Oğlumun kız arkadaşı ve bitmek bilmez istekleri. Evden bişeyler çalıp satan evlat. Ergen bir çocuk yalnız bir anne. Ne yapmalıyım?

kirginzambak,
oğlunuzun evden gizli gizli altın alıp satması, kredi kartınızdan harcamalar yapması kötü bir şey, bunun önünü almalısınız ama kızın babasıyla görüşmeniz ve oğlunuzla kızın ayrılmasını sağlamanız atacağınız en büyük yanlış adım olacak.

Kızın babası söylemese de oğlunuzun ve kızın zekasını küçümsemeyin, kıza mesaj attınız, kız tamam dedi sonra sizi engelledi, oğlunuz mesajdan haberdar olup üstünüze yürüdü, yarın kızın babasıyla konuşacaksınız, kız herşey yolunda giderken oğlunuza ayrılalım diyecek ve oğlunuz bunu sizden bilmeyecek imkansız, kesinlikle sizin devreye girdiğinizi anlayıp daha çok üstünüze yürüyecek.

Siz o yaşlarda aşık oldunuz mu?

Aşık olduğunuz insan hayatınızın merkezi olur, herşey onunla güzeldir, o yoksa hayatta yoktur, ergenlikte aşkı en uç noktalarda yaşarsınız, aileniz dahi aşık olduğunuz kişiye en ufak kusur bulsa düşman kesilirsiniz, o hayatınızın aşkıdır, size kırılsa dünyanız yıkılır, ayrılalım dese ölecekmiş gibi olursunuz, hiçbir şeyin önemi yoktur, yalnızca aşık olduğunuz insan ve siz.

Siz bu duygular içinde olan oğlunuzu kızdan ayırırsanız rehabilite edeceğinizi mi sanıyorsunuz?
Aksine ikisi de birbirinden ayrılmayacak, çok daha fazla bağlanacaklar ve gizli görüşecekler, sizi de aşklarına engel olan kişi olarak görecekler.
Ergenliği oğlunuz gibi yoğun ve ağır geçiren bir çocuğun duygularını hafife almayın, uzman görüşü almadan adım atmayın fikrimi yineliyorum.

Kızın babasıyla görüşmeniz çok büyük bir hata olur bence. Hem oğlunuz zaten bir şekilde anlar bu durumu hem de yasakladıkça daha çekici gelecek o kız onun gözüne.
Ayrıca tek problem kızda değil ki, yapmak isteyene bahane çok. Yarın öbür gün başka bir şey istediğinde almazsanız yine çalarsa ne olacak? Başka bir sorunda üstünüze yine yürürse? Oğlunuza toz kondurmamak için tüm suçu karşı tarafa yüklemeye meyillisiniz. Kız gidince her şey toz pembe olacak sanıyorsunuz. Ama öyle olmayacak.

Adlı bir olay olacKızın babasida avukat onların duyacağını düşünüp rezil olmaktan korkabilir
Sonuçta siz evladinizla iletişim kurabilirsiniz karşı tarafta bunu öne sürecek yada sinirlenecek bir hırsızla nasıl gorusursun diyecek bence babasının yanında kalsın oda altınları varsa banka kasasına koyar kendi odasını kilitler hem baba oğluyla daha kolay bas eder gibi

Siz babayı arayacaksınız, baba sinirlenecek size nasıl yansıyacak emin değilim ama eşi ile konuşacak. Kızın hediyeler isteyip istemediği ya da ne bahane söylediyseniz kıza sorulacak. Ki muhtemel ceza alacak ve kesinlikle oğlunuzdan ayrılacak. Oğlunuz sizden nefret edecek daha asi olacak. Ailenin kıza söylemeyeceğini ve sizin psikolojinize göre davranacağını mı sanıyorsunuz. Sadece kızlarını korumaya çalışacaklar. Bence konuşma yaparsanız en büyük hatanız olacak. Benim tahminim böyle
Oğlum evden para çalıyor mu diyeceksiniz, babaya ne diyeceksiniz? Bir düşünün? Oğlunuzu berbat bir duruma sokacaksınız...

velev ki ayrıldılar o çocuk ömür boyu unutmayacak.
kendisinin doğruyu yanlışı görmesi lazım.

Herkes babasıyla görüşmeyi demiş, olur mu öyle şey onun da kızı siz nasıl oğlunuz için çıkış kapısı arıyorsunuz onun kızının ne yaptığından haberi bile yok. Evet ergenlik zorlu bir süreç ama tek taraflı bunun üstesinden gelmeye çalışmanız bence anlamsız en başta kıza mesaj atmak yerine babayla oturup konuşmalıydınız

Dürtü bozukluğu ilaçla kontrol altına alınabiliyor ATTRAENTE nin yeğeni için bir sürü uzmandan yardım almışlar, dürtü bozukluğu olsaydı ilaç verirdi dr :/

Herkes kendi çocuğundan sorumlu. Bi zahmet kızı kimle geziyo kimle arkadaşlık ediyor öğrensin.

Allah şerrinden korusun dedim okurken kusura bakmayın lütfen
Kevin hakkında konuşmalıyız filmi geldi aklıma, Allah muhafaza, korktuğumuza uğratmasın

O kızın kötü biri olduğunu zaten söyleyemezsiniz, annenin altınlarını çal, annenin üstüne yürü diye zaten kız dememiştir haberi bile yoktur. Sorun oğlunuzla sizin aranizda, bir daha söyleyim bir çocuk sevgilisinin babasıyla konuşan anneye bir daha birşey anlatmaz, arasına duvar örer.

Konuyu ve yorumları okudum. Öncelikle Allah yardımcınız olsun. Ben de pek çok kişi gibi kızın ailesi ile hele hele babası ile görüşürseniz mevzunun çok daha kötü olacağını düşünüyorum. Kıza oğlunuzdan ayrılması için baskı yaparlarsa oğlunuz istenmeyen dışlanan arkadaş olacak. Ayrıldıktan sonra kızın arkadaşlarına oğlunuz ile ilgili ne diyeceğini de bilemezseniz. Öğretmenler arasında dedikodu malzemesi yapılacağını düşündüğünüz şeyler tüm okul öğrencilerinin ağzına sakız olabilir. Altın vs çalma olaylarını söylemeseniz bile, oğlunuz fakir ya da anne kuzusu diye arkadaşları tarafından dışlanabilir. Şuan ki bakış açınızı değiştirmeye çalışın. Bu konunun sorumlusu kız değil, sorunlu olan da kız değil. Sizin oğlunuz. Çözümü de sizin ailenizde. Kızın birinden birşeyler istemesi ergenlik, çocuklukla ya da yetiştiği çevre ile açıklanabilir. Ama sizin oğlunuzun yaptığı şey suç. Ne yazık ki yakın zamanda sadece size karşı değil başkalarına karşı da bu suçu işleyecek...Belki de işledi bilemiyoruz. Yeriniz de olsam öncelikle bir uzmana gider ne yapacağımı danışırdım. Çocuğun okulunu da değiştirmek bir çözüm olabilir ama okul değişse de görüşmeye devam edebilirler. Ya da bu sebeple kız ondan ayrılırsa sorumlusu yine siz olursunuz.

Daha öncede yazdım ama.yine yazmak istiyorum, bu etapta kızın babasıyla konuşmanız büyük hata olur.

Ne olursa olsun bir kız babasından söz ediyorsunuz ; Bir anne tarafından kızını şikayet edilen baba ne yapar , oturup kızıyla mi dertleşir. ?

Çok çok nadirdir böyle babalar. Fevri hareket edebilir. Ceza verir , bağırır cagirir belki tokat atar .

Bunların hepsi size geri dönecektir. Oğlunuz sizden kopar , o kıza daha büyük bağlanır.

Ok , uyku egitimi verdiniz mi diye sormussunuz konu sahibine , nedenini merak ettim , aciklamaniz mumkun mu?
Aslında soruların hepsini birlikte değerlendirmek için sordum ama uyku eğitimini de doğru bulmuyorum. Çıkış noktası kadınların ise dönmesini bir an önce sağlamak. Buradan kadınların çalışmasına karşı olduğum anlamı çıkmaz umarım. Bebeklerin bireyselligine, kararlarına saygı içermiyor. En düz mantıkla dahi tüm bebeklerin uyku düzeni birbirlerine benziyorsa normali budur diye düşünüyorum. Uykunun öğretilebilir birşey olmasıni mantığım almıyor. Bebek dünyaya alışmaya çalışırken, bakimverenleri tarafından görülmüyor, duyulmuyor. Bağ kurmada yara açıyor. Uyku eğitimi ile uyuyan bebeklerin stres seviyesi ile ilgili bir araştırmaya da denk gelmiştim. Daha detaylı anlatmayı çok isterim ama yazarken zorlanıyorum. Eğer bakmak isterseniz. Oyacanak'in hesabına bakabilirsiniz. Normal bebek uykusu ile ilgili güzel açıklamalari var. Kendisi psikolog. Attechmentparetingturkiye hesabının alt gönderilerinde uyku eğitimi ile ilgili bir seri var incelemek isterseniz. İzmiremzirmedanidmani nin öne çıkanlarinda uyku eğitimi başlıki hikayesine bakabilirsiniz.
Tabi ki uyku eğitimi verildi diye bağ oluşamadi diye birşey olmaz. İlişkiler her zaman geliştirebilinir ama bebeklik dönemi gerçekten cok önemli. Çoğu insan yetişkinlikteki sıkıntılarınin dahi farkında olamıyor. Mesela burada sık denk geliyorum esimle diyologumuz yok. Oyun oynuyor. Ailesine gitmek istiyor vs. Çünkü adam bebekken güvenli baglanmamis ve su anda kendini ait hissetmiyor. Oyalanma davranışı gösteriyor. Kadınlarda da en büyük oyalanma davranışı temizlik. Ama bakıyorum yine burda kadınlar çocuk yetiştirme de biraz farklı pencereden biri baktı mi, aman bize şöyle yaparlardı da birşey mi oldu diyor. Birşey olduğunu görmüyor bile..

. Ne ağır imtihanları varmış hidayetten nasibi vardır inşallah yeğeninizin
Ne zor ya anne baba olmak doğmadan aurı doğunca ayrı büyüynce ayrı aklıma bi çare gelmiyor malesef keşke gelse tek çare dua heralde

velev ki ayrıldılar o çocuk ömür boyu unutmayacak.
kendisinin doğruyu yanlışı görmesi lazım.

Konu sahibesi içten içe kızı suçluyor o yüzden kızın babasından işiteceklerini önemsediğini sanmam, geceleri dışarı çıkan bir kız diyor, oğlumdan hediyeler istiyor diyor, arada kızın cinsellikle bağladığını bile söyledi, ki çocukların arasında böyle bir şey yok, biraz tepki görünce kızı suçlamıyorum dedi ama ayırmak istemesi suçu kızda bulması yüzünden, muhtemelen kız ailesinden izin alarak dışarı çıkan biri, erkek çocuk dışarı çıkar ama kız çocuk dışarı çıkmaz görüşünde gibi geldi bana, o yüzden kızın aile yapısı ters geliyor ona.

Anne hala farkında değil ama oğlunu kız arkadaşı ve kızın babasının gözünde de rencide etmiş olacak, ki ergenlikte yaşanan aşk çok yoğun olduğundan çocuğun gözünde bu kız ileride evleneceği kız şu an, evleneceği kıza karşı küçük düşürülmüş hissedecek.
Ben annelik tecrübesiyle yazıyorum ama ergen psikolojisi üzerine uzman olan insanların da görüşü ergenlik çağındaki çocuklarınızın aşkını hafife almayın, ayırmaya çalışmayın yönünde.

Şuraya yazıyorum azıcık ergen davranışından anlayan biriysem, kız babadan azar işitirse ağlayarak çocuğu arar ve sonra çocuk kıyameti koparır.

Ben herhangi bir psikoliji egitimi almadim ama uyku egitimini duydugum andan beri cok karsiyim , ozellikle yapilan bir bilimsel calisma var mi diye merak ettigim icin size sordum isin uzmanini yakalayinca
Tesekkur ederim detayli aciklamaniz icin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…