Oğlumun kız arkadaşı ve bitmek bilmez istekleri. Evden bişeyler çalıp satan evlat. Ergen bir çocuk yalnız bir anne. Ne yapmalıyım?

Bence kızın babasıyla değil de annesiyle kesinlikle görüşülmeli. O kız olmasa başkası olur demişler de kız bu çocuğun sevgilisi. Çocuk kıza da zarar veriyor. Ya da sorun bu kızdan kaynaklıysa? Neler neler var kız madde kullanan biri olabilir ve çocuğu da buna alıştırmış bile olabilir. Ki bu en iyi ihtimallerden biri. Allah aşkına annesinin montunu çalıp satmak hangi ergenin aklına gelir? Bu kesinlikle ergenlikten falan değil bunun altında çok ciddi şeyler var. Çok toz pembe düşünüyor bazı üyeler. Bunun takibi alınmazsa çok ciddi şeyler olabilir. Kızın annesi bunu bilmeli. En doğal hakkı. Yarın öbür gün kötü bir şey olduğunda kızın ailesi niye bize haber vermediniz diye hesap sorduğunda ne cevap verecek konu sahibi? Bence hemen kızın annesiyle iletişime geçilmeli sonra psikiyatristen destek alınmalı.

Ben herhangi bir psikoliji egitimi almadim ama uyku egitimini duydugum andan beri cok karsiyim , ozellikle yapilan bir bilimsel calisma var mi diye merak ettigim icin size sordum isin uzmanini yakalayinca
Tesekkur ederim detayli aciklamaniz icin
Rica ederim. Psikoloji de çok geniş bir alan aslında. Ben de çocuğum olduktan sonra 0-6 yaş dönemini daha çok araştırmaya başladım. Dediğim hesaplar da gerçekten çok güncel şeyler sunuyor. Takip etmenizi öneririm. İyi günler

Konu sahibinin kızın ailesine haber vermek gibi bir sorumluluğu yok. Herkes kendi çocuğun sahip çıkacak. Kızın ailesi kolyeyi nerden aldın? bu akşam hangi arkadaşlarınla görüştün diye sormuyor, kızını takip etmiyorsa bu konuda kimseyi suçlayamaz. Pek çok kişinin bu kız olmasa başka kız olur deme sebebi, çocuğun annesinin montunu, kitapları ya da altınları çalıp satmasının kız ile bağdaştırılamayacağından. Ayşe olmaz Fatma olur çocuk ona bağlanır, bu defa onun için yapar vs. Kaldı ki, kız arkadaşı ona çal bunları sonra sat dese bile, konu sahibinin muhatabı yine de oğlu. Allah herkese akıl fikir vermiş, doğru yoldan saptığı zaman konu sahibine hesap vermesi gereken kişi yine oğlu. Üniversitedeyken, çok samimi olduğum bir arkadaşım ki kendisi sağlıkçı idi uyuşturucu kullandığını öğrendim. Hatta erkek arkadaşı ile birlikte bana da teklif ettiler red ettim, kullanma ama gel birlikte oturalım biz içeriz senin kullanmana gerek yok vs dediler. Kabul etmedim. Bunun üzerine arkadaşımla bir defa konuştum. Bırakmayacağını öğrenince arkadaşlığımı kestim. Kimse kimseyi, (alıkoyup zorla, işkenceyle vs. durumları hariç) kötü bir şey yapmaya alıştıramaz. Başkasının çocuğu için kötü demek kolay kendi çocuğunuzun kötü yola saptığını ve sorumluluğun ona ait olduğunu kabullenmek çok zor. Konu sahibi her ne olursa olsun çocuğunun ve kendisinin sorumluluğunu kabul etmeli ve çözümü de kendi içinde aramalı.

okula gidip rehber öğrentmen ile de görüşmeyi deneyin , hatta öğrencilerini çağırıp (oğlunuz ve o kız) onlarla bu konuyu konuşmayı , olayların neden bu şekilde çirkinliğie doğru gittiğini sorun ve makul şekilde anlatsın . Bu yazdıkların çok önemli ve tehlikeli...

Tabi ki haklısınız fakat devir kötü insanın aklına neler geliyor. Kızı tanımıyoruz nasıl biri olduğunu bilmiyoruz. Ama her halükarda psikolojik destek şart.

çok güzel anlatmışsınız
herkes kendini çocuğunu iyi tanımalı
en önemliside çocuğun arkadaşlarını iyi tanımalı
K kirginzambak oğlundan 2yaş büyük oğlum var
16 yaşında çok sorunları ile boğuştum yapmaz dediğim şeyleri yaptııı
kimseyi suçlamadım
oğlumun nefes alışından bile haberim oldu
kimle görüşürü
nere gider tek tek gittim
yeri geldi benı gördü yeri geldi orda olduğumu hissetirdim
sana tek tavsiyem ellerini oğlunun üzerinden çekme
babaya göndermen iş değil
bende okul değiştirdimm
ve oğlumun bana dediği anne iyi ki okulumu değiştirdin
bende yalnız anneyim
s

Tabi ki haklısınız fakat devir kötü insanın aklına neler geliyor. Kızı tanımıyoruz nasıl biri olduğunu bilmiyoruz. Ama her halükarda psikolojik destek şart.
Elbetteki psikolojik destek şart, onda hemfikiriz. Ama konu sahibinin şuan en son yapacağı şey tüm kötülüklerin anası olarak o 16 yaşındaki kız çocuğunu görmek. Oğlu bu kızdan ayrılınca her şey yoluna girecek diye düşünüyor. Bu durum onu çözümden uzaklaştırdığı gibi (çünkü sorunun kaynağını yanlış yerde arıyor), oğlunun kıza daha da bağlanmasına, annesini kendisine ve aşkına karşı duran, kendisini anlamayan kişi olarak görmesine sebep olur. Bu durum oğlu ile iletişimin kesilmesine ve annesinden kopmasına, daha fazla hata yapmasına sebep olacak ne yazık ki...
Sizin de Allah yardımcınız olsun. Belli ki bu nesil ergenliği çok zor atlatıyor, konu içerisinde de çok fazla örnek var. Allah evlatlarımızı doğru yoldan ayırmasın, iyi insanlarla karşılaştırsın inşallah...

Kız ağlayarak ve kızarak çocukla ve arkadaşlarıyla konuşacak. Çocuk herkese rezil oldum diye annesine kin kusacak tabi ki...Babaya ne diyecek konu sahibi çok merak ediyorum?
%100 kızı suçluyor konu sahibi. Babasına da dayak yesin oğlumun yakasından düşsün diye söylüyor. Kızı asla düşünmüyor. Kızın babasının da konu sahibinin oğlunu düşünmeyeceği de kesin. İki çocukta zarar görecek maalesef.

yukarıda çok güzel yorumlar yapılmış. ama kimsenin demediğini diyeceğim kusura bakmayın :/ bana kızacak herkesten de peşinen özür diliyorum ancak bu yaştaki erkek çocuğunun hakkından ancak bir travma gelir.

bu çocuk bu yaşa kadar gayet el bebe gül bebe büyümüş. mune reyisin de parmak bastığı gibi konu sahibi defaatle suç işleyen oğluna hala toz kondurmuyor, belki hiçbir şeyden haberi olmayan el kızını suçluyor. bu çocuğu bu hale getirenler var. ona göre sorumluluk almalı. gördüğüm ettiğimden öğrendiğim, ancak dayak veya büyük ayarda bir korkutma (hapse atmak gibi) bunların hakkından geliyor. başka çözüm yok.

daha bu 16 yaşı. büyüyünce geçecek sanıyorsunuz ya, bu kafayla geçmeyecek. asla geçmeyecek. çünkü karşıda laftan anlayan bir organizma yok. çocuğu insanlıktan çıkarmışlar. oğluna ceza vermeyip el kızını cezalandırmaya çalıştığı sürece hiç de bir şey olmayacak.

Bence değil ya. Konu sahibinin kötü biri olduğunu zannetmiyorum. Niye kızın dövülmesini istesin o da bir anne. Kadın çaresizlikten ne yapacağını şaşırmış. Kızı hatalı bulması tabi ki yanlış, ama biraz empati yapmak lazım.

Kızanlar olabilir ama haklı olabilirsiniz. Belki yanlış bilmiyorum büyük de konuşmak istemiyorum ama konu sahibinin oğlu benim oğlum olsaydı bir tane tokat patlatırdım sanırım. Güzellikle konuş vs. bunlar geçersiz artık çocuk zıvanadan çıkmış.

Bence oğlunuz bu kızdan ayrılamadığı sürece düzelmez, burada işler kötüye gitmiş zaten,
Kız onu zıvanadan çıkarmış, kız kötü niyetli biri, çokta masum değil hani, böyle pahalı hediyeler istemek, sonuçta 2 side öğrenci
Zaten bu kızdan ayrıldığında travma geçirmeli ki kendine gelmeli, cezasıda bu olmalı, kızdan ayrılacak, yeni okul, yeni çevre, kız iyi niyetli olsaydı bu raddeye gelmezdi,
Ergenlik aşkı yoğun olur onu anladık birde karşındaki kişi kötü niyetli olunca işler raydan çıkar, bu öyküde böyle

Ya yazıldı mı bilmiyorum ama kızı tanımaya çalışsanız mesela. Ne bileyim eve falan çağırsanız. Evde vakit geçirmelerini sağlasanız. Belki böyle böyle oğlunuz size güvenir ve sözünüzü daha çok dinler. Okulu değiştirin yazmıştım ama kızla görüşmek isterse illa ki bulur bir yolunu.

Benzer hikaye bir tanidigimin başına geldi annesinin altınlarını kız arkadaşına vermiş, bozdurmus hediyeler almış oglu. aşırı derece de cep karistirmalar, evdeki eski bilgisayarı ve bir kaç teknolojik aleti satmıştı vs vs. Benim size tavsiyem gerçekten çok sıkı bir şekilde saklayın evde nereye olursa olsun para takı ne varsa. Her özel okula giden çocuk bu şekilde olmaz ama okul tercihiniz yanlış gibi geldi bana. Daha önce böyle bir alışkanlığı varmiydi bu okula yazilmadan önce mesela ? Ne görüyorsa okulda onu yapıyor bence burda kız değil mesele inanın o kızla ayrılır başka kızla beraber olsa yine aynı olur bence. Okuldan alın demiyorum, fakat 4 yıl nasıl geçer bu şekilde bilemedim Allah yardımcınız olsun.

decemBer travma yaşatma konusuna katılmıyorum neden biliyor musunuz? Bir çocuk doğumundan itibaren bir rolmodele ihtiyaç duyar, kızlar annelerini örnek alıp annelerinden daha gelişmiş bir birey olmaya çabalarken babaları onların ilk aşklarıdır, erkeklerde babalarını örnek alır, annelerine hayrandır, büyümeye başladıkça rolmodeliyle arasındaki ilişki bir nedenle sekteye uğrayınca terk edilmişlik, sevgisizlik, kimse tarafından umursanmama düşüncelerine kapılırlar ve öfke duyarlar.

Bu delikanlının babası aynı şehirde değil sanırım, anne ne kadar oğluyla sağlıklı bir ilişki kurmaya çalışsa da babasıyla ilişkisi bozuk, babasına kinli bir çocuk var karşımızda, baba açığını onu özel okula göndererek kapadığını, kapayacağını sanıyor, ki evet bir çocuğun eğitimini, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek mühimdir ama veremediğiniz sevgiyi, onun size ihtiyacı olduğu zamanlarda yanında olmayışınızı dünyayı önüne serseniz karşılayamazsınız, önce ruhu doymalı çocuğun, doymuyorsa bunu dışarıda aramaya başlıyor, girdiği topluma kendini kabul ettirmek için de ya bu çocuk gibi maddi imkanlarını onlara eşdeğer tutma çabasına giriyor ya da maddi manevi aynı statüdeyse sigara, alkol, okul çetesi artık o toplum neye önem veriyorsa onu yapmaya, o kişileri taklit yoluna gidiyor.

Annesi zaten vuramaz, hem kıyamaz hem de gücü yetmez karşılık görür ama baba vurursa karşısında baba sevgisi görmediğini, terk edildiğini, yalnız bırakıldığını, ihtiyacı olduğunda yanında baba bulamadığını söyleyen ve hangi hakla tokat attığını soran bir birey bulur ve bu çocuk ailesiyle tüm bağlarını koparır.

Bunun boşanmış aile çocuğu olmasıyla da ilgisi yok yanlış anlaşılmasın, çocuk ebeveyn ilişkisinin sağlıklı yürümesi için anne babanın bir arada olması şart değil, aynı evin içinde aile bağları kopuk çocuklar da var.
Delikanlı bugün bu haldeyse hiç kusura bakılmasın, konu sahibesinden de özür dilerim ama babası sorumlu, yoldan çıkmışsa babasının attığı temeller yüzünden, çocuk annesine senin gibi mutsuz olmamı istiyorsun diyorsa, babasına kin besliyorsa sebebi bu'dur, insanlar boşanabilir evlenmek kadar boşanmak da haktır ama çocuğunuz varsa sorumluluğu bir ebeveyne atıp kenara çekilemezsiniz, evladınızla tüm bağınız gönderdiğiniz kolej, verdiğiniz harçlıktan ibaret değildir çünkü.

Bugün ben bu çocuğu karşıma alıp güvenmesini sağlasam anlatacakları benim söylediklerimden farklı olmayacaktır eminim.

Son düzenleme:
Hesap nickinizin altında "bir insanı sevmekle başlar her şey" yazıyor. Ama sanırım siz "dövmekle" başlama taraftarısınız. Tebrik ederim çocuk tokadı yedi bir anda aydınlanma yaşadı "ah eşek kafam ne yaptım ben" dedi. Hemen anında düzeldi bravo  Bir öğretmen olarak sizin çocuğunuza eğitim vermeyi çok isterim çocuğunuz ters birşey yaptığında PATLATSAM TOKADI ters düşmeyecek kadar medeni bir annesiniz anlaşılan

Tüm bu adımları atarken kızı düşünmüyor. Oğlunun doğru söylediği, kızın hediye istediği ne malum ya da kıza hediye alındığı.
Kızın ailesi nasıl bir aile bilmiyor. Kızı döver mi? Nasıl ceza verirler? Bunları düşünmemesi bile acımasız olduğunu gösteriyor.
Kızın yaptığı birşey yok. Hediye istemişse bile ben bunları alacak durumda değilim deseydi çocuk. Kız çocuğu zengin sanıyor ne bilsin.
Hadi kızı boşverelim. Çocuk nasıl bir durumda kalacak. Sevdiği kıza ve kızın ailesine rezil olacak. Kızın ailesi müdüre kadar gidebilir. Kız kendi arkadaşlarına anlatabilir.
Neyse herkes bildiğini yapsın...
Bu konuşma yapılırsa cidden babaya ne anlatılacak. Bilen birisi yazsa çok merak ettim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…