Oğlumun okul kaydı sorunu

Bizim okulun muduru sinif sayilarini sinirli tutuyor.

Genelde uzerine bagisla da kabul etmiyor. O yuzden,disaridan cok talep var, bagisla da aliyor.

Belli kontenjan hakki varmis sanirim.

Adres alip orada oturmayanlari da bazen sikayet ediyor. Cunku siniflar kalabalik olsun istemiyor.

Belli aslinda, okulun yarisi servisle gidiyor. Sanirim zaman asimi olunca ,adresi turmayanlari sikayet edemiyormus.
Annemin komşularından bu şekilde iyi bir okula kayıt yaptıranlar oldu. 30 kişilik siniflar 45 kişiye falan çıkmış 😕 haliyle velilerde haklı olarak çıldırmışlar, adres kontrolü için adreslere polisler gitmiş falan diye duydum.
Keşke tüm çocuklar iyi eğitim alabilse, bazı okulların muhitleri çok leş. Bende evladımı daha iyi bir yere göndermek için her şeyi yapardım sanirim

Annemin komşularından bu şekilde iyi bir okula kayıt yaptıranlar oldu. 30 kişilik siniflar 45 kişiye falan çıkmış 😕 haliyle velilerde haklı olarak çıldırmışlar, adres kontrolü için adreslere polisler gitmiş falan diye duydum.
Keşke tüm çocuklar iyi eğitim alabilse, bazı okulların muhitleri çok leş. Bende evladımı daha iyi bir yere göndermek için her şeyi yapardım sanirim
Aynen bazi okullar bu sekilde. Bizim okul ,kizimi ilk kaydettirdigimde tum siniflar 25 kisiydi. Mudur ,ozel okul gibi okulu yapilandiriyor. Simdi 26 kisiler.
Bagisi yuksek tutanlar, kolay yazdiriyor. Mudur de okula talep olusturuyor. Bagisida okula harciyor. Boya badana , spor salonlari.
Okul olayi zor ,keske tum veliler bagisi lutuf gormese, bence tum okullar boyle olabilir.
Bir de iyi mudurler lazim.
Kucuk kizimin okuluna bir mudur geldi. 4 yilda okulu, cabalayarak, disaridan da bagis toplayarak cicek gibi yapti.

Hayır var.
Adresinize bağlı ana sınıfı çıkıyor.
Oğlum 17 kişilik ana sınıfına gidiyor.
Okul müdürü adres dışı kayıtları almadığı için özele versem böyle konforum olmazdı… Çok memnunum.
Oglumun suan gttigi okulda anasinifi icin ikamet zorunlulugu yok dendi. Demekki okuldan okula gore degisiyor. Bizim sinifimiz 60 aydan kucuk olan grup.12 kisi. Diger siniflar 15-17 arasinda degisiyor.

Evet ekim 2018 doğumlu ama ben geçen sene okula veremediğim için bu yıl anasınıfına vermek istiyorum ama bu sefer 72 aylık ilkokul zorunlu diyorlar. Eğer erteleme yapmak istiyorsanız önce ilkokula kayıt yapıp ordan nakil yaptırıp anaokuluna kayıt yapmanız gerekir dediler ama sistemde hiçbir okul gözükmediği için kayıt yayapmıyorlar.

Hanimefendi cocuk ilkokul cagindayken niye anaokulu ciksin yahu?

E-devlet'te ilkokulda mi cikmiyor, orayi anlamadim.

Oglumun suan gttigi okulda anasinifi icin ikamet zorunlulugu yok dendi. Demekki okuldan okula gore degisiyor. Bizim sinifimiz 60 aydan kucuk olan grup.12 kisi. Diger siniflar 15-17 arasinda degisiyor.
2019 doğumlu sınıf.
Sanırım bir kişi gelmiyor öğretmenin attığı videoda sayıyorum 16 kişi.
Vallahi çok memnunum cocuklar belirli standartlarda ve ailelerde aynı şekilde evet her şeyi biz karşılıyoruz fakat hiçbir şekilde özelle kıyaslanamaz.
Öğretmenimiz de olgun bir hanım baya baya etkinlikler yaptırıyor, gösteri vs oluyor devamlı.
Eviminde yanında okul daha ne olsun diyorum.

Rusvet degil bagis. Cunku devlet okullarinin buna ihtiyaci var.
Malesef sistem bu sekilde. Simdi okulda yer yok diyelim. Adresin de tutmuyor, git bagis yap, aliyor mudur isterse. Boyle nakil yapma hakki varmis. Ben de bu sene ogrendim.
Guldum , ironiydi aslinda. Boyle bir durumdan memnun degilim elbet. Dedigim gibi sistem bu.
“Malesef sistem bu sekilde. Simdi okulda yer yok diyelim. Adresin de tutmuyor, git bagis yap, aliyor mudur isterse. “

yani rüşvet?

Sizin konunuzu hatırladım. Yanlış değilsem çocuğunuz zorunlu 1. sınıf yaşındaydı. Eşiniz şehirdışında çalıştığı ve siz sık sık memlekete gittiğiniz için 1. sınıfa göndermek istemiyordunuz. Çocuğunuz ilkokula kayıtlıdır tabii ki de anasınıfına kayıt yaptıramazsınız. Adresinizle bir alakası yok. Önce ilkokula gidemeyeceğine dair ram’dan rapor almalısınız ama çocuğunuzun raporlu bir durumu da yok. Gönderin çocuğu artık okula.

2019 doğumlu sınıf.
Sanırım bir kişi gelmiyor öğretmenin attığı videoda sayıyorum 16 kişi.
Vallahi çok memnunum cocuklar belirli standartlarda ve ailelerde aynı şekilde evet her şeyi biz karşılıyoruz fakat hiçbir şekilde özelle kıyaslanamaz.
Öğretmenimiz de olgun bir hanım baya baya etkinlikler yaptırıyor, gösteri vs oluyor devamlı.
Eviminde yanında okul daha ne olsun diyorum.
Kesinlikle ozel okullarda bile 25 30 kisilikmis siniflar burda biri konu acmisti bi ara. Benim ikametimin dustugu okulda da siniflar az kisiydi fakat biz kontenjan beklemek zorundaydik bizimkiler 2020 li. Suan gittigimiz okul otobus ile 10 dk mesafede. Fakat imkanlari dediginiz gb yakin olan okuldan cok daha fazla. Ve saatleri bana cok uygun. Genelde sabah saatleri anasiniflari fakat burda 1 ve 5 bucuk arasi. Dediginiz gb gelen ogrenci ve aile profili belli. En onemlisi de ogretmenin icimize sinmesi. Ben baslarken oglumdan daha tedirgindim ogretmen okul vs konusunda fakat suan oglumda mutlu ben de ☺️ okula nasil baslarlarsa oyle gider diye düşünüyorum guzel bi baslangic yaptik. Umarim ogrenim hayatlari boyunca hep boyle mutlu gider cocuklarimiz okullarina ❤️

Çocuğunuz çoktan okul çağına girdiği için, siz de göndermediğiniz için muhtemelen sistemi şaşırtıp kırdınız bir şekilde. MEBin telefonu işe yarar mı bilemedim ama google yaptım bir arayıp sorun isterseniz: 444 0 632 Bu arada anaokuluna değil, 1.sınıfa kayıt yaptırcaksınız. KOcaman 7 yaşındaki çocuğu hangi anasınıfı alsın????

“Malesef sistem bu sekilde. Simdi okulda yer yok diyelim. Adresin de tutmuyor, git bagis yap, aliyor mudur isterse. “

yani rüşvet?
Niyete bakalim.bagis🫣 herkes adresi tuttugu okula mi gidiyor zannediyorsunuz
Adres tasiyip orada oturmayan cok var. Onlarin yaptigi ne peki.
Bence bagis yapip kaydettirmek( sizin tabirinizle rusvet) daha faydali. En azindan okulun ihtiyaci goruluyor.
Okula giden cocugunuz yok sanirim. Gercekten suan durum cok karisik. Hic gormediginiz mi, temizlige cagirilan velileri?
Bagis alan okullarin talep gormesi bundan . Daha temiz ,konforlu oluyor.
He ayriyeten rusvet olmasi icin ,mudurun parayi kendi yemesi lazim. Vardir oyleleri de belki. Ama okula bagis yaparak makbuz kesiliyor ve o para okulaniliyor, benim dedigim.
Neyse konuyu uzatmayacagim iyi geceler

Bağış olayı neden bu kadar olumsuz bir şeymiş gibi görüşüyor anlamadım. Maddi durumumuz yerinde, özele gönderebiliriz ancak devlet okulu tercih ediyoruz. Çocuğumun ortamını iyileştirmek için gönüllü olarak bağış yapıyorum ben. Klima mı bozuk değiştiriyoruz, perde mi yok yaptırıyoruz. Bundan büyük hayır mı olur? Tabiki de durumu olmayandan alınmasın ama hali vakti iyi olanlar da bağış yapmaya teşvik edilsin bence. Her sınıftan 2 veli çıksa ben hallederim diyen devlet okulları özel okul ayarına gelir.

Kesinlikle ozel okullarda bile 25 30 kisilikmis siniflar burda biri konu acmisti bi ara. Benim ikametimin dustugu okulda da siniflar az kisiydi fakat biz kontenjan beklemek zorundaydik bizimkiler 2020 li. Suan gittigimiz okul otobus ile 10 dk mesafede. Fakat imkanlari dediginiz gb yakin olan okuldan cok daha fazla. Ve saatleri bana cok uygun. Genelde sabah saatleri anasiniflari fakat burda 1 ve 5 bucuk arasi. Dediginiz gb gelen ogrenci ve aile profili belli. En onemlisi de ogretmenin icimize sinmesi. Ben baslarken oglumdan daha tedirgindim ogretmen okul vs konusunda fakat suan oglumda mutlu ben de ☺️ okula nasil baslarlarsa oyle gider diye düşünüyorum guzel bi baslangic yaptik. Umarim ogrenim hayatlari boyunca hep boyle mutlu gider cocuklarimiz okullarina ❤️
Evet çok haklısın mutlu olsunlar okul hayatları boyunca.❤️
Şöyle bişey var oturdugum bölge baya iyi aileler, cocuklarıyla ilgilenen aileler. Çocuklara etkinlikten çok öğretmen ve arkadaşlık çok iyi geliyor. Oyuncak bağışı yapılıyor devamlı içeri bir girdik mutfaklarından tut dinazoruna kadar şaşırdık açıkçası. Şimdi baya bişey istedi aldık. Zaten okula da isteseler veririm, hiç değilde diger ogrenciler faydalanir okula yarar sağlarım.

Öğretmenin olgun olması çok hoşuma gidiyor.

Sizin konunuzu hatırladım. Yanlış değilsem çocuğunuz zorunlu 1. sınıf yaşındaydı. Eşiniz şehirdışında çalıştığı ve siz sık sık memlekete gittiğiniz için 1. sınıfa göndermek istemiyordunuz. Çocuğunuz ilkokula kayıtlıdır tabii ki de anasınıfına kayıt yaptıramazsınız. Adresinizle bir alakası yok. Önce ilkokula gidemeyeceğine dair ram’dan rapor almalısınız ama çocuğunuzun raporlu bir durumu da yok. Gönderin çocuğu artık okula.
Hayır o üye değil. Bu üyenin eşi sorumsuz çalışmıyor kira ödemiyor ev sahibi de ikamete taş koyuyordu. Neyse ki akıllanmış konu sahibi birşeyler yapmış

Benim anladığım kadarıyla dönem başladığı için almak istemiyorlar. Çünkü uyum haftası zor bir süreç öğretmenler başa dönmek istemiyor. Öncelikle seni tebrik ederim. Buradaki üyeleri dinleyip çocuğun için önemli bir adım attın. İkincisi lütfen valiliğe git açık kapı bürosuna derdini anlat. Ordan basın il müdürlüğü var git cimere kayıt oluştursunlar. Sonra da bir dilekçe yaz valilik evrak kayda ver. Hemen dönüş sağlanır. Ailemin evine taşındım. Çocuğumu anaokuluna yazdırmak istiyorum. Ama okul bulamıyorum de. İkamet belgeni de çıkar evrağın altına koy. İnş yavrucak hemen başlar. Ama dediğimi yarın yap. Ben bu konuda az çok bilgiliyim güven bana

Sizin çocuğunuz ay olarak 71 aylık değil miydi eylül ayında çocuğunuz 1.sinifa kayıt olmuştur anasifi gözükmez ki önce ki ikametgah neresiyse oraya kayıt olmuştur.
İkameti yoktu yavrucağın askıdaydı. Şimdi ilkokula çıkmış olabilir. Dilekçe verirse göndermek istemiyorum diye anaokuluna devam eder

Ram raporunuz yoksa zaten anaokuluna kayıt yapamazsınız. Ancak özel okullar alır. Onlarda 1. Sınıfa kayıt yaptırıp devamsızlık gösteriyorlar.
Eğer ram raporunuz varsa sistem de sıkıntı vardır. Gidip ram merkezine danışın. Daha sonra ilkokulda kayıt gösterilen yerden kayıt silinsin. Çocuk açığa çıkınca ikamet edilen yerdeki müdürle konuşup oraya çekeceksiniz.

Bağış olayı neden bu kadar olumsuz bir şeymiş gibi görüşüyor anlamadım. Maddi durumumuz yerinde, özele gönderebiliriz ancak devlet okulu tercih ediyoruz. Çocuğumun ortamını iyileştirmek için gönüllü olarak bağış yapıyorum ben. Klima mı bozuk değiştiriyoruz, perde mi yok yaptırıyoruz. Bundan büyük hayır mı olur? Tabiki de durumu olmayandan alınmasın ama hali vakti iyi olanlar da bağış yapmaya teşvik edilsin bence. Her sınıftan 2 veli çıksa ben hallederim diyen devlet okulları özel okul ayarına gelir.
Buyuk kizimin okulu ozel okul ayarinda. Aynen bagislarla.
Kucuk kizimin okulunda velilere bagis yapma konusunda israr ediyorum. Eskiden nasildi bilmiyorum ama suan okulumuz cok temiz , yani mudur nasil cabaliyor. Velilerden cok degil,kendi butcelerine gore bagis istiyorlar . Olmayan zaten vermiyor.
Bunu cocuklarimiz icin yapmaliyiz.

Ram raporunuz yoksa zaten anaokuluna kayıt yapamazsınız. Ancak özel okullar alır. Onlarda 1. Sınıfa kayıt yaptırıp devamsızlık gösteriyorlar.
Eğer ram raporunuz varsa sistem de sıkıntı vardır. Gidip ram merkezine danışın. Daha sonra ilkokulda kayıt gösterilen yerden kayıt silinsin. Çocuk açığa çıkınca ikamet edilen yerdeki müdürle konuşup oraya çekeceksiniz.
Yanlış yönlendirme yapmayın! Ekim Kasım aralık doğumlu çocuklar dilekçe vererek ilkokul yerine anaokuluna gidebilir. RAM raporu Eylül ve öncesi doğumlular için. Burda çocuk Ekim doğumlu

Yanlış yönlendirme yapmayın! Ekim Kasım aralık doğumlu çocuklar dilekçe vererek ilkokul yerine anaokuluna gidebilir. RAM raporu Eylül ve öncesi doğumlular için. Burda çocuk Ekim doğumlu
Burada yorumlarda ilkokul çağına gelmiş çocuk denildiği için olabilir mi acaba yorumum. Ayrıca dilekçe verilmediyse yine ilkokula düşer hanımefendi. Dilekçe verip iki okulla da görüşmeden yine yapamaz.

X