Ne kadar çok acı var...

Sorun binalar degil bu defa deprem yüzeye çok yakın ve merkez üssü şehrin göbegi 500 yıldır birikmiş bir enerji patlaması binalar degil yollar yarıldı uçurum gibi göçtü bu normal Bi deprem değil dag taş yerinden oynuyor Türkiye 3 km kaymış buna ne olsa dayanmaz

Kontroller, denetlemeler yapılmıyor. Kağıt üzerinde yazılan alım satım bir şey ifade etmiyor. X inşaatı gerekli malı alır, başka inşaata satar, kendi ucuzunu kullanır.

Ben istanbul'dayım, burada yan binamız kentsel dönüşüme girdi, bir kere bile inşaat sırasında denetlemeye gelmediler. İnşaat işçileri kendi kendilerine binayı dikiyorlar. Duvarların tuğlalarını kırık vs bakmadan, azıcık malzemeyle yapıştırıp duvar yapıyorlar. Yeni binalardaki kolonların yerleşimleri bile sıkıntı.

Birde fay hatlarının haritaları var ayrıntılı, şehirlerin, ilçelerin buna göre planlanması gerekiyor ama maalesef bu haritalara göre planlaşma yapılmıyor. 1999 depreminde yıkılmayan tek yer tavşancık mahallesiydi, buranın o dönemki belediye başkanı, mahallenin planlamasını bu haritalara göre yapmıştı.

Kendimden zerre korkum yok ama çocuklar akşam olup uyutunca içimi Bi ürperti kaplıyor böyle bişey olsa hangisine koşabilirim 2 si de ayrı odada 2 sine de yetişemem diye korkuyorum sonra enkaz altındaki onlarca bebek bunu yaşayan anne geliyor aklıma içim acıyor..

Dayanır. Lütfen böyle kulaktan dolma bilgilerle, bu şekilde yazılar yazma. Bu deprem bölgesi olan, fay hattının geçtiği yer için beklenen, olası bir depremdi. Eğer evler doğru şekilde inşa edilseydi, zemin araştırmaları yapılarak planlaşma yapılsaydı. Kerpiçten yapılan ev bile bu depreme dayanırdı.

Bilmiyorum ne düşüneceğimi de bilmiyorum kafam allak bullak oldu tek Bildigim şuan bunları konuşmak için çok geç kaldıgımız binlerce can gitti daha binlercesi de çıkarılmayı bekliyor bu saatten sonra inşallah ders alınır ve bişeyler düzelir onca yavru anne hepsi perişan oldu rabbim bian önce kurtulmayı bu mahşer yerinin içinden çıkmayı nasip etsin

Naci görür konuşmalarında daha farklı şeyler söylüyor.Önlem alınabilirdi..Projeler sunmuş kabul etmemişler.Deprem komisyonuna bir tek onu ve Celal Şengörü davet etmemişler.Ve bir tek bu iki bilim adamının dedikleri çıktı.
Önlem alınabilirdi.Tedbirsizlik öldürdü insanları.

bu kelimelerinize katılmıyorum Türkiyenin 7ide birinden bahsedilen bir alan var... o alandaki yolları sizde görmüşsünüz. ulaşmak zor olmuş. ulaşılamayan yer en son vardı... yollar açılıp ulaşıma devam ediliyor... çok ama çokkk zor..

bina konularında analizlerin yapıldıktan sonra bilgimiz olacak. ama bina konusunda eksikliklerin olduğu çok açık.

böyle klavye başında yazmak kolay... olayların içinde değiliz(bazılarımız hariç) sadece üzgün birşekilde izliyoruz...

Arkadaşlar hepimizin içi yanıyor.

Yalnız; binalar sağlam olsaydı emin olun 9,5 şiddetinde deprem olacaktı ve yine aynı olay yaşanacaktı.

Bizler dünyada yalnız bırakılmadık. İlahi sistemde her şey milim milim hesaplanıyor ve her an, her saniye sınavdayız.

Dünya gezegeni de tekamülünü tamamladı ve yeni bir döneme geçiş yapılıyor. Bu olaylar henüz başlangıç. Tüm ülkelerde çeşitli olaylar olacak. Bizimki de bitmedi. Bunlar ağır sınavlardır. Hepimiz öyle ya da böyle bu durumu yaşayacağız.

Hepimiz ruhsal anlaşmalarımızı yaparak bedenleniyoruz. Amaç bu dünyada mutlu olmak değil zaten, tekamül yolculuğu, sınavlarımızı ve dünyaya geliş amacımızı yani
vazifemizi başarıyla tamamlamak. Biz şu an beşer şuurumuzla bazı şeyleri idrak edemiyoruz.

Yazacak çok şey var.. Şunu da bilmeliyiz ki; biz bedenlenirken, vazifemizi, ailemizi, ölüm şeklimizi, Ruhsal rehberlerimizle birlikte planlıyoruz. Seçim yasası gereğince yüksek benliğimiz. insanı kamil olmak için neye ihtiyacı varsa onu seçiyor.

Bu öyle yüce bir ölümdür ki, ruh varlığımızda büyük bir sıçrama yaşatır. Bunları anlamak, kabullenmek çok kolay şeyler değil.

Vefat edenlerin geçişleri kolay olsun inşallah. Bu şekilde dua edelim lütfen.

Umarım bu ağır sınavlardan birlik olup çıkabiliriz. Kimseyi ayrıştırmadan, herkese nefret değil sevgi ile yaklaşarak, iyi bir insan olarak. Bu zor değil.

Lütfen bu olaylar vesilesi ile kendimizi arındıralım. Öfke duyduğumuz, affedemediğimiz, nefret hissi yaşadığımız hiç kimse kalmasın. Ne kadar temizlenirsek o kadar yumuşak geçişler yaparız. Birlik olmak dileği ile hepimize büyük geçmiş olsun.

Farklı şeyler söylemiyor bu boyutta 9 saat arayla olan iki büyük depremin her yerde aynı hasarı oluşturacağından bahsediyor kendisi de. Yapılar sağlam demedim zaten. Tuz buz olmuş çoğu.

Ya valla kusura bakmayın da kimse "ben müteahhitlerin cebini doldurmalarını sağlayıp, denetimsizlik kol gezdiği için sözde depreme dayanıklı bir ev alıp, gece yarısı öleceğim " diye bir anlaşma ile gelmiyor.

Ahlaksız, denetimsiz bir toplumuz ve ne yazık ki insan hayatı çok ucuz! İki gündür küçük büyük ölçekli bazı firmalar ürünlerin fiyatını arttırıyor. Bu insanlara mı sevgi duyalım? Ya da yağmacılara mı? Ya da enkaz altında dalga geçen haysiyet yoksunu insancıklara mı? Ya da hırsız olan müteahhitlere mi?

Net söylüyorum. Benim hümanistliğim bitti. Yukarıda yazdıklarımın hiç biri yaşamayı dahi hak etmiyor.

Benim bahsettiklerim çok farklı. O müteahhit vs sorumlu her kimse, yanlarına mı kalacak sanıyorsunuz? Katiyen!

Evet biz seçiyoruz. Beşer bilincimizle seçmiyoruz. Yüksek benliğimizle.İnsan bedenine hapsolmuş bir şuur çok çok kısıtlıdır. Bunu idrak etmenin çok kolay olmadığın da belirttim zaten.

Yatay değil de dikey tesirlerin daha çok alınabileceği bir uyanış diliyorum herkese.

İdrak edilmesi gereken şeyler benim için çok başka. Aynı pencereden bakamıyoruz şu an. Yakınını kaybeden kimse sizin bakış açınız ile bakamaz... Ben de herkesin uyanmasını diliyorum ve artık depremden bir kişiyi kaybetmeye tahammülüm yok.

Son düzenleme:
Ben Kütahyadayım deprem anında burda bile avizelerimiz sallandı. Çok şiddetliydi. Ama en önemlisi fay hatlarının yerleri biliniyor yerleşimin ona göre yapılması ve binalarda kullanılan malzemeler. Belki binalar böyle tuz buz olmazdı. İnsanlar içinden sağ çıkardı. Benim ilimde deprem bölgesinde belki de evimin altından fay geçiyor. Bilemiyoruz. Allaha emanet yaşıyoruz

Ben Hatay’da çok sevdiğim arkadaşımı ve ailesini kaybettim. Hatay’ın %70’i yok artık.

Bu idrake ulaşmak 3 senemi aldı. Üç beş satırla ulaşmak zaten çok kolay değil. Üzerine konuşacak bir şey yok. Uzun bir yolumuz var.

bölgenin yaşadıgı en büyük afetlerden biri, en büyük değil. Evet büyüklüğü çok fazla fakat hem büyüklük hem de şiddet olarak bundan çok daha beter olanları var geçmişte. Deprem büyük fakat bu kadar yıkımın olma sebebi kesinlikle binalar ve yapı denetimin yeni binalarda dahi işini hakkıyla yapmaması. Sismolog ve inşaat mühendisleri toplu programda söylediler dün. Yıllardır buradaki deprem söyleniyordu. Hiçbir sekilde önlem alınmadı. 8 asırlık bir gerginlik var faylarda. Uyarıldık fakat bir şey yapılmadı

Çok acı çoookk bende maraş merkezdeyim heryer bitti evler kalmadı bebekler ölüyor kimse birşey yapamıyor. Feryatlar kulaklarımızda çınlıyor. Küçük bebeğim oldugu için orda kalıp yarım edemedimkayseriye gelmek zorunda kaldım. Dışarıda 2 gün bekledik aç susuz. Aşırı bir soğuk var soğuktan hicbiryerimizi hissedemiyoduk. Mecbur kaldım geldim keşke orada kalıp yardım edebilseydim keşke... Rabbim yardimcilari olsun inşallah hepsinin. 3 yaşındaki çocuğum anne evimize gidelim odamı istiyorum anne diye ağlıyor. Yardımlar çok yetersiz. Çoğu yere yardım gitmedi. Çoğu kişi aç susuz enkazının başında bekliyor. Kimi cocugunu kimi annesini babasını kardeşini bekliyor. Allah rızası için yardım etsinler. Elimizden hicbirsey gelmiyor. Dua edin nolur bitti güzel Maraş'ımız Hatayımız Antepimiz ve bir çok ilimiz bitti herseyimiz. Şükür ben kurtuldum bile diyemiyorum. Ordakiler düşündükçe.

ben gerçekten anlamıyorum, plansızlığın ve denetimsizliğin bu kadarı artık cehalet değil vatanaa ihanet. En azından yeni yapılan binalar denetlenmeliydi. Bunları zaten geçtim, Türkiye bir deprem ülkesi, 10 katlı binaya peynir ekmek gibi izin zaten verilmemeli. Hiçbir denetim yok, herkes müteahitlerin kalitesiz binalar yaptığını biliyor ama kimse ses etmiyor çünkü cebi dolan bir grup var. Şu kağıt gibi yıkılan binalara artık devlet göz yummamalı, herkes yıllardır söylüyor ama takan yok. Her yıl bir yerde deprem oluyori her yıl aynı manzara, binalar yıkılıyor hasbel kader sağ kalan kalıyor, kalanlar ölüyor. İnsanlarımızın hayatları loto toto usülüyle belirleniyor, yaşayanlar şansa yaşıyor. Böyle hayat mı olur Allah aşkına, her an hepimiz b.k yoluna ölebiliriz. İlahi sınav diye bir şey yok bence de, rüşvetle cep dolduran yvşak yöneticiler, umursamaz dangalak yöneticiler ve hiçbir tedbir almayan yöneticiler var o kadar.

önce tedbir sonra tevekkül. Ben mesela o evleri yapanları affetmiyorum. Kendinizi koyun insanların yerine sevdiğiniz insanlar enkaz altında olsaydı yine ilahi kader diyebilir miydin

Japonya'daki depremlerle buradaki bir değil. Orada okyanusta oluyor genelde ve oradaki faylar derinlik olarak çok fazla. Bizdeki yer yüzeyine çok yakın ve bir günde iki buyuk deprem. Felaket. 3 metre kaymiş ülke akil alir gibi değil. Rabbim herkesi korusun oradakilere yardım etsin. Uzaktan izleyerek bile kahrolduk yardımdan duadan başka birsey gelmiyor elden.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…