Normal doğum yapmış olanlar her aşamasını anlatabilir mi?

inciliboncuklu

Üye
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2018
114
43
33
35 haftalık hamileyim. Doğum korkusundan psikolojim bozuldu geceleri uyuyamıyorum bile. Normal doğumun sancısından korkuyorum, sezeryanın dikişinden. Çok şükür gebeliğimde bir sorunum yok. Ancak doktor henüz çatı muayenesi yapmadı. Normal istersen doğurabilirsin dedi. Ama çok korkuyorum. Karnıma kasıklarıma bir sancı girse hemen doğum başladı sanıp pimpirikleniyorum. Normal doğum yapan arkadaşlar en ince ayrıntısına kadar anlatabilir misiniz? Birde yine olsa yine normal mi yaparsınız? Sancılar sanırım ilk başta çok kuvvetli olmuyormuş dayanılmayacak kadar sancı hangi aşamada oluyor ve neye benziyor sancılar nasıl başlıyor? Çok soru sordum ama çok merak ediyorum. Konum lütfen rica ediyorum taşınmasın benim derdim de bu.

Canım şu anda dünyanın bir yerlerinde kadınlar doğuruyor. Normal doğuruyor. Sezaryenle doğuruyor. Biz bunları yazarken bebişler dünyaya geliyor.
Kendi kendini motive et: Eğer ki doğum çok zor bir şey olsa, neden kadınlar ikinciyi üçüncüyü dördüncüyü doğursunlar? Demek ki o kadar zor değil.
Tarlada doğum yapıp kalkıp işlerine devam eden kadınları düşün mesela.
Hiç sevmediğin anne olmuş kişileri düşün: “Ulan bu da doğurduysa ben hayli hayli doğururum” deyin kendinize. Biraz gaz verin :))

İlk doğumunu normal, ikinciyi mecburiyetten sezaryen olan biri olarak; hastaneye 7’de girdim, bebeğim çıktığında saat 9:15 idi. Ağrısı adet sancısı gibi ama biraz daha şiddetlisi.

Lütfen bir sürü kadının sorunsuz doğurduğunu düşünün. Şahsen zor bir şey olsaydı bir daha kocamı yanıma yaklaştırmazdım :))

Olumlu düşünün. Olumluyu çağırın.

Böyle bir şey talep etmeniz bence doğru değil.Her insanın doğum süreci farklı gelismistir.
Ve sen olumsuzlukları hiç araştırma bence .
Milyonlarca insan bunu yapabiliyorsa sende yapabilirsin ama normal ama sezeryanla.
Hayırlısi ile kucağına alırsın inşallah su gibi geçip giden doğumun olsun

Size detay vermeyeceğim tabi ki. Bu yaptığınız kendiniz için iyi bir şey değil.
Her doğum kendine özeldir farklı şekilde ilerler. Bu şekilde gerilerek bebeği de strese sokuyorsunuz bilginiz olsun.
O kasık ağrıları ondan da oluyor olabilir. Rahim kasılır bu yüzden. Sakin olmanız lazım..

Tek diyeceğim doğum sancısı belden başlayarak kasılma halinde yayılır.
Doğum başladığında emin olun anlarsınız..

Canım şu anda dünyanın bir yerlerinde kadınlar doğuruyor. Normal doğuruyor. Sezaryenle doğuruyor. Biz bunları yazarken bebişler dünyaya geliyor.
Kendi kendini motive et: Eğer ki doğum çok zor bir şey olsa, neden kadınlar ikinciyi üçüncüyü dördüncüyü doğursunlar? Demek ki o kadar zor değil.
Tarlada doğum yapıp kalkıp işlerine devam eden kadınları düşün mesela.
Hiç sevmediğin anne olmuş kişileri düşün: “Ulan bu da doğurduysa ben hayli hayli doğururum” deyin kendinize. Biraz gaz verin :))

İlk doğumunu normal, ikinciyi mecburiyetten sezaryen olan biri olarak; hastaneye 7’de girdim, bebeğim çıktığında saat 9:15 idi. Ağrısı adet sancısı gibi ama biraz daha şiddetlisi.

Lütfen bir sürü kadının sorunsuz doğurduğunu düşünün. Şahsen zor bir şey olsaydı bir daha kocamı yanıma yaklaştırmazdım :))

Olumlu düşünün. Olumluyu çağırın.
Teşekkür ederim cevabınız için. Siz iki türlü de doğum yapmış biri olarak hangisi daha kolay oldu peki ? Ama lütfen gerçeği söyleyin korkmayayım diye yazmamazlık etmeyin

Gelinimi dogum koçluğunu yapti:))tabi ilk dogumdaki tecrubelerimle yanlislarimin farkina vararak.

En onemlisi ve asla inutmaman gereken birinci kural ikinmak kelimesinim tam anlamiyla ne oldugu
Kisaca anlatiyim
Derin bir nefes al ve icinden nefesini tutarak 10 kadar say bu en dogru ikinma sekkini beraberindd getirecektir.

Ikincisi mumkun oldughnca ayakta durmaya calis ayakta sancin geldiğinde yatagin ucundan tutarak guc alabilirsin

Iceriye biri girebilirsen beline ataktayken ovalamasi oldukca fayda verecektir.kimse uoksa kendj elinle beljni sivazlaya bilirsin.

Bagirmak hem gucunu hemde dogum surecini olumsuz etkiler ondan sebep baska bir metodla sakun olmalisin

Unutma normal dogumu yonlendirebilirsen yarim saate tum sıkkntin bitecek ertesi gun ayaktasin insallah
Basarilj dogumlar dilerim

Bende dertliyim bu konudan
Doğumuma daha var ama simdiden düşünmeye başladım
Normal doğumdan çok korkuyorum
Aynı şekilde sezeryanında dıkışlerini düşünuyorum

Allah yardımcimiz olsun

Birde sunu soyleyeyim nefescegzersizide vok onemli.netten bakmalisin.

Ikinci oglumuda sezeryanla kilolu bdbek diye olmustum.

Yani istemesekte bazen isin seyri degisebiliyor.

Ben normal dogum diye yola cikip sezeryanla dogum yaptim. Kendi sancimi yasamadim ama suni sanci gercekten baya zorlayiciydi. Ama su an ikinciye hamileyim. Insanin, ozellikle anneysen, dayanamayacagi aci yok. Vucudumuzun sinirlari bizim tahmin ettigimizden de fazla. O yuzden hic korkma. Ister normal ister sezeryan olsun, bir sekilde iyilesip hayata devam ediyorsun. Zaten bebegini gorunce kendi acini unutup onun icin ayaga kalkiyorsun. Insallah en saglikli sekilde bebegini alirsin kucagina.

Teşekkür ederim cevabınız için. Siz iki türlü de doğum yapmış biri olarak hangisi daha kolay oldu peki ? Ama lütfen gerçeği söyleyin korkmayayım diye yazmamazlık etmeyin

İkisinin de kendine özgü avantaj ve dezavantajları oldu. Ben o şekil veya bu şekil doğurdum diye bakmıyorum olaya. Doğurdum diye bakıyorum sadece.

Siz de öyle yapın. Sizin ve bebeğiniz için en uygunu ne ise doktorunuz onu yapacaktır.

Ben 43 yaşındayım, annemin karnında kakamı yapmışım, sezaryen ile doğmuşum. Normal bir insanım. Çocuğumun biri normal diğeri sezaryen. İkisi de normal. Kafayı takmayın. Olayları gidişatına bırakın.

Doğumdan sonra da süt olayını çok kafanıza takmayın. Sütünüz varsa emzirin, yoksa hazır mamaya fare zehiri muamelesi yapmayın, mama verin. Kendinizi düşünün ki çocuğunuza faydanız olsun. Sizin psikolojiniz herşeyden önemli. Annenin psikolojisi anne sütünden değerli bana göre. Ağaca takılıp ormanı görmemezlik etmeyin.

Doğum şekline de takılmayın. Hem normal hem sezaryen olanlar genellikle (istisnalar hariç) hepsi hallerinden memnun. Lütfen siz de onlardan biri olun.

Doğumhanede asla 2.yi doğurmayacağım diyordum. 2.yi doğuruyorum, onuda normal istiyorum. Aradanda hepi topu 2.5 yıl geçti, her sancımı saniye saniye hatırlıyorum. Düşünün nasıl bi bağımlılık, sonrası nasıl bir rahatlık ve ne kadar güzel bi his. Çocuğunuzla en yakın olduğunuz son anınız, o dünyaya gelmek için uğraşıyor, siz getirmek için. Çok güzel bi işbirliği. Birde doğar doğmaz belde ki bacakta bütün ağrılarım uçup gitmişti.

Acıların boyutunu anlatamam. Herkesin tecrübes farklı, ben bu acıdan haz alıyorum şahsen. İmkanınız varsa normal doğurun.

Normal dogum yapinca sanciyi cekeceksiniz dogum olcak ve bitcek ayaga kalkcaksiniz. Sezeryan olcaksiniz dikislerinizden gunlerce haftalarca dogrulamicaksiniz dikis acisini gunlerce cekceksiniz bebeginizi kucaginiza rahatca egilip alamayacaksiniz. İki secenekten biri cok aci verici digerinde sifir aci diye bir sey yok ki.

7. ayımda ölü doğum yaptım suni sancı ile. Hastaneye girişim yapıldı odaya geçtim. Doktor geldi ve sakın sezeryan deme suni sancı vericez 3 gün sürebilir doğumun, 3 günün sonunda doğum gerçekleşmezse başka bir suni sancıya geçicez eğer o da işe yaramazsa sezeryan dedi.
Benim kendimi doğum psikolojisine hazırlayacak vaktim bile yoktu.
Yaklaşık 12 saatin sonunda doğum bitti. Epidural takıldı 15 dk sonra etkisini gösterir dediler. 15 dk sonra benim doğumum tamamen bitti. Epidural etkisini doğum bittikten sonra sadece sol bacağımı hafif uyuşturarak gösterdi.
Yalan yok çok acı çekiyorsun bütün kemikler birbirinden ayrılıyor gibi hissediyorsun ama ben yavrumu kucağıma alamamışken bile yine olsa yine normal doğururum diyorum. Doğum bittikten sonra ayaktaydım baya bahçeye falan inmiştim. Bi de benim acı-ağrı eşiğim düşüktür, canım tatlıdır yani.
Benden ortalama 2 ay önce arkadaşım mecbur sezeryan oldu ve bana başsağlığına gelemedi çünkü dikişleri hala tam kaynamamıştı.

Al sana iki örnek ama diğer taraftan annem kardeşlerimi sezeryanla doğurdu 1 hafta sonra tamamen iyiydim diye anlatır.

Yani milyon tane örnek duyarsın ama bu doğum işi son dk bile değişir. Kasma kendini düşünüp durma sağlıkla sıhhatle kucağına almak nasip olsun inşallah.

Her dogum farklidir. 5,5 aylik bebegim var. Benim dogum cok uzun surdu. Kan aldirirken bile korkan ben,normal dogum yaptim. Gercekten zordu. Ama kuzenlerimin ve 2 arkadasimin ki dogumlarina bende girdim tecrube olsun diye kolay gecmisti 1 -2 saat kisa kisa sanci sonra dogum. Bende acilma olmadi bebek ters pozisyondaydi falan. Ama cok sukur saglikla kucagima aldim. Yine olsa yine normal dogum derim cunku acayip sekilde ozel hissediyor insan. Bebegimin dogdugu an tek birsey soyledim cok inancli biri degilimdir ama "Allah var" dedim. Cunku bebegimin ruhunu yada Allahin nurunu o odada hissettim. O duyguyu az da olsa tahmin etmen icin paylastim bunu da.

Ayrintilari elbet anlatmayacagim ama Allah tek nefeste kurtarsin. Bebegini saglikla kucagina almani dilerim.

Inanin yaniniza koyduklari an dogdugunda hemen o an ne sanci ne dogum hepsi o an siliniyor hafızadan Mucizeyi yaşıyorsunuz.benimde normal oldu kızım 37.haftada dogdu catı muayenesini bile beklemedi ALlahım oyle guc veriyorki anneye direnme gücü kendine şaşırıyorsun inan
Benim annem yanımdaydı sürekli yürütmüştü sancılarda simdiden düşünme bence inan sen bile inanamayacan cesaretine

Normal doğum yapamadım. Zorunlu gerekçelerle sezeryan yapmak Zorunda kaldım ama öyle dedikleri gibi aylarca yada haftalarca falan sürmedi ağrım sancım ertesi gün ayakta ve bebeğimleydim. Dikişleri zaten görmüyosınuz bile yok dikişlerim oturmadı yok doğrulamadım bunlar kişiden kişiye göre değişen kavramlar. Normal doğum yapıp haftlarca oturamayan yada dikişleri iltihaplandığı için ilaç kullanmak zorunda kalan insanlar da tanıyorum. Seçeneğiniz ne olursa olsun gözünüz de büyütmeyin elbette biraz canınız yanacak ama unutmayın canınızdan bir can doğuyor.

Doğum korkusu ile psikolojini bozma şimdiden sağlam psikoloji doğumdan sonra çok lazım olacak, bebeğin sağlıkla gelsin dünyaya Allah bir avazda kurtarsin, önemli olan bu, doğum şekli değil.

Normal dogum istiyorsan akisina birak. Bebek ne zaman ne sekilde gelecegini bilir. Biraz sogukkanli olmak lazim. Sancilar adet sancisi gibi basliyor sonra artar. Panik yapmaz bagirmaz hemsirelerin ebelerin dediklerini uygularsan dogumun kolay olur. Son haftalar hareketli ol yuruyus yap

X