Ne kadar çok acı var...

Arkadaşlar hepimizin içi yanıyor.

Yalnız; binalar sağlam olsaydı emin olun 9,5 şiddetinde deprem olacaktı ve yine aynı olay yaşanacaktı.

Bizler dünyada yalnız bırakılmadık. İlahi sistemde her şey milim milim hesaplanıyor ve her an, her saniye sınavdayız.

Dünya gezegeni de tekamülünü tamamladı ve yeni bir döneme geçiş yapılıyor. Bu olaylar henüz başlangıç. Tüm ülkelerde çeşitli olaylar olacak. Bizimki de bitmedi. Bunlar ağır sınavlardır. Hepimiz öyle ya da böyle bu durumu yaşayacağız.

Hepimiz ruhsal anlaşmalarımızı yaparak bedenleniyoruz. Amaç bu dünyada mutlu olmak değil zaten, tekamül yolculuğu, sınavlarımızı ve dünyaya geliş amacımızı yani
vazifemizi başarıyla tamamlamak. Biz şu an beşer şuurumuzla bazı şeyleri idrak edemiyoruz.

Yazacak çok şey var.. Şunu da bilmeliyiz ki; biz bedenlenirken, vazifemizi, ailemizi, ölüm şeklimizi, Ruhsal rehberlerimizle birlikte planlıyoruz. Seçim yasası gereğince yüksek benliğimiz. insanı kamil olmak için neye ihtiyacı varsa onu seçiyor.

Bu öyle yüce bir ölümdür ki, ruh varlığımızda büyük bir sıçrama yaşatır. Bunları anlamak, kabullenmek çok kolay şeyler değil.

Vefat edenlerin geçişleri kolay olsun inşallah. Bu şekilde dua edelim lütfen.

Umarım bu ağır sınavlardan birlik olup çıkabiliriz. Kimseyi ayrıştırmadan, herkese nefret değil sevgi ile yaklaşarak, iyi bir insan olarak. Bu zor değil.

Lütfen bu olaylar vesilesi ile kendimizi arındıralım. Öfke duyduğumuz, affedemediğimiz, nefret hissi yaşadığımız hiç kimse kalmasın. Ne kadar temizlenirsek o kadar yumuşak geçişler yaparız. Birlik olmak dileği ile hepimize büyük geçmiş olsun.
Ne diyorsun ya

Ben Hatay’da çok sevdiğim arkadaşımı ve ailesini kaybettim. Hatay’ın %70’i yok artık.

Bu idrake ulaşmak 3 senemi aldı. Üç beş satırla ulaşmak zaten çok kolay değil. Üzerine konuşacak bir şey yok. Uzun bir yolumuz var.
Şaman mısınız? Şaman bir arkadaşımın mantığı da sizinki gibi

Evet biz seçiyoruz. Beşer bilincimizle seçmiyoruz. Yüksek benliğimizle.İnsan bedenine hapsolmuş bir şuur çok çok kısıtlıdır. Bunu idrak etmenin çok kolay olmadığın da belirttim zaten.

Hiç katılmıyorum. Her şeyden önce insan beyinsiz, iradesiz rastgele yaşayan bir canlı değil. İnsna korkunç bir yaratma ve değiştirme gücü olan bir canlı her şeyden önce, tüm uygarlık insanın eseri. Sonrasında insan ders alabilen, hatalardan öğrenen ve sonra durumu düzeltebilen bir canlı. Örnek yazayım:

Çin - Afyon savaşları, yıl 1840lar. Sonuç: İngiltere tarafından ezilip geçiliyorlar, sebep savaşacak yeterli teknoloji olmaması.

Çin - Japonya tarafından işgal, hem 1. hem 2. Dünnya Savaşları sırasında. Sonuç: Japonya ezip geçiyor, zulüm, soykırım, tecavüz yağma yapıyor. Sebep: Çin'in tarım toplumu olması, Japonya'nın teknolojisine ve silahlarına karşı koyacak gücü olmaması.

Şimdi Çin 2000li yıllarda: Savaş çıksa İngiltere ve Japonya'nın toplamının içinden geçecek bir Çin var, son 50 yılda delice bir teknolojik atılım var, artık Çin ABD'den sonraki dev ekonomi. Teknoloji üretiliyor, dünyaca ünlü Alibaba, Tencent gibi arge şirketleri var, her yıl üretilen bilim konusunda ilk 50ye giren üniversiteler var. dev üretim ve ihracat hacmi var.

Bakın, ders var, neden kaybettiğini durma düşünme analiz etme var, sonrasında da tekrar aynı duruma düşmemek için aksiyon var. Başka insanlar yapıyor madem bizim devletimiz neden yapamasın? Çok yanlış bir yerdesiniz, insan yaprak gibi savrulan bir canlı değil, kader biz ne yaparsak o. Susmak kabullenmek diye bir şey yok, düzeltmek , geliştirmek ve iyileştirmek var. Başımıza gelenler takdiri ilahi derseniz insanlarımız aynen bu şekil ölmeye devam.

Benim bahsettiklerim çok farklı. O müteahhit vs sorumlu her kimse, yanlarına mı kalacak sanıyorsunuz? Katiyen!

Evet biz seçiyoruz. Beşer bilincimizle seçmiyoruz. Yüksek benliğimizle.İnsan bedenine hapsolmuş bir şuur çok çok kısıtlıdır. Bunu idrak etmenin çok kolay olmadığın da belirttim zaten.

Yatay değil de dikey tesirlerin daha çok alınabileceği bir uyanış diliyorum herkese.
yanında kalıyor 99 depremini hatırla. böyle saçma sapan fikirlerini al kendine sakla bilim dışı tamamen SAÇMALIK olan şeylerle insanların asaplarını daha fazla bozma. Bu tarz şeyler insanların isyan etmemesi için var avuntu olsun diye var yapma ya 2023 yılında hala gelmiş enerji bilinç uyanış. Ne uyanışı? Bazı şeyler bile bile yapılıyor yok kadermiş yok seçimmiş yok uyanış olacağı varmış o bu. sen kendini böyle uyutnaya devam et ama fikirlerini kendine sakla

ben gerçekten anlamıyorum, plansızlığın ve denetimsizliğin bu kadarı artık cehalet değil vatanaa ihanet. En azından yeni yapılan binalar denetlenmeliydi. Bunları zaten geçtim, Türkiye bir deprem ülkesi, 10 katlı binaya peynir ekmek gibi izin zaten verilmemeli. Hiçbir denetim yok, herkes müteahitlerin kalitesiz binalar yaptığını biliyor ama kimse ses etmiyor çünkü cebi dolan bir grup var. Şu kağıt gibi yıkılan binalara artık devlet göz yummamalı, herkes yıllardır söylüyor ama takan yok. Her yıl bir yerde deprem oluyori her yıl aynı manzara, binalar yıkılıyor hasbel kader sağ kalan kalıyor, kalanlar ölüyor. İnsanlarımızın hayatları loto toto usülüyle belirleniyor, yaşayanlar şansa yaşıyor. Böyle hayat mı olur Allah aşkına, her an hepimiz b.k yoluna ölebiliriz. İlahi sınav diye bir şey yok bence de, rüşvetle cep dolduran yvşak yöneticiler, umursamaz dangalak yöneticiler ve hiçbir tedbir almayan yöneticiler var o kadar.
Yapı denetiminden imarına hepsi hepsi sorunlu... Binayı görmeden imza atıyor mühendisler imza!

Hiç katılmıyorum. Her şeyden önce insan beyinsiz, iradesiz rastgele yaşayan bir canlı değil. İnsna korkunç bir yaratma ve değiştirme gücü olan bir canlı her şeyden önce, tüm uygarlık insanın eseri. Sonrasında insan ders alabilen, hatalardan öğrenen ve sonra durumu düzeltebilen bir canlı. Örnek yazayım:

Çin - Afyon savaşları, yıl 1840lar. Sonuç: İngiltere tarafından ezilip geçiliyorlar, sebep savaşacak yeterli teknoloji olmaması.

Çin - Japonya tarafından işgal, hem 1. hem 2. Dünnya Savaşları sırasında. Sonuç: Japonya ezip geçiyor, zulüm, soykırım, tecavüz yağma yapıyor. Sebep: Çin'in tarım toplumu olması, Japonya'nın teknolojisine ve silahlarına karşı koyacak gücü olmaması.

Şimdi Çin 2000li yıllarda: Savaş çıksa İngiltere ve Japonya'nın toplamının içinden geçecek bir Çin var, son 50 yılda delice bir teknolojik atılım var, artık Çin ABD'den sonraki dev ekonomi. Teknoloji üretiliyor, dünyaca ünlü Alibaba, Tencent gibi arge şirketleri var, her yıl üretilen bilim konusunda ilk 50ye giren üniversiteler var. dev üretim ve ihracat hacmi var.

Bakın, ders var, neden kaybettiğini durma düşünme analiz etme var, sonrasında da tekrar aynı duruma düşmemek için aksiyon var. Başka insanlar yapıyor madem bizim devletimiz neden yapamasın? Çok yanlış bir yerdesiniz, insan yaprak gibi savrulan bir canlı değil, kader biz ne yaparsak o. Susmak kabullenmek diye bir şey yok, düzeltmek , geliştirmek ve iyileştirmek var. Başımıza gelenler takdiri ilahi derseniz insanlarımız aynen bu şekil ölmeye devam.
Takdiri ilahi hiç demiyorum. O kadar başka ki anlattıklarım.

Evrensel yasalar. Görüyorum ki herkesin yolculuğu çok uzun.

Görüyorum ki herkesin yolculuğu çok uzun.
Ama bu yazdıklarınız çok sinir bozucu olmaya başladı. Ben erdim, her şeyi anladım, siz cahiller anlamıyorsunuz tavrının sırası mı? Şimdi gerçekten bir depremzede sizin yazdıklarınızı okuyup hmm ok o zaman mı diyecek? Teselli mi bulacak

Son zamanda meydana çıkan enerji bilmem neleriyle milleti dolandıranlardan misiniz?
Tabi ki hersey takdiri ilahi ama Allah akil vermiş insana değil mi? İki kurus fazla kazanacağım diye demirden betondan çalarsın sonra da yıkılınca takdiri ilahi. Çok sevdiğim bir kıssa var anlayana çok güzel öğüt veriyor. Bir gün birisi peygamberimizin yanına gelir sohbet için. Peygamberimiz ona devesini ne yaptığını sorar. O da dışarıya bıraktığını ve Allaha emanet ettiğini söyler. Peygamberimiz ise hemn git deveni SAĞLAM bir kaziğa bağla ve sonra Allaha emanet et buyurur. Ağaçtan düşen yaprak gibi ordan oraya savrulmuyoruz aklimiz var değil mi?

Öyle tabi, kader kısmet nasip enerji menerji insanlarımız eşşek yerine konmaya, göz göre göre kurban edilmeye devam ediliyor bizlere de kader demek düşüyor.

Hanımlar rica ediyorum şu an herkes acı çekiyor, insanlar enkaz altındaki anne babası, evladı, kardeşi, eşi kurtulsun diye gözyaşı dökerken, bazıları bebeğini, bazıları anne babasını, eşini kaybetmişken öldü ama şöyle öldü diyecek halde değiliz.

Son düzenleme:
Bir tarafta elinde dünden aldığı bir paket bisküvi ile ağlayarak enkazdan yavrularının çıkmasını bekleyen baba,bir tarafta ailesinin ölümünden habersiz gülümseyen bir bebek...
Bir tarafta dualar,bir tarafta beddualar..İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.3 milyona insanlar ölümlerini satın almışlar..Deprem Allah’tan gelen bir afet.Bu kadar ölüm insanların suçu değil mi?
Bu yaralar nasıl sarılacak..Bu babanın ağıtları diner mi?Hepimizin bir tarafı kırık..Hayatımız bu kadar ucuz mu?
İçim yanıyor,oturduğum yerden sadece içim yanıyor..Kahroluyorum..İnsan hayatının bu kadar kolay bitmesine kahroluyorum.Japonya da 9 şiddetindeki depremlerde can kaybı olmazken bu kadar çok binanın yıkılması..
Daha ne hikayeler çıkacak yarım kalan..Daha çok ağlayacağız..Her şey gibi bunu da unutacağız..Biliyor musunuz ,çok şükür diyorum bize böyle bir acı gelmediği için.Sonra kendimi kahrediyorum..Nasıl bencilsin buna bile sevinebiliyorsun diyorum.Ama onlar hiç bir zaman unutmayacaklar..Hep yarım ,eksik kalacaklar..
Umarım sebep olanlar hesaplarını verirler..Umarım bu yaralar sarılır..Umarım bu sefer,bari bu sefer ders olsun..
Ya deprem vergisi ödüyor bu insanlar yaa..
Yıkulan binaların satış ilanları duruyor hala..Deprem yönetmeliğine uygun yazmışlar utanmazlar..Nasıl bir insan bu kadar vicdansız olabilir.
Kardeşim inşaat mühendisi.Bir tane bile doğru düzgün iş teklifi gelmedi.Hepsi diplaöa kiralamak istiyorlar..Sen gelme ,sadece imza at diyorlar.Hepsini reddetti.
Alanı dışında başka bir iş yapıyor.İnsan hayatı kiralık bir diplomaymış maalesef..
Çok acı...Tedbirsizlik daha da acı..Gözgöre göre ölüme terk edilmek daha da acı...
Ah o amca yüreğimizi dağladı ya.. boğazından geçer mi? Ama bir umut işte😢

Çok acı...Tedbirsizlik daha da acı..Gözgöre göre ölüme terk edilmek daha da acı...
Tüm ruhumla kalbimle katılıyorum ,o kadar net yazmışsınızki.Gerçekten nefes almak bile ağır geliyor deprem sonrası,tüm sorumluların artık cezalandırıldığını görmek hakkımız😔😭

Ama bu yazdıklarınız çok sinir bozucu olmaya başladı. Ben erdim, her şeyi anladım, siz cahiller anlamıyorsunuz tavrının sırası mı? Şimdi gerçekten bir depremzede sizin yazdıklarınızı okuyup hmm ok o zaman mı diyecek? Teselli mi bulacak
Üyenin yazdıklarını görünce bana bir sinir geldi. Sınanmadığı sınavlar hakkında konuşmak kolay tabi. Donan bebek onun değildi, ya da enkaz başında çocuğunu bekleyen de o değildi.
Ben de sınanmadım, kabul ediyorum. Çevre illerden olduğumuz için bizim şehrimiz de artçı depremleri yaşıyor. O küçük sarsıntılar bile insanı delirtiyor. Çok sevdiğim evime düşman oldum ben arkadaşlar. Tavana bakıp üstümüze çökerse diye düşünmek nasıl bir duygu biliyor musunuz? Ya da ailenizin yüzüne bakıp bu gece son uykumuz olur mu acaba diye düşünmek nasıl bir duygu? Bakın artçıları hissediyoruz sadece diyorum, o felaketi direkt yaşamadığımız halde böyleyiz.
O Anka hanım gelsin de yaşasın bakalım aynısını, sonra böyle konuşsun. Affetsin o mezarları oraya diken müteahhitleri vs.
Kendisini davet ediyorum gelsin buyursun 8. katta bir gece uyusun.

Mesele sadece binalarn sağlamlığı değil. Bilir kişilerin açıkladığına göre evler sağlam olsa bile yıkılacak güçte bir deprem oldu çünkü fay hattı kırıldı. Turkiye konum olarak 3 metre yerinden oynamış dusuneblyormusnuz felâketi.. Farkndaysanz evler yere çöküyor yan yatmyor alttaki fay açıldığı için evler gömüldü. Bu denli bır afet dünyada ilk deniyor. Normal bir afet değil bu. Ve çok uzun sürdü 7.7 siddetyle 1.5 dakika sallandı heryer hemde iki kez normalde saniyeler sürer sadece. İlk defa bir ülkede 10 şehirde bukadar feci yıkım oldu. Bu gerçekten bizi aşan bir afet olduğuna inanyrm.. iki gündür kendime gelemedim uyku yok yemek dahi yyemyrm hersey haram sanki üstelik hamileyim.. Allah'ım orada olan yarım kalan muhtac kalan herkesin yardımcısı olsun.. çok zor kelimeler kifayetsiz..
ABD nin parmağı var deniyor bu depremde

Bilime inanın. Safsatalara değil
Bilime tabiki inanıyorum,böyle de bir şey duydum bugün,ben şaşırmıyorum,depremden bir ay önce gelip depremi tetikleyici manyetik bir seyler yapıp gitmişler doğru yanlış bilmiyorum ama şaşırmadım begenseniz de begenmeseniz de

X