Oğlumun kız arkadaşı ve bitmek bilmez istekleri. Evden bişeyler çalıp satan evlat. Ergen bir çocuk yalnız bir anne. Ne yapmalıyım?

Çok iyi etmişsiniz oğlunuz ile ilgili kararı, takip önemli, yeni okul önemli
Birde kızdan ayrılması gerekiyor, oğlunuz düzeleceğini inanıyorum, yeter ki siz takibi bırakmayın👍
İ
Umarım öyle olur bende oğlum için çabalayacağım... Çok teşekkür ederim

Son verdiğimiz karar 23. Sayfada arkadaşlar benimle dertlenen değerli kk kadınlarına çok teşekkür ederim. Emin olun biz sağlıklı düşünemiyorduk bile.

Merhaba kk üyeleri; başımda öyle bir dert var ki burdan üyelik almamak için direnmeme rağmen artık anlatmak istiyorum yoksa çatlayacağım. Mevzu oğlunuz olunca maalesef çevrenize de anlatamıyorsunuz.
Oğlum 16 yaşında lise öğrencisi. Babası ile 10 sene önce boşandık. Ben kamu da öğretmenim ve tek başıma oğlumla bir hayat mücadelesi veriyorum ama o bunun farkında değil. Babası iyi bir koleje gönderiyor. Lise 1’de başladı buraya zaten çocuğumda ki değişimde burda başladı. Bu yıl başından beri artık hiç başa çıkamıyorum. Aynı kolejde bir kız arkadaşı var. Kız oğlumdan açık açık bana bunu al bunu hediye et tarzında isteklerde bulunuyor; ne bileyim saat kolye gibi... sürekli lüks yerlere (yaşlarına uymayan) yerlere gitmek istiyor ve bir şekilde giriyorlar daha önce takip ettim bilmiyorum nasıl girdiklerini. Taksi paraları buralarda harcanan paralar ben bile bu yaşımda taksiye binmiyorum. Başa çıkamıyorum babası biraz cep harçlığı gönderiyor ama yetiremediği için evde altınlarımı çalıp satmış ben sonra fark ettim... Kavga kıyamet koptu ama çocuk korkmuyor benden. Sakladım kalanları yine buldu yine sattı. Sonra bulamadı evden kitapları toplamış satmış. Hepsi bu bu kıza yetebilmek için. Dolabımdan montumu çıkarıp internetten satmış. Babasına kaç kere şikayet ettim konuştu olmuyor düzelmiyor eskiden bir kalemimi bile almazdı sormadan. Psikoloğa götüremiyorum gücüm yetmiyor. Babası erkek erkeğe de konuşmuş aşk sevgi parayla olmaz tarzında ama anlamıyor bana diyor ki sen benim de kendin gibi mutsuz olmamı istiyorsun boşandınız o zaman bana tüm bunları sağlamak zorundasın ben kötü çocukluk geçirdim diyor sürekli kavga var. En son yurt dışına gitme hevesi çıktı kızı instagram da buldum Avrupa da Amerika da boy boy fotoğrafları var sonra anladım bu yurtdışı merakını da onla denk olmaya çalışıyor. Lise 1’de o heyecanla anlattığı için kızın babasının avukat olduğunu biliyorum ki baro levhasından buldum ofislerini yanlarında avukatlar çalışıyor ofisleri lüks bir muhitte. Bizden kat kat iyi durumdalar yani ama kız yine de oğlumu sömürüyor sürekli. Babasının ofisini aramak geldi aklıma dedim arasam ne anlatacam. Dün akşam da kavga ettik gizlice kredi kartımı alıp gitmiş 1.000 küsür lira para harcamış ben zaten hayat mücadelesi veriyor ayakta kalmaya çalışıyorum. Çok yoruldum ağladım hüngür hüngür. Ne yapmam lazım ne yapabilirim bilmiyorum kıza çok güzel bir mesaj attım bu arada güzel kızım teyzecim oğlum bahsetti senden tanışmak istiyorum seninle tarzında önce tamam dedi sonra engellemiş. Oğlum geldi evde üstüme yürüdü. Ben bunları hak edecek ne yaptım. Babası da ilgisiz yaptığı telefon açıp iki laf söylemek hepsi bu...
Kız istemiyor oğlunuz kendini zengin gösteriyor olabilir kızın babasiyla konuşunca kız ayrilacak oda size düşman olacak oğlunu babasinin yanına gonderseniz daha iyi olur sanki

Arkadaşlar merhaba;
Önce herkesin yorumları için çok teşekkür ederim hepsini dikkatle okudum zaman ayıydınız sağ olun.

Kafamdaki kızla cinsellik yaşayıp yaşamadıkları konusunu sabah okuldan önce üstü kapalı sormaya çalıştım tabi ne kast ettiğimi anladı. Sen bu kızı ne zannediyosun nasıl bişey olduğunu düşünüyosun elim yanlış bi yere gitse bile o eline hakim ol diye kızan kıza attığın iftiraya bak sen delisin falan diye bağırdı çağırdı kapıyı çarptı gitti. Kavga umrumda olmadı hata sevindim kızın böyle olmasına çünkü babası ile görüşmek için beni engelleyen şey buydu.

Bugün oğlumun babası ile verdiğimiz karar bir hafta 10 gün babasına gitmesi okul devam etse bile göndericem o orda psikoloğa götürmeye çalışacak kendisi de baba oğul erkek erkeğe konuşacak, Yarın ben de oğlum şehir dışındayken kızın babası ile görüşmek ofise gidicem bugün bi an kendimi tutamayıp aradım hatta dava için aramış gibi ama sekreterya babasına bağlamadı sürekli çalışan avukatlara bağlıyorlar patron ile görüştürmediler yani adamın çalışanlarına da kızı ile ilgili görüşmem lazım demem olmazdı zaten sinirlenir daha ters tepki verirdi. Sonuçta yarın gidip yüz yüze görüşecem.

Oğlumuzu da sene sonu başka bir koleje almayı düşünüyoruz babası kolejden alıp devlete göndermeye karşı bu saatten sonra benden tamamen nefret eder diye düşünüyor...
Valla bence mantıklı bir plan gibi görünüyor sonu da hayırlı olur inşallah.

Ben de öğretmenim o rehberlik hiç bir faydası olmadığını kuru laf kalabalığı olduğunu biliyorum. Kendi öğrencilerimde de yaşadım. Özel okulda olsa çok farklı olacağını zannetmem ayrıca bu tarz konular diğer tüm öğretmenlere de duyurulur dedikodu malzemesi bile olur; çocuğum öğretmenlerinin gözünde böyle bir konuma gelmesini istemem.
Özel okullarda dediğim gibi meslek korkusu olduğu için dedikodu olmaz diye düşünüyorum. Devlet okulunda evet haklisiniz. Ola ki duyulursa dava açma hakkınız dahi var bu konuda. Gizliliği ihlalden. Genede bir denemek lazım şansınızı belki idealist biriyse yardimci olavaktır. Siz psikologa götüremezsiniz ama rehber öğretmen yanına getirebilir.

Bence kizin ailesi ile gorusmek olabilecek en kötü çözüm şekli. Oglunuzun okulunu degistirmek vb cozumler dogru. Cunku problem ne kizi ne de ailesini baglar. Sizin oglunuz problemli maalesef, karsi taraf bana ne diyebilir. Ve hatta kiz ogrenirse oglunuzdan ayrilir kesin. Bu da oglunuzu iyice kötü duruma surukler...

Bende annesi babası boşanmış bir çocuğum, üstelik kimse de el bebek gül bebek bakmadı, aç kaldığım, sokakta kaldığım zamanları bilirim. Bu gün travma tabir edilen yüzlerce şey yaşadım ancak bu çocukların durumu başka bir şey, psikolojinin çok ötesinde, ruhları kötü gibi. Ya öyle tuhaf halleri var ki mesela yanımda kedimi seviyor, öpüyor, kokluyor mutfağa gidiyorum hayvanın bir yerini sıkıp canını acıtıyor teyzee diyor ayağını sıktım bi hopladıııı çok komiktiiiiii dibim düşüyor hareketlerine, hayatta kimsenin yanında kapamam kedimi ama o varken kapatıyorum. Aynı şeyi kardeşlerine de yapıyor iki kardeşi de küçük biri 5 diğeri 8 yaşında seviyor, sarılıyor sonra canlarını yakıyor. En son evden kaçıp emrivaki yaparak kardeşime gittiğinde artık korktum, evine git demiş kardeşim bankta oturup gözünü pencereye dikerek beş buçuk saat oturmuş, bu başka bir durum adını koyamıyorum ama başka, bir bakıyosun kapılardan sığmaz aslan gibi delikanlı bir de yakışıklı, öyle tatlı dilli bir bakıyosun şeytan çıkıyor içinden anlamıyorum.
Sizin yeğeninizde ciddi anlamda davranış bozukluğu var ama çözümü nedir; nasıl olur hiç bilmiyorum.

Her rehberlik birimi ayni degil. Gorusmelerde gizlilik esastir. Sizden edindikleri bilgilerle oglunuz hakkinda dedikodu yapacaklarini hisettirecek ne gordunuz bilemiyorum elbet ama ortada ciddi sorunlar var. En azindan normal bir veli gorusmesi seklinde okuldaki hal ve hareketlerine dair bilgi edinebilrsiniz. Gideceginiz uzman icin yol gosterici olabilir.

Beraber calistigim rehb. ogretmenler sube ogretmenler kuruluna katilir tek tek not alirdi bazi ogrenciler icin. Ozel bir durum oldugunda da sadece bilmesi gerekenler bilirdi.

Kızın babasıyla niye görüşüyorsunuz? 16 yaşındaki çok sakin bir çocuk bile annesinin sevgilisinin babasıyla konuşmaya gittiğini öğrense annesine düşman olur.
Öğrenmemesini isteyeceğim. Yapabileceğim başka bişey yok. Kızla beraberken onu rehabilite edemem/ettiremem çünkü asıl problem kıza yetebilme arzusu. Ben o gencecik kızın da kötü olduğunu söylemiyorum çok genç daha belki çevresinde böyle gördü böyle büyüdü erkek arkadaşından da aynı şekilde ilgi hediye lüks yerler bekleyebilir ama biz karşılayamayınca. Önce onlar ayrılacak sonra çocuğumu iyileştirmeye çalışacağım. Babası da eğer iyi bir insansa yalnız bir kadın olarak nasıl bir mücadele verdiğimi anlayacaktır...

Bence kizin ailesi ile gorusmek olabilecek en kötü çözüm şekli. Oglunuzun okulunu degistirmek vb cozumler dogru. Cunku problem ne kizi ne de ailesini baglar. Sizin oglunuz problemli maalesef, karsi taraf bana ne diyebilir. Ve hatta kiz ogrenirse oglunuzdan ayrilir kesin. Bu da oglunuzu iyice kötü duruma surukler...

Öğrenmemesini isteyeceğim. Yapabileceğim başka bişey yok. Kızla beraberken onu rehabilite edemem/ettiremem çünkü asıl problem kıza yetebilme memnun edebilme arzusu. Ben o gencecik kızın da kötü olduğunu söylemiyorum çok genç daha belki çevresinde böyle gördü böyle büyüdü erkek arkadaşından da aynı şekilde ilgi hediye lüks yerler bekleyebilir oğlum da onu çok sevdiği için bunları yerine getirmeye çalışıyor ama biz karşılayamayız bunları. Önce onlar ayrılacak sonra çocuğumu iyileştirmeye çalışacağım. Babası da eğer iyi bir insansa yalnız bir kadın olarak nasıl bir mücadele verdiğimi anlayacaktır...

Özel okullarda dediğim gibi meslek korkusu olduğu için dedikodu olmaz diye düşünüyorum. Devlet okulunda evet haklisiniz. Ola ki duyulursa dava açma hakkınız dahi var bu konuda. Gizliliği ihlalden. Genede bir denemek lazım şansınızı belki idealist biriyse yardimci olavaktır. Siz psikologa götüremezsiniz ama rehber öğretmen yanına getirebilir.
Ben öyle düşünmüyorum bunca yılda edindiğim tecrübe de bu yönde... Okulla paylaşmak istemiyorum bunu.

Öğrenmemesini isteyeceğim. Yapabileceğim başka bişey yok. Kızla beraberken onu rehabilite edemem/ettiremem çünkü asıl problem kıza yetebilme memnun edebilme arzusu. Ben o gencecik kızın da kötü olduğunu söylemiyorum çok genç daha belki çevresinde böyle gördü böyle büyüdü erkek arkadaşından da aynı şekilde ilgi hediye lüks yerler bekleyebilir oğlum da onu çok sevdiği için bunları yerine getirmeye çalışıyor ama biz karşılayamayız bunları. Önce onlar ayrılacak sonra çocuğumu iyileştirmeye çalışacağım. Babası da eğer iyi bir insansa yalnız bir kadın olarak nasıl bir mücadele verdiğimi anlayacaktır...
İyi de ne diyeceksiniz ki? Kızınız oğlumdan ayrılsın mı? Hadi diyelim bunu babası kıza söyledi. Kız hemen ayrılacak mı? Hiç sanmıyorum. Hatta daha çok bağlanabilir bile. Bir de bu yaşlarda çok dramatik oluyorlar. Herkes bize karşı diye düşünüp daha çok bağlanıp; Romeo Jüliet triplerine girebilirler.

İyi de ne diyeceksiniz ki? Kızınız oğlumdan ayrılsın mı? Hadi diyelim bunu babası kıza söyledi. Kız hemen ayrılacak mı? Hiç sanmıyorum. Hatta daha çok bağlanabilir bile. Bir de bu yaşlarda çok dramatik oluyorlar. Herkes bize karşı diye düşünüp daha çok bağlanıp; Romeo Jüliet triplerine girebilirler.
Tam aynısını yazacaktım yazılmış. Kızın babasını araya sokup yasak aşk heyecanı tattırın çocuklara. Bir de teselli ederken, akıl verirken bol bol durumlarınızın denk olmadığından bahsedip 'zengin kız fakir oğlan' teması yaratın. Sizin oğlan iyice divane aşık olsun kıza. Kavuşamazsan aşk olur o kadar da klişe bir söz değil. Bütün Dünya edebiyatı bunun örnekleriyle dolu.

Sizin yapmanız gereken bunun tam tersi, kızı tamamen mevzunun dışında bırakıp çocuğunuza kafayı takacak başka şeyler vermeniz gerek. Mesela dediklerini düşündüm haklısın artık bende mutsuz bir kadın olmak istemiyorum. Biraz kendime odaklanacağım. Yeni bir ilişkiye başlıyorum diyebilirsiniz.

Ya da aynı evde olmak ilişkimizi yıpratıyor buyüzden yıl sonunda babana taşınmanı istiyorum. Ne düşünüyorsun filan diye sorabilirsiniz.

Böyle kafasını eve odaklamasını, davranışlarına dönüp bakmasını saplayan meseleler yaratın işte. İnanın kızın ailesiyle konuşmaktan daha iyi olacak ilişkiniz için. Siz kıza odaklandıkça oğlunuz da daha çok bağlanıyor.

Oğlum var aynı yaşta. Çok çok dua ediyorum sizin için. Allah yardımcınız olsun. Hep söylüyorum biz kuşak olarak çocuklar kıymetsizken çocuk olduk, anneler kıymetsizken anne olduk:KK43:

Kızın babası ile görüşme fikri hiç aklıma yatmadı. Tamamen kopabilir ilişkiniz.

Nolur cocugunuzu karsiniza alacak seyler yapmayin. Bakin buradan tavsiye vermek ya da cocugunuzun sorununun temelini anlamak imkansiz. Bugun bir uzmana gitseniz, hem sizinle hen cocukla yaptigi uzun gorusmeler sonunda bir yol haritasi cizecek. Ama iliskiniz ve cocugunuz hakkinda hic bir sey bilmeden size verebilecegim bir tavsiye var, cocugun karsisinda konumlandirmayin kendinizi, sevginizi esirgemeyin. Iliskinizin bu halde olmasinin sorumlusu o degil. Yanlis anlamayin lutfen sizi suclamiyorum. Ama belli ki oglunuzun hayatinda bir seyler ters gitmis. Lutfen onun yaninda olun. Kac yasinda olursa olsun o sizin sevginize muhtac. Siz karsiliksiz sevginizi vermeye niyet edin ve lutfen bir uzmana gidin.
Kizin babasi ile gorusseniz olabilecek en iyi senaryo, babanin geldiginizi saklayarak kizina ayrilmasi icin baski yapmasi olur. Kiz buyuk ihtimalle ayrilmaz. Iliskilerine gizli devam ederler. Yasak ask oldugu icin de ekstra tutku katilir bir de.
Bu konunun kizla hic bir ilgisi yok. Bu oglunuz ve ebevenleri olarak annesi ve babasini ilgilendiren bir konu.

Çocugunuzu kolejden almanızı tavsiye ederim iyi bir eğitim almasını istiyorsunuz ancak ahlaki bazı değerleri kaybetmesine sebep olabilir bugun sizin altınlarını alıp satıyorsa yarın paraya ulaşmak için başka şeyler yapabilir . Kolaejden alın ve okula verdiğiniz parayı bir pskologa verin derim

X