Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

ya birşey sorucam
bu bildirilerde biri mesajımı alıntılayınca çıkıyor
bu nerden çıktı böyle yeni mi:44:
bilen var mı
yoksa vardıda benim ayarlara mı birşey oldu:26:

Yok kuzum yeni başlayan bir sistem .

Herhangi bir konuda mesajın alıntı yapıldı ise haberdar olman için , birde isim çağırma var özelliği eklenmiş ama onu çözemedim daha
:KK1:

slm kızlar...
bugün 2 tesadüf birden gördüm bu topikte, birincisi gözde bahsetmişti kıbrıs tatlısı diye, tatlı krizim tuttu gözde de aklıma soktu :KK60:
üşenmedim yaptım...:) epey de merak eden varmış, bu şerefe ben nail olayım :KK60: buyrun kıbrıs tatlısı...:)
ikinci tesadüf de yayla çorbasını merak edenler varmış, tesadüf bende bugün yapmıştım, dünden kalan fasülye ve makarnanın yanına :) burda da gözdecim bahsetmiş benim çorbadan,..işte yoğurt çorbam :)
iki tesadüfe birden şaşırdım :KK60:

$2013-07-12 20.34.20.jpg $2013-07-12 20.37.06.jpg $2013-07-12 20.40.23.jpg

ben taze yoğurtla yapıyorum, ama isteyen süzme yoğurtla da yapabilir...eğer süzme yapıcaksanız ölçüsünü azcık azaltın..
1 su bardağı yoğurt
yarım çay bardağı kadar pirinç ( ben göz kararı koyduğumdan tam ölçü veremiyorum ama yarım çay bardağı yeterli)
1 yumurta ( sevmeyen koymayabilir)
1 tepeleme yemek kaşığı un..
nane pul biber tuz
tereyağı..

pirinci bir su bardağı sıcak suyla çorbayı yapacağınız tencerede haşlayın..
yoğurtu büyük bir kasede un ile birlikte iyice yedirerek karıştırın..yumurtayı ekleyin iyice karıştırın...sakın mikser veya blender kullanmayın, yoğurt özelliğini kaybeder...
sonra bu karışıma soğuk su ekleyin...ayran kıvamına gelinceye kadar ekleyin...sulu oldu diye üzülmeyin çünkü piştikçe kıvamlaşacak..
sonra haşlanmakta olan pirincin içine yavaş yavai bir yandan dökerken bir yandan hızlı hızlı karıştırın...kesilmemesei için hızlı karıştırmak şart...
hepsini döktükten sonra bir tatlı kaşığı dolusu nane atın içine, ve kaynayana kadar yavaş yavaş karıştırın...biraz sıkıcı ama bırakırsanız kesilir...kaynadıktan sonra karıştırmayı bırakın...
çorbanız kaynamaya başlayınca tuzunu ilave edin..sakın kaynamadan tuz atmayın kesebilir...
en son bir tavada tereyağını kızdırın, nane ve pulbiber ekleyip kapatın altını...
servis yaparken tabağa koyunca bu sosu üzerine gezdirin...afiyet olsun...:)
NOT: bu ölçü 4 kişilik kızlar...kişi sayısına göre yoğurdu ve unu azaltabilir yada çoğaltabilirsiniz...

Son düzenleme:
slm kızlar...
bugün 2 tesadüf birden gördüm bu topikte, birincisi gözde bahsetmişti kıbrıs tatlısı diye, tatlı krizim tuttu gözde de aklıma soktu :KK60:
üşenmedim yaptım...:) epey de merak eden varmış, bu şerefe ben nail olayım :KK60: buyrun kıbrıs tatlısı...:)
ikinci tesadüf de yayla çorbasını merak edenler varmış, tesadüf bende bugün yapmıştım, dünden kalan fasülye ve makarnanın yanına :) burda da gözdecim bahsetmiş benim çorbadan,..işte yoğurt çorbam :)

Eki Görüntüle 754056 Eki Görüntüle 754057 Eki Görüntüle 754058

gazel canım tadı nasıl oldu :)

ben şerbetli tatlıları pek sevmem

ama bu o kadar hafif birşeydi aynı heralde asagı yukarı ama harika

bende insallah deneyecem.

anlatsana bize nasıl birsey ay canım istedi ama :18::18::18:

gazel canım tadı nasıl oldu :)

ben şerbetli tatlıları pek sevmem

ama bu o kadar hafif birşeydi aynı heralde asagı yukarı ama harika

bende insallah deneyecem.

anlatsana bize nasıl birsey ay canım istedi ama :18::18::18:

canım ben geçen yıldan beri dört beş sefer yaptım genelde misafirime yaparım inan tepsi biter desem yalan olmaz...
şerbetli evet ama sanki hiç şerbetli tatlı gibi değil...
zaten şerbet çok az miktar...2 su bardağı suya, 1 buçuk bardak şeker ile yapılıyor şerbet azcık birşey zaten..yerken öyle şapır şupur şerbetli gibi olmuyor...
valla o resimde gördüğün tabağı eşimle birlikte yedik bitti :) çok lezzetli denemenizi tavsiye ederim...
tarifi yazayım bir dakika...aşağı eklerim...

canım ben geçen yıldan beri dört beş sefer yaptım genelde misafirime yaparım inan tepsi biter desem yalan olmaz...
şerbetli evet ama sanki hiç şerbetli tatlı gibi değil...
zaten şerbet çok az miktar...2 su bardağı suya, 1 buçuk bardak şeker ile yapılıyor şerbet azcık birşey zaten..yerken öyle şapır şupur şerbetli gibi olmuyor...
valla o resimde gördüğün tabağı eşimle birlikte yedik bitti :) çok lezzetli denemenizi tavsiye ederim...
tarifi yazayım bir dakika...aşağı eklerim...

Ayy bende yarın yapcamm ılk kez hc yemedm guzel oluyo dmııı teyzemler gelcekk

3 yumurta
yarım su bardağı şeker
yarım su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı galeta unu
1 su bardağı kırılmış ceviz
bir paket kabartma tozu

Kreması için

1 litre süt
1 su bardağı nişasta
Yarım su bardağı şeker
1 paket vanilya
1 paket krem şanti

Şerbeti için

2 su bardağı su
1.5 su bardağı şeker

keki için sırayla malzemeleri karıştırıp çırpıyoruz...borcama veya ofırın tepsisine döküp yarım saat kadar pişiriyoruz...
galeta unu olunca zaten çabuk pişiyor...
şerbeti kaynatıp soğumaya bırakıyoruz...
krema için sütü nişastayı şekeri vanilyayı karıştırıyoruz....
muhallebi kıvamına gelene kadar pişiriyoruz, ocaktan indirince krem şantiyi döküp iyice karıştırıyoruz...
ben çırpma teliyle karıştırdım, mikserle hiç denemedim, çünkü mikser biraz cıvıklaştırıyor muhallebileri...
keki pişirip, soğumuş şerbeti döktükten sonra azcık dinlendirip muhallebiyi güzelce döküp yayıyoruz...
üzerine çekilmiş ceviz ve hindistan cevizi serpiştiriyoruz...isteyen cevizi kekin içine de karıştırabilir...
ben pişmiş cevizi pek sevmediğimden servis yaparken serpiştirdim..size kalmış...
afiyet olsun..:)

Ayy bende yarın yapcamm ılk kez hc yemedm guzel oluyo dmııı teyzemler gelcekk

canım ölçüleri aynen koyarsan güzel olur...eksik koymamaya dikkat et...
birde keki yapıp fırına koyarken acele etmelisin, çünkü beklersen galeta unu hemen sertleşiyor...
eğer sertleşir gibi olursa azcık süt ekleyip kıvamlaştırabilirsin...
ben bugün keki yaparken oğlumu tuvalete götürdüm geldim :) derken hemen sertleşmiş..:)
az süt ekleyip cıvıklaştırdım..kek kıvamında olacak işte...dene beğeniceksin inşallah..

canım ölçüleri aynen koyarsan güzel olur...eksik koymamaya dikkat et...
birde keki yapıp fırına koyarken acele etmelisin, çünkü beklersen galeta unu hemen sertleşiyor...
eğer sertleşir gibi olursa azcık süt ekleyip kıvamlaştırabilirsin...
ben bugün keki yaparken oğlumu tuvalete götürdüm geldim :) derken hemen sertleşmiş..:)
az süt ekleyip cıvıklaştırdım..kek kıvamında olacak işte...dene beğeniceksin inşallah..

Saol canm benım tarıfte senınkıne benzıyor hatta aynısı galıba. Yarın sonucu soylerm :)

Yok kuzum yeni başlayan bir sistem .

Herhangi bir konuda mesajın alıntı yapıldı ise haberdar olman için , birde isim çağırma var özelliği eklenmiş ama onu çözemedim daha
:KK1:

isim çağırma mı:KK52::KK52:
ayy çok güldüm o ne ya:KK1::KK1::KK1::KK1:

slm kızlar...

yaa gazel yaaaaaaaa
naptın sen
nettin sen
oldu mu bu şimdi oldu mu
ağzımın suları aktı kız:KK52::KK52::KK52::KK52:
güzelmiydi tadı
ayy yollsana bana bir dilimcik:KK56::KK56::KK56:

slm kızlar...

Ellerine sağlık canım çok güzel olmuş:KK56::KK16:
3 yumurta
yarım su bardağı şeker
yarım su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı galeta unu
1 su bardağı kırılmış ceviz
bir paket kabartma tozu

Kreması için

1 litre süt
1 su bardağı nişasta
Yarım su bardağı şeker
1 paket vanilya
1 paket krem şanti

Şerbeti için

2 su bardağı su
1.5 su bardağı şeker

keki için sırayla malzemeleri karıştırıp çırpıyoruz...borcama veya ofırın tepsisine döküp yarım saat kadar pişiriyoruz...
galeta unu olunca zaten çabuk pişiyor...
şerbeti kaynatıp soğumaya bırakıyoruz...
krema için sütü nişastayı şekeri vanilyayı karıştırıyoruz....
muhallebi kıvamına gelene kadar pişiriyoruz, ocaktan indirince krem şantiyi döküp iyice karıştırıyoruz...
ben çırpma teliyle karıştırdım, mikserle hiç denemedim, çünkü mikser biraz cıvıklaştırıyor muhallebileri...
keki pişirip, soğumuş şerbeti döktükten sonra azcık dinlendirip muhallebiyi güzelce döküp yayıyoruz...
üzerine çekilmiş ceviz ve hindistan cevizi serpiştiriyoruz...isteyen cevizi kekin içine de karıştırabilir...
ben pişmiş cevizi pek sevmediğimden servis yaparken serpiştirdim..size kalmış...
afiyet olsun..:)

Ben bu tarifi yapıyorum:KK56:Ama adını Kıbrıs tatlısı değilde yunan tatlısı olarak biliyordum:KK56::KK9:Demek iki adı varmış:KK31:

isim çağırma mı:KK52::KK52:
ayy çok güldüm o ne ya:KK1::KK1::KK1::KK1:

yaa gazel yaaaaaaaa
naptın sen
nettin sen
oldu mu bu şimdi oldu mu
ağzımın suları aktı kız:KK52::KK52::KK52::KK52:
güzelmiydi tadı
ayy yollsana bana bir dilimcik:KK56::KK56::KK56:

ayıpsın gözdecim :) sen gel tepsinin dibini sıyırana kadar yeriz ikimiz...:)
valla hiç aklımda yoktu sen soktun aklıma gözdem :KK60:
sen açtın bu kıbrıs muhabbetini :KK60:

Ellerine sağlık canım çok güzel olmuş:KK56::KK16:

Ben bu tarifi yapıyorum:KK56:Ama adını Kıbrıs tatlısı değilde yunan tatlısı olarak biliyordum:KK56::KK9:Demek iki adı varmış:KK31:

teşekkür ederim canım beğenmene sevindim...
yunan da diyen varmı :)
ne çok taliplisi varmış bu tatlının... :)
uygun bir isimi bulamamışlar kıbrısı yunanı alıp yapıştırmışlar demekki :)

ayıpsın gözdecim :) sen gel tepsinin dibini sıyırana kadar yeriz ikimiz...:)
valla hiç aklımda yoktu sen soktun aklıma gözdem :KK60:
sen açtın bu kıbrıs muhabbetini :KK60:

teşekkür ederim canım beğenmene sevindim...
yunan da diyen varmı :)
ne çok taliplisi varmış bu tatlının... :)
uygun bir isimi bulamamışlar kıbrısı yunanı alıp yapıştırmışlar demekki :)

yumurtayla ceviz yok diye yapamadım içimde kaldı valla:KK53:

Netten baktım ikiside aynı tarif ama farklı isimler:KK34:Ama sahiden çok güzel bir tatlı:KK56:

evet aynıymış bende baktım:KK1:

X