NehirNilin Tarifleri :)

Congolais

Malzemeler;
  • Üç yumurtanın beyazı
  • Bir çay bardağı seker
  • Üç çay bardağı Hindistan cevizi ( tam dolu olacak )
Yapılışı;
Bir kaba bütün malzemeler koyulur. Yemek kaşığı ile iyice karıştırılır. Elde edeceğimiz kıvam çok cıvık olmaması lazım, gerekirse hindistan cevizi ekleyin. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye congolais´ler dizilir (yemek kaşığı yardımı ile). Tepside congolais ´ler dağılmıyorsa kıvam olmuştur demektir. Önceden ısıtılmış 170-180 derecede kızarana kadar pişirilir. Piştikten sonra soğumaya bırakılır. Dilerseniz bir paket vanilya, rendelenmiş limon veya portakal kabukları ekleyebilirsiniz

congolais-tarifi-fotografi-500x333.jpg

Pratik Simit Poğaça

Malzemeler;
  • 2 su bardağı süt
  • Yarım su bardağından bir parmak fazla sıvı yağ
  • 2 adet yumurta
  • 1 paket yaş maya
  • 1 tatlı kaşığı mahlep
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • Aldığı kadar un
Bulamak için:
  • Bolca susam
  • 2 tatlı kaşığı pekmez
  • Yarım su bardağı su
Yapılışı;

Öncelikle maya süt ve şekeri karıştırın. Ardından diğer malzemeleri sırasıyla ekleyin. Unu azar azar ilave edin, ele yapışmayan kıvama gelene kadar yoğurun. Çok katı kıvam olmayacak, yoğurdukça kıvama gelir zaten. İlk anda ele yapışabilir ama iyice yoğurun üzerini kapatıp 30-35 dk kadar mayalandırın. Daha sonra bir tabakta su ve pekmezi karıştırın. Susamı da bir tabağa koyun. Hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar alın. İster yuvarlak ister uzunlamasına şekil verin. Önce pekmezli suyu bulayın sonra susama bulayın. Aralıklı olarak tepsiye dizin. 2 tepsi çıkıyor. Hepsini bu şekilde hazırlayın. 20 dk kadar üzerine sofra bezi örterek tepside de mayalandırın. 190 derecelik fırında hafif kızarana kadar pişirin. Çok kabarıyor o yüzden aralıklı dizin.

pratik-simit-pogaca-fotografi-4-500x333.jpg

Congolais

Malzemeler;

• Üç yumurtanın beyazı
    • Bir çay bardağı seker
    • Üç çay bardağı Hindistan cevizi ( tam dolu olacak )
Yapılışı;
Bir kaba bütün malzemeler koyulur. Yemek kaşığı ile iyice karıştırılır. Elde edeceğimiz kıvam çok cıvık olmaması lazım, gerekirse hindistan cevizi ekleyin. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye congolais´ler dizilir (yemek kaşığı yardımı ile). Tepside congolais ´ler dağılmıyorsa kıvam olmuştur demektir. Önceden ısıtılmış 170-180 derecede kızarana kadar pişirilir. Piştikten sonra soğumaya bırakılır. Dilerseniz bir paket vanilya, rendelenmiş limon veya portakal kabukları ekleyebilirsiniz

congolais-tarifi-fotografi-500x333.jpg
3 tanecik malzemesi var değişik bişeye benziyo

Pratik Simit Poğaça

Malzemeler;

• 2 su bardağı süt
  • Yarım su bardağından bir parmak fazla sıvı yağ
  • 2 adet yumurta
  • 1 paket yaş maya
  • 1 tatlı kaşığı mahlep
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • Aldığı kadar un
Bulamak için:

• Bolca susam
  • 2 tatlı kaşığı pekmez
  • Yarım su bardağı su
Yapılışı;

Öncelikle maya süt ve şekeri karıştırın. Ardından diğer malzemeleri sırasıyla ekleyin. Unu azar azar ilave edin, ele yapışmayan kıvama gelene kadar yoğurun. Çok katı kıvam olmayacak, yoğurdukça kıvama gelir zaten. İlk anda ele yapışabilir ama iyice yoğurun üzerini kapatıp 30-35 dk kadar mayalandırın. Daha sonra bir tabakta su ve pekmezi karıştırın. Susamı da bir tabağa koyun. Hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar alın. İster yuvarlak ister uzunlamasına şekil verin. Önce pekmezli suyu bulayın sonra susama bulayın. Aralıklı olarak tepsiye dizin. 2 tepsi çıkıyor. Hepsini bu şekilde hazırlayın. 20 dk kadar üzerine sofra bezi örterek tepside de mayalandırın. 190 derecelik fırında hafif kızarana kadar pişirin. Çok kabarıyor o yüzden aralıklı dizin.

pratik-simit-pogaca-fotografi-4-500x333.jpg

deneyecemm bunuuu..emeğine sağlık canıımm..

Çok sağol canım benim denediğinde yorumunu da beklerim inşallah beğeneceksindir :KK68:Nasılsın iyi misin nasıl gidiyor :KK19:
tamam deneyince yazarım canıımm..senin sayfana bakıyorum heepp..pankek tarifi senden almıştım galibaa denediim çook beğendiimm görüntüsü de süperrrr olduuuuu....çook şükürr nehirciimm sen nasılsııın..hamilelik için uğraşıyoruuzz ALALH ım herkesi istediği vakit bekletmeden bebek sahibi yapsınn..AMİİN..

tamam deneyince yazarım canıımm..senin sayfana bakıyorum heepp..pankek tarifi senden almıştım galibaa denediim çook beğendiimm görüntüsü de süperrrr olduuuuu....çook şükürr nehirciimm sen nasılsııın..hamilelik için uğraşıyoruuzz ALALH ım herkesi istediği vakit bekletmeden bebek sahibi yapsınn..AMİİN..
Afiyet bal şeker olsun canım beğenmene sevindim :KK28: Rabbim inşallah bebiş hasreti çektirmeden evlat sahibi eder sizi canım dualarım sizinle olacaktır zaten daha başlardasınız sakın stres sıkıntı yapma çok etkisi varmış oluruna bırakmak gerek elbet doğacağı tarih bellidir yavrularımızın :KK36:

Afiyet bal şeker olsun canım beğenmene sevindim :KK28: Rabbim inşallah bebiş hasreti çektirmeden evlat sahibi eder sizi canım dualarım sizinle olacaktır zaten daha başlardasınız sakın stres sıkıntı yapma çok etkisi varmış oluruna bırakmak gerek elbet doğacağı tarih bellidir yavrularımızın :KK36:
inşALAH CANIM STRES KESİNLKLE EN BÜYÜK SEBEBİİİİİİİİİİİİ..

Sodalı Lokma Poğaça

Malzemeler;

• 5 su bardağı un
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı sade maden suyu (soda)
  • 1 su bardağından 1 parmak az sıvı yağ
  • 1 paket instant maya yada 42 gr yaş maya(1 paket)
  • 1,5 çorba kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
İçine:

• Peynir
  • Maydanoz
Üzerine:

• Yumurta sarısı, isteğe bağlı susam, çörek otu
Yapılışı;

Cezvede sütü ısıtalım. Sodayı ekleyelim. Isısı biraz fazla olsun içine maden suyunu ekleyince ılık halde olsunlar.
Bir kaba unu alalım. Ortasını elimizle açalım. Mayayı şekeri ve kenarlara tuzu serpelim. Ortaya yavaş yavaş sıvı karışımı dökerek mayayı eritelim, sıvı yağı da ekleyerek yaklaşık 5 dk boyunca pürüzsüz ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edene dek yoğuralım. Hamurun üstünü örtüp sıcak bir ortamda 1 saat bekletelim.
Orta boyda borcam tepsiyi yağlayalım. Aynı boylarda normal çelik tepsi de kullanabilrsiniz.
Süre bitiminde hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alarak elimizle açalım. İçine peyniri koyup ortaya doğru büzerek kapatalım. Ters çevirip tepsiye yerleştirelim. Hepsine aynı işlemi uygulayıp 10 dk dinlendirelim. Fırıını 175 derecede ısıtalım. Hamurun üzerine yumurta sarısı sürüp susam çörek otu serpelim. Fırına verip kızarıncaya kadar pişirelim(yaklaşık 30 dk)

Bu ölçüden 1 tepsi ve ortalama 40-42 lokma poğaça çıkıyor.

sodali-lokma-pogaca-fotografi-4.jpg

ben bunu denedim güzel oldu tavsiye ederiimmm............

Karışık Pizza

Malzemeler;
Hamuru için:

• 4 su bardağı un
    • 2 yemek kaşığı instant kuru maya
    • 1 yemek kaşığı şeker
    • yarım yemek kaşığı tuz
    • 2 su bardağı ılık su
    • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
    • Pizzanın altına serpmek için 2 yemek kaşığı mısır unu
Üzeri için:

• Rendelenmiş mozzerela peyniri
    • Sucuk, mantar, zeytin
Pizza Sosu;
* 2 su bardağı domates sosu (ketçap değil)
* Veya 4 yemek kaşığı domates salçası ve 1 çay bardağı su karışımı
* Veya 3-4 tane rendelenmiş domates ve 1 yemek kaşığı domates salçası
Ve bu baharatlardan eklenir;
Bir çay kaşığı kekik
Bir çay fesleğen
2 yemek kaşığı sıvı yağ
2 diş dövülmüş sarımsak

Yapılışı;

Önce hamur için malzemelerin hepsini (mısır unu hariç) bir kapta karıştırıp, yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Fazla yoğurmaya gerek yok 5 dakika yeterli.
Ağzını streçle kapatıp 30 dakika mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamuru iki eşit parçaya bölüp pizza tepsisinin büyüklüğünde açıyoruz (resimdeki tepsinin boyutu 40 cm). Her iki tepsiye birer yemek kaşığı mısır unu serpiyoruz ve açtığımız hamuru üzerine yayıyoruz. Pizzanın hamuru pişerken fazla kabarmaması için çatalla her tarafını deliyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 10 dakika pişiriyoruz. Bu arada sosu ve üzerinin malzemelerini hazırlıyoruz. Yarı pişen hamuru fırından alıp üzerine sosu kaşıkla sürüyoruz ve rendelenmiş mozzerela peynirini ve diğer üst malzemeleri dizip fırının alt katında yaklaşık 20 dakika pişiriyoruz veya kenarları kızarıncaya kadar. Dilimlemeden önce 5 dakika dinlendiriyoruz. Afiyet olsun.

Not: Bu ölçülerden iki büyük (8’er dilimlik) pizza çıkıyor.

karisik-pizza-yapimi-4-500x333.jpg

karisik-pizza-yapimi-3.jpg
Selam canım :)
az çnce bu pizzayı yaptım pişmesini bekliyorum ama hamuru bayağı ele yapışan cıvık bir hamur oldu, öyle olmaması gerekiyordu değil mi?

ben bunu denedim güzel oldu tavsiye ederiimmm............
Ellerine sağlık canım beğenmene çok sevindim :KK68:
Selam canım :)
az çnce bu pizzayı yaptım pişmesini bekliyorum ama hamuru bayağı ele yapışan cıvık bir hamur oldu, öyle olmaması gerekiyordu değil mi?
Çok cıvık olmuyordu canım yumuşak bir hamur undan mı kaynaklandı acaba o_Oİnşallah beğenmişsindir :KK51:

Ellerine sağlık canım beğenmene çok sevindim :KK68:

Çok cıvık olmuyordu canım yumuşak bir hamur undan mı kaynaklandı acaba o_Oİnşallah beğenmişsindir :KK51:
Çok cıvık oldu ya hatta bir bardak un daha ekledim ama oklavayla falan açılması mümkün değil. Elimle yaydım ben de eşit olmadı tabi kimi yerleri kalın kimi yerleri ince oldu ama hamuru çok güzeldi:)

Çok cıvık oldu ya hatta bir bardak un daha ekledim ama oklavayla falan açılması mümkün değil. Elimle yaydım ben de eşit olmadı tabi kimi yerleri kalın kimi yerleri ince oldu ama hamuru çok güzeldi:)

O kadar cıvıklığa rağmen güzel olmasına sevindim canım niye o derece oldu anlamadım ya unlarda farkediyor ama yine de çok fark olmazdı neyse başka pizza tariflerinden daha iyi tutturursun inşallah afiyet olsun canım :KK68:

Kabak Mücver

Malzemeler;
3 adet yumurta
3 adet kabak
Yarım su bardağı un
2-3 dal yeşil soğan
Yarım demek maydanoz
bir tutam dereotu
Tuz
Karabiber
Pulbiber

Yapılışı;
Yumurtalar derince bir kaba alınır un ilave edilerek pürüzsüz kıvam alana kadar çırpılır. Baharatlar, rendelenip suyu sıkılmış kabaklar, küçük doğranmış yeşil soğan, maydanoz ve dereotu eklenerek karıştırılır. Teflon tavaya az miktarda sıvı yağ alınır, kabak karışımından bir kaşık dökülür. Mücverlerin her iki yüzü de kızardıktan sonra havlu kağıt serilmiş tabağa alınır. Afiyet olsun.

Eki Görüntüle 1176520
Bugün mücver yapmaya karar verdim ama benimkilerin içi pişmiyor...3 kere denedim olmadı neden yapamıyorum mücver nedeeeeeen:mad:

Bugün mücver yapmaya karar verdim ama benimkilerin içi pişmiyor...3 kere denedim olmadı neden yapamıyorum mücver nedeeeeeen:mad:
Canım neden olmuyor ki acaba krep gibi basit aslında ocağın altını çok mu açıyorsun içi pişmeden yüzü kızarıyorsa sen piştiğini sanıyorsundur ne çok aç ne kısık olsun orta dereceli ateşte kızart derim canım çok fazla da alma ufak ufak ince olsun içinin pişmeme gibi bir durumu kalmaz Hoppa

Canım neden olmuyor ki acaba krep gibi basit aslında ocağın altını çok mu açıyorsun içi pişmeden yüzü kızarıyorsa sen piştiğini sanıyorsundur ne çok aç ne kısık olsun orta dereceli ateşte kızart derim canım çok fazla da alma ufak ufak ince olsun içinin pişmeme gibi bir durumu kalmaz Hoppa
Ben öyle krep gibi çok ince yapıyorum 1 cm kadar bir kalınlığı oluyor ondna mı acabao_O
Sağol canım orta ateşte daha ince yapayım bakalım. Yüzü kızarıyor ama içi hamur, daha fazla kısınca da çok uzuyor pişmes,

Ben öyle krep gibi çok ince yapıyorum 1 cm kadar bir kalınlığı oluyor ondna mı acabao_O
Sağol canım orta ateşte daha ince yapayım bakalım. Yüzü kızarıyor ama içi hamur, daha fazla kısınca da çok uzuyor pişmes,
Bu tarifi de bir dene bakalım canım aynı sonucu mu alacaksın aslında mücver çok da kuru olmuyor bende de bir özelliği o ama seninki pişmiyor diyorsun o_O

Alman Pastası

Malzemeler;
Hamuru için:
  • 2 bardak ılık süt
  • 1 paket yaş maya 42 gram
  • 1 adet yumurta
  • yarım su bardağı sıvı yağ
  • 3 çorba kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı mahlep
  • 5,5 su bardağı un
Kreması için:
  • 4 su bardağı süt
  • 5 çorba kaşığı tepeleme un
  • 1 su bardağı şeker
  • 2 paket vanilya
  • 1 paket toz krem şanti
Üzeri için:
  • 1 paket hazır çikolata sosu
  • hindistan cevizi veya antep fıstığı tozu
Yapılışı;

Öncelikle hamur için süt, maya ve şekeri yoğurma kabında eriyene kadar karıştırın, ardından yumurtayı, yağı, tuz ve mahlebi ekleyin. Unu azar azar ilave ederek yoğurun. Ele yapışmadığı anda olmuş demektir. İyice yoğurun bir şeye sarın ve 45 dk mayalanmaya bırakın fazla kabarmayacak. Hafif kabarsa yeterli, hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar alın ortası delik simit şeklinde yaparsanız. Hamuru hiç bölmeden bezenin tam ortasını parmağınızla delik açın, elinizle büyüktün ortasını baya açın çünkü kabarınca orta delik kısmı kaybolabilir veye direk yuvarlak poğaça şeklinde ya da uzunlamasına da yapabilirsiniz. Resimlerdeki gibi yağlı kağıt veya yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin. Bütün hamuru yaptıktan sonra tepsinin üzerini sofra bezi ile örtün tam 1 saat mayalansın. O mayalanırken krema için tencereye süt, şeker ve unu ilave edip iyice karıştırın. Orta ateşte kaynayıp katılaşana kadar pişirin. Katı bir krema olacak bu sizi korkutmasın. Ocaktan alın ve vanilyayı ekleyip soğumaya bırakın. Mayalanan hamuru 195 derecelik soğuk fırında altı üstü kızarana kadar pişirin. Çabuk pişiyor sürekli kontrol edin. Fırından çıkınca iyice soğusun hazır çikolata sosunu paketteki tarife göre hazırlayın kenarda dursun. Kremanın içine bir paket toz krem şantiyi koyun mikserle 5 dk kadar çırpın. Soğuyan hamurları bıçakla ikiye kesin ortadan aralarına kaşıkla krema koyun uygun bir borcama dizin. Üzerlerine çikolata sosundan kaşıkla dokun hindistan cevizi veya antep fıstığı tozuyla süsleyebilirsiniz. Buz dolabında dinledikten sonra servise hazır pastanelerdeki alman pastalarından hiç bir farkı yok. Hatta daha güzel bu tarifi kime verdiysem çok beğenildi. Bu ölçülerle 16-17 adet çıkıyor siz daha az olsun derseniz hamurlar piştikten sonra yeteri kadarını yapın. Geri kalanı buzluğa atın tekrar yapmak istediğinizde çıkartıp yapabilirsiniz.

alman-pastasi-tarifi-fotografi-500x333.jpg

X