Namaz Konusu

Poni Bon

🦄
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2012
14.422
50.805
nefsime uyup namazımı sürekli kılmıyorum. sabah namazını kıldım biraz önce kaç aydır sabahı kılmıyordum.çalışmamı bahane ediyorum,yorgunluğumu bahane ediyorum, yatsı namazı çok uzun diye bahane ediyorum kısacası şeytan beni kolay kandırıyor.bu beni çok rahatsız ediyor hep aklımda neden kılmıyorum yine gitti vakit düşünceleri.başlıyorum namaza 3-4 gün sonra bırakmış oluyorum.namazını sürekli kılan arkadaşlar bana yardımcı olur musunuz?

Şeytan işte canım,sadece namaz konusunda değil ki,birçok konuda ne şekillerle caydırıyor insanı.Sen bu konudan rahatsız olup paylaşma ihtiyacı bile duyduğuna göre içinde biryerlerde aslında bir yanlışlık olduğunu hissediyorsun.Evet hayat gailesi,elbette yorgunluk oluyor,zamansızlık oluyor vs....Ama bahane bulmak istersek üretebileceğimiz çok şey bulunur.Peki her insan bu devirde,bu yaşam koşullarında,24 saatlik aynı zaman dilimi içinde yaşarken namaz ibadetini düzenli olarak yerine getirenler yok mu?Elbette var,onlar yapabiliyorsa istese her insan yapabilir.Genelde namaza ilk başlandığı zamanlarda olabiliyor bir süre sonra atalete kapılma olayı.Bence iradeli olmaya çalışıp bırakmayın,3-4 gün kısa bir zaman.Daha uzun bir süreçte kılmaya devam ettikçe kolay kolay bırakamayacağınızı düşünüyorum.

Canim ben 1 yillik evliyim evlenince basladim. Sonra biraktim sonra tek tuk devam ettim simdide kilmaya calisiyorum. Ama ben gunah olucagini sanmam cunku hic kilmamaktan iyidir. Yinede elinden geleniyap. Mesela yattigin yerde basucu komedinine buzdolabina ve tvye notlar yapistir. Namazini kilmalisin. Simdi seni caydiran seytan sevinirken ilerde cok uzulebilirsin gibi etkileyici notlar. Ve ben genc olmanin etkisi mi yoksa bunaliyomuyum bilmem cok aksattigim icin farzlarini kiliyorum sadece.Duzgun sekilde onlari aksatmiyim diye. Bunlar bnm fikrim. Kimse katilmak yada uygulamak zorunda degil. Oneridir kolayliklar

Ayne benn...Beni anlatmışsın...Bende elimden geldiğince hep kılmaya çalışıyorum.Ama bazen yorgunluktanmıdır ya da negatif düşüncelerdenmidir nedir bir ağırlık çöküyo... Benimde hayatımda çok uzun zamandır kimse yok ve face de özellikle herkesin sevgilisiyle eşiyle fotolarını gördükçe kalkıp iştahla ibadet edemiyorum...Bu konu ibadetimi bile etkiliyo... Neden benim yok diye...Hayata küsesim geliyo ...Öyle kalıyo işte

Dini kitaplar okumamız lazım ...Kuranı kerim okursan bir iki sayfa o bile namaza daha çok yönlendiriyo...ya da dini içerikli şeyler okumak....Dini konu alan filmler bile izlemek yöneltiyo.... Allah yardımcımız olsun..

hiç kılmamaktan iyidir diyen arkadaşa katılmıyorum. günde 5 vakit namaz bizlere farz kılındı.

öncelikle inan o niyetle ayağa kalktın mı hemencecik kılıyorsun. beni en zorlayan yatsı namazı. (sadece yaz ayında) o da 13 rekat olduğundan değil. yazları vakti geç girdiğinden. ben çok erken yatar çok erken kalkarım. ve vakit girene kadar uykudan kafam sallanmaya başlıyor her gece yatarken dualarım arasında muhakkak 3 kevser suresi olur. kevser suresi sabahları istediğimiz saatte kalkmamıza yardımcı olan suredir. ve çok nadirdir sabah namazına kalkamadığım.

bunca zamandır çok sükür devam edebiliyorum. çünkü her fırsatta namazın önemi hakkında ilmihal / hadisi şerif / kitap gibi bişiler okuyorum. namazın önemini gün be gün araştırmaya çalışıyorum. ve gerçekten vücuda, ruha; sağlık, huzur verdiğini hissediyorum.

birde şöyle bir şey var. bilmem doğru mu? // namazı 40 gün bırakmaksızın (keyfi bırakmaksızın) kılarsan bir daha bırakamazmışsın. //

ayrıca ben elimden geldiğince nafile namaz kılmaya çalışıyorum. her fırsatta kuşluk namazı, teheccud namazı kılıyorum. diyelim ki sabah namazına kalkamadım. öğlenden önce özrünü kılıp hemen arkasından ceza olarak en az bir vakit kaza namazı kılıyorum. bunlar da beni motive edip, güç veriyor...

elbette ki dini ibadetlerimiz bizlere farz kılındı ama namaz benim için çok başka. düzene koyduktan sonra vakti girse de kılsam diye heyecan yapacaksın. ezanı duyar duymaz abdeste kalkacaksın. hiç endişelenme yavaş yavaş alışıp, aşkla vaktini bekleyeceksin... şeytan bu bize vesvese vermek için... uyma ona

daldan dala atladım sanki ama konu namaz olunca

Son düzenleme:

bi laf vardır bir insan 40 gün namaz kılsın bida bırakamaz diye çok doğru, bırakamıyorsun kılmadığın vakitler huzursuz oluyorsun. neyse bebeğim sürekli bişileri bahane ediyormuşsun. ben şuna inanıyorum bir namazın kazası da olmaz çünkü peygamber efendimiz (S.A.S) ve sahebeler savaş zamanında bile namazlarını kazaya bırakmamışlar. düşün savaşıyorsun vakit gelince namazını kılıyorsun. şeytan namaz kılanları hep kandırır ben de dahil olmak üzere. işten eve yorgun giderim bugün yatsıyı kılmasam nolur aman nolacak etrafa baksana bir sürü kılmayan var sende kılma bi yatsı namazı sonuçta diye bi vesvese kaplar içimi. sonra cok huzursuz olurum yorgunda olsam kılmam gerek kalkar kılarım. bol bol salavat getir gün boyu. bide namazı zorunlu hale getir kendin için nasıl yemek yemezsen yaşayamazsın namaz kılmadan da yaşayamam diye düşün. zor gelmesin sana 5 vakit sonuçta her vakit en fazla 15 dknı alır ki başka işlere daha fazla zaman ayırabiliyorsun. İnşallah namazlarını aksatmadan kılarsın canım benim.

Nefs ve seytan kandirmacasi iste.. bende namaz vakti geldiginde oanda isim ciksa vs icimden bi ses sonra kilarsin kaza yaparsin vs. Diyor ama o anda kendime engel olup sesi dinlemeyip gidip munasip bir yerde kiliyorum.kilmadigim zaman cok pisman oluyorum. Namaz ile ilgili videolar izle. Kilinmayacagi zaman neler olacagini arastir. Ozaman aklina arastirdigin seyler gelir ve ins aksatmadan devam edersin.

Peki dışardayken namaz kılabiliyor musunz. Çok afedersiniz benim illaki akıntım oluyor e dısarda da temzlen abdest al vs cok zor nasıl hallediyosunuz. Malesef gün boyu dışardayım

Peki dışardayken namaz kılabiliyor musunz. Çok afedersiniz benim illaki akıntım oluyor e dısarda da temzlen abdest al vs cok zor nasıl hallediyosunuz. Malesef gün boyu dışardayım

Gunluk ped kullan, namaz cikarken iki dk cikar, akabinde yine koy. Ya da tampon edecek bisey kullan, camasirina degmezse sorun yok. Namaz buyuk farz yani, sekil sartlari daha furuat kaliyor. Bir sekilde kil sen namazini

Sizi percinleyecek, namazin onemini anlatabilecek kitaplar okuyun.
Hadisler, ayetler vs cok yardimci oluyor.
Mesela sabah namazina mi uyanamiyorum ya da uykum agir mi basiyor hemen "sabah namazindaki sevabi bilseydiniz emekleyerek gelirdiniz" hadisini hatirlatiyorum kendime.
Mesela yatsi mi agir geliyor?
Hemen "sabah ve yatsi munafiklara en agir gelen namazdir" hadisini hatrima getiriyorum.
Ya da namaz aralarinda Allahim sana kavusmak, seninle gorusmek istiyorum, beni huzuruna cagir diyerek kendime olumlu telkinler vermeye calisiyorum.
Bir namaz vakti girdi ama nefsime agir mi geldi?
Hemen Allah sevmedigini huzuruna dahi kabul etmiyor diye dusunerek kendimi gazliyorum.
Nacizane tavsiyem su; namazi rahat edemeyeceginiz bir yerde kilin.
Evet evet rahat edemeyeceginiz bir yer.
Sonra sunu dusunun evimde olsaydim seccademle kilsaydim daha rahat olmaz miydi?
Olurdu.
İste bu pismanligi yasayin.
Cunku ahirette de bu pismanliga gark olacagiz.
Son olarak "onlara sizi bu atesli azaba sokan sey nedir diye soruldugunda biz namaz kilanlardan degildik derler" ayetiyle bitiriyorum.
Bol bol dua edin.
Bize de dua edin lutfen..

Asudeye katiliyorum.
Tampon yapin selpakla.
Ama dikkatli olun.
Ben yapiyorum.
Gayet de rahat oluyor.

Akıntınız varsa günlük pedlerden kullanın.

Evet kullanıyordum ama kaşıntı yaptı onlarda dktr kullanma dedi. Aklıma amerikan bezi oluyodu ya bebekler için onlardan geldi parca parca onlqrdan kullancam artık. Şeytan işte nasl vesvese veriyorsa küçükken hocalarımz derdi iğne ucu kadar bile olsa abdestn kabl olmaz. O kDar irdeliyorum ki hastalık derecesine geldi artık. Rabbim doğru yola ulastrsın inş..

Aynı sorun bende de var başlayıp başlayıp bırakıyorum
Sabah namazını kılıp çıkıyorum evden, iş yerimde kılma şansım yok, akşam hem yatsı hem de tüm vakitlerin kazası çok zorluyor, bir kaç gün kılıp sonra yine bırakıyorum. Ne yapsam oturtamadım, bu yüzden çok sıkıntı duyuyorum, her ezanda kalbim sıkışıyor sanki ama çözemiyorum. Çalışan arkadaşlardan bu konuda önerisi olan olursa çok sevinirim. Bir kaç dini site iletişime geçtim, tuvalette bile olsa kılın, namaz kazaya bırakılmaz hiç olmuyorsa iş değiştirin dediler. Ama öyle bir iş yeri nereden bulunur ki =(((

Ya olur mu öyle şey ya,akıntı namazı bozmaz.Nasıl hocalarmış bunlar.Bir kere senin elinde olan bir şey değil ki.Her an gelebilir.Diyelim namazda geldi,namazı mı bozcaz?Bu kadar evhama gerek yok kesinlikle.

Rabbime şükürler olsun beni secdeden mahrum bırakmıyor.Sürekli kılanlardanım diyelim uyanamadım o gün mutlaka kazasını kılar yatarım yoksa içim içimi yiyor rahat uyuyamıyorum geceleri. Şeytan arada bana da geliyor içimden bir ses 'bugün kılma ne olacak hadi uyu ' diyor sonra kendi kendime 'Hadi ama kalk sen rahat duramazsın kılmazsan uyuyamayacaksın' diyorum.Gerçekten de öyle oluyor sabah namazına tam saatinde uyanıyorum kılmak için üşengeçlik geliyor ama kendi kendime mücadelemle galip gelip kılıyorum yoksa daha uyuyamıyorum. Sizde benim gibisiniz aslında sadece azcık daha kendinizi inandırmalısınız.Ben sabah namazı için saat bile kurmuyorum artık alıştım galiba tam saatinde kendi kendime uyanıyorum. Diğer vakitlerde de Rabbime ayırdığımız zamanı düşünerek kılıyorum paşa paşa. Ne kadar zaman ayırıyoruz ki toplasan günlük 5 vakit namazları 1 saat. Bir günde Rabbimize ayırdığımız 1 saat... :26:

Ya olur mu öyle şey ya,akıntı namazı bozmaz.Nasıl hocalarmış bunlar.Bir kere senin elinde olan bir şey değil ki.Her an gelebilir.Diyelim namazda geldi,namazı mı bozcaz?Bu kadar evhama gerek yok kesinlikle.

Geldiğinde çamaşırın temiz kalmasını sağlayacak tedbirler almak gerekiyor işte bu yüzden. Akıntı gelmesi değil ama akıntının dışarı çıkıp çamaşırı kirletmesi abdesti ve dolayısıyla o an kılınan namazı da bozar. Bozmaz diyenler hocalar da var ama şüpheyle yaklaşmak en iyisi bence bu konularda her zaman. Ya bozuyorsa diye düşünsenize. :)

Tarifim biraz açık ve iğrenç gelebilir ama burada ölçü; akıntının geldiği yerden dışarı çıkmamasıdır. Bunun için de temiz bez parçası koyanlar, pamuk, selpak vs koyanlar var çamaşırlarının üzerine. Günlük ped sakıncalı diyen doktorlar da var çünkü.

Ayrıca regl de bizim elimizde değil ama o vaziyette namaz kılınmıyor değil mi?

Güzelim regl özel bir durum olduğu için akıntıyla kıyaslanamaz.Elimizde değil bu yüzden Allah bize o dönemde izin veriyor :) Akıntı da böyle olsaydı ona da verilirdi bence.
Fakat diğer dediklerine katılıyorum.Tedbirli olmak.temiz kalmak gerek.

Canım günlük ped kullanıyordum ben de eskiden. Bir süre önce öğrendim ki, akıntının çamaşıra değmesi değil dışarı çıkması bozuyormuş abdesti. Yani ben abdest alıp namaza durana kadar gelen akıntı, abdestimi bozuyormuş ve ben olmayan abdestle namaz kılıyormuşum😞şimdi hani şu makyaj silme pamukları var ya onlardan kullanıyorum. 2 taneyi katlayıp araya sıkıştırıyorum.

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…