Öğretmenlik vs idarecilik

Ben de öğretmenim küçük çocuğum var idareci olduğumu düşünemiyorum. Hele de ders saatim azsa hayatta düşünmem. Evet kalabalık bir sınıfa düzenli ders anlatmak zor oluyor ama idarenin dd ayrı problemleri oluyor. Benim okulumun türü sebebiyle öğrenci çok az ama ona rağmen Müdür yardımcısı arkadaşım çocuğu olduğun da bir sene durup istifa etti çakışma saatleri için.
Okulunuzda ihtiyaç varsa yarım dönem görevlendirme isteyin bizim okulda öyle yaptılar yapamazsanız geri dönersiniz aklınızda kalacağına deneyimlemiş olursunuz.

İçeriği okumadım.
Öğretmenlik mi yoksa idarecilik mi diye sormuş herhalde.
Bende branşa göre değişir diyorum.
Öğretmenlik temel eğitimde çok ama çok zor.
Temel eğitimde öğrenciler öğretmenin kulu kölesi. Bir stickera dağları deliyorlar. Diğer kademelerde yalan, okulda sigara içip sevgili bulup hocaya diklenme böylelikle hava atma telaşı… biyoloji öğretmeni 15 sınıfın yazılısını okuyor, 450 çocuğa not veriyor. hangisi zor bir daha düşünün

Eski müdür yardımcımızı görmüştüm. Başka okula normal öğretmen olarak atandı. Yeniden öğretmenlik nasıl dedim, harika dedi. Adam çok mutluydu, gençleşmişti resmen. Ki işini de çok özveriyle yapıyordu düşünün.

Alan değişikliği gruplarına girip bakarsanız benim dediğim gerçeği göreceksiniz
Ben iki kademeyi de çok iyi biliyorum.
Polemik sevmiyorum.
Herkesin kendi düşüncesi :)

Alan değişikliği gruplarına girip bakarsanız benim dediğim gerçeği göreceksiniz
Ben iki kademeyi de çok iyi biliyorum.
Polemik sevmiyorum.
Herkesin kendi düşüncesi :)
Ben de biliyorum bütün kademeleri de o sayede verdim bu örneği zaten. İlkokul, ortaokul, lise hepsinde çalıştım. Evet herkesin kendi düşüncesi…

Çalışma saatlerinizin az olması bence çocuğunuzla ilişkiniz için büyük bir şans. Ama kariyer odaklı bakiyorsaniz hayata idarecilik daha mantıklı olabilir.

En güzeli ilkokulda branş öğretmenleri

Benim branşım her kademede yapabilir bı alan ki çalıştım ama velilerin en sorunlu olsa da en rahatı ilkokul. Az ders saati, sınıf rehber öğretmeni değilsin, sınav bir tek 4lere kağıt kürek işleri yok vs..

İdarecilik angarya ve okula istemesen de bağlı kalmak zorunda olduğun kıdem. Tavsiye etmem uğraşmak daha zor

İçeriği okumadım.

Branşınız temel eğitim ise (sınıf veya okul öncesi) o zaman idarecilik.

Diğer branşlar ise öğretmenlik.
Kesinlikle sınıf öğretmenliği çok Zor ben takdir ediyorum ama asla yapamazdim.
Tek bir sınıfı alıp büyütmek çok güzel ama çok sorunlu bı sınıfsa sürekli birlikte olmak her derse ayrı plan program yapmak, tüm sorunlarının baş muhatabı olmak kolay değil. İdarecilik için sınıf öğretmenleri olsun diğerleri öğretmen olsun diyemem tabi ama belki alanım bu olduğundan sınıf öğretmenliginden daha avantajlı geliyor bana

İki sene idarecilik yaptım. Geçen şubat ayında istifa edip öğretmenliğe döndüm. Halen iyi ki diyorum hocam.

Tabi ki öğretmenlik ..idarecilik zor tamam veliler ile uğraşmiyorsun ama sürekli okuldasin..ne artısı kaldi..hani tatili

Idarecilik benim icin vakit kaybi.Yaz tatilinin kitlenmesi de cabasi.
Ben ilkokulda branşciyim.Cocuk buyutmek icin en ideal kademede gorev yapiyorum...Ogullarim 3 yasinda.Seneye kres olucak.Derslerimi onlarin kres giris cikislarina gore ayarlayacagim mesela.Bransiniz lise degilse ilici vs tayin deneyip ortaokul,ilkokul deneseniz?

Öğrenciye , derse neden geç kaldın diyorsun , girmiyorum lan senin dersine deyip kapıyı suratına çarpıyor
Disiplin cezası yok mu okulda? Ne kadar rahat davranıyorlar ben verirdim disipline. Birkaç kez daha uyarı alsa uzaklaştırmayla kafa dinlerdim. Şiddet uygular diye korkuyorsanız orası ayrı.

İdareler asıl velilerle uğraşıyor. Ben ne zaman müdür veya yardımcılarının odasında olsam;

"Oğlumun yıl sonu 48. 50 yapsın öğretmenler geçirin. Bağış da yapıyorum."
"Çocuğum devamsızlıktan kalacak. Siler misiniz?"
Bazı okullarda ise "AÖL kaydı ve kayıt yenileme için geldim"
Kurs düzenleme, maaş hesaplama, şu kadar eksik yatmışlar, şu bozuk cart curt...

Mesai saati daha uzun artı yanlış hatırlamıyorsam müdür 6 saat, müdür yardımcıları 12 saat derse giriyordu. 3'e 6 da olabilir.

Benim eşim de üç yıldır idarecilik yapıyor lisede. Ne öğrencilerin derdi bitiyor ne velilerin ne öğretmenlerin.
Odasına giren çıkan belli değil, kurum telefonu sürekli çalıyor, kendi telefonu sürekli meşgul.
Akşamın onunda arayan Veli var öğrenci var.
Bunların yanında bir de açık lisenin idarecisi, haftasonları da okula gidiyor.
Hiç tatilimiz yok, ben hep çocuklarla yalnızım. Bir de yurt vardı, allahtan kapandı bu sene. Yurt varken de haftada üç gece nöbet tutuyordu. Tabi bunların hepsini maddi sebeplerden yapıyor.

Eğer maddi açıdan sıkıntınız yoksa maaş karşılığı çalışın, kafanız rahat olsun.

Lise velisi çocuğum bugün ders programını alamamış diye arıyor şaka gibi. Ufacık bir aksaklıkta şikayet ederim demeye başlıyorlar. Öğrenci gece 11de mesaj yazıyor saçma sapan sorular soruyor.

İdareci kadro olarak hepiniz uyum içinde ve anlayışla çalışamazsanız idarecilik çok zor bence.

Bayan müdür yardımcısı vardı geçen sene, çocuklarını okula götürüp getirirdi, öğle arasında biraz geç dönüp akşamın yemeklerini yapar okula öyle giderdi, çocuğunun sınıfında Veli katılımlı etkinlikler olduğunda hepsine katılırdı, kimse de bir şey demezdi.

13 yıllık öğretmenim lisede. Bence öğretmenlik daha iyi. Müdür yardımcılığı kolay iş değil. Öğretmenle de uğraşmak zorunda kalıyorsun. Hele hangi okulda idarecilik yaptığın da çok önemli.

İdarecilik öğretmenlikten zor olsaydı herkes geri öğretmenliğe geçerdi. Maddi pek bir getirisi yok ama çok daha rahat oldukları kesin. En azından gün içinde kafa dinleyebilecekleri bir odaları, bir çıkıp geliyorum diyebilecekleri bir zamanları var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…