NehirNilin Tarifleri :)

Patates köftesi

malzemeler;
•1 kg patates
•200 gr. kaşar peyniri veya 1 büyük kuru soğan
•2 kahve fincanı patates nişastası
•3 yumurta
•2-3 yemek kaşığı un
•tuz, karabiber
•sıvı yağ

Hazırlanışı;
1.patatesleri kabuklarıyla haşlayın.
2.yumuşayınca kabuklarını soyup ezin. un dışındaki diğer malzemeleri ekleyip köfte harcı yapın. (harç elinize yapışıyorsa biraz daha nişasta ekleyin.)
3.harç ile köfteler yapıp, una bulayın ve kızgın yağda kızartın.

Eki Görüntüle 752993

Ben bu köfteyi çok severim ya :KK16::KK16::KK16: Hep buna "fakir köftesi" diyesim gelir oldum olası. Et olmayan insanlar patatesle yapmak zorunda kalmış gibi gelir bana :KK1: Cidden bu köfteye bayılırım :KK16:

sütlü tatlı canım şerbetli pek sevmem ama kalburbastı mıydı neydi onu gördüm sayfanda canım çekti :KK56::KK9::KK9:
Ramazan da sütlü tatlı gidiyor gerçekten şerbetliler de güzel de bu ay yapma onlardan:KK60:sütlülerimden hangisini ayırayım ki birbirinden :KK52:
Ben bu köfteyi çok severim ya :KK16::KK16::KK16: Hep buna "fakir köftesi" diyesim gelir oldum olası. Et olmayan insanlar patatesle yapmak zorunda kalmış gibi gelir bana :KK1: Cidden bu köfteye bayılırım :KK16:
Bende çok severim patatesi herşeyde seviyorum çok nefis bir şey ve köftesi de güzel et ağır geldiğinde genelde böyle yaparım daha uyguna da gelir bir yandan dediğin doğru fakir köftesi:KK53:
ana yemekler nerde yaaa ara ara bulamadım :KK53::KK53::KK53: değişik bi yemek va mı farklı :KK55:

Aşağıya doğru in orada kız çok farklı şeyler yok normal yemekler:KK52:

Bende çok severim patatesi herşeyde seviyorum çok nefis bir şey ve köftesi de güzel et ağır geldiğinde genelde böyle yaparım daha uyguna da gelir bir yandan dediğin doğru fakir köftesi:KK53:

Bende patatesin her türlüsünü çok severim :KK16::KK16::KK16: Ben eti de çok severim ama ikisiyle de yapılsa yerim :KK15:

Ramazan da sütlü tatlı gidiyor gerçekten şerbetliler de güzel de bu ay yapma onlardan:KK60:sütlülerimden hangisini ayırayım ki birbirinden :KK52:

Aşağıya doğru in orada kız çok farklı şeyler yok normal yemekler:KK52:

bilinmedik bi tarif istiyorum :KK52::KK52: farklı bi sütlü tatlı yok mu :26::26::26::KK9::KK9:

Tobleronelu brownie

malzemeler:
400gr bitter çikolata
180gr margarin/tereyağı
300gr (1 + 1/4 su bardağı) toz şeker
3 yumurta
250gr (1 + 2/3 su bardağı) un
150gr Toblerone çikolata
125gr (1 + 1/4 su bardağı) irice dövülmüş badem
kalıbı yağlamak için sıvıyağ

hazırlanması:
bitter çikolatayı parçalara bölün ve katı yağ ile birlikte benmari usulü eritin.
fırını 180C'ye getirin.
yumurtaları ve şekeri çırpın. unu ekleyin. çikolatalı karışımı ilave edip karıştırın.
küçük parçalara ayrılmış toblerone'u ve irice dövülmüş bademleri ekleyip tahta kaşıkla karıştırın.
karışımı 25 x 32 cm ölçülerinde yağlanmış dikdörtgen kalıba dökün. ısınmış fırında 35 dakika pişirin. (pişince içi ıslak kalacak.)
tamamen soğuduktan sonra servis yapın.

Eki Görüntüle 675730
Toblerone ney :26::KK53::KK53:

Bende patatesin her türlüsünü çok severim :KK16::KK16::KK16: Ben eti de çok severim ama ikisiyle de yapılsa yerim :KK15:
Köfte yenmez mi canım köfte patates olacak ekmek arası yapacaksın yine çok açım :KK60:
bilinmedik bi tarif istiyorum :KK52::KK52: farklı bi sütlü tatlı yok mu :26::26::26::KK9::KK9:
Sana bilinmedik ne icat etsem ki ben :KK60:
Toblerone ney :26::KK53::KK53:

Bu:KK53:

$images.jpg

Son düzenleme:
Nişastalı Mayalı Poğaça

Malzemeler;
1 su bardağı ılık süt
Yarım su bardağı ılık su
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı buğday nişastası
2 yumurta akı (sarıları üzerine)
1 instant maya
2 çorba kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
Un
Dilediğiniz iç malzemesi

Yapılışı;
Ilık süt ve su ile maya eritilir. Sıvı yağ, yumurta akı, tuz ve şeker eklenir ve karıştırılır. Nişasta ve un yavaş yavaş eklenir. Hafif ele yapışan hamur elde edilir. Ilık bir ortamda 1 saat bekletilir. Poğaçalar hazırlanır. Üzerine yumurtası sürülür (susamlı yapılırsa iki kaşık pekmez biraz sulandırılır. Önce bu karışıma sonra susama batırılır) 15 dakika daha mayalandırılır. Önceden ısıtılmış 185 derece fırında pişirilir. Afiyet olsun.

$nisastali-mayali-pogaca-fotografi-1-500x333.jpg

Salepli Kurabiye

Malzemeler;
100 gr oda sıcaklığında margarin veya tereyağı
2 Türk kahve fincanı sıvı yağ
2 Türk kahve fincanı buğday nişastası
1 Türk kahve fincanı pudra şekeri
3 yemek kaşığı toz salep
1 Türk kahvesi fincanı süt
1 çay kaşığı tarçın
1 paket kabartma tozu
Aldığı kadar un (3-3, 5 su bardağı)

Yapılışı;
Malzemeleri yoğurma kabına alıyoruz ve ele yapışmayan bir hamur yoğuruyoruz. Dilediğimiz şekilde şekillendiriyoruz. Ben bazılarına yuvarlak bazılarına da dikdörtgen şekil verdim. 180 derecede hafif pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. Üzerini pudra şekeri ve tarçınla süslüyoruz. Toz salep ve süt yerine hazır paketlerdeki sıvı salepten 2 Türk kahvesi fincanı kullanabilirsiniz. 2 tepsi kurabiye çıktı. Artanını buzluğa koydum kahvenin çayın yanında harika oluyor. Afiyet olsun.

$salepli-kurabiye-tarifi-fotografi-1.jpg $salepli-kurabiye-tarifi-fotografi-2.jpg

Kabak Mücver

Malzemeler;
3 adet yumurta
3 adet kabak
Yarım su bardağı un
2-3 dal yeşil soğan
Yarım demek maydanoz
bir tutam dereotu
Tuz
Karabiber
Pulbiber

Yapılışı;
Yumurtalar derince bir kaba alınır un ilave edilerek pürüzsüz kıvam alana kadar çırpılır. Baharatlar, rendelenip suyu sıkılmış kabaklar, küçük doğranmış yeşil soğan, maydanoz ve dereotu eklenerek karıştırılır. Teflon tavaya az miktarda sıvı yağ alınır, kabak karışımından bir kaşık dökülür. Mücverlerin her iki yüzü de kızardıktan sonra havlu kağıt serilmiş tabağa alınır. Afiyet olsun.

$kabak-mucveri-nasil-yapilir-fotografi-500x333.jpg

Bende ama daha çok susadım gibi bugün kolay değil 17 saat aç susuz gece uyuyamıyoruz da rahatça tam dalıyorum sahur başlıyor sonra kalk işe gel ama 1 haftası gitti bile :KK53:

Ben susamıyorum da pek açlıktan yana sıkıntıdayım genelde :26:

Sucuklu Kaşar Peynirli Poğaça

Malzemeler;
1 yumurta (sarısı üzeri için)
1 su bardağı süt
Yarım su bardağı sıvı yağ
1 patates rendesi (çiğden)
2 tatlı kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 paket kuru maya
Un

İç harcı için;
Sucuk
Kaşar peyniri
Yoğurma kabımızda un hariç bütün malzemeleri karıştıralım (patatesi çiğden rendeleyelim) Sonra az az un ilavesi ile hamuru yoğuralım. 2 saat mayalandıralım. Sucuğu dilimleyelim, kaşar peynirini de rendeleyelim.
Mayalanan hamurdan bezeler alalım, içerisine sucuk ve kaşar peyniri ekleyelim. Bezeyi yuvarlayıp yağlanmış tepsiye dizelim. Üzerine yumurta sarısı sürüp mavi haşhaş serpiştirelim. 200 derecede kızarana kadar pişirelim afiyet olsun.

$sucuklu-kasar-peynirli-pogaca-fotografi-1.jpg $sucuklu-kasar-peynirli-pogaca-fotografi-2-500x333.jpg

X