Nişanlımın ailesi imam nikahı da istiyor...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
arkadaslar ben nisanlima guveniyorum, dini nikahtan dolayi beni aldatacagini veya az deger verecegini dusunuyor degilim. Sadece boyle bir bakis acisina sahip bir uygulamayi yapmayi gerek gormuyor ve mumkunse yapmak istemiyorum o kadar.
Bunun muhatabı da nişanlın ailesi değil

Yani ne dini nikahı istemiyoruz diyecek olan da nişanlın

Geçen bir konuda da yazdım annenle babamın dini nikahı yok 42 yıldır evliler babam 74 annem 65 yaşında

Bizim de dini nikahımız yok 15. yıldayız

Bunu ilk yapacak olan siz değişsiniz

Babamın babası nikah bir tanedir duyurudur demiş ve dini nikah vs kıydırın dememiş ki zaten annemin babası ateisttir

Görümcene erkek tarafının ailesi kıydırın demiş kv dem de kıydır iyi olur kızım demiş ama gelin damat istemedi kıydırılmadı

Kv bana imam nikahı falan teklif etmedi ama böyle bir şey söylenseydi hayır diyecek eşimdi

İstemiyoruz diyecek olan onların çocuğu

başka kimseye gerekçenizi anlayıp ikna etmeye çalışmayın nişanlınız ile hemfikir olmanız yeterli

Nikahtan önce yapılması suç zaten.
Gerçi biz de önceki gün yaptırdık ama en güzeli resmi nikahtan sonra yapılması.
İlla hoca kıyacak diye bi konu olmadığı için kıyıyorlar.
Düşünsenize kıydınız önceden, dünyanın binbir türlü hali var. Düğün günü çıktı bı anlasmazlik ya da işte düğün günü öncesi ayrıldılar.

Ne olacak.
Evlenecek daha sonra şey mi dicek, bı imam nikahlı bı resmi nikahlı evliliğim var.

Ben önceden kıyılmasını tehlikeli buluyorum.

arkadaslar ben nisanlima guveniyorum, dini nikahtan dolayi beni aldatacagini veya az deger verecegini dusunuyor degilim. Sadece boyle bir bakis acisina sahip bir uygulamayi yapmayi gerek gormuyor ve mumkunse yapmak istemiyorum o kadar.
inançlı biri olduğunuzu söylemişsiniz fakat kendinizle çelişiyorsunuz sanki biraz. kendimize göre yorumlayabiliyor muyuz ki dini?

ufacık bi olay için tantana çıkartmazdım ben. taş çatlasın 10 dk bişey eksiltmez benden yani.

Birden fazla eş konusuna çok güldüm.
Yani öyle olmuyor merak etmeyin.
Yapanların ki de ülkemizde yasal olmuyor.
İmam nikahında hoca duasını yapar.
Mehir ne kadar istiyorsunuz onu sorar.
Ha bir de siz ben eşimin tek hanımı olmak istiyorum ve boşanma hakkı bende olsun istiyorum diyorsanız bunu da belirtirsiniz.

Yani evet deyin ne olacak ki? Hoca soracak siz cevap vereceksiniz. Uğraştırıcı, sizi bir çok dini ritüelden geçirecek bir şey olsa tamam inanmıyorsunuz yapmayın derim ama gönül kırmaya değecek bir şey değil kiii.

Öncelikle dini nikahla ilgili yanlış bilgileriniz var bence önce doğrularını bir öğrenin.
İkinci olarak dini nikah yapılsa da aslolan resmi nikahtır.
Yani dini nikah yapılmadan sadece resmi nikah yapılsa da bir erkek başka bir kadına dini nikah kıyabilir ancak geçersiz olur.
Hem dini nikah hem resmi nikah olsa da bir erkek başka bir kadına dini nikah kıyabilir ancak o da geçersiz olur.
İki türlü de kaybedecek bir şeyiniz yok.
Gizlilik içerisinde yapılan bütün dini nikahlar geçersizdir.
3 boş olla boşama olayı zannettiğiniz gibi basit değil sonuçları çok ağırdır.
Tabi yine siz bilirsiniz.
Sadece sünnetten zarar gelmez "bence"

Dini nikah kıymayınca birden fazla eş durumunu engellemiş mi oluyorsunuz? Adamda o zihniyet varsa zaten gider yapar. Dini nikahı önemsemiyorsanız zaten 3 boşol diyip dini nikahtan düşme olayını da önemsememeniz lazım. Yani tutup da aileyi ikna etmeyi gerektirecek bir şey göremiyorum ben. Yapıverin ne zararı var size

Size bir zararı var mı ? Eğer dini nikah yapınca kendiniz çok kötü hissetmeyecekseniz, bu konuda çok katı kurallarınız yoksa yaptırın gitsin ne olacak ? insanları kırmanıza da değmez, sıkıntı çıkarmaya da.

Din ile yönetilen toplumların resmi nikahı dini nikahtir. Türkiye'de dini nikah kadınlara maddi manevi hiçbir hakkı vermediği için kıyıp kiymamaniz bisiy degistirmiycek. Bu arada resmi nikah kıymadan dini nikah din adamları için resmi bir suctur.

Boyle bir sey soylerseniz cok ters tepki alirsiniz cunku dusunceniz mantik disi madem inancli birisiniz resmi nikahta yapiliyor dini nikahta yapilsin uzerinize baska birileriyle evlenmesinimi saglayacak bu nikah nisanlinizin? Ben bir mantik goremedim. İnancsiz olsaydiniz bu istek cok normal olurdu ama bu sekilde cok sacma dusunuyorsunuz

Ay kaptana nikah kıydırmak çok tatlıymış.

Kesinlikle tehlikeli.
Geçmişte resmi nikâhı bir ara yaparız diye yıllarca öyle yaşayanlar da az değil.
Salonda bile ayrılık mümkünken resmi nikâhtan sonraya bırakmak lazım.
O gün karışıklık olmasın diye önceki gün yaptık ama annem hiç hoşlanmadı mesela.
Ki benim annem bu konulara çok önem verir.

Şeri hukuka göre nikah akdinin unsurları, karşı cinsten iki kişi, evlenme iradelerini nikah memuru önünde beyanları ve şahitlerdir. Bu unsurlar Türk Medeni Kanununca sağlandığından yalnızca resmî nikah yeterlidir. Resmi nikah kıyılan kişi dinimizce de nikahlanmış sayılmaktadır. Nişanlılık halinde imam nikahı kıymak sıkıntılıdır, eşler nasıl olsa nikahımız var diyerek aslında nikahla caiz hale gelen münasebetler içinde bulunabilir bu durumdan kadın zararlı çıkabilir. Bu sebeple illa ki karşı taraf nişanlılıkta imam nikah isterse şöyle deyin, başbaşa buluşmayız madem bu konuda hassasiyet var...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…