Namaz Kılmayı Bilmiyorum Çok Utanıyorum!

Merhaba Arkadaşlar,

Namaz kılmak istiyorum ama nasıl kılacağımı bilmiyorum..
Bunu buraya yazarken de inanın çok utanıyorum ama nasıl öğrenebilirim bilmediğim duaları ezberleyene kadar yazıp kağıttan okusam olur mu? 😞
Lütfen kızmayın çok utanıyorum 😭
En doğru şekilde İLMİHAL'den öğrenebilirsiniz. Bizzat resimli bir şekilde tarif ediliyor. Ben küçükken oradan öğrenmiştim. ☺❣

Merhaba Arkadaşlar,

Bunu buraya yazarken de inanın çok utanıyorum ama nasıl öğrenebilirim bilmediğim duaları ezberleyene kadar yazıp kağıttan okusam olur mu? 😞
Estağfurullah hiç öyle düşünme ben 34 yaşından sonra öğrenidm namaz kılmayı kuran okumayı şimdi namazımı kılarım sürekli hatim indiririm

Merhaba Arkadaşlar,

hiç utanma canım .ben ilk kıldığım zamanlar kağıda bakarak kılıyordum.zamanla öğreneceksin.Namaz kıldıkça huzur bulacaksın bizde sana burdan destek oluruz sakın pes etme

Merhaba, hanifi mezhebinde vitir namazı zorunlu mudur? Kunut dualarını öğrenene kadar yerine okunabilecek dua var mıdır?

Merhaba, hanifi mezhebinde vitir namazı zorunlu mudur? Kunut dualarını öğrenene kadar yerine okunabilecek dua var mıdır?
Hanefi mezhebinde vitir namazını kılmak vaciptir, kişi eğer kılmazsa harama düşer. Kunut dualarının yerine başka dua okunur mu bilmiyorum, sorayim İnşâAllâh.

üçüncü rekatta Kunut duasını okumak vaciptir. Kunut duasını okumasını bilmeyen kimse, onun yerine üç defa:

"اللّهُمَّ اغْفِرْ لِي"
Ya da üç defa:
"يَا رَبّ"
veya bir defa:
"رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ"

Kunut duası yerine istediğini okuyabilirsin canım.

Ben sana dün yazmıştım sanarım atlamışsın. Allah Kuran’da ayetle bize bildirmiş namazda kurandan kolayınıza geleni okuyun diye. Yani Kuran’da yazan surelerden okuyun diyor. Hangilerini biliyorsan onlardan oku. Zamanla yeni öğrendiklerini de okursun namazda.

Ben sana dün yazmıştım sanarım atlamışsın. Allah Kuran’da ayetle bize bildirmiş namazda kurandan kolayınıza geleni okuyun diye. Yani Kuran’da yazan surelerden okuyun diyor. Hangilerini biliyorsan onlardan oku. Zamanla yeni öğrendiklerini de okursun namazda.
Canım kuranda bu tarz ayetleri yorumlamak bizim işimiz değildir. Alimler bunları asırlar önce yorumladı ve peygamber efendimiz bir hadisinde mealen; fatihasi olmayanın namazı yoktur diyor. Ayet ve hadisler, hepsi birbirini destekler. Ayrica bu ayet farz amel için mi, fatihadan sonra ki ayetler için mi geçerli biz bilemeyiz. Allah bizleri hakta sabit kılsın. Sevgiler💚

Kunut duasını bilmeyen vitir namazinda rabbena atina ve rabbena fiddunya dualarını okuyabilir

Utanilacak bir durum yok.
Tebrik ederim kararınızı.
Masaallah size ❤
Allah hayırlı etsin.
Takıldığınız noktalari Diyanet'in web sitesinden bakip öğrenebilirsiniz. Evinizde ilmihal yoksa almanizda büyük fayda var; her şey tek tek aciklamali olarak bulunuyor.

Merhaba Arkadaşlar,

Namaz hocası adli kitaplar var orda herşey gösteriliyor bilmemek ayip degil ogrenmemek ayıp insallah kilarsin allahin yolunda yürürsün

X