasonu aile olarak güzel vakit geçirin. İngilizce için size tavsiyem bulabilirseniz üniversite öğrencisi bulun ingilizce okuyan ya da yabancı olursa. Türk ise de sadece İngilizce konuşsun sıfır türkçe. Ve ders değil oyun oynasın kitap okudum çocuğa. İnanamazsınız ne kadar öğrendiğine. Tabi etkiyi görmek için üç dört ay bekleyin ve bunu birkaç yıl sürdürün.
Jimlastik için de yine kurs olabilir ama yakın ve vakit almayan bişeyse olur. Ama özellerin bana göre bir numarası yok. Hatta öğretmene tavırları beni o kadra rahatsız ediyor ki o ortamda ne kadar düzgün bir eğitim olabilir

X