nişanlım ve çevremdekilerin geleceğime dair kehanetleri...

dar görüşlü olduğumu düşünmüyorum yaşantılarımız yada hayata bakış açılarımız farklı diyeyim aynı şekilde eşimde bana benim canım annemde kalmak istiyo bu gece orda yatıcam dese neden noldu bi hastalık durumu bir mecburiyet durumu varmı diye sorgularım ama yoksa ciddi anlamda çok bozulurum

Yanlış anlamayın lütfen, dar bakmayın derken "şunu şunu yapıyorsa MUHAKKAK Kİ şöyle şöyledir" gibi genellemeler yapmayın demek istemiştim. Herkes bir olacak diye bir şey yok. Aynı şeyi yapan herkesin amacı aynıdır, niyeti aynıdır, düşüncesi aynıdır, başka yolu yok diye kati düşünmeyin anlamında söylemiştim. Az önce dediğiniz tavırda olan birisi evet sizin dediğiniz gibi boş vermiş de olabilir ama benim eşim gibi mutlu olacaksa neden bir gece kalmasın özlem gidermesin ki diye düşünüyor da olabilir. Umarım yanlış anlaşılmayı düzeltebilmişimdir.

Yanlış anlamayın lütfen, dar bakmayın derken "şunu şunu yapıyorsa MUHAKKAK Kİ şöyle şöyledir" gibi genellemeler yapmayın demek istemiştim. Herkes bir olacak diye bir şey yok. Aynı şeyi yapan herkesin amacı aynıdır, niyeti aynıdır, düşüncesi aynıdır, başka yolu yok diye kati düşünmeyin anlamında söylemiştim. Az önce dediğiniz tavırda olan birisi evet sizin dediğiniz gibi boş vermiş de olabilir ama benim eşim gibi mutlu olacaksa neden bir gece kalmasın özlem gidermesin ki diye düşünüyor da olabilir. Umarım yanlış anlaşılmayı düzeltebilmişimdir.

kesin tavırlarla söylemedim zaten ben böyle düşünürüm doğruluğu yanlışlığı kişiye göre değişebilir bu konuda kesin böyle olur diyemem
düzeltildi sorun yok...

Oy içim sıkıldı:).Oda ailesine görüşürken kendini bu kadar kasacakmı.Yahu enişte sarkacak yada bir yanlış hareket gösterecekse o abla o enişteyle evli kalmasın zaten.Ben bi yüzmeye gidiyim :).

Tüm yorumları sonuna kadar okumadım.

Bu konuda beni ilk rahatsız eden şey,ablanların ve akrabalarının nişanlına odun,öküz gibi laflar etmesi.
Ne münasebet,neden buna izin veriyorsun ? O senin eş namzetin.Sen diğer insanların eşlerine odun,öküz diyor musun ?
Sakın bir daha böyle konuşmalarına izin verme.

İkincisi...Ablan sanırım nişanlına baştan gıcık olmuş.
Evde kalma olayına kızmakta haklı ama nişanlını fırçalamak ona düşmezdi.
Ablan kızacaksa sana kızacaktı,sen de ona göre aklını başına alıp tavır koyacaktın.
Biraz dik durmayı bilmen lazım.Hem ailene hem nişanlına karşı diyorum.
Yeri gelince hayır bizde adet böyle,biz böyle bir aileyiz diyeceksin.

Bu şekilde devam edersen,benim de bir kehanetim var.
Nişanlın hani ablanla konuşmuyor ya...Ablana gidemeyeceğin açık.Ama sıkı dur,büyük ihtimalle annenlere de gidemeyeceksin.
Gitsen bile bayramlarda filan eşin seninle gelmeyecek.
Neden dersen,ablanla karşılaşmayı bahane edecek.

m teyzemde kaldığımdada ki annemle kaldım surat yaptı ben evde yatınca içi rahat ediyo beyzadenin tek kızdığı şey dışarda kalmam git gecenin üçüne kadar otur ana evinde yat tek derdi bu ve anneme de yatıya gidemeyeceğim bunu şimdiden biliyorum evimiz uzak değil zaten annemde sevmiyo kalmayı o yüzden hiç ısrar etmedim bu konuda acil hastalık vs durumda tabiki onun yeri ayrı ama keyfi kalmam..

:KK53::KK53::KK53::KK53::KK53:.................

Koruma psikolojisinin icine girmissiniz. Evet gozunuz kor gormuyorsunuz. Zaman size aci gercekleri gostermez umarim. Cunku gosterdiginde duyacaginiz tek laf: 'kendi dusen aglamaz' olacaktir.

Verzonden vanaf mijn iPhone met behulp van Kadınlar Kulübü

canım benimki bekarken nişanlıyken bana şuraya git buraya gitme diye karışmazdı.

noldu, evlendik başladı.

seninki daha şimdiden böyleyse, evlendikten sonra daha da sıkı olacak.

eğer ben katlanırım. zorlanmam olsun dersen amenna bu hayat senin.
ama yok ben aileme rahat gidicem gelicem dersen yol yakınken boş ver gitsin.

ah elalem davetiyeyi dağatıp sonra da olmadı bu iş deyip bitiriyorlar. hiç canını sıkma güzelim.

kizla ayni fikirde olan tek kisi de mervecik bey :) zaten ilk mesaji simdi okudum, kiz herkesi dusman bellemis, evleneyim de haksiz cikartayim diyor. ablalari bile mutlulugunu bozmak istiyormus. al kardesim gonul rahatligiyla evlen, bu tur adamlarin ikili iliski sirkulasyonundan cikarilmasi gerekiyor, seni biraksa baskasina yapacak bunlari. sen de bayagi isteklisin, birakma bu adami, sirkulasyona geri koyma, masum bir kizi bu adamdan korumus olursun. hem evlilik hem sevap olur.

:KK14::KK14::KK14:............................

ben bu örneklerden nefret ediyorum işte.. insan kısmetiyle karşılaştığında gözü kör kulağı sağır oluyormuş insanlar anasını babasını bırakıp kaçıyor evleniyor kimse kısmete mani olamaz hatta insanın kendi bile bunu der bunu söylerim.. eğer yaşayacağım varsada buda rabbimden derim yaşamadan göremem.. hep nişanlımı savunuyorum çünkü o benim ailem olacak ve insan ne olursa olsun ailesini savunur... ona karşı ailemi hep savundum ve onuda herkese karşı savunurum seviyorum çünkü rabbim yazmış.. olacağa benim diyecek sözüm yok belki haklısınız belki değil hayırlısı olsun benim için sadece bu şekilde dua edin yeter...

İyide siz bile bile kabul ediyorsunuz herseyi, adam huyunu saklasa evlendikten sonra ciksa ortaya diyebilirdiniz kismetmis, görememisim böyle oldugunu, simdi evlendiginizde sıkılırsanız bu durumdan tek diyebilceginiz sey kendim ettim kendim buldum, esin bile haksiz olmaz benim gözümde o zaman, adam hicbirseyi saklamiyor ki

Anlayamıyorum.
Baştan sona okumaya çalıştım ama anlam veremedim.
Benim kardeşimin benim evime yatıya gelmesine karışan bir nişanlı beni de soğuturdu bir baldız olarak.
Belki kendim konuşmazdım, yüzgöz olmazdım ama kardeşime sayar dökerdim.
Benim kız kardeşlerim de gelirler sizin tabirinizle arzu, ''sıkı sıkıya'' kapalı otururlar ama gayet de eğleniriz.
Kimsenin buna karışmaya ve kıskanmaya hakkı yok.
Aileyiz ya hu!
Ne lafı sözü olacakmış.
Ne münasebet!
Herkes kendini bildikten sonra..
Prensibe göre başka yerde yatmaya kalmak hoş değilmiş.
Bu nişanlınız prensibi ve onu ilgilendirir.
Kendi prensibini nasıl size dayatabilir ya hu?
Yatıya kalma işi nişanlıyı neden rahatsız ediyor?
Enişteniz evde sizi yoksayıp rahat hareket eden biri mi?
Sanmıyorum. Her şeyden önce ablanız istemezdi bu durumda.
Saçım başım açılır demişsiniz sanki aynı odada kalıyorsunuz!
Hani evli olursunuz rahat edemiyorum der bir nebze anlamaya çalışırım ama neresinden tutsan elinde kalıyor şu haliyle.
Bir de zorla özür diletiyormuşsunuz.
Tatlı dille erkeğime her istediğimi yaptırırım demişsiniz ya, bunu evlenince bir daha konuşalım olur mu?
Şimdiden zorla özür dilettiğiniz nişanlınız yarın aileniz hususunda size de ambargo koyacak.
Ben de yapı olarak höösst tarzında takılan erkeklerden fersah fersah kaçarım.
Kibar olmalı benim eşim.
Gerektiğinde selam verip sonra nasılsınız diyebilmeli.
Kimse kimseyi yemiyor.
Hakkınızda hayırlısı olsun.

Son düzenleme:
O değil de konu sahibinin nişanlısı da baya akıllıymış takdir etmeli erkekte kolay rastlanmaz bu özelliğe.
Ablalar kardeşini sevdiği için korumacı davranıyor aşırı tepki veriyor. Konu sahibine itici geliyor.
Nişanlı bey sakin sakin işliyor. Kendi tarafına çekiyor kıymetli oluyor. Eh zaten aşk var. Alt yapı sağlam :KK34:

m teyzemde kaldığımdada ki annemle kaldım surat yaptı ben evde yatınca içi rahat ediyo beyzadenin tek kızdığı şey dışarda kalmam git gecenin üçüne kadar otur ana evinde yat tek derdi bu ve anneme de yatıya gidemeyeceğim bunu şimdiden biliyorum evimiz uzak değil zaten annemde sevmiyo kalmayı o yüzden hiç ısrar etmedim bu konuda acil hastalık vs durumda tabiki onun yeri ayrı ama keyfi kalmam..

:KK53::KK53::KK53::KK53::KK53:.................

:))
Keyfi kalmam dediği yeri özleyecek.
Özlenecek keyfi kalmam dediği yer tarafından.
Ama eş müdahalesiyle karşılaşınca hayal kırıklığı yaşanacak.
Umarım olmaz.
Ama görünen köy de kılavuz istemez.

Valla benim kızkardeşim bana gelse, nişanlısı istemese bi de üstüne üstlük telefonda konuşup eve gidiceksin falan tarzında konuşsa, ben de telefonu alır, biz burda adam mı düdüklüyoz derdim :KK31:
Ablan onlar senin ya, bence de ablaların haklı sürekli bi savunma modundasın.
Sevgiye falan saygım var da hayatına bu kadar niye müdahale ettiriyosun, evlensen dahi senin bazı davranışlarına karışamaz.
Sen ablandayken diyeceğin tek şey,'' benim eniştem abim gibidir, sonuçta ablamın kocası. Demek sen de benim ablalarıma o niyetle bakabilirsin.'' dicektin tak kapatcaktın suratına. Kaybetmekten korkan taraf sen olma, o olsun. Eğer kaybetmekten korkmazsa kaybetmeye razıdır, seni sevmemiştir.
Akrabaların neden sevmiyorlar nişanlını, bi hareketini mi gördüler, ne yaptı yani nişanlın, kimse sevmiyor bu adamı?

Son düzenleme:

Aslında kırmızılaştırdığım konuya parmak basacaktım ki çok fazla şey yazınca unuttum. O yüzden evlilik nişanlılığa benzemez dedim.
Konu sahibi nişanlısının köprüyü geçene kadar ayıya dayı demeyen bir yapısı olduğunü söylüyor ama aslında şu anda bizzat onu yapıyor ve fedakarlık gösterdiğini düşündürüyor.
Evlilik bambaşka bir dünya.

Evliliği yaşamadan, tecrübe etmeden bilemeyecek gençler, herkesin geleneği, hayata bakış tarzı farklıdır, o yüzden bizler sadece tecrübelerimizi aktarabiliyoruz burada fakat Türk erkeklerinin çoğunluğu evlenene kadar sineye çektiklerini evlendikten sonra gün yüzüne çıkarıyor, bizde sürekli annesinde kalsın, aman mutlaka ablasında kalacak demiyoruz ama bazen öyle durumlar olur ki kalmanız icap eder, mesela doğum, hamileliğiniz ağır geçer 2 adım ötede olan annenizde kalmanız gerekebilir, eşiniz hayır kalamazsın dediğinde ağrınıza gider, bebeğiniz olur lohusa kadın annesi yanında kalsın ister, bana birinin evinde kalmak ters geliyor, annen bizde kalamaz denirse içinize oturur. Eşiniz şehirdışına çıkar evde yalnız kalmaktan korkarsınız babanızın evinde kalırsınız, ablanız, kardeşiniz doğum yapar sizi yanında ister, sonuç olarak bir sebeple mutlaka kalmanız gereken durumlar olur.

Elbette hepimiz keyfe keder kalmadık ailelerimizde ama benim eniştem epey ağır bir ameliyat olmuştu, ben o zaman kardeşimde 15 gün kaldım, el kadar bebeklerine bakıp, eniştem hastanede yatarken başında bekleyen kardeşimin evini çekip çevirmem gerekiyordu, eniştemin çoraplarını bile giydirdim çünkü kardeşim lohusaydı, bundan da gocunmadım, eşimde niye kalıyorsun, sen nasıl eniştenin çoraplarını giydirirsin demedi, o benim canım ciğerim, abim.
Bende onun için baldız değil kardeşim, evlatları evlatlarım, evladım evlatları demek.

O değil de konu sahibinin nişanlısı da baya akıllıymış takdir etmeli erkekte kolay rastlanmaz bu özelliğe.
Ablalar kardeşini sevdiği için korumacı davranıyor aşırı tepki veriyor. Konu sahibine itici geliyor.
Nişanlı bey sakin sakin işliyor. Kendi tarafına çekiyor kıymetli oluyor. Eh zaten aşk var. Alt yapı sağlam :KK34:

Bence nisanli bey akilli ya da sakin degil. Nisanli konu sahibesi hanim cok korumaci.
Yoksa zorla ozur diletilen, gece orada kalmayacaksin diye baski yapan, teyzeye anneyle gidilse dahi surat yapan bir nisanli alttan alta isliyor olamaz. Acikca ben buyum diyor.
Konu sahibesi goremiyor.

Bence nisanli bey akilli ya da sakin degil. Nisanli konu sahibesi hanim cok korumaci.
Yoksa zorla ozur diletilen, gece orada kalmayacaksin diye baski yapan, teyzeye anneyle gidilse dahi surat yapan bir nisanli alttan alta isliyor olamaz. Acikca ben buyum diyor.
Konu sahibesi goremiyor.

Yok yok konu sahibi kendisi yazdı zaten. Bana sakince sebepleriyle anlatıyor ve mantıklı geliyor diye. O dikkatimi çekti asıl.
Bazen sakin bazen bir anda sinirlenirmiş ya. Sakin anlatışı etkiliyor genç bayanı. Kendisine neden ters geldiğini sebebiyle anlatınca konu sahibi de benimsiyor. Gelecekte ki aile bağlarının da bile önemi kalmıyor nitekim.

konu sahibi ile çogunuz temelde ayrılıyor zaten. kadın erkek eşitligine inanmıyorum diyr kız farkındaysanız. çogunuza göre ise kadın erkek eşit... bence de eşit degildir kadın ve erkek. yayla çorbası ile araba lastigi eşittir demek kadar abes geliyor.

nişanlınız sizi yavaş yavaş bir güzel işlemiş siz ise kör kütük aşıksınız ne yapsa ne dese size göre aşkından sevgisinden. aileniz çevreniz burdaki insanlar hepsi birşeyler görüyor bir tecrübeye dayanıyor ki size bişeyler anlatmaya çalışıyor cünkü aklın yolu bir ama siz anlamamakta diretiyorsunuz yorum almak için konu açtınız ama nişanlınıza laf ettirmek istemiyorsunuz aileniz ablanız haksız dememizi mi istiyorsunuz?

aile yapılarımız bayağı farklı ama şunu söylemek istiyorum evlenince o annenin babanın kızı olmaktan o ablanın kardeşi olmaktan çıkmıyorsunuz. ailenizi bu kadar haksız görmeyin, nişanlınızın bu kadar karışmasına müsade etmeyin. biziz rahat bir aileyiz buna rağmen nişanlı olsam ve nişanlım aileden birinin lafını çiğneyip beni evden götüremez ben ailemi kimseye ezdirmem evde tartışabilirim bu yüzden ama gitmem, size de tavsiyem sizi dünyaya getiren bakan büyüten ailenize nişanlınız için sırt çevirmeyin. biz burada kaçarak evlendik veya ailem istemedi boşanıyorum terkedildim gidecek yerim yok konularını çok gördük yaşanmışlıklardan ders çıkartmayı bilmek gerek.

Ablanlar geleceği görmüşler haklılar nokta ama ben bile bile bu adamla evleneceğim diyorsan buyur yaşa arkadaşım evlendikten bir kaç ay sonra bdvde yeni konularınla buluruz seni artık.

Evliliği yaşamadan, tecrübe etmeden bilemeyecek gençler, herkesin geleneği, hayata bakış tarzı farklıdır, o yüzden bizler sadece tecrübelerimizi aktarabiliyoruz burada fakat Türk erkeklerinin çoğunluğu evlenene kadar sineye çektiklerini evlendikten sonra gün yüzüne çıkarıyor, bizde sürekli annesinde kalsın, aman mutlaka ablasında kalacak demiyoruz ama bazen öyle durumlar olur ki kalmanız icap eder, mesela doğum, hamileliğiniz ağır geçer 2 adım ötede olan annenizde kalmanız gerekebilir, eşiniz hayır kalamazsın dediğinde ağrınıza gider, bebeğiniz olur lohusa kadın annesi yanında kalsın ister, bana birinin evinde kalmak ters geliyor, annen bizde kalamaz denirse içinize oturur. Eşiniz şehirdışına çıkar evde yalnız kalmaktan korkarsınız babanızın evinde kalırsınız, ablanız, kardeşiniz doğum yapar sizi yanında ister, sonuç olarak bir sebeple mutlaka kalmanız gereken durumlar olur.

Elbette hepimiz keyfe keder kalmadık ailelerimizde ama benim eniştem epey ağır bir ameliyat olmuştu, ben o zaman kardeşimde 15 gün kaldım, el kadar bebeklerine bakıp, eniştem hastanede yatarken başında bekleyen kardeşimin evini çekip çevirmem gerekiyordu, eniştemin çoraplarını bile giydirdim çünkü kardeşim lohusaydı, bundan da gocunmadım, eşimde niye kalıyorsun, sen nasıl eniştenin çoraplarını giydirirsin demedi, o benim canım ciğerim, abim.
Bende onun için baldız değil kardeşim, evlatları evlatlarım, evladım evlatları demek.

Valla ablacım ben şu 1 sene içinde annemde 2 kere kaldım. Biri tek biri eşimle. Keyfe keder değildi ama tek geldiysem eşime telefonda sorardım kalsam mı? diye o da sen bilirsin dedi hep. Bu ablamlar için de geçerli.
Ben yattığım yeri yadırgarım huyumdur. Ama ister 1 ister 10 kere kalırım eşimi ve evimi ihmal etmediğim sürece eşim bana engel olmaz.
Ama bekarken ablamların her hamilelik ve lohusalık döneminde 1 aya yakın kalmışlığım var. Eniştelerimden zerre rahatsız olmadım. Yine olsa evli olduğum halde gider kalırım.

Bizim de kendimizce tecrübe ettiğimiz durumlar var. Eşimle ilgili tek bir konu açmadım daha ama zaman ne gösterir bilinmez.

Konu sahibi nasıl mutluysa o şekilde davransın zaten. Kimsenin mutluluğuna gölge düşürmek değil niyetimiz. Ama önemli olan bir genç bir bayanın çok geç olmadan otorite ile isteğe saygı arasında ki farkı anlaması için yazdıklarımız.
Hem eşler arasında otorite neymiş? 23 yaşında ki biri nasıl mazoşist bir yapıda 'beni çekip çevirsin, nasıl davranacağımı hep öğretsin, şımarmama izin vermesin' diyor mantığım almaz benim. :KK1:

Malesef kabul etmekte zorlansak da kız bir kere çıktığı eve geri gelemez, yeri kocasının dizinin dibidir, kocayla gelinir kocayla dönülür düşüncesinde olan insanlar ve topluluklar mevcut.
Ne oluyor ki yani anne veya ablayla kalınca? gibi bir soru bile duydum şu forumda.

Hep bir dayatma ve kasma hali uygulanıyor kadınlara. Buna da sahiplenme deniliyor. Yeni moda bu. İnsanın önce kendine saygısı olacak tabi.
Dediğin gibi tecrübe edip öğrenecekler.

X