OĞLUM HAKKINDA

3.5 yaşında kızımı kreşten ilk gün aldığımda ağlayan arkadaşlarına bakıp “ neden ağlıyorlar ki anneleri almaya gelmeyecek mi artık onları? Ben senin geleceğini bildiğim için hiç ağlamadım çok eğlendim.” Demişti. O döneme ait hatırladığım cümlelerden biri.
3.5 yaşta kendini ifade edemiyorsa bir uzmana danışmakta fayda var. Konuşmadan İngilizce ve Türkçe nasıl cevaplandırmış soruları ?
YOK O KADARLIK KONUSABILIYOR MESELA RENKLER SAYILAR SEKILLER İNGİLİZCE OLARAK CEVAPLANDIRDIKLARI BUNLAR

3.5 yaş grubunda çalıştım son dönem.
2 kelimelik cümleler az kabul ediliyor normali yüksek zaten.
İngizlice-turkce konuşan ve eğitim alan çocuklar da var ingizlizce çok konuşmuyorlar ama öğreniyor onlarda da bu kadar az cümle kuran gormedim.
Size tavsiyem dil terapisi ve özel eğitim.
Harf ve kelime üzerine 2 günde en az 2 saat eğitim alması lazım.
İlkokul çağında normale dönecektir emin olun.
Benim yeğenim de 7-8 harf cikartamazdi özel egitimle 2 senede iyileşti.
Anaokulu ve ilkokulda çok zorlanıyor çocuklar erken başlamanız da fayda var.
ÇOK TESEKKURLER

Kolej iyi bir karar bence. Butik okula gitti oğlum memnun kalmadım...

Benim oğlumda harf problemi vardı. Konuşuyor ama harfler yanlıştı. Biraz dil terapisi aldı. Bir harf düzeldi. Sonra terapiyi bıraktık. Okumayı sökünce ş harfi hariç tümü düzeldi 🤭...

Siz mutlaka dil terapistine götürün. Okulun dediğini yabana atmayın...

Okul pdrsi bize; Babası kaynaklı sorunları olduğunu düşündüğünü. Mutlaka çocukla yarım saat vakit geçirsin dedi. Eşimle anladığı dilden konuştum. Şimdi ilgileniyor. Çok şükür oğlumda gözle görülür değişiklikler var... Kısacası okulu dinleyin
ÖZEL DEĞİLSE BABASINDA NE SORUN VARDI BELKİ BİZDEKİ DE AYNISIDIR O YUZDEN SORDUM UZMEK İSTEMEM

Çok fazla TV ye ya da çizgi filmlere maruz kalıyor mu? Siz evde oğlunuzla bol bol konuşuyor musunuz? Bir çocukla ne kadar birebir ilerişim kurulursa dil becerisi de o kadar gelişir. Çok fazla tv ve çizgi film de çocuğun konuşmasını geriletir.

Her çocuğun gelişimi de farklıdır, yine sağlık açısından bir doktora ve psikoloğa götürün, ama bir şey yok diyorlarsa bir şeyi yoktur sadece gelişimi diğer arkadaşlarınkinden daha yavaştır :)

Ayrıca eve küçük bir trampolinnalabilirsiniz (etrafı dileli) ya da çocuklara özel oyun alanları var trampolinli oraya götürebilirsiniz, trampolin zıplamak da dil gelişimini destekler :)
Merhaba. Bu trambolin olayının bilimsel araştırması falan var mı? Yani kanıtlı bi gerçek mi? Detaylandırabilir misiniz bildiğin ekstra bişey varsa?

Bana kreşin çocuğunuzu küçük yaş grubuna alması saçma geldi. Çocuk yaşıtlarından daha az konuşabilir ama motor beceleri yaşıtları gibidir dolayısıyla alt sınıflar için de, çocuğunuz için de uyumsuz olacaktır.
Benim oğlumun okulunda dil gelişimi geride olan birkaç çocuk vardı gayet kendi yaş grubu içindeydi bu çocuklar.

bende diger bayanla aynı fikirdeyim.
çocuk
bilemiyorum iyi bir okul evımın yanında diye kaydettırdık .hatırı sayılıda bır para odedık pesın olarak.ama nedense bi karamsarlıga dustum acaba orda dıslanır mı gideceği grup 3-4 yas grubu
daha 3.5 yaşında ne mulakatı? yarış atımı yetisiyor cocugun daha oyun yaşı.
kariyerini ana sınıf yaşından sonra planlayın derim

bende diger bayanla aynı fikirdeyim.
çocuk

daha 3.5 yaşında ne mulakatı? yarış atımı yetisiyor cocugun daha oyun yaşı.
kariyerini ana sınıf yaşından sonra planlayın derim
MÜLAKAT DEDİĞİM KUCUK Bİ KİTAPÇIK VARDI İŞTE ORDA SAYILAR SEKILLER FALAN BUNLARA CEVAP VERMESİ İSTENDİ BİR DE BOYA YAPTIRDILAR BU SEKILDEYDI

Merhaba arkadaslar.3,5 yasında bir oğlum var.krese gidiyor.konusması cok iyi değil sadece 2 kelımelı cumlelelr kuruyor.komut alması goz teması gayet iyi.oğlumun kreste cok iyi konusmamasını cok sorun ettıler.ben de elımden gelenı yapıyorum tabı tv tablet yok ful ilgi park vs.şimdi sorun şu kreste oğlumu 24*36 aylık olan cocukların sınıfına almıslar.çok uzuldum tabı kı .içlerınde kocaman duruyor hadı o neyse sordugumda 3-4 yas sınıfında yapamıyor çok konusmadıgı ıcın gerıde kalıyor dedıler.aktivitelere katılıyor orda sorun yok).babası da ben cok uzulduk işin kotusu oğlumu iyi bir kolejın anaokulu kısmına kaydettırdık ocak ayında yanı eylul de orda baslayacak.oraya da mulakat ile aldılar kitapçık çzdurduler hepsıne heme ıngılızce hem turkce cevap vermıs .akademık bılgı olarak çok ıyı fakat bıraz konusmasını toparlaması lazım dedıler.1 saat durdu mulakatta.anneler anlamıstır sanırım benı ben halıyle cok uzuldum kreste zaten bi alt sınıfa dusurduler cocugu bılmıyorum dogrusu bu mu? acaba kolejde de dıslanır mı cocuk .3.5 yasında kı cocuklar nasıl konusuyolar biz çok mu kotu durumdayız bilgisi olan yonlendırme yapabılecek arkadaslar cevap verırse cok sevınırım

Konuşma terapistine gitmesi gerekiyor. 3.5 yaşında daha akıcı konuşması beklenir.

Şöyle söyleyeyim 27 aylık oğlum var büyük insanlarla çok rahat muhabbet edip, soru sorup, her tür sorununu söylüyor. Hoşlanmadığı şeyi söylüyor, Mesela örnek bir sorusunu söylüyorum “anne insanlar neden hep hayır der, hep evet olsa ne olur?”gibi gibi. Büyük oğlum da öyleydi. Normali bu. Ekransız bol aktivite ilgi sosyallikle edinmeyecekleri şey yok. Benim anlamadığım hem ingilizce hem türkçe her şeye nasıl cevap vermiş sadece iki kelimelik cümle kuruyorsa?
Kime göre normali bu. sizin çocuklar yapınca normali o mu oluyor.

Kime göre normali bu. sizin çocuklar yapınca normali o mu oluyor.
Evet, ay ay çocuk gelişimi diye bir şey var bakın bakalım 3,5 yaşındaki çocuk ya da 2 yaşındaki çocuk nasıl ne şekilde konuşmalıymış?!

Evet, ay ay çocuk gelişimi diye bir şey var bakın bakalım 3,5 yaşındaki çocuk ya da 2 yaşındaki çocuk nasıl ne şekilde konuşmalıymış?!

Bu metne göre sizin çocukların dil gelişimi biraz ileri gibi geldi bana. O sebeple konu sahibininki Ile kıyas yapmak doğru değil diye düşünüyorum.

Öncelikle o grubun dil gelişimi seviyesi nasıl bilginiz var mı?Dil gelişimi iyi olsa bile, sorun olmayan alanlarda;sosyal duygusal ve bilişsel gelişimi gerileyebilir Davranışlarında geriye ket vurma yaşayabilirsiniz,o yaştaki çocuklar gibi davranmaya başlayabilir.
O yüzden dil gelişimi için ayrı bir terapi alın ve siz evde çalışmalar yapın.

bilemiyorum iyi bir okul evımın yanında diye kaydettırdık .hatırı sayılıda bır para odedık pesın olarak.ama nedense bi karamsarlıga dustum acaba orda dıslanır mı gideceği grup 3-4 yas grubu
İyi okuldur mutlaka ama bazı çocukların daha çok özel ilgiye ihtiyacı vardır. Benim oğlum da öyleydi,çekingen bir çocuktu. Bir köşede saatlerce tek başına bırakılsa öylece durmaya devam ederdi. Okulda açıldı,ama büyük okul değildi çok rahat etti.

X