Neden kimse anlamıyor illa söylemek mi lazım?

Dolayli olcak ama anlatayim. Ayni binada oturan 2 elti var. Cocuklari ayni yas anasinifina gidiyolar. Ayni okula ayni saatte girip ayni saatte cikiyolar. Eltilerden biri yeni dogum yapmis. Diger elti ben kendi bebemi goturup getiriyorum sen minik bebenle cikma demiyor. Oteki elti de mecbur gorevlinin cocuguna para veriyor cocugunu okuldan hergun getirsin diye. Okula giden eltiyle birlikte gorevlinin cocugu gidip o 2 cocugu okuldan alip geliyolar. Ustelik bu dogum yapan elti oteki eltiye ne iyilikler ne ablaliklar yapmis o dogurunca aylarca gidip ona bebelerine evine bakmis anlat anlat burdan koye yol olur. Elti diyorum bak kavga dovus olmayan iyi gecinilen akrabalik iliskisi bu. Sen.kaldi ki komsu diosun. Insanlar kendi menfaatine olmayinca hic bi ise yanasmaz. Vardir bi menfaati
İletişimi kesmeyi düşünüyorum. Bu akşam eşimin de erken geleceği tuttu ve somurtup oturuyor şu an 😁

. Ya benim yardıma ihtiyacım geçen seneydi,şimdi lazım değil diyemiyorum.
Soyleyin bence bunu laf arasinda. Cocugu alayim diye aradiginda ay tatlim sen gecen sene neredeydin ne cok ihtiyacim vardi gecen sene boyle bir teklife diyebilirsiniz.

Ayrica cocugu her birakayim ya da benim cocuklari qlir misin dediginde kabul etmek zorunda degilsiniz. Bugun canim cok vocukla ugrasmak istemiyor sen aliver seninkileri diyip sinirlarinizi cizebilirsiniz hic bahane uydurmadan.

Ben aslında insanlardan bir şey beklemem. Ama bariz konularda da duyarlı olunmasını bekliyorum çünkü ben duyarlı davranıyorum. Bana ne deyip sırtımı dönmek insanlığa yakışmıyor. Ama sonra canı sıkılan ben oluyorum.
Demek ki bazen bana ne deyip sirtinizi donmeniz gerekiyormus

Bence bu konuda kalbinizi dinleyin. O size doğruyu söyleyecektir. Çocuklarınızı komşunuzun almasını istiyor musunuz istemiyor musunuz diye kendinize sorun.

Ama şunu da unutmayın. Komşunuz bugün alırsa yarın da benim çocuklarımı alır mısın diyecektir.

Herkes nazik olamaz. Kimseden ince düşünmelerini beklemeyin üzülürsünüz. Verdiğiniz nezaketi karşı da göremiyorsanız nezaketi veya ilişkiyi sınırlandırırsanız kafanız rahat eder.
Ben artık düzenimi kurdum,sadece geçen yıl geçici bir süre yardıma ihtiyacım oldu,her gün değildi zaten. Komşumdan haftada beş gün oğlumu alıp eve getirmesini asla istemem. Ama haftada bir gün alsaydı ben bakıcı ayarlayana kadar gerçekten işim çözülecekti. Bu ayrıntıları da biliyordu yani habersiz olsa derim ki nerden bilsin

İnsanlar yardim istemeden her muhabbete "aa ben yapayim, yardim edeyim" diye ortaya atilmam genelde hani çook yakinimsa teklif edebilirim. O yuzden yardim istemeyene yardim edeyim demem anlasam da veya hallerini tahminde bulunmaya calişmam.

Ama sizin arkadaş daha çok uyaniklik yapiyormuş gibi geldi. Kendi ihtiyaci olunca size teklif etmiş ki kendi ihtiyacini karşilatmak için. Yardim isteyemiyorsaniz bile bari istemediginiz yardimi geri çevirin. Disariya karşi bu derece tepkisiz kalip ben susayim gozlerim konuşsun herkes beni anlasin olmaz yani. 😁
Şimdi geldi aldı çocuklarını,yarın sabah yine dayanır kapıya hadi ben bırakayım diye. Ben zaten yarın çalışmıyorum ve bunu biliyor. Böyle yardım mı olur?

Dolayli olcak ama anlatayim. Ayni binada oturan 2 elti var. Cocuklari ayni yas anasinifina gidiyolar. Ayni okula ayni saatte girip ayni saatte cikiyolar. Eltilerden biri yeni dogum yapmis. Diger elti ben kendi bebemi goturup getiriyorum sen minik bebenle cikma demiyor. Oteki elti de mecbur gorevlinin cocuguna para veriyor cocugunu okuldan hergun getirsin diye. Okula giden eltiyle birlikte gorevlinin cocugu gidip o 2 cocugu okuldan alip geliyolar. Ustelik bu dogum yapan elti oteki eltiye ne iyilikler ne ablaliklar yapmis o dogurunca aylarca gidip ona bebelerine evine bakmis anlat anlat burdan koye yol olur. Elti diyorum bak kavga dovus olmayan iyi gecinilen akrabalik iliskisi bu. Sen.kaldi ki komsu diosun. Insanlar kendi menfaatine olmayinca hic bi ise yanasmaz. Vardir bi iz 😅

Estağfurullah niye öyle diyorsun?
Yavrunun eğitim öğretim hayatı başarı dolu olsun inşallah.

Şöyle ki yardım edebilecek olan kişinin bile bile yardım etmemesini, senden talep gelmesini beklemesini ona muhtaç olduğunu görmek istediğini düşünüyorum.

Tam olarak ifade edememiş olabilirim.

Yaşadım biliyorum.

Sen yardım isteyince o da böbürlenerek “işte dark geldi kapıma, ben böyle büyük ve yardımsever insanım” diyecek.
Çok teşekkür ederim laleciğim çok tatlısın.

Ne yaşadım valla bilmiyorum 😂

Akşam işim alamam diyebilirsiniz, kimsenin çocuğun sorumluluğunu almak istemiyorum diyebilirsiniz. Yada bir kahveye davet edip duygularınızı paylaşabilirsiniz.

Ama hissettilerinizde haklısınız. Ben olsam bende kötü hissederdim.
Diyemiyorum 🙈normalde de hayır demekte zorlanan biriyim. Başka bir yol bulacağım artık

Ben de eltimle aynı binada oturuyorum, çocuklarımız aynı anaokuluna gidiyor, ben çalışıyordum eltim bu yıl çalışmaya başladı ama bazı günler kaynım evde oluyor, eltim ve kaynimla konuşmuyorum kendimce hakli sebeplerim var ama öğle aramda kızımı okula bırakırken onun kızını da bırakıyorum, kimse bana birakirmisin demedi, kaynanam otomatik olarak yanıma veriyor birşey demedim çocuk sonuçta ama aksam almiyorum çünkü işten 15 de cikiyor zaten gidip alabilir bir engeli yok ama alsam getirsem çocuğu hayatta ben alırım gerek yok demez, hem konuşmaz hem de böyle
Sizinki de değişikmiş. Akraba da olunca insan ne diyeceğini bilemez gerçekten. Çocuklara üzülüyorum ben.

Söyle söyleyeyim 10 yıllık yakın dediğim samimi arkadaşıma sadece haftanın 4 günü çıkışta senle geleyim eşimde olacak araba dedim ki para da verecektim dedim zaten benzine ortak olma koşuluyla olabilir . İlk gün gittik , ikinci gün markette isim var dedi tamam dedim ben giderim ve o günden beri bana sormuyor cedric sen nasıl gidiyorsun ? Hadi gel gidelim hiç demedi artık kimseye iyilik falan yapmayacağım .bu kadını günlerce ben götürdüm .

Sadece öyle insanlarla denk gelmişsiniz, herkes öyle değil. Mesela biz küçükken komşumuz arabayla kızını bırakırken bizi de bırakırdı ve bir karşılık beklemiyordu. Geçen sene de annem başka bir komşumuzun çocuğunu iş yerine onun okulu yakın diye sabahları bıraktı hep.
Bakıcı aradım ben geçen sene,biraz zaman harcamış oldum. Zaten oğlum haftada 2 gün geç çıkıyordu. Geriye 3 gün kalmıştı. Sadece 1 gün yardımcı olsaydı altta kalmazdım.

Ben de istenmediği sürece yardım eden biri değilimdir. Belki o da senin çocuğun sorumluluğunu almak istememiştir. Fakat şimdi yardım etmesi de boşuna değil, zaten akşam alır mısın demesinden belli. İnsanların birbirini idare etmesi başka, birinin diğerini enayi yerine koyması başka. Bence sen bundan sonra teklif ettiğinde "uğrayacağımız yerler var" deyip sav bu kadını başından. Açıkça söyleyemiyorsan tabii.
Evet açıkça söyleyemiyorum. Aslında onun hayatında değişen bir şey yok zaten yarım gün çalışıyor. Hep boş yani ve benim gibi gezen biri de değil,hep evdedir çıkmaz. Eşim de kızıyor bir yandan bana,arada kaldım sinir oluyorum kendime

Bir dahaki dediğinde ben kendim bırakabiliyorum çocuğumu, geçen sene böyle bir yardımca ihtiyacım vardı ama bu sene yok teşekkürler diyin. Ne kendi çocuğunuzu verin ne de onunkini alın.
Ne kadar net bir cümle işte. Söyleyemiyorum aptal gibi anlamasını bekliyorum.

Bir ara arkadasımin kizi servise binmek istemedi,arabası da yok,teklif ettim gel benimle diye,bir süre götürdüm getirdim ama arkadaşımda benimleydi. Sonradan alışti da servise döndü tekrar ama süreklilik istemezdim,bazen geç gidecek olurum,okul çıkışı eve hemen dönmeyecek olurum,alıp kızimi bir yere gidecegimdir vs vs. Birine bağlanınca uymak zorunda kalınıyor.
Yerinde olsam,sağol ben bırakacağim der önünü keserdim, akşam al dediğinde de kusura bakma eve dönmüyorum çocugu alinca işlerim var dısarda biraz derdim yani. Belli ki kendince sabah ben bırakayım aksam o alsin,ilerde belki sabah aksam o halleder diye düşünüyor. Ha bunu seninle konuşsa belki kabul edeceksin ama kendince planlama yapmasi sevimsiz. Yardıma ihtiyacın varken yardim ederdi çıkarına olmasa zaten.
Ah ne güzel analiz etmişsin durumumu. Gerçekten tam da böyle.

Sağol ben bırakacağım dediğimde de ha iyi o zaman al benimkileri de diyor 🙈buna ne desem bana bir akıl ver yaa 😊

Ben ağzıyla yardım istemeyene hayati durum değilse kılını kıpırdatmayan biriyim. Denge koruma şekli bu, belki o da öyledir. Ha komşun yerinde olsam akşam al da demezdim.
Ben de asla sıcak bir insan değilim,ama yardıma ihtiyacı olana atlıyorum hemen. Saçma dimi ,yapmamak lazım.

Komşuma ne sıkıntımı anlatırım, nede derdimi, resmiyet on numara güzel birşey o zaman kimse kimseden bir beklenti içine girmiyor. Söz konusu çocuksa asla ama asla sorumluluk almam, kendi çocuğumuda başkasına emanet etmem, servis diye bir araç var, en kötü servisle gidip gelir kendi çizelgem belli olur. Bu saatten sonra direkman söylerim yüzüne benim geçen sene yardıma ihtiyacım vardı, bu sene kendi başımıza idare ediyoruz teşekkür ederim diye belirtir, sorumluluk almam.
Şimdi o cünleyi kurduktan sonra yüzyüze bakamayız diye düşünüyorum. Kimseyle kötü olmak istemiyorum ama samimi de olmuyorum genel olarak. Çok ortada bir insanım ben.

Sorunuz bu değil ama küçücük cocugunuzu olabildiği kadar tanımadığınız insanlara emanet etmeyin. Ne okula getirsin ne götürsün. Komşu bir eldir, neler duyuyoruz, neler oluyor. Anneniz müsait olduğu sürece bu isi siz veya o yapsın.
Bizim sitede hemen hemen tüm çocuklar aynı okula gidiyor,komşular birbirine güvenen insanlar 9 senedir tanıyoruz yani bir zarar gelmez aynı arabada kendi çocuğu da var çünkü. Ama haklısınız tanımadığınız için ben de sizin yerinizde olsam bu yorumu yaparım.

keşke bu sene yakamdan düşse çok memnun olacağım. Bu sene işim rahat,bırakıp alma sorunum yok zaten artık büyüdüğü için etüt sınıfında kalıyor beni bekliyor. Geçen sene çok küçüktü,okul yeniydi,alışma evresinde yardıma ihtiyacım olmuştu sadece

X