Nişanlımın ailesi altınları istiyor

adimlazimdegil

Üye
Kayıtlı Üye
2 Aralık 2017
95
21
Kızlar merhaba. Mehmetin ailesi düğünde takılan altınları alacakmış. Bana sadece anne babasının taktıkları kalacakmış. Onlarda adet böyleymiş. Benim ailem de asla böyle birşey duymadık diyor. Altınlar ikinizin olur diyor. Onlar Doğulu. Altınlarla düğün, eşya masrafını karşılayacaklarmış. Ama benim ailem kendi cebinden karşılayacak bize düşen eşyaları, kınayı vs. Bir hesap yaptım toplamda onlar bizden 10 bin tl kadar fazla şey yapmış olacak. Bu nasıl erkek evlendirmek anlamadım. Üstelik ikimize kalan altın da sadece kendi ailemle anne babasının taktıkları olacak. Nişanlımın ailesinden ikimize bi tek anne babasının taktıkları kalacak. Ve onların durumu bizden çok daya iyi. Böyle bir adet varmı?

Valla bunun için söyle bisey yapıyorlar genelde,kına da sizin tarafa söyleyin altın takacaklar kınada annenin eline versin:)
Analarının bi akıllısı onlar mıymış?
Annende ya kendi saklasın,ya git kendi adına kasaya koy altınlarını.
Muhtemelen nişanlın size verırlerse o altınları gider ailesine verir.
Böyle bi adet yok,köylu kurnazları yapıyorlar genelde bu isleri.

Onlarınki aile de seninki ne peki? Bence böyle durumların pazarlığı çok çok çirkin. İhtiyacı olur, ister, o ayrı ama böyle önceden hesap kitap yapılmasına müsaade etmezdim. Kendi ailemi de ezdirmezdim.
illa böyle olacak diye diretiyorlarsa yukarıda arkadaşın dediği çok doğru. Kinada annene versin yakınlarınız.

Valla ben de doguluyum ama böyle bir şeyi hiç duymadım hele ki nişan da takılan altınlar kesinlikle erkek tarafı ağzını açıp tek söz edemez kız tarafı kendi masraflarını karşılar. Ben kendim çalışıyordum kendi birikimimle her şeyi yaptım ailem de altınları evlenince aldım onlar verdi hiç böyle bir muhabbet olmadı . İki düğün yaptık bizim tarafta olan düğün salonu masrafını takilan paradan ödedik onların tarafında yapılan düğün için masrafları ailesi üstlendi düğün bitiminde katılan sayısı fazla olduğu için tekrar ödeme yapmamız gerekti bizde yine düğünde takılan paradan karşıladık biz size veririz dediler ben eşime söyledim böyle birşeye gerek yok verirseler de alma dedim. Normal şartlarda doğu da kız hiç harcama yapmaz sadece ceyiziyle gider erkek kına nişan vs ne masraf varsa erkek yapar. Ben daha ortak yapılmasından yanayım

Tam aksine dogulu insanlar xok daha fazla altin takiyor ve bu altinlar dinen ve örfen kadinin hakkidir.
Esiniz dahi zinet esyaniza dokunamaz o sizin hakkiniz.
Altinlari tabiri caizse cebe indirmek icin bizde adet böyle kilifi giydirmeye calisiyorlar. Böyle birseyi ilk kez duyuyorum.

Bu arada nisan yazmissiniz onu simdi gördpm.

Nisanda takilan altin ve para tamanen kiza kaliyor.
Dügünde takilan altin gelinin, para ciftin

bizde gaziantepliyiz bizde de düğünde gelen takı gelin ve damadın olur . nişanda da kızın olur . hatta antepte normalde takılan altınları gelin bozdurmak istese bile bozdurtmmazlar

1 Doguda geline cok fazla altin takılır
2 doguda kiz tarafi hicbirsey yapmaz,düğün,kına, nişan erkege aittir
3 doguda yatak odasi takimi vs almaz kiz eve sadece ceyiz eşyalarını mutfaktaki ıvır zıvır bir de 1 tane beyaz esya alır ,mardin de mesela bir odanin halısını alanlar var. Super bence
4 dugunde takilan takilarin hepsi hukuken senin hakkın "sana takilanlar" ama bazi yorelerde erkege takilanda kadina aitmis
5 ayrica dogulularin düğünleri görkemli olur yemekli vs
6 daha simdiden boyle seyler konuşan insanlarla yapabilecek misin?
Siz ailecek cok mutevazi davraniyorsunuz gülüm onlar kurnazlik yapiyorlar
Sakin ola altinlarini vermek gibi bir hataya düşme

Benim eşimin ailesinin durumu iyi değildi bizi evlendirirken çok borca girdiler bende bana yaptıkları altınlar hariç düğünde misafirlerinin taktığı bütün takıları onlara vermiştim eşini seviyorsan bir sorununuz yoksa eğer iki tarafta takılan takıları alsın bence olay büyümez hem onları vermezsen borçlar ödenirken illa ki eşin onlara yardım edecek her halükarda onlara para vereceksin yani

e o altınlarla size masraf yapacaklarsa vermeyin yapmasınlar. mehmet size bu teklifle geliyorsa vay halinize ama.

Altınlar gelin ve damat da kalır. Onların işine bu gelmiyor o yüzden bizde böyledir adetler diyorlar. Sende bizde böyle bir adet yok. Kabul etmiyorum diceksin. Bu kadar.

Sen kendi tarafini uyar onceden bana takmayin anneme verin de.. annende uyarsin kendi tarafini.. damat tarafi ne takiyosa alsinlar bosver var boyle adetler ne yazikki.. onlemini onceden alabilirsin bastan uyarmalari guzel olmus

yıl olmuş 2019 hala böyle şeylerin arkasında sığınanlar var mı ? yasa mı bu adetler ? uygulamak evet çok güzel ama kendi düşünce yapına uyanı uygularsın gerisini elersin .. zaten anne baba dünyaya getirir, okutur, evlendirir. çocuklar borç harç kapatsın ya da yatırım yapsınlar diye de altınlar geline ve damada verilir. içinden gelen ya da ihtiyacı olmayan evlat tabii annesine babasına yardım etsin. iyi düşünüp taşınılması lazım bu süreçte erkek tarafının yaptıkları evet dah elle tutulur ve daha büyük şeyler oluyor ama kız tarafı da incik cincik derken dünyanın masrafını ediyor...

Ben Mardinliyim nişanlım Erzurumlu bana dediler ki işte düğünde toplanan paraları erkek tarafı alırmış adet öyleymiş falan. Baya uzadı mevzu en son dedim ki 300g mehir istiyorum paralarla mehri karşıla kalanı veririz babana, yine bir sürü artistlik yaptılar en son annem olaya el attı bizim orda da nişanda takılan tüm takılar kızın çeyizine harcanır siz düğündekileri alın biz nişandakileri alalım bu çocuklarda 2 kuruş maaşlarıyla geçim sıkıntısı çeksinler ortada kalsınlar madem dedi. O günden sonra kimsenin sesi çıkmadı. Allah senin de yardımcın olsun çözersiniz inşaAllah bu durumu

Evlenip surekli takisi evlilige ailesi salca edilen biri olarak diyorum nisani at kosarak uzaklas.
Dogulu degilim.kocamda degildi bosanma asamasindayiz.ailesinin ac gozlulugunden.ac gozlulugun memleketi yok.

Buna kesinlikle izin vermeyin bastan konusun netlestirin herseyi. Sacmaligin alasi. Nisanlinizin isi gucu yerinde ?oyleyse dugunu nisanljniz yapsin ailesinden tek kurus almasin. Ben benim altinimi dugunden sonra alan ailenin bir daha yuzune bile bakmazdim.

Valla iyi yıtmıssın, burada da paylaşmıştım, mahkemelik olan bir arkadaşım var aynen böyle henüz de evlenmemişken

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…