Neden evlilik

Klasik toplum baskilari yuzunden herkes evlenmek zorunda degil. Gunun birinde Allah'im naaptim ben ya dememek icin kendini evlilige hazir hissedene kadar bekle ya da hic evlenme. :KK19:

evlilik-karikaturleri_f4e3.jpg

Evlenmek istemiyorsan evlenme....
Kendini evliliğe hazır hissedene dek bekle derim ben.
Bir gün bir insan karşına çıkacak ve bütün düşüncelerin altüst olacak, hakkında hayırlısı...

Hiç bir erkeğe evlilik gözüyle bakamıyorum , mesela hoşlanıyorum , konuşmak sohbet etmek hoşuma gidiyor , güzel hayal kuruyorum , evlilik hayaline geldimi ? Yakışıklı ama boş beyinli , yada cimri , çapkın , sorumsuz , görgüsüz ! Güzel bi aşk yaşanır evlenilmez diyorum . Öyle dediğime bakmayın kendime yakıştırıp flörtte edemiyorum . Evlilik bana tırsınç geliyor , 30 sene aynı adamlamı sevişeceğim? Gün gelir sıkılırsam , olaki başka birinden hoşlandım ? Seda sayan gibi boşanıp duracakmıyız :/ bir evin içinde erkek hayali bana zul , yük gibi geliyor ,hergün yemek hazırlamak , yatağını toplamak , duşu yıkamak , tuvalet kokusu ! Mıç mıç her dakika .. Ama çocuk sahibi olmak aile olmakta istiyorum .30 tane kediyle hasır şapkayla yaşamak hedeflerimde yok . Sperm bankasından çocuk sahibi olmak ! Çocuk babasını sorsa arasa . Niye ben normal kızlar gibi düşünüp aşık olamıyorum /: neden ? Hem pastam dursun hem karnım doysun , deveyide gütmek istemiyorum diyardanda gitmek , napcam ben .
yani söylediklerine herkes bir gün evlenir seni evliliğe düşündürecek bir çıkmamıştır karşına
evliliğin güzel yanlarıda var diyecektim bende bir bekar olarak ama cevapları okuyunca benimde fikir değişmeye başladı bazen evliliği ciddi ciddi sorguluyorum bende
özelliklede türkiyede kiler için
maaşlı çalışan biriysen hayat müşterek çalışacaksınız tabii ama kendi maaş kartınız eşinizde olmalı
eve gidip yemeği hazırlamalı ,evi temizlemeli ,ütüyü yapmalı ,çamaşırı asmalı bulaşığı yıkamalı eş o halde tv izliyor olmalı çünkü o yorgun :KK43: hem canım tüm kadınlar yapıyor bunları zaten hiç kimsede söylenmiyor
siz alışverişe çok para harcamamalısınız ama her daim bakımlı ve güzel giyimli olmalısınız
o szin ailenizi selam alıp vermeyi zul olarak görürken sizin onun ailesiyle halasının oğlunun karısıyla bile geçinmeli iyi davranmalısınız
tabii çocuğunu yapmalı ve onun tüm bakımından eğitiminden sorumlu olmalısınız en ufak hata sizdendir
tabii aldatma başka birile mesajlaşma,kumar içki vs . onları yazmıyorum bile
bütün bunlara rağmen eğer evlenmiş olursak beyefendiyi evliliğe kandırmış olacağız bizi almış olacak
sanırım evlilik gerçekten iki tarafında isteyerek tüm sorumluluğu almasıyla oluyor

Hiç bir erkeğe evlilik gözüyle bakamıyorum , mesela hoşlanıyorum , konuşmak sohbet etmek hoşuma gidiyor , güzel hayal kuruyorum , evlilik hayaline geldimi ? Yakışıklı ama boş beyinli , yada cimri , çapkın , sorumsuz , görgüsüz ! Güzel bi aşk yaşanır evlenilmez diyorum . Öyle dediğime bakmayın kendime yakıştırıp flörtte edemiyorum . Evlilik bana tırsınç geliyor , 30 sene aynı adamlamı sevişeceğim? Gün gelir sıkılırsam , olaki başka birinden hoşlandım ? Seda sayan gibi boşanıp duracakmıyız :/ bir evin içinde erkek hayali bana zul , yük gibi geliyor ,hergün yemek hazırlamak , yatağını toplamak , duşu yıkamak , tuvalet kokusu ! Mıç mıç her dakika .. Ama çocuk sahibi olmak aile olmakta istiyorum .30 tane kediyle hasır şapkayla yaşamak hedeflerimde yok . Sperm bankasından çocuk sahibi olmak ! Çocuk babasını sorsa arasa . Niye ben normal kızlar gibi düşünüp aşık olamıyorum /: neden ? Hem pastam dursun hem karnım doysun , deveyide gütmek istemiyorum diyardanda gitmek , napcam ben .

Bir erkeğe evlilik gözüyle bakmayı anlamıyorum ben de, hiç aklıma bile gelmedi eşimle tanıştıktan 1 ay sonra, 1 sene sonra veya 4 sene sonra, ne zaman artık ben bu insanla ömrümün sonuna kadar yaşarım, mutsuz da olmam, olursak da bir şekilde çözeriz dedik eş zamanlı olarak, o zaman bu konuları ciddiye alıp konuşmaya başladık. Etraftan gelen kaç sene oldu evlenin bari vik viklerine son vermek için de evlendik. Evliliğin ideali nedir diye düşündüğümde toplumsal onaylı sevgililik hali gibi olsun isterdim her zaman, öyle de oldu. Yarın ne olcak belli değil ama sorun değil. Birbirimize iyi gelmediğimizi anladığımız bir gün gelirse ilerde, o gün düşünürüm. Ayrılık varsa biz yokuz, biz varsak ayrılık yok diyecek kadar kafa rahatlığı olsun evlenecek herkesin. Deveyle haşır neşip olmayıp doğru insanla diyarın tadını çıkarmak mümkün yani.

Ben aşk istiyorum sevgi istiyorum sevgili istiyorum ama evlilik konusunda da senin gibi düşünüyorum. Hiç hoş gelmiyor uzaktan. O imzayı atmaya değecek biri olduğu düşüncesi çok ütopik geliyor. Toz pembe bakamıyorum evliliğe, birlikte uyuyup birlikte uyanacağız yuppi diyemiyorum. Hayallerde ve kitaplarda güzel ama gerçekte öyle değil ki. Senin aksine çocuk da istemiyorum ben. O üreme, çoğalma yeni nesil oluşturma güdüsü yok bende sanırım.

Benim evlemek istedigim, yaninda yasyip yaninda olmek istedigim, 1 kisi oldu bugune kadar. Yani oyle biri karsina cikinca zaten sen de can atiyorsun sekerim. Asik olmak boyle bir sey, sonsuza kadar yaninda olayim diyorsun.

İyiki evlenmişim eşimle sevince zevlle topluyorsun yatağını kıyafetlerini eşim akşam gelince 2 yaşındaki oğlumla koşarak gidiyoruz kapıya tabikide o da insan hataları oluyor benimde onuda saygı çözüyor.Bence gerçekten sevdiğiniz çıkmamış karşınıza

Bence illa biriyle evlenmek zorunda degilsin. Bazi insan daha bagimsiz yasamayi seviyor ve aslinda bence bekar olmakta coook guzel. Evliyim bu durumdan memnunum ama bekarken de sikayetim yoktu :) karsima esim cikmasaydi, evlenecegim diye arayis icine girmezdim asla. Ama soyle bir durum var; olurda karsina biri cikar asik olursun, ve omur boyu sadece o kisiyle birlikte olmak istersin, iste ozaman evlenmek sicak gelir. Ben de esimde birbirimizi tanimadan once evlilige cok sicak bamiyorduk. Yani daha zamani var acelesi yok ya da gerek yok diye dusunuyorduk ( o da oyle dusunuyormus). Belki senin de basina boyle bisey gelir :)

Bunlar ne kavramsal ne de kurumsal olarak evliligin sorunlari degil, sizin sorunlariniz,
baska bir deyisle; toplumun size model olarak sundugu evlilikteki sorumluluklari icsellestirmeniz ve kendi karakterinizle ortusturemeyip problem olarak sundugunuz seyler...

sizin idealize ettigniz evlilikte kadin hic yemek de yapmayabilir, bu bir yasa degil ki...
oyle bile olsa kurallastirdigniz seyler ihtiyaclardan dogar,
sizin veya bir hemcinsinizin isteklerinin gozetilmedigni dusunuyorsaniz;
sure gelen birseyi kendi ihtiyaclariniza gore degistirebilir veya yeni bastan belirleyebilirsiniz,
sonucta bu kendi ozel alaniniz, partnerinizle siz anlastiktan sonra kime ne?

fakat sizin problem olarak sundugunuz tek sey evlilik degil,
duzenli bir hayati ve iliskiyi de bu kefeye koyuyorsunuz...

kendimden ornek vereyim, titiz sayilabilecek biriyim ve tek yasiyorum; bulasik, camasir, yemek hic bitmiyor,
benzer sorunu erkek arkadasim da kendi evinde yasiyor,
ne zaman ki haftasonlari birimizde bulusuyoruz o evin temizligi hic olmadigi kadar eglenceli hale geliyor, is cogalmaktan ziyade daha hizli bitiyor, birimiz tuvaleti ovarken digeri yemege koyuluyor, ustelik birbirimize vakit ayirip beraber film izleyebilecegimiz sohbet edebilecegimiz zamanin kalmasinin yanisira ayni evde bile olsak tekbasimiza gecirecegimiz vakit de artiyor...
sirf bu sebeple iki evin derdiyle ugrasacagimiza tek evle ilgilenelim diye dusunuyoruz,
evliligi de boyle goruyorum,
igrenmedigniz, keyiflivakit gecirdigniz ve hayatinizin her alaninda birseyler paylasabildigniz kisiyle temsili bir ev adi altinda hayatlarinizi birlestirmek, ortaklastirmak...

tum bunlari iyi bir dostunuzla da yapabilirsiniz,
daha once de yazmistim, aradaki fark bence cinselliktir,
bunu illa cinsel birlesme olarak dusunmeyin, cilvede bile bu vardir...
kadin bir ev arkadasimin gozlerine baktigimda erimem ya da her hangi bir erkegin gozlerinde bunu hissetmem. Fakat partnerinizin gozlerine bakarken bile iciniz kipir kipir olur, birsuru konu actigmiz o tiksindigmiz ter kokusu bile onda farkli gelir...

Iste size bu sekilde hem dost olan hem de icgudusel isteklerinizi karsilayacak kisiyle ayni evi paylasmak zulum gelmez.

bazisinda bu durum 1-2yil surer, bazisinda 20yil, bazisinda bir omur...
Kimse ilk gundeki gibi kalmaz ki... degisimlerinizi tolere edebildigniz, ortaklastirabildigniz ve hayatin getirdiklerini beraber gogusleyebildigniz surece devam eder bu surec,

Eger evlendikten hemen sonraki degisimden bahsediyor ve korkuyorsaniz ya farkedilenler gozardi edilmistir,
ya da ev arkadasliginda oldugu gibi iyi bir dost iken ortak yasam alanlarinizdaki kurallarin farkliligindan ve karsilikli olarak orta yolu bulamamanizdan kaynakli dort duvar cekilmez gelir...

evlilik dedigniz sey bir nevi iliskinizin toplum ve devlet tarafindan onaylanmasidir,
eger buna ihtiyac duymuyorsaniz ve inanc veya ilkesel olarak sorun gormuyorsaniz hic evlenmeyin, buna da kim ne diyebilir ki? Sonucta baskalarinin yargilarina gore hayatiniz hakkinda kararlar alacak degilsiniz,

Ancak dananin kuyrugunun koptugu nokta cocuk bence.
Tum bilgi birikiminizi aktarmak, sizin ortak bir uretiminiz olmasini biyolojik yonden saglamak ve beraber buyutmek istiyorsaniz partnerinizin iyi bir baba olabilecek ozelliklere sahip olmasi da sart kostugunuz seyler arasinda geliyor...
sizin dusunce biciminiz nasil ise buna gore de babaligi idealize etmeye basliyorsunuz.
Toplumsal kaygilari veya baskilari kendi yetiskin hayatinizda umursamamayi secseniz dahi cocugunuzun bundan yara almamasi, yadirganmamasi icin bir sekilde adapte olmak durumunda kaliyorsunuz...
Fakat bu da degisebilir tabi ki, yine sizin karariniz...

bence evlilige toplumun yukledigi anlami degil, sizin kendinizin atfettigi seyleri sorgulayin...
Sizi ikna edecek, guveneceginiz birisi karsiniza cikmadi diye de karsi cinse veya istemesek de icsellestirdigniz kavramlara kizmak yerine kendinizi sartlandirmadan yeni insanlar tanimaya acik olun...

bu arada benim de benzer endiselerim var ancak kactigim asil sey evlilik ile ailelerin yukleyecegi sorumluluklar, arada kalmak, onlari uzmemeye calisirken kendimi bir kosusturmacanin ortasina atmak...
Bunlarin gerekliligi konusunda da bir kural yok ama demek ki benim de celiskim bu ; )

ayrica kimse kafaniza silah dayayip evlenin demiyor,
tek basiniza mutlu vehuzurluysaniz, birisi ile hayatinizi hicbir kosulda paylasmak istemiyorsaniz evlenmeyin, ne olacak ki?
Bunu tercihen istemis veya dogru diyecegi kisi karsisina cikmamis kisiler icin de kedi ve hasir sapkalar ile bir etiket yapistirmaniz da cok cirkin...
boy boy cocuklari olup yine de evcilhayvanlari olan "ciftler" var...
belki bu tip etiketlemelerden uzaklasir, herkesin kararlarina veyasamina saygi duymayi basarirsaniz kendi evlilignizle ilgili kaygilarinizdan da kurtulup diledigniz gibi bir hayat yasamanin cok da uzaginizda olmadigni gorursunuz..

Senin hayatın, senin düşüncen. Ama şu, " 30 yıl aynı adamla mı sevişeceğim" durumu benim pek hoşuma gitmedi. Hemcinsime yakıştıramadım. Bilmiyorum belki de hiç böyle düşünmedim. Hakkında hayırlısı olsun.

Bir kere en azından Türkiye'de evlilik kadın için zulüm, erkek içinse nimet.
Neden çünkü yemeğini yaparsın, temizliğini yaparsın, düzenli cinsel hayatı olur ha üstüne bir de paşaların nazını, kaprisini çekersin çünkü kocişin ne de olsa.
Bir de üstüne aldatırsa, şiddet gösterirse yine kocişimdir yapar dersin, sineye çekersin.
Adam daha ne istesin.
Hayatını her türlü düzene koyan bir de üstüne saçma sapan tavır ve davranışlarını çeken bir insan evladı var karşısında. Azcık da zalimse istediği gibi eziyet eder.
Evlilik kadını çökertiyor bana göre. Erkek için ise güvence.
Ayrıldığımdan beri tipim gençleşti yemin ediyorum, suratımda huzur var herkes öyle diyor.
Erkek evlenirken aşka sevgiye bakmıyor , kullanılabilirliğine bakıyor , namu
arkadaslar evliligi sadece cinsellikten.ibaret gorurseniz elbette evlilik size ,birine mahkum olmak gibi.gorunebilir...Evlilik.programlarina.katilan.yasli.neneler inan.ki.cinsellik.icin.cikmiyor o kanallara...ha bi de dediginiz kadar uzun bi cinsel.hayatiniz olacak mi onu da bilmiyorum,cunku simdi yas 26 , 30 yil sonra 56.olacak......ayrica 30 yil ayni adamla mi sevisecem demissin , bu sozlerle aldatan erkeklere de haklilik payi vermis oluyorsun...Aldatan bir erkek soyle dese " hep ayni kadinla sevisemezdim farkli kadinlari da denemek istedim" hicbirimix kabullenmeyiz.....Eger sen de boyle dusunuyorsan, demek ki sen karşı taraftan sadakat güven beklemeyeceksin,...Ayrıca aldatilinca da sesini cikarmayacaksin....aldatilma diye bir kavram da olmayacak
56 da erkek olmazsa yaşıyamıyormuyuz ...

Ayni yastayiz. 3 yillik evliyim. Evet cok boktan bisey. Hele ki yeni bir aileye karsi sorumluluk kismi. Her aksam yemeklerini yapiyorum sanma. Yilda iki kere goruyorum. Aramak bile zor gelmeye basladi. Hayatim boyunca bununla mi sevisecegim dusuncesi beni de yoruyor. Neyse ki o konuda uyumluyuz. Ama o konu istedigim gibi olmasaydi zulum gelirdi bana. Is dolayisiyla ayri yasiyoruz. Bu guzel bisey. Hem biloyosun ki bi kosede seni bekleyen bi adam var. Bigun beraber yasayabilmeye baslayip cocuk mocuk yapicaz. Ama simdi bekar hayatimin tadini cikariyorum gibi. Bi tek gece gezmelerimde flortlesemiyorum. O koyuyo bazen. Bekarliktan onu ozledim sanirim :)
:)

Aslinda su hayatta herkes yalniz.o yuzden bireysel olmak zorundayiz.birine cok baglanmak sadece bizi uzuyor bu cocukda olsa ailede olsa sevgili esde olsa ayni.eger gercekten samimiysen yazdiklarinda seni tebrik ediyorum. ..çünkü bireysel bir kadinsin demek.bunu basarabilmen hemdw bu ulkede cok zor.burdaki cogu kadinin amaci evlilik.iyi gelirli kendinden daha ustun sosyoekonomik durumda birini bulup evlenmek .bunu yapanlar basarili yapmatanlar basarisiz mutsuz kadinlar olarak goruluyor.belli bir yastaki bekar kadinlar potansiyel tehlike olarak goruluyor.evli kadinlar bir zamanlar yedigi ictigi ayri gitmeyen arkadaslarini uzak tutmaya calisiyor eslerinden .toplum bize bunu dayatiyor.cogu bekar kadin kompleksli oluveriyor zamanla.
Dürüstlüğünüze sağlık :)

Ben sana ne hakaret ettim ne birsey söyledim...Sadece dedim ki sürekli bu adamla mi sevicegeim mantigi,aldatan erkeklerin ekmeğine yağ sürüyor..Aldatan erkeklere hak veridigmizi gösteriyor dedim...kişisel
Erkek evlenirken aşka sevgiye bakmıyor , kullanılabilirliğine bakıyor , namu

56 da erkek olmazsa yaşıyamıyormuyuz ...
Tabi ki yaşayabilirsiniz, siz de evlenmezsiniz olur biter...Kimse sizi ne zorla evlendirebilir ne de bekar biraktirabilir....isterseniz istediğiniz adamla istediğiniz kadar sevisebilirsiniz...Evlilik sadece sevişmek degil bunu anlatmaya çalışıyorum, İnsanların psikolojik ihtiyaçları da var, sahiplenilmek,sevilmek,değer verilmek,kiskanilmak vs...

Bir kere en azından Türkiye'de evlilik kadın için zulüm, erkek içinse nimet.
Neden çünkü yemeğini yaparsın, temizliğini yaparsın, düzenli cinsel hayatı olur ha üstüne bir de paşaların nazını, kaprisini çekersin çünkü kocişin ne de olsa.
Bir de üstüne aldatırsa, şiddet gösterirse yine kocişimdir yapar dersin, sineye çekersin.
Adam daha ne istesin.
Hayatını her türlü düzene koyan bir de üstüne saçma sapan tavır ve davranışlarını çeken bir insan evladı var karşısında. Azcık da zalimse istediği gibi eziyet eder.
Evlilik kadını çökertiyor bana göre. Erkek için ise güvence.
Ayrıldığımdan beri tipim gençleşti yemin ediyorum, suratımda huzur var herkes öyle diyor.
( yazamadım yarın kaldı ). Kadınlar bak bi aşık ol sev gözün o tüm kötü yönlerini görmez demişler. Toplu dille . Ama erkekler bu bakış açısıyla evlilik yapmıyor , aşık olduk diye kadını tüm kötü yönleriyle kabul etmiyor , çapkın ama evlenince düzeltirim ben bu kızı demiyor . Erkek evlenirken , duygularına değil , kadının kullanılabilirliğine bakıyor . Anaç mı çocuğa iyi bakacakmı , namuslumu evimi bekleyecekmi , maaşıyla kredi çekermiyiz arkadaşımın bindiği arabaya binermiyim , güzelmi ? Eğer mantığına yatmıyorsa hormonlarını tatmin edip gidiyor . Kadın aşk diye bastırılmış hormonlarının peşinden gidiyor . Kadınla erkek arasındaki farkı , erkek bir ilişkinin sonunu görür kadın göremez . Aynen erkek için say say bitmez avantaj ...

( yazamadım yarın kaldı ). Kadınlar bak bi aşık ol sev gözün o tüm kötü yönlerini görmez demişler. Toplu dille . Ama erkekler bu bakış açısıyla evlilik yapmıyor , aşık olduk diye kadını tüm kötü yönleriyle kabul etmiyor , çapkın ama evlenince düzeltirim ben bu kızı demiyor . Erkek evlenirken , duygularına değil , kadının kullanılabilirliğine bakıyor . Anaç mı çocuğa iyi bakacakmı , namuslumu evimi bekleyecekmi , maaşıyla kredi çekermiyiz arkadaşımın bindiği arabaya binermiyim , güzelmi ? Eğer mantığına yatmıyorsa hormonlarını tatmin edip gidiyor . Kadın aşk diye bastırılmış hormonlarının peşinden gidiyor . Kadınla erkek arasındaki farkı , erkek bir ilişkinin sonunu görür kadın göremez . Aynen erkek için say say bitmez avantaj ...

evlenme boşver o yüzden :KK45:

Ama Evlilik senin tercihin, istersen evlenip bir adamla sevismeyle idare etmeye calisirsin, istersen de istediğin insanlarla günübirlik ilişkiler de yaşayabilirsin....

Ben sana ne hakaret ettim ne birsey söyledim...Sadece dedim ki sürekli bu adamla mi sevicegeim mantigi,aldatan erkeklerin ekmeğine yağ sürüyor..Aldatan erkeklere hak veridigmizi gösteriyor dedim...kişisel

Tabi ki yaşayabilirsiniz, siz de evlenmezsiniz olur biter...Kimse sizi ne zorla evlendirebilir ne de bekar biraktirabilir....isterseniz istediğiniz adamla istediğiniz kadar sevisebilirsiniz...Evlilik sadece sevişmek degil bunu anlatmaya çalışıyorum, İnsanların psikolojik ihtiyaçları da var, sahiplenilmek,sevilmek,değer verilmek,kiskanilmak vs...
Sahiplenilmekmi ? Kadın sahipsizmi oluyor ?kıskanmak ihtiyaç değildir , kıskanma insanın kendini yetersiz eksik hissettiği anlarda ya benden daha iyisine gidermi korkusudur . Sevilmek insan kendini sevdiği zaman dışardan böyle bir beklentisi olmaz . Erkeği putlaştırmışsınız .

Bak sen hep kendini örnek veriyorsun, ama şunu hiç dusunumuyorsun, Peki birgün senin sevdiğin adam " sürekli senlemi sevisecegim" deyip ,başka kadınlarla değişirse, o zaman o adama hak verecek misin ? Bu gerek sevdiğin adam olur, gerek sevgilin, gerek eşin ?

X