OĞLUM HAKKINDA

zerengkc

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2024
17
1
36
Merhaba arkadaslar.3,5 yasında bir oğlum var.krese gidiyor.konusması cok iyi değil sadece 2 kelımelı cumlelelr kuruyor.komut alması goz teması gayet iyi.oğlumun kreste cok iyi konusmamasını cok sorun ettıler.ben de elımden gelenı yapıyorum tabı tv tablet yok ful ilgi park vs.şimdi sorun şu kreste oğlumu 24*36 aylık olan cocukların sınıfına almıslar.çok uzuldum tabı kı .içlerınde kocaman duruyor hadı o neyse sordugumda 3-4 yas sınıfında yapamıyor çok konusmadıgı ıcın gerıde kalıyor dedıler.aktivitelere katılıyor orda sorun yok).babası da ben cok uzulduk işin kotusu oğlumu iyi bir kolejın anaokulu kısmına kaydettırdık ocak ayında yanı eylul de orda baslayacak.oraya da mulakat ile aldılar kitapçık çzdurduler hepsıne heme ıngılızce hem turkce cevap vermıs .akademık bılgı olarak çok ıyı fakat bıraz konusmasını toparlaması lazım dedıler.1 saat durdu mulakatta.anneler anlamıstır sanırım benı ben halıyle cok uzuldum kreste zaten bi alt sınıfa dusurduler cocugu bılmıyorum dogrusu bu mu? acaba kolejde de dıslanır mı cocuk .3.5 yasında kı cocuklar nasıl konusuyolar biz çok mu kotu durumdayız bilgisi olan yonlendırme yapabılecek arkadaslar cevap verırse cok sevınırım

Ben küçük yaş çocuklarının büyük kolejlerde değil de daha butik ve az öğrencili okullara gitmesinden yanayım şahsen. Oğlumu da öyle bir yere göndermiştim çok faydasını gördük. Büyük kolejler daha ileri yaşlar için elverişli. Sizin çocuğunuzla daha fazla ilgilenilmesi için daha küçük yerler tercih etmelisiniz.

Ben küçük yaş çocuklarının büyük kolejlerde değil de daha butik ve az öğrencili okullara gitmesinden yanayım şahsen. Oğlumu da öyle bir yere göndermiştim çok faydasını gördük. Büyük kolejler daha ileri yaşlar için elverişli. Sizin çocuğunuzla daha fazla ilgilenilmesi için daha küçük yerler tercih etmelisiniz.
bilemiyorum iyi bir okul evımın yanında diye kaydettırdık .hatırı sayılıda bır para odedık pesın olarak.ama nedense bi karamsarlıga dustum acaba orda dıslanır mı gideceği grup 3-4 yas grubu

Çok fazla TV ye ya da çizgi filmlere maruz kalıyor mu? Siz evde oğlunuzla bol bol konuşuyor musunuz? Bir çocukla ne kadar birebir ilerişim kurulursa dil becerisi de o kadar gelişir. Çok fazla tv ve çizgi film de çocuğun konuşmasını geriletir.

Her çocuğun gelişimi de farklıdır, yine sağlık açısından bir doktora ve psikoloğa götürün, ama bir şey yok diyorlarsa bir şeyi yoktur sadece gelişimi diğer arkadaşlarınkinden daha yavaştır :)

Ayrıca eve küçük bir trampolinnalabilirsiniz (etrafı dileli) ya da çocuklara özel oyun alanları var trampolinli oraya götürebilirsiniz, trampolin zıplamak da dil gelişimini destekler :)

Şöyle söyleyeyim 27 aylık oğlum var büyük insanlarla çok rahat muhabbet edip, soru sorup, her tür sorununu söylüyor. Hoşlanmadığı şeyi söylüyor, Mesela örnek bir sorusunu söylüyorum “anne insanlar neden hep hayır der, hep evet olsa ne olur?”gibi gibi. Büyük oğlum da öyleydi. Normali bu. Ekransız bol aktivite ilgi sosyallikle edinmeyecekleri şey yok. Benim anlamadığım hem ingilizce hem türkçe her şeye nasıl cevap vermiş sadece iki kelimelik cümle kuruyorsa?
.3.5 yasında kı cocuklar nasıl konusuyolar biz çok mu kotu durumdayız bilgisi olan yonlendırme yapabılecek arkadaslar cevap verırse cok sevınırım

Moral
Bozmak icin soylemiyorum ama tam 3 yas oglum akici bir sekilde konusuyor uzun cumlelerle. Her cocugun gelisimi farklidir dil konusu nasil gelsir danisin isterseniz ama benim buyuk oglumunda konusma problemi vardi krese verin dediler kreste konusmasi duzeldi oyle alt sinifa alma gibi bir sey ilk kez duyuyorum sacma geldi cocuk kendinden kucuklerle konusmayi nasil ilerletebilirki?

Merhaba arkadaslar.3,5 yasında bir oğlum var.krese gidiyor.konusması cok iyi değil sadece 2 kelımelı cumlelelr kuruyor.komut alması goz teması gayet iyi.oğlumun kreste cok iyi konusmamasını cok sorun ettıler.ben de elımden gelenı yapıyorum tabı tv tablet yok ful ilgi park vs.şimdi sorun şu kreste oğlumu 24*36 aylık olan cocukların sınıfına almıslar.çok uzuldum tabı kı .içlerınde kocaman duruyor hadı o neyse sordugumda 3-4 yas sınıfında yapamıyor çok konusmadıgı ıcın gerıde kalıyor dedıler.aktivitelere katılıyor orda sorun yok).babası da ben cok uzulduk işin kotusu oğlumu iyi bir kolejın anaokulu kısmına kaydettırdık ocak ayında yanı eylul de orda baslayacak.oraya da mulakat ile aldılar kitapçık çzdurduler hepsıne heme ıngılızce hem turkce cevap vermıs .akademık bılgı olarak çok ıyı fakat bıraz konusmasını toparlaması lazım dedıler.1 saat durdu mulakatta.anneler anlamıstır sanırım benı ben halıyle cok uzuldum kreste zaten bi alt sınıfa dusurduler cocugu bılmıyorum dogrusu bu mu? acaba kolejde de dıslanır mı cocuk .3.5 yasında kı cocuklar nasıl konusuyolar biz çok mu kotu durumdayız bilgisi olan yonlendırme yapabılecek arkadaslar cevap verırse cok sevınırım
benim kızım şu an 38 aylık, dil gelişimi daha ileride, 1,5 yaşından itibaren çok net bi biçimde konuşuyor. kelime haznesi çok geniş (okuldaki öğretmeni, okul müdürü ve pedagog yorumu).. 2-3 yaş sınıfındayken dil gelişimi olarak aslında 3-4 yaş sınıfında olması gerektiğini ama motor becerisi olarak 2-3 yaş sınıfında olmasının daha doğru olacağını söylediler, öyle devam ettik... ben bu durumun da kızımı olumsuz etkilediğini zaman zaman gördüm ama yine de pedagoga güvendim.

her çocuğun gelişimi farklı oluyor. forumlardaki yorumları değil de iletişimde olduğunuz uzmanları ciddiye almanızı tavsiye ederim.

ve butik bi kreş tercih etmeniz daha doğru olur gibi..

Dil terapistine neden gitmediniz bu zamana kadar ?Yaz tatili varken bence sehrinizde bulunan bir dil terapistine mutlaka gidin.

Bence canınızı sıkmayın yaz döneminden bahsediyoruz yaz döneminde sınıflar karma olur.

Bir de belki üç yaş öğretmeni üniversite mezunudur o yüzden oglunuzu oraya koymuş olabilirler. Belkide dört yaşta oğlumuza göre sınıf değildir diye düşünmüşlerdir. Sınıf mevcudu ya da baskın erkek grubu gibi. Kreş öğretmeniyim ben çok çalıştım böyle kurumlarda art niyet aramayın bence çünkü yoktur.

Çift dilli mi büyütüyorsunuz? Çift dilli çocuklarda konuşma gecikmesi olabiliyor. Ama ingilizce yanıt vermişten kastınız yes no, renkler falansa bu geçerli değil tabi ki.

Normal şartlarda 3.5 yaşındaki çocuk 3–4-5 kelimeli cümleler kurabilir yaklaşık 900-1000 kelimeyi anlayıp 500 kelime ile konuşabilir. Bunları yapamıyorsa uzman bir hekimle ve dil terapistiyle görüşmekte fayda var.

3.5 yaşında kızımı kreşten ilk gün aldığımda ağlayan arkadaşlarına bakıp “ neden ağlıyorlar ki anneleri almaya gelmeyecek mi artık onları? Ben senin geleceğini bildiğim için hiç ağlamadım çok eğlendim.” Demişti. O döneme ait hatırladığım cümlelerden biri.
3.5 yaşta kendini ifade edemiyorsa bir uzmana danışmakta fayda var. Konuşmadan İngilizce ve Türkçe nasıl cevaplandırmış soruları ?

Dil terapisti yazılmış zaten ama neden gitmediniz?
Ben oğlumu farklı sıkıntılar sebebiyle ergoterapiye başlattım. Kreşe başlayınca düşme çarpma dengesizlik gibi şeyler farkettiler hemen uzmana yönlendirdiler. Ergoterapiden sonra konuşması çok değişti. Kesinlikle tavsiye ederim.

Kolej iyi bir karar bence. Butik okula gitti oğlum memnun kalmadım...

Benim oğlumda harf problemi vardı. Konuşuyor ama harfler yanlıştı. Biraz dil terapisi aldı. Bir harf düzeldi. Sonra terapiyi bıraktık. Okumayı sökünce ş harfi hariç tümü düzeldi 🤭...

Siz mutlaka dil terapistine götürün. Okulun dediğini yabana atmayın...

Okul pdrsi bize; Babası kaynaklı sorunları olduğunu düşündüğünü. Mutlaka çocukla yarım saat vakit geçirsin dedi. Eşimle anladığı dilden konuştum. Şimdi ilgileniyor. Çok şükür oğlumda gözle görülür değişiklikler var... Kısacası okulu dinleyin

Dil terapisti yazılmış zaten ama neden gitmediniz?
Ben oğlumu farklı sıkıntılar sebebiyle ergoterapiye başlattım. Kreşe başlayınca düşme çarpma dengesizlik gibi şeyler farkettiler hemen uzmana yönlendirdiler. Ergoterapiden sonra konuşması çok değişti. Kesinlikle tavsiye ederim.
BİZ DE ERGOTERAPİYE GİDİYORUZ AMA DİL KONUSUNDA GELISME OLMADI BIZDE

Yabancı dil öğrensin derken kafası karışmış olabilir ki acaba?

3.5 yaş grubunda çalıştım son dönem.
2 kelimelik cümleler az kabul ediliyor normali yüksek zaten.
İngizlice-turkce konuşan ve eğitim alan çocuklar da var ingizlizce çok konuşmuyorlar ama öğreniyor onlarda da bu kadar az cümle kuran gormedim.
Size tavsiyem dil terapisi ve özel eğitim.
Harf ve kelime üzerine 2 günde en az 2 saat eğitim alması lazım.
İlkokul çağında normale dönecektir emin olun.
Benim yeğenim de 7-8 harf cikartamazdi özel egitimle 2 senede iyileşti.
Anaokulu ve ilkokulda çok zorlanıyor çocuklar erken başlamanız da fayda var.

X