Namaz kardeşliği..

Hoş buldum🥰 regl değilim birini kilsam Bi sonrakini unutuyorum veya isim oluyo kısacası biraz nefsi
Burda sizleri gördükçe ben de başlarım inşallah 🤲
o zaman tam yerindesin
her namaz vakti güzel ayetler ,hadisler,hatırlatmalar yapacağım inşallah canım
sanırım haftaya çoğu kişi regl bitmiş olur yeni bir haftaya bismillah deriz :KK200:

hayırlı sabahlar hatunlar
maşallah ne güzel haberler vermişsiniz .
yeni bir haftaya başlayalım hayırlısı ile o zaman.
bugünden itibaren bildirimler başlasınnnnnnn..

1698646810061.png

Fâtiha “ilk, evvel, başlangıç” demektir. Bütün olarak gelen ilk sûre olduğu, Kur’ân-ı Kerîm’i okumaya ve yazmaya onunla başlandığı için bu adı almıştır. Fâtiha sûresinden önce gelen (nâzil olan) âyetler, ait oldukları sûrelerin parçalarıdır ve bu sûrelerin nüzûlü Fâtiha’dan sonra tamamlanmıştır. es-Seb‘u’l-mesânî “ikilenen, tekrarlanan yedi” demektir. Bu sûre yedi âyetten oluştuğu ve namazda en az iki kere okunduğu ya da her rek‘atta ona bir başka sûre veya birkaç âyet eklendiği için bu ismi almıştır. Ümmü’l-kitâb “kitabın aslı, temeli, anası” demektir. Bazı hadislerde “Ümmü’l-Kur’ân” (Kur’an’ın anası) şeklinde ifade edilmiştir.

Fazileti

Gerek yalnızca “elhamdülillâh” vb. şeklinde ifade edilen hamdin ve gerekse bütünüyle Fâtiha sûresinin değeri ve müminin dinî hayatındaki yeri hakkında birçok sahih hadis bulunmaktadır: “Zikrin en üstünü ‘lâ ilâhe illallah’, duanın en yücesi ‘elhamdülillâh’tır” (Tirmîzî, “Duâ”, 9). “Allah’a hamd ile başlamayan her önemli işin sonu güdüktür” (İbn Mâce, “Nikâh”, 19). Allah’ın resulü, Ebû Saîd b. Muallâ isimli sahâbîye, Kur’an-ı Kerîm’deki en büyük sûreyi mescidden çıkmadan bildireceğini ifade buyurmuş, sonra da bunun Fâtiha olduğunu açıklamıştır (Buhârî, “Fezâ’ilü’l-Kur’an”, 9).
Yine birçok sahih hadiste Fâtiha sûresinin şifa özelliği ile ilgili açıklamalar yapılmıştır (meselâ bk. Buhârî, “Fezâ’ilü’l-Kur’ân”, 9).

Eklentiler

• fat.jpg
    fat.jpg
    152,7 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Regl bitimi dünyevi işler kuzenimin düğünüdür odur budur başlayamadım çok mutsuzum. Öğlen döneceğim inşallah

X