Ne Yaptinki Ne Bekliyorsun?

dilara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2006
120
1
Adamın biri yanında oğlu ile birlikte Hz. Ömer'e (ra) gelerek, ''Bu benim oğlumdur;bana karşı geliyor'' diye şikayette bulunurçBunun üzerine Hz.Ömer (ra) adamın oğluna, '' Allah' tan korkmuyormusun niçin anne babana karşı geliyorsun? Anne babanın evladı üzerinde şu kadar hakkı var'' diye genci uyardı.O zaman genç çocuk,

'' Ey müminlerin emiri, çocuğun baba üzerinde hiç hakkı yokmudur?'' diye sordu.Hz. Ömer'de (ra),

'' Evet vardır.Çocuğa iyi bir anne seçmesi,doğunca güzel bir isim koyması,ona Kur'an-ı Kerim'i ve farz ibadetlerini öğretmesi,evlenecek yaşa gelince evlendirmesi, çocuğun babası üzerindeki haklarındandır.'' buyurdu. O zaman çocuk,

''Vallahi, babam, müslüman kadınları bırakıp 400 dirheme satın aldığı bir cariyeyle evlendi,bana güzel bir isim vermedi.İsmimi böcek mansına gelen Cu'la koydu.Bana Kur'an-ı Kerim'den ve ibadetlerden hiç bir şey öğretmedi'' dedi. Bu sözler üzerine Hz Ömer (ra),çocuğun babasına dönerek,

''Oğlum bana itaat etmiyor,diyorsun.Halbuki o sana karşı gelmeden sen onun haklarını çiğnemişsin; şimdi kalk ve oğluna karşı vazifelerini yap'' diye adamı azarladı...

Adamın biri Abdullah b.Mübarek'e (rah) gelerek çocuğundan şikayet etti.Abdullah b.Mübarek'e (rah),

'' Çocuğuna hiç beddua ettinmi?'' diye sordu.

''Evet, ettim''deyince, Abdullah b.Mübarek'e (rah),

''Çocuğun ahlakını sen bozmuşsun'' dedi.

Ebü'l-Esved ed Düeli (r.a) oğullarına hiteben,

'' Ben sizin küçüklüğünüzde de,büyüklüğünüzde de ve hatta siz doğmadan size iyilik ettim'' dedi. Onlarda,

''Öbürlerini anladık,ama biz doğmadan önce bize nasıl iyiyik ettin ki?'' dediler.Cevap şu oldu:

''Ben size soyu temiz,asalet ve edebi yerinde bir anne seçtim; kimsenin ona bişey demeye dili varamaz''

X